POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

si rastignit Becali fu pe cruce

+10
Admin
ana morosana
Narcisa-Edelweiss
MIKUTZA CE KURAI
GIGI_BERBECOSU
ion pribeagu
BRIANA
EMIR AMIR
NAIADA
FANTASIO
14 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de FANTASIO Mar Mai 21, 2013 4:47 am

SIMETRIA CAZURILOR ADRIAN NĂSTASE-GIGI BECALI
Ziua de ieri a mai bătut un piron în sicriul Justiţiei române. Dacă cineva mai avea vreo îndoială cu privire la amestecul brutal al lui Traian Băsescu în materie de justiţie, acum s-a lămurit. El, Scorpionul răzbunător, pîndeşte în umbra tuturor hărţuielilor şi condamnărilor. Fiindcă asta e principala lui grijă, din decembrie 2004, de cînd a fost impus de americanii care l-au recrutat şi pînă acum: întîi să înăbuşe Dosarul Flota, iar apoi să-şi reducă la tăcere adversarii. Totul e atît de cusut cu aţă albă încît îmi vine să vărs. Dintre numeroasele răfuieli ale acestui personaj abuziv, cu cei care îl atacă, sau îl deranjează, le voi aminti numai pe cele cu Adrian Năstase şi cu Gigi Becali. Două cazuri în oglindă! Fiecăruia i s-au fabricat atîtea Dosare Penale încît să nu scape. Nu merge treaba cu Mătuşa Tamara? Hai să-i dăm în cap cu finanţarea campaniei electorale din 2004! Nu ţine cu Valiza cu bani, Furtul maşinii, Avicola Iaşi? Hai să scoatem de la naftalină povestea cu transferul de terenuri făcute între MApN şi Gigi Becali! Ce simplu! Ca la loz în plic! Mai trage o dată.
Astăzi, cînd scriu aceste rînduri în biroul meu din Parlamentul European, îmi este limpede că nu Gigi Becali e terminat, ci Traian Băsescu. El şi-a semnat, singur, condamnarea. Nu crede? Înseamnă că nu-i cunoaşte pe români. Fiindcă pe Dumnezeu, oricum, nu L-a cunoscut niciodată.
http://www.ziartricolorul.ro/simetria-cazurilor-adrian-nastase-gigi-becali/
FANTASIO
FANTASIO

Mesaje : 496
Data de inscriere : 24/09/2012

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de NAIADA Mar Mai 21, 2013 5:50 pm

Iisus in tara lui Satan
George Becali a fost condamnat definitiv la trei ani de inchisoare de catre Inalta Curte de Casatie si Justitie. Daca judecatorii au fost numiti dumnezeii Romaniei, au aratat luni de ce merita renumele.

Insa conceptia nu e departe de animismul lui Gigi, in fata caruia toate lucrurile aveau o viata si vointa proprie, fiind atribuite, dupa caz, fortelor intunericului sau luminii.

La apogeul succesului sau, Gigi s-a declarat "razboinicul luminii" si a jurat moarte stapanilor intunericului.

Scurta rememorare a principalelor trasaturi ale personajului e suficienta pentru a sti despre cine vorbim. De aici si pana la declaratiile homofobe pe care le arunca asupra tuturor, fara nicio discriminare, totul curgea firesc din partea lui Becali.

Trecand rapid de la o stare la extrema ei si penduland intre sentimente contradictorii cu o labilitate copilareasca, Gigi ar fi trebuit sa fie, inainte de orice, un excelent studiu de caz pentru antropologi si psihologi.

El a fost insa adulat de presa, admirat de jurnalisti si votat in masa de romani, mai cu seama dupa arestarea sa din 2009.

Tot atunci, prima data cand a facut cunostinta cu arestul si catusele, Gigi Becali s-a comparat cu Iisus: "Baraba liber, Hristos pe cruce; hotii liberi, Becali in arest!" Daca atunci insa doar se compara cu Iisus, astazi Becali probabil merge si mai departe, pana la identificarea deplina.

Ca unul ca el, care sare cu picioarele pe o bucata de hartie ca sa-i pedepseasca pe cei care au semnat-o, se comporta astfel, e doar o mica parte a problemei. Restul il face presa si victimizarea care apare in randul societatii.

Asa s-a ajuns ca faptele sale sa-i fie iertate de unii analisti si jurnalisti, pentru ca "Gigi macar a facut saracul multe pentru cei amarati, spre deosebire de altii cu bani". Judecata strange insa si mai multi adepti in societate. Daca in presa ea este exprimata inca timid, dupa eliberarea sa n-ar trebui sa mire pe nimeni daca Becali va fi privit ca un eliberator al celor saraci si facator de dreptate al celor insetati de justitie.

Cat despre dreptatea care s-a facut in dosarul lui Becali, ea face parte din acelasi val care a cuprins justitia romana si care anul trecut il condamna pe Nastase, diferenta fiind in acest caz ca dovezile stau intinse pe zeci de hectare de teren. Din schimbul lor intre stat si un privat s-au imbogatit "partenirii de afaceri", mai putin Romania.

Cine spune ca nici in acest dosar nu s-a facut dreptate inseamna ca nu poate discerne sensul de baza al "complicitatii la abuz in serviciu". In fond, nici Becali nu se considera deloc vinovat, desi in urma doar unor astfel de "afaceri" a ajuns el cel mai bogat dintre romani.

"Nu credeam ca se poate intampla asa ceva. Cum sa distrugi o familie in halul asta pentru ca ai facut un schimb de terenuri acum 16 ani? Asta e tara lui Hristos? Asta e tara lui Satana!" - Gigi Becali.

Corect! Altfel, daca ar fi tara lui Hristos, pe langa Nastase, Becali si Bivolaru, ar trebui sa-i vedem dupa gratii si pe ceilalti care s-au imbogatit fiind angajati toata viata doar la stat: incepand chiar cu Traian Basescu.
http://www.ziare.com/becali/condamnat/iisus-in-tara-lui-satan-1236436
NAIADA
NAIADA

Mesaje : 367
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de EMIR AMIR Mar Mai 21, 2013 6:01 pm

Steaua cere oficial "dreptate pentru George Becali"
La cateva ore de la arestarea lui Gigi Becali, clubul Steaua Bucuresti a solicitat oficial ca finantatorului echipei sa i se faca dreptate.

Intr-un mesaj postat pe site-ul oficial al Stelei, cei de acolo il descriu pe Gigi ca fiind "omul caruia i se datoreaza performantele extraordinare din ultimul deceniu" si isi anunta sprijinul pentru latifundiarul aflat dupa gratii.

Iata mesajul clubului Steaua:

"Dreptate pentru George Becali!

FC Steaua Bucuresti este alaturi de George Becali, omul caruia i se datoreaza performantele extraordinare din ultimul deceniu, perioada in care clubul nostru a reusit sa cucereasca trei titluri de campioana, o Cupa a Romaniei, o Super Cupa a Romaniei, 9 calificari consecutive in UEFAChampions League si UEFA Europa League, 5 calificari in "primavara europeana" si o semifinala de Cupa UEFA.

Intreg staff-ul si jucatorii Stelei sunt alaturi de familia domnului Becali si spera ca acesta sa aiba parte de dreptate si sa depaseasca cu bine acest moment dificil.

FC STEAUA BUCURESTI"

Gigi Becali a fost condamnat, marti, la doi ani de inchisoare in dosarul schimbului de terenuri cu MApN.

Finantatorul Stelei va ispasi, insa, cei trei ani de inchisoare din dosarul sechestrarii hotilor care i-au furat masina, pedeapsa cu suspendare intrand in vigoare deoarece conditiile probatiunii au fost incalcate.

Becali s-a predat marti seara si, in momentul de fata, se afla dupa gratii.
http://www.ziare.com/steaua/gigi-becali/steaua-cere-oficial-dreptate-pentru-george-becali-1236420
EMIR AMIR
EMIR AMIR

Mesaje : 296
Data de inscriere : 20/10/2012

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de EMIR AMIR Mar Mai 21, 2013 6:03 pm

Gigi iese din puscarie. Rezolva Sorin Rosca Stanescu. Nu l-a “rezolvat” el si pe Ponta-USL?
Ati mai auzit ceva ieri de ruperea USL, dupa marele scandal provocat de si mai-marele Sorin Rosca Stanescu?
Dar de Victor Ponta, cel care facea pe Gigi-Duru’? Nu batea el cu pumnul in masa saptamana trecuta?
“Daca PNL nu ia pana luni o decizie in cazul lui Rosca Stanescu (a se citi excluderea din partid), atunci se rupe USL!”
Ei, si? Las’ ca nu-i capat de tara! Aa, ca am zis eu, asa, mai apasat, asta, da, dar nu-i bai. Pot sa imi iau si vorbele inapoi, ca nu-mi da nimeni in cap.
Ei bine, ieri, fiind lunea fixata in calendarul USL de insusi Victor Ponta, ieri nu s-a intamplat nimic. USL merge mai departe, sa-i fie tarana usoara!
Sansa de a fi tinuta in viata a fost ingropata de nehotararea lui Ponta, care s-a speriat. Sau n-a putut.
Nu e exclus ca Ponta sa fi incercat pe bune sa-l zboare pe Rosca Stanescu, dar nu i-a iesit pasenta. Sa fi fost rezistenta prea mare?
Nu stim. Poate stie mai multe Liviu Dragnea. Ca Antonescu stie destule. Nu se plangea el in fata activului liberal ca e, ca Rapidul, singur impotriva tuturor: si a lui Basescu, si a PSD? Si ce?
E clar. L-a inmuiat de tot pe Ponta, zis si Gigi Duru’. De fapt, e Gigi Duru’ Inmuiat.
Are Rosca solutii pentru toate. Scoate el din palarie toate instrumentele de care e nevoie ca sa mearga unsa treaba!
N-ar fi de mirare ca SRS sa-l scoata din puscarie si pe Gigi Becali. Un proiect de lege nasit de el si de Madalin Voicu poate fi salvarea lui Gigi. El prevede gratierea condamnatilor cu pedepse de pana la sase ani de inchisoare.
Si iata cum eminenta cenusie SRS rezolva totul. L-a rezolvat pe Victor Ponta, de ce nu l-ar rezolva si pe Gigi Becali?
http://www.reportervirtual.ro/2013/05/gigi-iese-din-puscarie-rezolva-sorin-rosca-stanescu-nu-l-a-rezolvat-el-si-pe-ponta-ex-gigi-duru.html
EMIR AMIR
EMIR AMIR

Mesaje : 296
Data de inscriere : 20/10/2012

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de BRIANA Mar Mai 21, 2013 6:05 pm

don becali are pagina de sustinere pe facebock , semnez si eu : freeeeee GIGIIIIIIIIII ! Question
BRIANA
BRIANA

Mesaje : 173
Data de inscriere : 15/05/2013

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Mar Mai 21, 2013 8:47 pm

Gigi iese din puscarie. Rezolva Sorin Rosca Stanescu. Nu l-a “rezolvat” el si pe Ponta-USL?
Ati mai auzit ceva ieri de ruperea USL, dupa marele scandal provocat de si mai-marele Sorin Rosca Stanescu?
Dar de Victor Ponta, cel care facea pe Gigi-Duru’? Nu batea el cu pumnul in masa saptamana trecuta?
“Daca PNL nu ia pana luni o decizie in cazul lui Rosca Stanescu (a se citi excluderea din partid), atunci se rupe USL!”
Ei, si? Las’ ca nu-i capat de tara! Aa, ca am zis eu, asa, mai apasat, asta, da, dar nu-i bai. Pot sa imi iau si vorbele inapoi, ca nu-mi da nimeni in cap.
Ei bine, ieri, fiind lunea fixata in calendarul USL de insusi Victor Ponta, ieri nu s-a intamplat nimic. USL merge mai departe, sa-i fie tarana usoara!
Sansa de a fi tinuta in viata a fost ingropata de nehotararea lui Ponta, care s-a speriat. Sau n-a putut.
Nu e exclus ca Ponta sa fi incercat pe bune sa-l zboare pe Rosca Stanescu, dar nu i-a iesit pasenta. Sa fi fost rezistenta prea mare?
Nu stim. Poate stie mai multe Liviu Dragnea. Ca Antonescu stie destule. Nu se plangea el in fata activului liberal ca e, ca Rapidul, singur impotriva tuturor: si a lui Basescu, si a PSD? Si ce?
E clar. L-a inmuiat de tot pe Ponta, zis si Gigi Duru’. De fapt, e Gigi Duru’ Inmuiat.
Are Rosca solutii pentru toate. Scoate el din palarie toate instrumentele de care e nevoie ca sa mearga unsa treaba!
N-ar fi de mirare ca SRS sa-l scoata din puscarie si pe Gigi Becali. Un proiect de lege nasit de el si de Madalin Voicu poate fi salvarea lui Gigi. El prevede gratierea condamnatilor cu pedepse de pana la sase ani de inchisoare.
Si iata cum eminenta cenusie SRS rezolva totul. L-a rezolvat pe Victor Ponta, de ce nu l-ar rezolva si pe Gigi Becali?
http://www.reportervirtual.ro/2013/05/gigi-iese-din-puscarie-rezolva-sorin-rosca-stanescu-nu-l-a-rezolvat-el-si-pe-ponta-ex-gigi-duru.html
Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Mar Mai 21, 2013 8:48 pm

Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de ion pribeagu Mier Mai 22, 2013 5:51 am

Moartea ştirilor
Astăzi, România a încremenit într-o miră, proiectată pe pieptul dezgolit al parlamentarului George Becali. Hristos însuşi a înlemnit pe crucifixul vizibil prin deschizătura adâncă a cămăşii. Poate nici El nu înţelegea unde au dispărut toate ştirile şi de ce viaţa a rămas suspendată între „În curând, sentinţa!” şi „Imediat!”. Şi omul acela care-l striga neîncetat, de ce urlă în televizor: „Voi ziceţi ceva, eu vorbesc de Iisus, voi ziceţi ceva, eu iar de Iisus!”? Cum de se compară acest „profund religios” cu Fiul Domnului şi, apoi, răcneşte „Smerenie, smerenie, smerenie!”. De ce oftează „fratele” Vadim şi îl încurajeză: „Gigi, fii bărbat! Şi Hristos a fost înjurat şi scuipat. E o instanţă deasupra noastră”, iar numitul Gigi face o demonstraţie, în faţa camerelor, cum bate mătănii şi se roagă din cinci în cinci minute? De ce-i urmăresc ziariştii Mercedesul, iar clanul şi discipolii cu feţe de pământ merg în pelerinaj, la palatul din Pipera? De ce vorbesc toţi de „execuţie” şi „tragedie”? Îl răstigneşte stăpânirea, iar El nu a prins de veste? Este sacrificat în numele Lui, sărman miel imaculat? Parcă era vorba de nişte matrapazlâcuri cu terenuri, nimic spiritual, ci o treabă murdară, aducătoare de bani, în care mai sunt băgaţi şi alţi „religioşi” de rang înalt. „Sacrificatul” Becali va urca mica lui Golgotă în limuzină şi nimeni nu va bate cuie în tălpile lui încălţate cu pantofi de 4000 de euro. După un şi jumătate de recluziune VIP, îşi va redobândi lbertatea condiţionat şi va putea trage o fugă la Sfântul Mormânt, cu avionul privat. Astfel, drumul căinţei va fi mai rapid şi penitentul, mai aproape de cer, iar viaţa ştirilor, din nou, se va scurge umilă, atinsă de aura lui de martir.
http://www.gandul.info/puterea-gandului/moartea-stirilor-10890685
ion pribeagu
ion pribeagu

Mesaje : 392
Data de inscriere : 27/06/2010

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de ion pribeagu Mier Mai 22, 2013 5:52 am

Becali: „Am fost sclavul vostru. Acum trebuie să plec”
u vreau să vorbesc aici despre problema juridică a lui Gigi Becali. Nu vreau să-mi dau cu părerea într-un domeniu pe care nu-l stăpânesc. În principiu, am spus-o şi o repet, democraţia se construieşte pe un eşafodaj de legi, iar ca ea să dăinuie, fiecare lege trebuie respectată; de cetăţean şi, cu atât mai mult, de magistrat. Astfel, o hotărâre definitivă în justiţie sper să poarte cu sine experienţa, ştiinţa şi conştiinţa judecătorilor; implicit morala, echilibrul şi nepărtinirea acestora, în scopul recreării echilibrului dintre respectul şi fronda faţă de lege. Odată luată o hotărâre, se presupune că magistratul a fost, la rândul lui, în matricea legii, luând în calcul principiul „mai bine scapă zece vinovaţi, decât să fie condamnat un singur nevinovat”.
Ceea ce vreau să spun, însă, este faptul că Gigi Becali a fost propriul său „gâde”. Dar nu singurul. Spiritul histrionic, tupeul în afaceri şi în viaţă, îndrăzneala, brodate pe un soi de imaturitate a caracterului, l-au pus în situaţia de a pierde, pe rând, toate pozitivele native.
A fost crescut în frica lui Dumnezeu, de o mamă exemplară şi cu adevărat credincioasă; a învăţat, de la tată, să umble cu banul, firesc într-o stirpe de negustori. Problema este că a vrut prea mult şi prea repede, iar pentru asta a fost dispus să calce pe cadavre.
A crescut, repede, prin apropierea de Hagi, în siajul unui anturaj uns cu toate alifiile, instalat în anii 90 la conducerea echipei Steaua – între care se aflau personaje importante ale momentului: Păunescu, Hrebenciuc şi, mai apoi, Piţurcă.
Prin 2009, într-o criză de nervi – declanşată de acuzele lui Becali la adresa sa, aduse în cadrul unei emisiuni televizate, unde era invitat - preşedintele Ligii, Mitică Dragomir, l-a acuzat pe Gigi că „a luat Steaua prin şantaj”; că, iniţial, împrumutase echipa, pentru ca, mai apoi să-l oblige pe Păunescu să-i cedeze afacerea. „Erau banii mei!” i-a spus Gigi Becali lui Mitică Dragomir. „Ai tăi, de unde? Iar terenurile cum le-ai luat?! După un concediu cu miniştrii şi cu generalii... Dar nu vreau să spun mai mult. Eu l-am ajutat, domnule să ia Steaua. Eu!” a mai spus, atunci, Mitică.
Miron Cozma, după caţiva ani de la acel incident, susţinea că, de fapt, Gigi Becali este săgeata unui grup important, aflat la conducerea Stelei. „El este băgat în faţă. Alţii conduc acolo” spunea fostul lider al minerilor din Valea Jiului - el însuşi un personaj extrem de controversat, ajuns în fenomen pe uşa din dos. Răspundea astfel, indirect, celor care pretindeau că afacerea cu terenuri, dincolo de comisioane, presupunea dezvoltarea unei afaceri de grup din care să iasă bani pentru viitoarea finanţare a echipei, urmând ca Gigi Becali să devină, în acest caz, investitor oficial.
Fapt este că şefii Armatei de la acea vreme, ministrul Babiuc şi generalul Cioflină, şef al Marelui Stat Major al Armatei, au căzut de acord. Au perfectat schimbul de terenuri: Gigi a dat Ştefăneştiul şi a luat Voluntariul. „Afacere de afacere” şi-a spus, felicitându-se şi mulţumindu-i lui Dumnezeu că i-a dat minte de businessman. Iar „Dumnezeul” lui l-a făcut latifundiar de lux; „cu o condiţie”, spuneau oamenii din anturaj: „să bage bani în Steaua”. Şi toată lumea s-a liniştit.
Au venit banii, a crescut puterea, tupeul, aroganţa, s-au adâncit tarele de caracter. „Iar dacă am bani, ei de la Dumnezeu vin. El a vrut asta” îşi liniştea Gigi temerile în faţa altarului, numărând mătăniile pe degete şi făcând cruci tot mai largi.
Apoi, a devenit personajul, histrionul, ludicul Becali. Şi, ca orice latifundiar, n-a mai putut trăi fără aur, covor roşu, palat la Şosea şi camere de luat vederi. Viaţa lui Gigi Becali a fost transformată într-un mega-reality show. La cerere, Becali făcea rating, spectacol, scandal, maimuţăreli, aroganţe, misoginism, rasism. Trecea de la o stare la alta, pierdea şirul; o lua de la capăt, înjurându-i pe cei lăudaţi, şi invers. A fost victimă, martir, europarlamentar, parlamentar român al puterii, câine de pază al partidului. Cu cât era, el singur, mai multe, cu atât se încredea mai tare în Dumnezeu, „Pentru că, dacă toate astea le am, atunci de la el sunt”. Şi iar înjura, şi iar blesetema şi iar se îmbăta de el însuşi, la cererea publicului şi în beneficiul „prietenilor”.
Când se întorcea la sufletul lui, la Dumnezeirea lui de copil curat, eu cred că-şi înţelegea adevărata postură. Şi atunci, umil, dădea ordin să se mai ridice o biserică şi un rând de case şi făcea penitenţă, în sufletul lui. Şi, pe urmă iar consimţea, luat de val, ca de aburii beţiei, să facă show, inclusiv cu Dumnezeirea.
Luni, în beţia lui aiuritoare de cuvinte, post sentinţă, i s-a arătat, la un moment dat, Lumina.
Şi atunci, le-a spus zecilor de cameramani: „Acum, vă rog să mă lăsaţi! Am fost sclavul vostru, am stat la cheremul vostru, când aţi vrut şi când nu. Am făcut-o din bun simţ. Dar acum trebuie să plec şi voi trebuie să înţelegeţi. Gata!”.
Şi a căzut cortina.
Marian Sultănoiu
http://www.gandul.info/puterea-gandului/becali-am-fost-sclavul-vostru-acum-trebuie-sa-plec-10890904
ion pribeagu
ion pribeagu

Mesaje : 392
Data de inscriere : 27/06/2010

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de GIGI_BERBECOSU Mier Mai 22, 2013 12:47 pm

Lovitură pentru presă
Arestarea lui Gigi Becali și trimiterea lui în penitenciar este cea mai mare tragedie care i se putea întâmpla presei bucureștene de toate tipurile și felurile. El însuși fiind un produs al presei, Becali era un fel de guru pentru cine era în pană de subiecte sau pentru ziariștii fără creier, și sunt mulți, care doreau un succes de scenă cu efort minim exploatând un circar nativ așa cum a fost Becali. De-a lungul timpului am asistat treptat la escaladarea scenei publice de Becali până acolo încât s-a cocoțat pe ea și și-a apărat locul cu strășnicie și cu multă violență verbală. Ajunsese nefericitul să-și dea cu părerea despre câte în lună și în stele, iar din pretinsa lui credință afișată cu opulență pe toate ecranele televiziunilor făcuse un fel de stindard. Gigi Becali era exponentul ideal al vulgului, iar câțiva din țara asta s-au prins la timp și l-au exploatat. Dacă n-ar fi fost băgat în seamă ar fi rămas un alt om bogat și anonim care a intrat la pușcărie probabil pentru primul milion de euro făcuți din lucruri necinstite. Între bogații americani, de altfel, circulă un fel de proverb care spune că niciodată nu trebuie să-l întrebi pe un milionar cum a făcut primul milion, că s-ar putea să te treacă fiori. Să asist la fugăreala imbecilă a întregii prese bucureștene în dorința de a-i sorbi un ultim cuvânt spus în libertate de buzele celui care până mai ieri îi înjura n-am crezut că e posibil. Până și seriosul Moise Guran, cel care explică la televiziunea publică fenomenele economice în așa fel încât le înțelege și mama mea care nu are nici un fel de preocupări în acest sens, a anunțat exaltat că va opri orice fel de emisiune și ni-l va arăta pe regele ecranelor cu cătușele la mâini! În ultimii 15 ani Becali a făcut ce au vrut mușchii lui. A poftit la un scaun de parlamentar european, l-a avut. A poftit la unul de parlamentar român, l-a avut. A poftit la liberali, i-a avut. A poftit în comisia juridică a Senatului, a avut-o. Deși sună vulgar, Becali i-a avut pe toți, așa că încarcerarea lui după 15 ani de la comiterea faptei penale nu mă impresionează. Nu-mi demonstrează decât faptul că justiția pe lângă faptul că e oarbă mai este și îngălată… Arestarea atotștiutorului și propovăduitorului a însemnat nu neapărat un act de dreptate făcut de mâna lungă a justiției, ci mai degrabă o lovitură mortală dată presei care va rămâne pentru cel puțin un an jumătate fără mai anostă decât vă închipuiți. Fără Becali, presa va trebui vrând nevrând să se aplece asupra problemelor grave ale economiei românești, ale vieții în general. Grav va fi când pițipoancele botezate ziariste vor trebui să treacă de la stadiul întrebărilor gen „ce vreți să le transmiteți dușmanilor dumneavoastră?!” la lucruri de substanță cum puțini ziariști știu și pot s-o facă!

AICI

GIGI_BERBECOSU
GIGI_BERBECOSU

Mesaje : 248
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de MIKUTZA CE KURAI Mier Mai 22, 2013 12:49 pm

Meme i-a împrumutat lui Gigi cartea „Top 10 poziţii sexuale cu care să supravieţuieşti în pârnaie”
http://www.timesnewroman.ro/sport/9370-meme-stoica-i-a-imprumutat-lui-gigi-becali-top-10-pozitii-sexuale-cu-care-sa-supravietuiesti-in-parnaie
MIKUTZA CE KURAI
MIKUTZA CE KURAI

Mesaje : 490
Data de inscriere : 11/12/2010

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de Admin Mier Mai 22, 2013 1:27 pm

Cine pierde cel mai mult după intrarea lui Becali la puşcărie. Dă click să afli!
Becali intră în puşcărie lăsând în urmă un munte de durere: milioane de români care-l admiră pentru că e şmecher, ziarişti şi patroni de presă pentru că fără el nu ştiu să facă audienţă, mii de preoţi rămaşi fără creştinul cel mai darnic şi un lider de partid, Crin Antonescu, ce tocmai a eşuat în lansarea unei noi stele în politica dâmboviţeană.
Faptele pentru care patronul Stelei a intrat acum la închisoare s-au petrecut între 1996 şi 1999, deci cu mult timp în urmă. Pentru cei care nu au cu ce asocia momentul, precizăm că este perioada când , prin intermediul Pro TV, românii făceau cunoştiinţă cu serialul “Tânăr şi neliniştit”.
De atunci multe s-au schimbat în viaţa lui Gigi Becali, dar foarte puţine în viaţa societăţii româneşti.
Cu terenul luat de la statul român, cu ajutorul fostului ministru al Apărării, Victor Babiuc, Becali s-a lansat în afaceri imobiliare uriaşe, între timp a preluat şi clubul de fotbal fanion al României, şi încetul cu încetul, prin ecranul televizoarelor, a început să-şi facă loc în casele şi sufletele românilor. A fost mângâiat pe creştet de politicieni- unii, precum Viorel Hrebenciuc, i-au văzut încă de pe atunci un viitor în politică- şi a fost lăudat de mulţi ziarişti pentru milostivenia cu care mai construia nişte case la sinistraţi, mai arunca cu nişte sute de euro după amărâţi sau îşi cumpăra locul în ceruri ridicând mănăstiri şi biserici. Cea mai mare parte a presei a stat la picioarele bogătaşului, chiar dacă, din când în când, machedonul mai spărgea faţa câte unui ziarist sau îl ameninţa cu moartea pe altul. Ce au contat însă aceste “mici incidente”, ca şi dezvăluirile care apăreau ici şi colo despre mizeriile făcute de Becali? Nu a însemnat nimic nici faptul că fostul oier se strâmba şi ţipa ca toţi apucaţii când era invitat la vreo emisiune, jignind pe toată lumea sau aruncând cu ameninţări în stânga şi dreapta? Poporul l-a îndrăgit pentru ce reprezenta Becali.
Toate mizeriile i- au fost iertate pentru că omul a fost şi va rămâne mult timp chiar sufletul românilor. De ce ne-am mira că Becali a făcut tot ce a vrut în această ţară, când el îndeplineşte criteriile pentru a fi respectat şi iubit valabile pentru o mare parte a poporului român. Are bani (bravo lui că i-a furat de la stat, înseamnă că a fost deştept), dă cu pumnul (în plus, este ajutat şi de o armată de bodyguarzi care să facă treaba asta în locul său), spune lucrurilor pe nume (nu contează că la trei propoziţii scoate pe gură o prostie sau o înjurătură) şi dă de pomană la săraci. A, şi era să uit, lucru foarte important, construieşte biserici. Nu acesta este idealul românesc? Este!
În urma lui Becali a rămas deci un imens gol.
Primele victime sunt, iată, unele televiziuni. Chiar în timp ce scriu aceste rânduri, de la televizor aud numai veşti triste: “Mesaje alarmante de la prietenii lui Becali… Apropiaţii lui Becali se tem pentru viaţa lui….Becali nu va rezista în închisoare…”. Cred că, mai corect, televiziunea respectivă ar trebui să titreze: “Mesaje alarmante de la cei care măsoară audienţa"…..“Noi nu vom rezista cu Becali în închisoare"….”Apropiaţii noştri se tem pentru audienţa noastră”….
În ceea ce priveşte poporul nu trebuie să ne îngrijorăm totuşi prea tare, pentru că locul lui Becali din sufletele oamenilor va fi luat destul de repede de altcineva. Din acest punct de vedere, ţara are resurse uriaşe, aproape inepuizabile.
Cât priveşte fotbalul, este uşor să-l înlocuieşti pe Becali. Uitaţi-va la oamenii de fotbal care tocmai au aflat că dosarul lor privind transferurile frauduloase se va rejudeca, deci vor mai rămâne liberi pentru o perioadă, ca să vedeţi că această lume este plină de “Gigi”.
Nu ştiu în schimb ce se va întâmpla cu scaunul lăsat liber de Becali în Comisia juridică a Camerei Deputaţilor. De unde mai fac rost liberalii de un alt specialist în drept- chiar dacă unul care are doar liceul terminat, ce contează câţiva ani de şcoală la o minte aşa strălucită!- pe care să-l bage în Parlament? Crin Antonescu trebuie să găsească repede o soluţie.
http://www.romanialibera.ro/opinii/editorial/cine-pierde-cel-mai-mult-dupa-intrarea-lui-becali-la-puscarie-da-click-sa-afli-302499.html

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de GIGI_BERBECOSU Mier Mai 22, 2013 1:48 pm

Becali, USL, România
În opinia mea cea mai substanţială demonstraţie a existenţei lui Dumnezeu a oferit-o Toma D’Aquino. O să rezum teoria sa. Spunea că omul nu poate să vorbească despre ceea ce nu există şi făcea diferenţa dintre concept şi noţiune. De exemplu foloseşti conceptul de Adevăr şi poţi afirma că este adevărat că omul moare sau că azi plouă ori e soare. La fel, foloseşti conceptul de Bine şi afirmi că e bine să-ţi iubeşti părinţii, Iubire înseamnă să-ţi iubeşti soţia, Frumos, frumos poate fi cerul înstelat. Singurul concept care nu are noţiune este perfecţiunea. Dar noi nu putem vorbi despre ceea ce nu există. Cum perfecţiunea nu poate fi găsită nicăieri în univers înseamnă că există Dumnezeu.

Când scriu rândurile astea mă gândesc la Gigi Becali şi la felul lui zgomotos de a-şi afirma credinţa. La aroganţa cu care îşi purta costumele, la ridicola încredere în sine. La felul în care voia să provoace mirarea şi adesea să jignească. La modul nestăvilit de a-şi manifesta felul de-a fi. Vorbesc la trecut pentru că sunt sigur că de pe data de 20 mai 2013 Gigi Becali, cel pe care-l ştim, one man show, nu mai există. Şi mâine dacă ar fi pus în libertate, nimic din nebunia lui nu şi-ar mai recăpăta strălucirea. Combinaţia aia de ipocrizie şi poezie avea un farmec aparte. Gata. S-a dus. A fost Gigi Becali un bun naţional? Da, în măsura în care a fost un foarte mare actor. A fost Gigi Becali un escroc? Justiţia a spus că da. A fost un mare circar? Da! Dar cu siguranţă a fost şi un om care, cu foarte multă putere, a readus în actualitate sentimentul de solidaritate, ideea de sacrificiu şi mândria de a fi creştin ortodox.

Mă tot gândesc, de o vreme încoace, că de când cu monitorizarea pe Justiţie şi discuţiile despre intrarea în Schengen la noi în ţară nu mai există decât pedeapsa cu închisoarea. Pe care o aşteaptă o grămadă de VIP-uri, aliniate, disciplinat, într-o coadă care avansează foarte repede. Gigi Becali a fost membru al USL. O alianţă care-şi inventează probleme. Ca şi cum n-ar avea de condus o ţară. Exact ca Gigi Becali căruia i-a trebuit politică de parcă n-ar fi avut tot ceea ce îşi putea dori. La fel şi USL-ul. Dacă are 70% în Parlament nu e destul. Îi mai trebuie nişte probleme, pe care, fiindcă nu i le poate face amărâta de Opoziţie, şi le manufacturează în curte. Ei bine, acest USL este formaţiunea politică aflată la frâiele României. Instalată cu autoritate la conducerea căruţei. Asta pentru că milioane de români au avut încredere într-o alianţă între Dreapta şi Stânga politică. Acum USL vrea să ne demonstreze că am fost nişte fraieri. Că România nu poate beneficia de un climat de stabilitate şi normalitate aşa cum – declara el însuşi – Gigi Becali nu poate suporta să stea liniştit. Că dacă, de exemplu, e pace la Steaua îl apucă pe el pandaliile.

Cam atât...e ceva frumos şi trist în ţara asta. Spectaculos dar şi înspăimântător. Becali, USL, România. Dumneavoastră, eu. Până la urmă, Dumnezeu există! A demonstrat-o Toma D’Aquino

http://jurnalul.ro/editorial/becali-usl-romania-643621.html
GIGI_BERBECOSU
GIGI_BERBECOSU

Mesaje : 248
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Mier Mai 22, 2013 1:58 pm

Free Gigi
A fost condamnat ayatollahul din Pipera! Rezistenţa underground a habotnicismului de mahala a primit o lovitură sub centură. Cum să trimiţi la pușcărie idolul unei naţiuni, exemplul unei generaţii, inspiraţia nesecată a sutelor de scribomani sfertodocși din presă?!
Țara e în stare de șoc! Groază și teroare! Oripilare și panică! Televiziunile amenință cu greve în masă. Ce vor face atâta amar de vreme fără subiectul de prime-time? Simona Gherghe vrea să-și închirieze o celulă lângă nea Gigi, să transmită în direct fiecare freamăt al acestuia, fiecare tumult interior presărat cu înjurături și blesteme. Dan Puric va pune în scenă un spectacol de pantomimă despre calvarul cristic al războinicului luminii. Monica Tatoiu s-a oferit gratuit să-l consilieze telepatic. Fuego și Hrușcă se ceartă cine să-i dedice mai multe colinde. MM s-a dus să-și împrospăteze colecția de rujuri și bikini. De Goran Mrakic
Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Mier Mai 22, 2013 1:59 pm

Becali vrea grațiere din partea președintelui: Și-a mandatat avocatul să demareze procedurile de formulare a cererii
http://www.b1.ro/stiri/eveniment/gigi-becali-vrea-gra-iere-din-partea-pre-edintelui-i-a-mandatat-avocatul-sa-demareze-procedurile-de-formulare-a-cererii-56990.html

Vadim Tudor: Băsescu îl va grația pe Becali prin vară, dacă îi va spune totul despre afacerile lui Antonescu, Diaconescu, Hrebenciuc și Taher
Președintele PRM, Corneliu Vadim Tudor, a declarat, marți, în cadrul emisiunii Talk B1, că președintele Traian Băsescu îl va grația pe omul de afaceri Gigi Becali „prin vară”, cu condiția ca acesta să-i dezvăluie tot ce știe despre afacerile derulate de Crin Antonescu, Dan Diaconescu, Viorel Hrebenciuc și Fathi Taher.

„Gigi Becali speră să fie grațiat. Eu am informații că prin vară, fără să aștepte vreun motiv special, Traian Băsescu va semna cererea de grațiere. Dar e un schimb între doi oameni de afaceri, că și Băsescu vrea ceva în schimb. I s-a promis că va da pe goarnă amintiri din copilărie, dacă va spune tot ce știe despre problemele financiare și afacerile care au fost derulate cu 4 personaje speciale, acestea fiind Crin Antonescu, Dan Diaconescu, Viorel Hrebenciuc și Fathi Taher. Probabil Gigi, ca să își vadă mai repede fiicele minore nu va rezista tentației și se va pune pe scrie”, a spus Corneliu Vadim Tudor.

Liderul PRM adaugă că cele două ore pe care și le-a petrecut Becali în biroul său din Camera Deputaților a dat multe telefoane pentru a urgenta un proiect de lege cu privire la amnistia pedepselor de până la 4 ani și pedepselor cu executare de până la 6 ani pentru deputați, proiect semnat chiar și de Mădălin Voicu.

Europarlamentarul PRM mai spune că situația lui Becali e doar „o făcătură de dosar care drenează de foarte mulți ani”.

„Ce-ar fi să se ocupe justiția și de uciderea pompierilor în Dealul Spirii la 1848? Nu mă impresionează jocul acesta de glezne, adevăratele mari dosare sunt mușamalizate. Eu ce să-i fac lui Becali dacă nu a ascultat de mine și a rămas în Parlamentul European, acum avea imunitate”, a mai spus Vadim Tudor.
http://www.b1.ro/stiri/politica/vadim-tudor-basescu-il-va-gra-ia-pe-becali-prin-vara-daca-ii-va-spune-totul-despre-afacerile-lui-antonescu-diaconescu-hrebenciuc-i-taher-57003.html

Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de GIGI_BERBECOSU Joi Mai 23, 2013 12:16 pm

Ziarist in tara lui Satana
La 12 ani după ce presa a descoperit tunul imobiliar făcut de Becali cu armata, justiția a făcut dreptate. Între timp ziaristul care a scris despre asta a plecat din presă, după ce fusese sancționat pentru descoperirea lui de atunci. T ârzie satisfacție pentru ziariștii care au descoperit și scris despre subiectul schimbului de terenuri dintre Becali și MApN acum 11-12 ani. Târzie pentru că acela care a fost primul – la ziariști e o chestie să fii primul pe un subiect, unii au și murit din cauza asta – nu mai este azi ziarist. E purtătorul de cuvânt al poliției locale din București, scrie Dollo pe blogul sau.

Răzvan Popa, căci despre el e vorba, era la vreme aceea ziarist de investigații la Adevărul, la crucișătorul presei românești (condus de defunctul Dumitru Tinu și de CTP). A descoperit întâmplător subiectul și l-a dezvoltat. Azi a fost invitat, prin telefon, să povestească istoria, la TVR. A încercat, la un moment dat, să-și spună și el oful: acela că deși și-a făcut bine treaba, a descoperit un tun imobiliar făcut de una dintre cele mai de încredere instituții ale statului – armata – a fost „promovat” ca răsplată de la Investigații la secția „utile” a ziarului. Pentru cine nu știe, secția utile e un soi de anexă cu fraieri a oricărei publicații, un loc în care nu trebuie să știi decât să faci copy/paste după comunicate de presă sau să copiezi informații de genul când se oprește apa caldă sau ce tramvaie sunt deviate și pe unde.

Evident mutarea de la Investigații la Utile a unui reporter e o sancțiune. Nu cunosc raționamentul ei de atunci, pentru că TVR nu l-a lăsat pe Răzvan să povestească mai mult. El a apucat să spună doar atât, că după acea anchetă a fost mutat. Pe moderatorul de la TVR l-a interesat mai mult faptul senzațional, acela că Becali l-a amenințat atunci pe Răzvan cu moartea. Lucru care probabil că nu l-ar fi dezarmat pe Răzvan așa cum a făcut-o lipsa de susținere din propria redacție. Iar asta este de fapt cauza principală pentru care România nu mai are acum jurnaliști de investigație. Oricum nu angajați în instituții de presă.

Nu s-a întâmplat numai la Adevărul să fie oprite anchete sau să fie trecuți ziariști pe linie moartă. Iar faptul că Răzvan a ieșit și el în cele din urmă din presă poate nu se datorează numai acestui lucru, dar e sigur o circumstanță care i-a făcut pe mulți să renunțe. E bine că măcar după 12 ani justiția ajunge să-i condamne pe făptași. Niciodată nu e prea târziu. Pentru Răzvan poate că e o palidă satisfacție. Târzie. Pentru stat e egal cu zero, chiar dacă prejudiciul se va recupera. Pentru Becali, Babiuc și Cioflină vor fi câțiva ani la „sanatoriu”, cu reducerea aferentă datorată vârstei, după care se vor întoarce pe grămezile lor de bani. Presa oricum s-a dus dracu între timp în România. Măcar justiția să funcționeze de acum înainte. Poate cu ceva celeritate ar fi și mai bine.

Și încă o chestie ironică precum soarta. Becali a declarat azi, într-una dintre numeroasele sale luări de poziție, că e dator să se adreseze Curții Europene pentru Drepturile Omului ca să i se facă dreptate, dacă în România nu a avut parte. Să râzi, nu alta. După ce a fost ani de zile unica speranță a românului simplu, oropsit la el în țară de politicienii corupți și/sau tâmpiți, CEDO ajunge acum destinație și pentru marii corupți, nemulțumiți că averea ilicită se mai răscumpără câteodată și cu ani de pușcărie. Curat țara lui Satana!
http://www.dollo.ro/2013/05/ziarist-in-tara-lui-satana/
GIGI_BERBECOSU
GIGI_BERBECOSU

Mesaje : 248
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de GIGI_BERBECOSU Joi Mai 23, 2013 12:17 pm

amintirile mele cu Jiji
… într-o seară, în grădina Casei Vernescu m-am împiedicat de o mogîldeață care se tupilase într-un boschete. La început m-am speriat apoi l-am recunoscut pe Becali care nu mă remarcase fiind prea ocupat să țipe la telefon la cineva: “băăă, mă urmăresc ăștia, cămătarii, băă, tre să fac urgent rost de bani, băă” … Pînă a făcut rost de bani, el nefiind un afacerist, așa cum e prezentat azi pe toate televiziunile, ci un jmecher care a pus mîna la rîndul lui pe terenurile din Pipera dînd bani cu camătă amărăștenilor atunci cînd nu vindea brînză prin cercurile nomenclaturiștilor bucureșteni, n-a ieșit din boscheți și a vorbit la telefon pînă i s-a terminat bateria. Pardon, a urlat la telefon. Eu nu l-am văzut cînd a plecat și mai ales pe unde, deși o vreme, în seara respectivă, m-a interesat asta. (Pe bune acum, cum “faci rost de bani”, repede așa, atunci cînd nu-i ai și te mai caută și niște cămătari nervoși? Furi, dai în cap … mă gîndesc … ce alte soluții ai?)
M-a bufnit rîsul și am plecat în treaba mea. Dar aveam să-l văd de mai multe ori pînă aveau să-l dea afară și să-i interzică accesul în Casa Vernescu și în Casino Palace. De cîte ori venea de atîtea ori făcea scandal: arunca cu jetoane în capul crupierilor (întotdeauna în capul fetelor, niciodată nu se dădea la bărbați, dealtminteri un “bărbat adevărat” ca el nu dă niciodată într-un alt bărbat ci doar în femei), spărgea vitraliile, cerșea de la cămătarii mai săraci tolerați în Casino Palace și-i amenința cu moartea cînd aceștia îl refuzau. Urla. Țipa. Se scălămbăia. Făcea din nou scandal. I-a adus cu el pe Pițurcă – un trișor și un cartofor ordinar care a trebuit să facă la rîndul lui o înțelegere cu cazinoul ca să nu înfunde și el pușcăria -, Olăroiu – ceva mai deștept ca ei -, Walter Zenga - putea vorbi doar despre fotbal sau despre blugii lui, absolut spălat pe creier, Șumudică – un cartofor isteric pe care venea mă-sa și-l lua acasă ori se ruga de fetele de la recepție să nu mai fie primit în casino, și mulți alți acoliți, veri mai mari sau mici – purtau toți numele Becali și semanau izbitor și suspect între ei – și mulți cămătari. O șleahtă ordinară, gălăgioasă, tupeistă. L-am văzut frecîndu-se de o colegă de-a mea, care apoi a venit și mi-a povestit în detaliu toate obscenitățile pe care i le-a șoptit la ureche (mda, Becali, capul de familie, credinciosul, smeritul care face pomeni peste pomeni la muntele Athos. Dar las’, nici colega n-a avut prea mult de suferit, ba chiar a învățat din asta. Mai apoi s-a frecat mai cu folos de alții și a ajuns prezentatoare de emisiune la Antena 2). O singură dată a produs o oarecare ilaritate: atunci cînd, pe jumătate prelins pe marmura recepției, le-a măsurat pe cele două cînterețe din trupa Blondi și-a spus tare, să audă toată lumea: “mdea, bune astea două, puneți-mi-le mie în portbagaj”. O glumă “fină”, cum ne-am putea aștepta de la unul ca el.
O hahaleră. O hahaleră isterică și extrem de prost crescută. Un jeg.
Între toți pușcăriabilii care veneau pe acolo, și erau foarte mulți, unii care au furat mult mai mult ca el (data viitoare vă povestesc de șpăgile date lui Oprescu de grupul de greci extrem de bogați, importatori și distribuitori de consumabile medicale și echipamente pentru spitale, șpăgi care însumau milioane de dolari, povești reale aflate din gura șpăgarilor), el era unul dintre puținii care nu știa cum să se dea în spectacol mai tare. Toți știam cînd intra Becali în clădire: începea imediat să ragă cît îl țineau bojocii. Restul mafioților – briganzilor, unora le plăcea să li se spună așa – erau mult mai reținuți și în consecință mult mai puțini expuși. Pe ceilalți puteai să-i bănuiești de o oarecare istețime. Pe Jiji nu.
După ce a pierdut aproape 480 000 de dolari, managementul cazinoului l-a luat la o discuție lungă, i-a oferit o mașină drept cadou, și i-a cerut să nu mai calce vreodată pe acolo. A fost trecut cap de listă pe celebrul Black List. A încercat să revină și a fost dat afară. Pur și simplu a fost dat afară. Un penibil, nimic altceva. Nici măcar astfel de locuri, în care chiar nu contează de unde ai bani (asta nu e treaba niciunui cazino din lume), dar contează să respecți niște reguli, n-au nevoie de oameni ca el. Casino Palace a renunțat în mai puțin de 6 luni la Jiji și tot grupul lui cu tot cu banii lor. Pur și simplu, poluau atmosfera, pînă și acolo.
*
În foarte multe cazuri, noilor îmbogățiți din România, o dată cu zerourile din cont au crescut direct proporțional și zerourile din creier.
*
Și da, Babiuc și Cioflină au primit prea puțin în comparație cu Jiji. Trebuiau să ia cel puțin de două ori mai mult, pentru că ei reprezentau Statul în afacerea respectivă. Speculanți, traficanți, hoți sînt destui … dacă le dai prilejul să fie … și să facă.
*
Notă:
pentru cei ce spun că acest articol e compus din anecdote: întrucît actoria nu mi-a adus niciodată prea mulți bani, am mai făcut și alte lucruri. De pildă, am fost PR-ul Casei Vernescu 3 ani, exact în perioada în care Jiji și gașca lui veneau acolo.
http://laurailica.wordpress.com/2013/05/21/amintirile-mele-cu-jiji/
GIGI_BERBECOSU
GIGI_BERBECOSU

Mesaje : 248
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de GIGI_BERBECOSU Joi Mai 23, 2013 12:17 pm

aminitirile mele cu Jiji (II)
Dumnezeu nu joacă fotbal. Cel puțin așa cred eu. Nu asta e treaba lui: să-l ajute pe Jiji să cîștige un meci. Iar pomana făcută în conferințe de presă, sau la poarta casei, ca golanii care se dau mari după ce-au dat o spargere, mă îndoiesc că valorează ceva conform valorilor creștine.
Pentru cei ce mi-au scris un amestec de invective, principii morale și vorbe de duh citate aproximativ dintr-o educație religioasă adunată din auzite, celor care-l preaslăvesc pe Jiji pentru pomenile lui nenumărate, și chiar pentru Jiji care are impresia că și-a cumpărat un loc în ceruri, aruncînd cu sutele de euro fără număr, fără număr, fără număr, vreau să amintesc următoarele:
Biblia
Evanghelia după Matei
Capitolul 6
1. Luaţi aminte ca faptele dreptăţii voastre să nu le faceţi înaintea oamenilor ca să fiţi văzuţi de ei; altfel nu veţi avea plată de la Tatăl vostru Cel din ceruri.
2. Deci, când faci milostenie, nu trâmbiţa înaintea ta, cum fac făţarnicii în sinagogi şi pe uliţe, ca să fie slăviţi de oameni; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor.
3. Tu însă, când faci milostenie, să nu ştie stânga ta ce face dreapta ta,
4. Ca milostenia ta să fie într-ascuns şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.
5. Iar când vă rugaţi, nu fiţi ca făţarnicii cărora le place, prin sinagogi şi prin colţurile uliţelor, stând în picioare, să se roage, ca să se arate oamenilor; adevărat grăiesc vouă: şi-au luat plata lor.
6. Tu însă, când te rogi, intră în cămara ta şi, închizând uşa, roagă-te Tatălui tău, Care este în ascuns, şi Tatăl tău, Care vede în ascuns, îţi va răsplăti ţie.
7. Când vă rugaţi, nu spuneţi multe ca neamurile, că ele cred că în multa lor vorbărie vor fi ascultate.
8. Deci nu vă asemănaţi lor, că ştie Tatăl vostru de cele ce aveţi trebuinţă mai înainte ca să cereţi voi de la El.
(…)
*
Ne-creștinilor, ateilor și celorlalți care fac parte din alte categorii: vi se pare normal să tolerăm, ba chiar să lăudăm pomanageala, fanfaronada, găunoșenia unui astfel de individ? Cămătăria? Căci el și toată familia lui numeroasă, mama pioasă și credincioasă, tatăl, verii, unchii și nepoții s-au îmbogățit în egală măsură din oierit ȘI CĂMĂTĂRIE. Iar în ultimii ani mai cu seamă din cămătărie și tranzacții dubioase cu statul. Vi se pare normal ca un astfel de personaj să ajungă în comisia juridică în Senat? Europarlamentar? Parlamentar al României?
Da, la Casa Vernescu & Casino Palace am văzut și am vorbit cu mulți infractori, niciunul însă nu avea atîtea impresii bune despre el însuși și atîtea pretenții politice, eventual de-a ajunge conducător al acestei țări. Oamenii aceia își cheltuiau banii făcuți numai ei știau cum discret și fără atîtea scălămbăieli publice, și ce-au făcut acolo v-a rămîne acolo. Jiji s-a dat în schimb în spectacol în fiecare zi a vieții lui.
*
În altă ordine de idei, nu pot să cred că (unii dintre voi) ACUM l-ați descoperit pe Jiji și adevărata lui față. Gizzăs, pipăl, nu l-ați văzut niciodată maimuțărindu-se și dîndu-se în stambă la tembelizor? Ce era așa de greu de descoperit la el?
*
Iar dacă Dumnezeu joacă fotbal, nu mi s-a părut, sincer, că a jucat în vreo echipă românească în ultimii cîțiva zeci de ani. Jiji! ești sigur că ai dat pomenile alea de milioane unde trebuie?

http://laurailica.wordpress.com/2013/05/22/aminitirile-mele-cu-jiji-ii/
GIGI_BERBECOSU
GIGI_BERBECOSU

Mesaje : 248
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de GIGI_BERBECOSU Dum Mai 26, 2013 6:04 pm

“Vă anunţ că echipa de fotbal Steaua moare”, susţine europarlamentarul Corneliu Vadim Tudor, care crede că pe Gigi Becali, supranumit deja “Mandela al României” de către fani, îl aşteptă zile negre.

AICI
GIGI_BERBECOSU
GIGI_BERBECOSU

Mesaje : 248
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de PITIC_GHEBOS_din_GRADINA Lun Mai 27, 2013 9:40 am

Angela Tocila/…/ Cum m-aș putea oare mândri și cum aș putea iubi o adunătură de vite încălțate ce plâng și bălesc la televizor de mila unui borfaș analfabet, unui mitocan misogin care-a furat de la statul român, care stat român ești și tu, vită încălțată, bubalină andină fără creier și judecată ce bocești acum de grija lui Becali, a mațelor lui sensibile dezobișnuite de fasole și cârnații pe care tu chiar crezi că-i mănâncă el la pușcărie, de margarina pe care tu presupui c-o înghite, dar cu care poate nici pantofii nu și i-ar face? Cu ce e mai de compătimit familia lui care oricum va trăi și de acum încolo tot în lux grație banilor dosiți prin bănci străine, sau îngropați pe moșii pentru că Becali e exact genul care și-ar îngropa la propriu banii, bani furați de la fiecare dintre noi, bani furați de la gura copiilor tăi, a bătrânilor din azile, a bolnavilor din spitale, decât familia ta care-și târăște zilele de la un salariu la altul ? De ce nu vrei tu, smiorcăitule, milosule, piosule să înțelegi că Becali n-a dat nimănui nimic de la el pentru că singurii bani câștigați cinstit de el au fost din vânzarea brânzei și a laptelui ? /…/

AICI
PITIC_GHEBOS_din_GRADINA
PITIC_GHEBOS_din_GRADINA

Mesaje : 162
Data de inscriere : 03/08/2011

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de ana morosana Lun Mai 27, 2013 11:47 am

dumnezeu e cu Becali in celula

Pe holurile Înaltei Curți de Casație și Justiție, Gigi Becali a strigat: ”Chiar în ghearele morţii de mă veţi duce, Domnul e cu mine”.
ana morosana
ana morosana

Mesaje : 201
Data de inscriere : 22/05/2013

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Lun Mai 27, 2013 4:35 pm

Pronuntarea sentintei in dosarul Valiza in 4 iunie la ora 13,00.Numarul 13 aduce cumva ghinion ?
Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Lun Mai 27, 2013 5:34 pm

“Vă rog să contopiţi pedepsele şi să dispuneţi o pedeapsă sub supraveghere. Vă rog să ţineţi cont de reacţiile societăţii după condamnare. Domnul Becali este iubit de 5 milioane de stelişti. Domnul Becali nu poate fi reeducat în închisoare”. - AVOCAT
Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

si rastignit Becali fu pe cruce  Empty Re: si rastignit Becali fu pe cruce

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum