POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU

+8
BEAU & BEAU
ana morosana
PITIC_GHEBOS_din_GRADINA
Katana-TACETI DIN GURA !
FANTASIO
VANATOR_de_VAMPIRI
Narcisa-Edelweiss
Admin
12 participanți

In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU

Mesaj Scris de Admin Dum Mai 19, 2013 5:47 pm

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Pizap.com10.08878619363531471369032298250
Nu am râs de mult cu atîta poftă ca azi.Iaca na drăcie, Căcărău a fost scos din ambalajul vidat şi pute,duhneşte îngrozitor a disperare animalică şi a frică .

Zicea preacinstitutul Căcărău ot Isaccea cele de mai jos :
. @“Suntem singuri impotriva lui Basescu, a PSD si a unor institutii internationale."
bine mirositorule Căcărău, ai uitat de jidani, masoni, bubuli ,Bildenberg, Al Qaeda, etţetera
@ " Cred ca toate aceste povesti cu tergiversarile si ce fac cei din PSD eu cred ca trebuie să le rezolvam pana la vacanta parlamentara”.
bună dimineaţa , soare , tu te-ai treyit astăzi oare ?
@ “Dar apoi trebuie să avem o strategie în comunicare prin care toți colegii care participă la vreo emisiune, "

@ chiar dacă sunt pesd-iști acolo, dar dacă ăla îl întreabă Domnule a ieșit un scandal acolo cu Roșca Stănescu…

@ăla să răspundă ca nuca în perete – Hai să facem Codul Silvic, haideți să ajutăm întreprinderile mici și mijlocii.

@El va spune iar – Dar domnule eu te întreb de Roșca Stănescu… Da, am auzit, dar noi facem Codul Silvic, noi facem pentru IMM-uri.


@Nu avem altă soluție.
o altă solutie ,
  1. micţie, poluţie
    să îţi tragi un glonţ în cap
    să te spânzuri
    să te caci pe PSD dar foarte discret, atît de discret încît să nu dai pantalonii jod de pe tine

@Nu zic să discutăm neaparat în termeni de adversari, dar am aruncat ochii peste umar si nu le spun adversar. Dar noi vorbim de un partid care are 40% la o strigare, cu PPDD si cu doamna Udrea ca doar sunt colegi intru coabitare. Vorbim de un partid care are mai mult de jumătate din CJ-urile țării, peste 2.200 de primari si privit cu indulgență de anumite instituții. Și tot acest mastodont este corent si unitar“.
ţi-o trage Băsescu cu Ponta drept organ erect, hâtu-te în gură , lângă casa de cultură , noaptea pe fulgerătură
@ Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Purfae70367e2a64ebd
@“Nu e vorba doar de prezidentiale. E vorba ca la europarlamentare daca PNL nu ia 30% cum spune domnul Turcanu,
NU IA 30%
@cu 25% realist la suta PNL a câștigat batalia pe dreapta si
REALIST SPUS , Băsescu vă regulează pe îndelete , cu perversiuni
@chiar daca PSD ia 40 (sper sa nu fie atat) vor vedea ca e partea dreapta suntem doar noi si se vor gandi sa se tina de angajamente,
Ponta e peştele mare şi rapid care îl haleşte pe cel mic chiar dacă ultimul e cacat pe el
@daca noi o dam in 14-16% atunci si eu m-as spune in pielea lor si sa ma intreb daca nu se intampla altceva pe partea dreapta”.
o vei lua, o veţi lua în mufă.Vă beleşte Băsescu şi işi face ciubote din pielea voastra, porci si scroafe ce sunteti.

lol!

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Pizap.com10.08878619363531471369032298250


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mier Iun 05, 2013 10:06 pm, editata de 3 ori

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty Re: Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Dum Mai 19, 2013 6:08 pm

Din rubrica celebra " CU PENIŢA MUIATĂ ÎN ACID "?
Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty Iubito, vorba lui Petre Roman

Mesaj Scris de Admin Dum Mai 19, 2013 6:10 pm

Narcisa-Edelweiss a scris:Din rubrica celebra " CU PENIŢA MUIATĂ ÎN ACID "?

m-am demascat , m-am demascat lol!

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty Re: Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU

Mesaj Scris de Admin Dum Mai 19, 2013 6:17 pm



Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar Mai 21, 2013 8:53 pm, editata de 1 ori

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty Re: Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU

Mesaj Scris de VANATOR_de_VAMPIRI Mar Mai 21, 2013 8:50 pm

PNL față cu reacțiunea
PNL, care în materie de structuri s-a întărit considerabil după iureșul electoral din decembrie 2012, beneficiind de fapt din plin de formidabila mașinărie electorală a PSD, are mari probleme de identitate și duce o lipsă acută de proiecte politice de substanță.
Suntem singuri, împotriva PSD, a lui Tra¬ian Băsescu și a unor instituții inter¬na¬țio¬nale, le spunea recent Crin Antonescu co¬legilor săi din conducerea PNL cu prilejul unei întâlniri în spatele uși¬lor închise. Apropo, e foar¬te interesant cum „scapă“, aproape în flux continuu, în spațiul public înregistrări ale unor reuniuni liberale, presupus private. E lim¬pe¬de că e vorba de scurgeri con¬trolate, menite să trans¬mită în exterior, către PSD, dar și către militanții pro¬prii, mesaje care fie nu pot fi spuse față în față, fie nu pot fi asumate oficial la nivel for¬mal. Dacă nu ar fi așa, am fi avut parte de înfierări indignate ale acestui tip de practici (dând eventual vina pe serviciile aservite prin definiție lui Băsescu și, mai nou, lui Victor Ponta), iar liderii liberali ar fi luat măsuri de protecție.
Dar să ne întoarcem la vorbele lui Crin An¬tonescu. Ele sună dramatic, emoționant, re¬voluționar chiar. Liberalii, singuri îm¬potriva tuturor! Singura chestiune ne¬lă¬murită este pentru ce anume se bat ei? Oa¬re ce vor să obțină, ce proiecte vor să pro¬moveze spre binele țării, în pofida pie¬di¬cilor puse la cale de această, iată, mons¬truoasă cabală, înțelegem transnațională? Trebuie să fie un secret mult mai bine pă¬zit decât înregistrările de la întâlnirile lor private, care circulă bine-mersi prin me¬dia de câteva săptămâni (cam de la criza le¬gată de numirea Laurei Codruța Kövesi în fruntea DNA), pentru că până acum nu ne-am lămurit. Pentru că liderii liberali nu par foarte tare preocupați de marile te¬me ale momentului, modificarea Cons¬ti¬tuției și regionalizarea, ambele lansate ini¬țial de Traian Băsescu, dar asumate în mod serios de PSD. Într-adevăr, și Victor Ponta și, mai ales, Liviu Dragnea le menționează insistent ca proiecte de prioritate zero pentru social-democrați. Li¬beralii nu s-au arătat a fi vizibil preocupați nici de grija sectorului privat din economie, dincolo de unele declarații de circumstanță, cu totul inconsistente, nici de educație, de energie sau de promovarea expor¬tu¬ri¬lor.
Subiectele cu adevărat im¬portante pentru PNL în perioada care s-a scurs de când USL a ajuns la putere au fost altele: demiterea președintelui, emas¬cularea DNA și, dacă se poate, desființarea ANI, tocmai când prin alte părți din Eu¬ropa, de pildă în Franța, se ia în calcul în¬ființarea unor instituții de acest tip. Alte probleme de mare interes pentru partid au fost plasarea lui Dan Radu Rușanu în frun¬tea unui organism mamut care să con¬troleze tot spectrul de servicii financiare și de asigurări sau numirea d-nei Lulache în frunteaNuclearelectrica. Ultima per¬soană trebuie să fie o doamnă extrem de norocoasă, din moment ce imediat ce li¬be¬ralii ajung la guvernare i se propun funcții re¬munerate generos din bani publici (în¬tre 10 și 30 de mii de euro pe lună). A, și să nu uităm de demersurile întreprinse în par¬lament de Sorin Roșca Stănescu, omul care a provocat marele deranj în USL, pen¬tru obstrucționarea instrumentelor util¬i¬zate în lupta anticorupție.
Cam asta ar fi agenda de priorități a PNL, dacă e să ne luăm după ceea ce am văzut până acum. Sigur, poate sunt alte teme ge¬neroase și de mare interes public pe care par¬tidul le păstrează, discret, în rezervă. Nu putem decât să așteptăm cu nerăbdare ca ele să fie scoase cât mai repede la lu¬mină. Realitatea e însă că PNL, care în ma¬terie de structuri s-a întărit considerabil după iureșul electoral din decembrie 2012, beneficiind de fapt din plin de formidabila mașinărie electorală a PSD, are mari pro¬bleme de identitate și duce o lipsă acută de proiecte politice de substanță. Într-un fel, era inevitabil ca partidul să fie obturat de partenerii săi de guvernare, care dețin în proporție covârșitoare pârghiile de pu¬tere și controlul resurselor. Dar can¬to¬na¬rea mesajului său public obsesiv în zona retoricii anti-Băsescu reduce acțiunea po¬litică până la un nivel caricatural. Mai ales acum, când, beneficiind de pactul de coa¬bitare și de uzura inerentă a actualei pu¬teri, președintele a recuperat în mod sem¬nificativ din punctul de vedere al în¬cre¬derii publice, tendință care are toate șan¬sele să continue în perioada următoare.
PNL pare să fi fost surprins și oarecum con¬fuzionat de rapiditatea cu care PSD l-a marginalizat la guvernare, probabil mult mai repede decât s-ar fi așteptat. Agenda sa ascunsă în materie de consolidare a in¬fluenței la nivelul unor structuri de putere cheie, cum ar fi serviciile de informații, de¬voalată între altele de demersurile în¬treprinse de Sorin Roșca Stănescu (acesta fiind, cu siguranță, unul dintre motivele prin¬cipale ale iritării provocate de acesta în PSD), s-a dovedit a fi nerealistă, chiar naivă. Un partid cu forța și experiența PSD nu avea cum să cedeze liberalilor teritorii esențiale pe harta de putere din România. Iar maniera cocoșesc ridicolă pe care li¬be¬ralii au adoptat-o la vârf atât față de ins¬tituții internaționale importante, cât și fa¬ță de cancelarii occidentale de prim rang, precum cele din Washington, Berlin sau Lon¬dra, au făcut ca partidul să devină în bu¬nă măsură nefrecventabil în exterior. Mai ales că și din acest punct de vedere PSD a făcut un pas în față după eve¬ni¬mentele din vara trecută, lăsându-i pe li¬berali în offsaid. Deocamdată, șansa sa e faptul că nu s-a coagulat încă nicio al¬ter¬nativă consistentă în opoziție, pe același segment electoral. Pentru că, dacă acest lu¬cru se va întâmpla, PNL ar putea avea pro¬bleme majore la alegerile europ¬ar¬la¬men¬tare de anul viitor. //
http://www.revista22.ro/pnl-fa539a-cu-reac539iunea-26282.html
VANATOR_de_VAMPIRI
VANATOR_de_VAMPIRI

Mesaje : 343
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 60
Localizare : undeva in Est

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty Re: Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Joi Mai 23, 2013 12:29 pm

Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty Re: Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Joi Mai 23, 2013 12:30 pm

Fuhrerul Antonescu, atac la Tariceanu&Chiliman. Vlad Moisescu (IRL), exclus din PNL azi-noapte!
Stirea noptii este anti-liberala: Vlad Moisescu, fost sef la PNL sector 1 Bucuresti, a fost exclus ieri seara din partid.
Final cu deznodamant anuntat. De cand a inceput sa faca opozitie la maresalul Antonescu, era de asteptat ca fuhrerul sa-l execute.
“Ce vreţi de la un avatar sovietic ca Antonescu, care este mândru că este contemporan cu Becali!?”, a declarat Moisescu pentru jurnalistii de la gandul.info.
E de urmarit ce va face Initiativa Romania Liberala (IRL). Plus Andrei Chiliman. Si, mai ales, Calin Popescu Tariceanu. Caci, totul pana la excludere. Sa vedem revansa!
Antonescu n-a inteles si nu va intelege cat va fi pe pamantul asta ca in PNL nu asa se face. Nici Tariceanu nu si-a permis asta, cat de prim-ministru a fost el.
Heil, Crin! Asta vrea seful sa auda. Totusi, maestre, za fadar, daca intr-un partid liberal nu poti sa ai alte idei decat seful, atunci unde sa fie?
Degeaba. Ne batem capul degeaba sa intelegem stilul batut din calcaie al Antonescului. Nici macar nu i se potriveste.
El vrea sa para dur, dar natura n-o poti trada. Nici fata, nici ochii. Nu e ce pare a fi. Nu e pentru el, dar vrea sa-l credem.
Am mai spus-o, Anto e slab. Slab de tot. Vai, mama lui! E la mana lui Felix, asculta comanda la Rosca Stanescu, joaca asa cum ii canta nasul finilor Rusanu. Antonescu nu e, de fapt. E o fantoma si nimic mai mult.
Bun, consecinte acum. Pai, firesc, se contureaza un IRL mai contondent. Pleaca/zboara si Chiliman? Nu conteaza, se pierde spirit si asta e ce doare mafia liberala de la varf.
Aripa Moisescu-Chiliman va intari gruparea MRU-Pavelescu-Neamtu-Preda (MP). Plus, eventual, gruparea Udrea din PDL. Acolo incepe sa mijeasca o alianta mai de Doamne-ajuta.
Caci PDL se indreapta tot mai clar spre PNL. De fapt, asta e si jocul lui Crin: “scap de gasca Tariceanu, il aduc pe Blaga”. Zis si facut!
Miza e foarte simpla: Anto nu suporta sa piarda prezidentialele de anul viiitor.
Ura sa fata de cei care au construit temelia PNL se explica doar prin ambitia nemasurata de a ajunge la Cotroceni. Pentru asta, calca totul in picioare. Inclusiv partidul.
Din aceasta inclestare s-ar putea sa aiba de pierdut si PSD. De fapt, USL. Paradoxal, incapatanarea lui Anto face bine gruparii spre care se indreapta Moisescu.
Om trai si om vedea. Azi, ramane uimirea ca seful unui partid liberal este anti-liberal convins. Dar daca PNL suporta…De ce n-ar face-o? Priviti la marea afacere de stat si de stat, intrata pe mana Rusanului! Asta explica totul.
http://www.reportervirtual.ro/2013/05/fuhrerul-antonescu-atac-la-tariceanuchiliman-vlad-moisescu-exclus-din-pnl-azi-noapte.html
Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty Re: Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Joi Mai 23, 2013 12:30 pm

Bastonul de maresal din ranita goala a lui Crin Antonescu
Aparentele nu dau de inteles daca fitilul aprins deSorin Rosca Stanescu duce spre bomba cu explozie intarziata din buzunarul lui Crin Antonescu sau la terenul minat, de pe care premierul mimeaza coabitarea, amenintand cand cu ramura de maslin, cand cu sula-n coaste, dupa caz.

N-ar fi exclus ca fitilul sa duca la amandoi sau la niciunul. SRS este destul de uns cu toate alifiile, ca sa-si permita o mica experienta, atata cat sa vada cum raspund la provocari cei doi lideri, a caror alianta nu mai pare sa aiba nici obiect si nici efect.

Hartuirea adversarului

Pentru Victor Ponta, protocolul de coabitare cuTraian Basescu a fost o lectie, pe care n-o inveti nici in patru ani de facultate. Stie acum sa coabiteze cu oricine, pana trece puntea, si prefera o pace paguboasa, decat trei razboaie castigatoare.

S-a saturat de liberali ca de mere acre, dar nici nu l-ar dobori pe liderul lor cu sabia scoasa din teaca, in loc sa astepte europarlamentarele de la anul, cand liberalii vor vedea cu ochii lor pe cine au ales sa-i conduca si unde au ajuns cu el in frunte.

Pana atunci, hartuirea adversarului ramane metoda cea mai sigura, pentru a-l face sa-i cedeze nervii. Iar nervii se pare ca nu cedeaza la nimic mai usor decat la renegocierea protocolului USL, unde Ponta a si anuntat ca totul se poate discuta, in afara de candidatura lui Crin la prezidentiale, care ramane batuta in cuie.

Bine jucat. Este un mic aconto, care-l anunta pe presedintele liberal ca il asteapta conditii cam greu de digerat, daca tinem seama ca urmeaza sa puna pe jar interesele ministrilor liberali si ale celorlalte persoane adunate la ciolan, pentru a-si salva propriul interes.

Updatarea si upgradarea protocolului

Elegant ca de obicei, premierul l-a asigurat pe prietenul liberal ca nu-i cazul sa-si faca griji, intrucat chiar si in cazul cand s-ar sparge USL, el tot pe Antonescu il va sustine ca presedinte. Pare o gluma: cum sa sustii un presedinte spart?

Dar Ponta nu glumeste. A si atras atentia ca protocolul trebuie updatat si upgradat. Cine stie sa citeasca printre randuri isi da seama ca, pana la urma, ar putea ajunge si up-Crinat, dar asta ar fi ideal sa si-o faca liberalii singuri, in suc propriu.

Plusand, presedintele PSD a mai anuntat in acest weekend ca echipa sa de negociatori este deja pregatita, iar Liviu Dragnea are locul rezervat, ca la teatru. Corect: Dragnea pare omul cel mai potrivit sa joace acel rol, pe care il avea in Evul Mediu berbecele, la asedierea cetatii: izbea cu toata forta.

Liberalii n-au asa ceva. La izbit, s-ar potrivi SRS, dar nu poti pune baza pe un berbece care, in loc sa izbeasca in cetatea dusmana, s-ar putea indrepta brusc spre propria baricada, ca s-o faca praf, numai din placerea de a vorbi la televizor.

Welcome, Gica Contra

Ca urmare, liberalii au ramas cam debusolati. Dupa felul cum pare sa se fereasca de presa, presedintele Crin lasa impresia ca prefera sa rumege in intimitate vestile proaste si evenimentele groaznice din ultima vreme.

Fireste, vestea cea mai mizerabila este asta, cu renegocierea protocolului, despre care liberaliiMircea Diaconu si Mihai Voicu s-au si exprimat cu un categoric nu, iar liberalul SRS cu un categoric da.

Abia acuma isi da seama Crin Antonescu cat de paguboasa a fost primirea lui Gica Contra inpartid, pentru ca nemultumitilor mofluji si dizidentilor declarati sa li se adauge si un rasculat pe cont propriu, intrat in PNL inainte de alegeri si gata sa torpileze USL, dupa. Joaca tare.

Mona Musca e razbunata

Cine are memorie poate n-a uitat cum ii facusera liberalii vant doamnei Mona Musca pentru o colaborare controversata cu Securitatea, dar n-au ezitat sa se faca frati cu agentul dovedit Felix, iar acuma tocmai s-au mai procopsit si cu agentul H15, zis Deleanu si actual SRS. N-ar trebui sa-i ceara scuze doamnei Musca, macar de forma?

Mai nou, incatusarea lui Gigi Becali toarna gaz peste focul imaginii PNL. Cine altul decat Crin l-a primit pe barba lui in partid, cine l-a facut deputat si cine l-a impins cu incaltatorul, ca sa incapa in comisia juridica, punandu-si numele zalog, sub pretextul prezumtiei de nevinovatie?

Sunt atatea vesti rele, incat ramane impresia ca domnul Antonescu n-are alt atu decat cuvantul dat de Victor Ponta, cum ca i-a pus in ranita faimosul baston de maresal, care la anul va deveni oficial al lui.

Ori nu stie Ponta, ori nu observa Crin, dar in PSD, sunt multi soldati si nu putini umbla cu ranita la ei. Este frumos sa contezi pe prieteni, dar nici Napoleon nu dadea garantii ca, odata ajuns bastonul in ranita cuiva, tot el il va scoate de acolo intr-o buna zi.
http://www.ziare.com/uniunea-social-liberala/crin-antonescu/bastonul-de-maresal-din-ranita-goala-a-lui-crin-antonescu-opinii-1236561
Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty Re: Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU

Mesaj Scris de FANTASIO Sam Mai 25, 2013 6:52 pm


Precupețul Crin Antonescu dă un cap în gură disidenței liberale

AICI


Antal Arpad -iudemereu. "Noi suntem pregătiţi să apărăm comunităţile din regiunea noastră şi interesele comunităţii maghiare. Interesul comunităţii maghiare este să rămână şi să se dezvolte pe pământul lui natal şi să nu fie dusă o politică de asimilare a acestei comunităţi. Nu vom lăsa să se întâmple acest lucru şi am convingerea că vom fi ascultaţi la Bucureşti, iar dacă nu, atunci ne vor asculta în afara ţării",.

AICI
FANTASIO
FANTASIO

Mesaje : 496
Data de inscriere : 24/09/2012

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty Re: Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU

Mesaj Scris de FANTASIO Sam Mai 25, 2013 6:52 pm

Crin Antonescu, candidatul de plus "bumbacit" de Ponta
/…/ Sansele lui Crin Antonescu de a ajunge presedintele Romaniei scad cu fiecare ora care trece. Liberalul se transforma rapid intr-un candidat de plus, bun la incasat si lipsit de perspectiva. PSD e tot mai aproape de Cotroceni, asta si din cauza faptului ca pe centru-dreapta nu se intampla nimic, aproape nimic.
AICI

FANTASIO
FANTASIO

Mesaje : 496
Data de inscriere : 24/09/2012

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty Re: Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU

Mesaj Scris de ion pribeagu Dum Mai 26, 2013 10:03 am

Cotroceni, misiune imposibilă pentru Crin Antonescu
imic nu mă distrează mai mult decât ziariştii şi analiştii care propovăduiesc pe la televiziuni viaţă lungă pentru USL. „Cent’anni!” -cum spun italienii când ciocnesc un pahar...

De fapt, ei exprimă mai mult un deziderat, o speranţă, pentru că realitatea este cu totul alta. Cazul Sorin Roşca-Stănescu pare să le fi zdruncinat încrederea până şi celor mai optimişti dintre ei, aşa că previziunile se fac acum cu jumătate de gură. De fapt, întrebarea nu este dacă USL se va rupe, ci când se va petrece acest eveniment politic? Deocamdată, condiţiile nu sunt coapte nici de o parte, nici de cealaltă. Încă PSD mai are nevoie de PNL, iar liberalii, la rândul lor, de social-democraţi. Nu vă faceţi însă iluzii: când ceasul va bate ora doisprezece, ruptura se va produce şi va fi una violentă.

Cazul SRS nu putea să fie un declanşator al separării oficiale a celor două partide. Cei care au dat ca cert divorţul s-au înşelat. Însă gâlceava din jurul senatorului liberal, fost jurnalist, ne-a arătat încă o dată cât sunt de adânci şanţurile săpate în jurul poziţiilor strategice ocupate de cele două partide în coaliţia „fără fisuri” de la guvernare. În situaţia cea mai grea - o situaţie paradoxală - se află liderul liberal Crin Antonescu. În ambiţia sa de a ajunge pe fotoliul de la Cotroceni, Antonescu are nevoie de sprijinul PSD, însă acelaşi sprijin i-ar putea fi fatal... De ce? Pentru că nimeni nu ştie cum va evolua economia în următorul an şi jumătate cât a mai rămas până la alegerile prezidenţiale din 2014.
Prognozele sunt mai degrabă sumbre dacă ne uităm la Uniunea Europeană, de care depindem într-o proporţie covârşitoare. Aşadar, pe măsura trecerii timpului, populaţia nu va mai fi dispusă să crediteze cu încredere guvernarea USL: entuziasmul se va toci, iar buzunarul va rămâne tot aşa, adică gol. În aceste condiţii, lui Antonescu îi va fi foarte greu să candideze cu succes, la Putere fiind, şi să gireze o guvernare asociată din ce în ce mai mult cu eşecul. Liderul liberal va avea nevoie să se reinventeze, să vină cu un discurs de Opoziţie, să critice vehement Guvernul Ponta şi să ofere populaţiei iluzia unui nou posibil început. Deci, Antonescu are nevoie de ruptură. În acelaşi timp însă, în acel moment, nimic nu mai poate ţine PSD prizonier într-o înţelegere care prevede susţinerea unui candidat unic la Preşedinţie. Iar urmarea firească este nominalizarea, de către cel mai mare partid din România, a unui candidat propriu, fie el Victor Ponta sau altcineva. Iar atunci, şansele lui Crin Antonescu de a-şi vedea visul cu ochii scad considerabil.
De aceea am spus că liderul liberal se află într-o situaţie paradoxală. Greu să ajungă preşedinte dacă rămâne alături de PSD, greu şi dacă se rupe. În oricare variantă, principalul perdant din această ecuaţie este, în mod clar, Crin Antonescu. În ambele situaţii, pentru liderul PNL Palatul Cotroceni pare să devină misiune imposibilă.
De cealaltă parte, e greu de anticipat cât va mai accepta PSD jocul duplicitar al liberalilor: şi la Putere - conectaţi la banul public, şi în Opoziţie - prin discurs şi manifestări. „Şi cu mâna-n sân, şi cu sufletu- n Rai”, vorba lui Ion Cristoiu

AICI

ion pribeagu
ion pribeagu

Mesaje : 392
Data de inscriere : 27/06/2010

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty Re: Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU

Mesaj Scris de Katana-TACETI DIN GURA ! Dum Mai 26, 2013 1:23 pm

Final de drum pentru Antonescu. Va renunţa să candideze la prezidenţiale? "Istoria acestui partid (PNL – n.m.) se confundă cu istoria democratică a României. Modernizarea instituţională a statului român, etapele de progres economic, de prosperitate, toate acestea sunt legate de guvernările PNL şi de oamenii de excepţie care s-au aflat în fruntea sa (…) Astăzi, Partidul Naţional Liberal este mai puternic decât oricând după 1989, iar responsabilitatea majoră pe care o are este pe măsura forţei sale…”
Ce contrast între frazele de paradă pe care Crin Antonescu le-a montat în mesajul transmis vineri, cu ocazia împlinirii a 138 de ani de la înfiinţarea Partidului Naţional Liberal şi cuvintele sincere rostite acum câteva zile în faţa colegilor din Biroul Permanent Naţional: ”Suntem singuri împotriva lui Băsescu, a PSD şi a unor instituţii internaţionale”.
Da, izolarea absolută caracterizează azi PNL-ul condus de Antonescu şi nu puterea ”mai mare ca niciodată”. Cu un amendament esenţial. Dacă riscul ca liberalii să fie striviţi acum de PSD este la fel de mare şi greu de evitat precum a fost acela de a fi înghiţiţi de PD-ul lui Traian Băsescu, în urmă cu opt ani, conflictul liberalilor cu instituţiile internaţionale nu era deloc inevitabil. Din contră.
Liderul PNL a muncit din greu să demoleze toate punţile pe care partidul le crease în relaţiile cu partenerii strategici ai României. Declaraţiile sale şi ale locotenenţilor pe care i-a importat din trustul lui Voiculescu pentru a coloniza partidul, prin care au demonizat influenţa europenilor şi americanilor, i-au adus în poziţia de a fi cea mai naţionalistă şi anti-occidentală forţă politică a României. De la ”prin noi înşine!”, deviza partidului Brătienilor s-a ajuns la ”nimeni din afară nu are dreptul să ne impună să nu ne mai furăm propriul popor!”.
Eroarea lui Crin Antonescu şi a conducerii PNL a fost dublă. S-au poziţionat împotriva intereselor naţionale, dar au dat-o bară chiar şi cu calculele politicianiste, deoarece nu au anticipat jocul la ofsaid al lui Victor Ponta şi a celor care îl susţin la vârful PSD-ului. Le-a luat multă vreme liberalilor să priceapă că schimbarea de retorică a pesediştilor în ceea priveşte relaţiile cu Vestul, cu Traian Băsescu şi în chestiunile ce ţin de justiţie îi va izola ireversibil. Când un stadion întreg fluieră e greu să îl individualizezi pe cel mai strident. Când toţi ceilalţi tac şi el rămâne singurul cu degetele în gură, nu mai e nici un dubiu.
Această postură de ”păcălici” îl costă cel mai scump pe Antonescu. Inadecvarea sa, postura de soldat japonez, blocat în tranşee şi după încheierea războiului, neînţelegerea faptului că oamenii aşteaptă şi altceva decât ”Jos, Băsescu” sunt cauzele scăderii sale constante în sondaje. Trendul descendent al lui Antonescu este atât de clar încât nici măcar cei mai apropiaţi susţinători nu mai cred în şansele lui de a deveni preşedinte. Din cauza declinului liderului, PNL nu doar că nu este ”mai puternic decât niciodată”, dar se află în cel mai delicat moment al existenţei sale post 1989.
Potenţialul lui Antonescu de a câştiga bătălia pentru Cotroceni în 2014 a fost singura carte pe care liberalii se puteau baza pentru a echilibra diferenţa de gabarit dintre ei şi social democraţi. Când a fost creată Uniunea Social Liberală, PSD a acceptat principiul parităţii bazându-se pe faptul că Antonescu avea cele mai bune şanse de a deveni viitorul preşedinte şi că acest atu completa perfect forţa PSD-ului în alegerile locale şi parlamentare. Nu este de mirare că toţi cei ce au mârâit în urmă cu doi ani împotriva unei înţelegeri de la egal la egal presează la maxim acum pentru ca PNL să fie tăiat de la porţie.
Rezultatele ofensivei celor ce nu mai văd nici un beneficiu în alianţa cu liberalii se văd cu ochiul liber. Miniştrii de la PNL nu controlează nimic important, sute de numiri în funcţii ce ar trebui să le revină sunt blocate de Victor Ponta, raportul real de împărţire a puterii este undeva la 80% - 20% în favoarea PSD, iar liberalii vorbesc deschis în şedinţele lor de perspectiva ca social-democraţii să îi scoată complet din joc.
”Dacă noi o dăm în 14-16% (la europarlamentare – n.m.), atunci şi eu m-aş pune in pielea lor (a PSD-ului – n.m.) şi să mă întreb dacă nu se întamplă altceva pe partea dreaptă”, recunoaştea, sincer, Antonescu, validitatea raţionamentului tovarăşilor de alianţă. Înţelegerea pe care acesta o manifestă pentru instinctele de prădători politici ai colegilor din USL nu îi uşurează, însă, situaţia în propriul partid. Iar presiunea pe care o resimte din ce în ce mai tare din partea liderilor locali nu poate decât să crească în perioada următoare, când frustrările ar putea atinge cote explozive.
”Ne aşteaptă două alegeri şi primarii noştri nu au nimic. Să se împrumute nu pot (…) Bani de investiţii nu am, oameni pe funcţii nu am şi nu ştiu dacă mai stau sau nu. Şi cu toate acestea încă sunt favorabil acestei alianţe pentru că în toate sondajele se vede că peste 60% sunt favorabili USL, dar va avea PSD grijă să o rupă şi să arunce cu mizerii că noi am rupt.…” a răbufnit Mircea Moloţ, preşedintele CJ Hunedoara, în şedinţa BPN din 16 mai.
Aceasta este, de fapt, întrebarea dominantă în USL: când se va sparge alianţa? Întrebarea dacă se va sparge, a cărei simplă menţionare genera până nu demult un val de negări isterice la televiziunea lui Voiculescu, a fost depăşită. Până şi cei mai înrăiţi propagandişti recunosc că parteneriatul PSD-PNL este deja istorie. Tot ce mai rămâne de aflat, potrivit celor mai mulţi lideri USL, este când şi ce pretext va fi folosit.
Surprinzător, însă, acum când până şi cei mai naivi liberali par să fi pus cruce alianţei cu PSD-ul capătă contur posibilitatea ca USL-ul să supravieţuiască, totuşi. Radical diferită de forma în care a fost gândită, dar vie.
Totul pleacă de la faptul că social-democraţilor nu le va fi uşor să formeze o altă majoritate parlamentară. După cum s-a văzut săptămânile trecute, nici ruperea PPDD-ului, nici cea a PDL-ului nu sunt uşor de realizat. Iar fără susţinerea unui număr semnificativ de parlamentari de la aceste două partide, PSD – ul nu are o majoritate. Doar cu UDMR şi celelalte minorităţi ajunge la 46%.
Dacă PSD ar fi reuşit să confişte tot partidul lui Dan Diaconescu, dar fără Dan Diaconescu, împreună cu UDMR şi minorităţi ar fi ajuns la 57%. Dar, după cum s-a văzut, încercarea de a-i trage lui Dan Diaconescu partidul de sub picioare a eşuat. Iar varianta de alianţă cu cel ce l-a făcut albie de porci pe Victor Ponta în campanie este exclusă.
În acest context, pînă ce Traian Băsescu va dispune de un partid suficient de puternic în Parlament pentru a reface guvernarea PDL-PSD din 2008, singura variantă viabilă de guvernare pentru PSD este tot alături de PNL. De aceea, presiunile făcute asupra liberalilor, cum a fost şi episodul Sorin Roşca Stănescu, nu par a avea alt scop mai important decât acela de a-i obliga să se vândă cât mai ieftin. Să emită cât mai puţine pretenţii la funcţii şi bani şi să accepte în final un parteneriat similar celui între un leu şi o hienă. Primul ia ce i se cuvine ca rege al junglei, celălalt resturile.
Având în vedere că PNL are zero alternative de guvernare în afara combinaţiei cu PSD dar şi că liderii locali ai partidului se mulţumesc chiar şi cu puţinul pe care l-au primit acum, ar exista şanse mari ca reducerea drastică a procentelor de putere ce revin liberalilor să ducă în final la supravieţuirea alianţei.
Nu este singura cedare, însă, pe care trebuie să o accepte PNL de dragul unei ciozvârte de putere. Mai trebuie să renunţe la ceva. La candidatura lui Crin Antonescu la preşedinţie. În clipa de faţă nu mai există nici un lider al PSD, nici măcar Ion Iliescu, care să vadă vreun motiv pentru care înţelegerea iniţială să fie respectată.
Scăderea în sondaje a liderului liberal este considerată ireversibilă, motiv pentru care şi cei mai fanatici susţinători ai principiilor iniţiale ale USL admit că o candidatură atât de şubredă este prea riscantă. Iar pesediştii care nu dau doi bani pe loialitatea faţă de Antonescu şi PNL spun deschis că lor, partidului alfa, li se cuvine de drept această candidatură şi cui nu îi convine să-şi ia catrafusele şi să se care.
Ideea prinde teren nu doar în PSD ci şi în PNL. Nu este exclus ca liberalii din comisia de modificare a Constituţiei care militează pentru reducerea mandatului prezidenţial la patru ani şi pentru reducerea prerogativelor asociate celei mai înalte funcţii în stat să ştie deja cu certitudine că viitorul preşdinte nu va fi unul de-ai lor. Aşa cum nu este exclus nici ca liderii locali ai PNL să ajungă la un punct în care, dacă asta ar fi condiţia rămânerii lor la putere, să-i dea un ultimatum lui Crin Antonescu: ori accepţi condiţiile puse de PSD, ori te debarcăm.
Chiar şi fără o revoltă în partid, Antonescu se îndreaptă spre un capăt de drum. Desprinderea din USL şi candidatura pe culoarul dreptei i-ar duce, în cel mai fericit caz, procentele de care se teme - 14 – 16%, adică exact votanţii USL pe care îi poate lua cu el în caz de divorţ. Alţii nu are cum să convingă. Şi asta deoarece electoratul dezamăgit de PDL şi de politică, în general, nu îl va ierta niciodată pentru tovărăşia cu Voiculescu şi pentru eforturile sale de a deraia România de la parcursul pro-occidental.
În aceste condiţii, ieşirea de la guvernare ce ar urma separării de PSD şi eşecul în cursa pentru preşedinţie ar împinge PNL într-o lungă şi aridă perioadă de opoziţie. Cât ar mai rezista Antonescu în fruntea partidului după un dublu eşec? Zile, săptămâni, maxim câteva luni.
Dacă va realiza că nu există alternativă viabilă la alianţa în genunchi cu social democraţii, singura opţiune este să-şi accepte înfrângerea şi să negocieze cu Ponta un premiu de consolare. Chiar şi aşa, însă, nu va putea fi sigur că social democraţii nu îi vor arunca peste bord în câteva luni şi că nu îşi vor ţine cuvântul faţă de el chiar şi dacă vor câştiga preşedinţia. Viitorul său şi al partidului care ”se confundă cu istoria democratică a României” va depinde total de bunăvoinţa PSD. Tristă aniversare pentru PNL.


AICI

Katana-TACETI DIN GURA !
Katana-TACETI DIN GURA !

Mesaje : 230
Data de inscriere : 29/10/2012

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty un pas inainte , doi pasi inapoi

Mesaj Scris de PITIC_GHEBOS_din_GRADINA Lun Mai 27, 2013 10:22 am

FANTASIO a scris:Crin Antonescu, candidatul de plus "bumbacit" de Ponta
/…/ Sansele lui Crin Antonescu de a ajunge presedintele Romaniei scad cu fiecare ora care trece. Liberalul se transforma rapid intr-un candidat de plus, bun la incasat si lipsit de perspectiva. PSD e tot mai aproape de Cotroceni, asta si din cauza faptului ca pe centru-dreapta nu se intampla nimic, aproape nimic.
AICI


Daca PDL-ul se rupe, in lozul prezidential al lui Crin s-ar putea sa scrie: Mai trage o data A cam început să se ofilească amiciţia dintre Ponta şi Antonescu. (Nu cît speră Traian Băsescu, dar orişicît!) Amîndoi vorbesc din ce în ce mai mult despre ceea ce-i separă şi tot mai puţin despre ceea ce-i ţine împreună. Chiar şi cînd reîncălzesc împreună, în public, ceaiul unităţii USL, îşi mai dau cîte un ghiont, tot în public. Crin ţine coada pe sus, ca să n-aibă aerul rudei sărace care depinde de bunăvoinţa celui aflat în capul mesei, în timp ce Ponta ridică vocea, ca unul care s-a plictisit să tot facă pe băiatul de comitet cu liberalii care-l atacă şi la autoritate şi la persoană.
Somaţia lui Ponta, că ori e exclus Sorin Roşca Stănescu din PNL, fiindcă l-a făcut marionetă de securişti, ori se rupe protocolul, l-a împins pe Dragnea, baronul nr. 1 din PSD, să devieze cearta către duşmanii alianţei, anunţîndu-i că se bucură degeaba.
Dar pînă să se limpezească treaba, Ponta a mai cîştigat cîţiva metri în lupta sa pentru marcarea teritoriului în USL. Roşca Stănescu i-a cerut scuze la cîteva posturi de televiziune. Crin Antonescu a intrat în defensivă, spunînd că el nu cere demiterea lui Sebastian Ghiţă la a cărui televiziune el şi PNL-ul sînt atacaţi tot timpul. La care Ponta a răspuns că Antonescu rămîne candidatul pesediştilor la preşedinţia României, dar pe tonul unuia care mai mult vrea să se ţină de cuvînt, decît că n-ar mai putea de dragul acestei candidaturi.
Sîmbătă, la congresul UDMR, Ponta i-a mai aplicat două directe lui Antonescu – una, cînd a spus că a cerut să fie luat steagul secuiesc de la tribună, fiindcă a crezut că e stindardul liberalilor, a doua cînd le-a reamintit udemeriştilor că el i-a vrut la guvernare, unde le e locul! Restul îl ştiu şi udemeriştii – că liberalii s-au opus, deşi, înainte de alegerile din decembrie, au semnat şi ei, ca şi PSD-ul, o hîrtie că UDMR va fi luat la guvernare, dacă USL va cîştiga alegerile.
În replica lui Antonescu s-a simţit că nu se aştepta, după împăcare, să-l expună amicul vreunei reacţii supărate a udemeriştilor. A sucit-o cu steagul secuiesc, că-i e scump, i-a bătut obrazul lui Ponta că-i place portocaliul şi, ca să nu pară că a încasat-o de la partenerul de coaliţie, l-a atacat şi el, că a trecut la prea mult roşu.
Şi totuşi, tîrîş-grăpiş, USL va merge înainte. Primul interesat de asta e Antonescu, pentru a-şi conserva succesul candidaturii la preşedinţie. Ponta pare să-şi fi făcut socoteala că atîta timp cît îl ţine astfel în şah pe Crin, peneliştii înşişi se vor mulţumi cu situaţia asta, chiar dacă îi irită fiindcă văd cum cedează pas cu pas ce au cîştigat la alegeri.
Dacă însă PDL-ul se va rupe pînă la sfîrşitul acestui an, din cauză că Mişcarea Populară va ajunge partid, iar din partidul lui Dănuţ PSD-ul va lua pe alese, s-ar putea ca Ponta să lase deoparte amiciţia şi să anunţe că PSD va sprijini alt candidat la preşedinţie decît pe Crin Antonescu, aducîndu-şi aminte că liberalii nu l-au dat afară din partid pe Sorin Roşca Stănescu. Şi asta nu că el însuşi o să vrea aşa ceva, ci pentru că bătrînii şi baronii din PSD ştiu că din doi cîştigători, unul trebuie să piardă.
Să se fi gîndit Traian Băsescu la toate astea cînd şi-a pus consilierii să moşească Mişcarea Populară? Mă îndoiesc. Băsescu nu vrea altceva decît să aibă o plasă de siguranţă după ce pleacă de la Cotroceni. Pentru asta, la fel cum a început să-i facă curte lui Ponta, sînt sigur că dacă USL nu se va rupe, preşedintele va încerca să-şi facă ochi de cumătru şi cu Antonescu, recurgînd pentru asta şi la glandele sale lacrimale.
AICI

PITIC_GHEBOS_din_GRADINA
PITIC_GHEBOS_din_GRADINA

Mesaje : 162
Data de inscriere : 03/08/2011

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty Re: Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU

Mesaj Scris de ana morosana Lun Mai 27, 2013 12:54 pm

CHILIMAN SI DIANA TUSA ----OUT !
PSD a cerut excluderea lui SRS iar Antonescu s-a folosit de momentul prielnic sa-l excluda pe Chiliman. Acum are cu ce se lauda la PSD cum ca-i exclude pe cei cu gura sloboda.
jocolor
ana morosana
ana morosana

Mesaje : 201
Data de inscriere : 22/05/2013

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty fals , in intregime fals

Mesaj Scris de BEAU & BEAU Mar Mai 28, 2013 6:55 am

@
pe centru-dreapta nu se intampla nimic, aproape nimic.

Pe centru dreapta se cearta Mihail Neamtu cu Sebastian Lazaroiu lol!
BEAU & BEAU
BEAU & BEAU

Mesaje : 198
Data de inscriere : 21/05/2013
Varsta : 59

http://romanicablues.wordpress.com/

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty o intrebare pur retorica

Mesaj Scris de ion pribeagu Mar Mai 28, 2013 7:02 am

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty Re: Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU

Mesaj Scris de ion pribeagu Mar Mai 28, 2013 7:08 am

Crin a gresit cînd l-a exclus pe Chiliman din PNL: pe duşmani îi ţii aproape, ca să-i ai sub ochi
ion pribeagu
ion pribeagu

Mesaje : 392
Data de inscriere : 27/06/2010

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty Re: Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU

Mesaj Scris de Admin Mar Mai 28, 2013 6:27 pm

Dan Voinea susține că și Antonescu trebuie să fie în pușcărie alături de Gigi Becali în dosarul MApN

Numele lui Gigi Becali este zilele acestea aproape pe buzele tuturor ziariștilor, analiștilor și politicienilor care împart firul în patru în încercarea de a desluși ițele încurcate din dosarul schimbului de terenuri cu MApN. Printre vocile care și-au dat cu părerea pe această temă s-a remarcat cea a fostului procuror Dan Voinea, care a declarat pentru ziuanews.ro că el este cel care a redeschis de două ori acest dosar, după ce alți procurori dispuseseră închiderea sa. Tot Voinea este cel care a trimis dosarul la DNA în 2006 întrucât ”apăruseră elemente de corupție” după cum precizează chiar acesta. Bun cunoscător al dosarului în cauză, Voinea a declarat că în acest caz ar trebui trași la răspundere și alți miniștrii. ”Acolo mai e un protocol prin care Păuneștii, cu care era asociat Becali, au primit clubul de fotbal Steaua, cu tot cu jucători, plus stadionul. Totul, cu titlu gratuit. Ar fi trebuit trași la răspundere miniștri, nu se poate să dispară un club, un stadion, 30 de hectare și nimeni nu răspunde, că nu-i vorba de o petardă pierdută pe câmpul de instrucție. Și eu m-am mirat că doar ei trei au fost condamnați. Ar trebui să mai fie și alții. Mai sunt și alte persoane implicate în așa-zisul schimb”, a declarat Dan Voinea, pentru ZIUAnews.
Prin urmare, potrivit spuselor procurorului Voinea, acest dosar trebuia să-i vizeze și pe ceilalți demnitari care i-au făcut favoruri lui Gigi Becali. Printre aceștia se află inclusiv președintele PNL Crin Antonescu, cel care în 1999, pe când era ministru al Tineretului și Sportului, a contrasemnat HG (Hotărâre de Guvern) 66 din 4 februarie 1999, prin care stadionul Ghencea era dat în folosință gratuită Asociației Fotbal Club „Steaua” București (AFCSB).
Potrivit prisacariu.ro, „La vremea aia, AFCSB era, cum îi zice și numele, o asociație condusă de Viorel Păunescu, dar finanțată de Gigi Becali, patronul de facto al clubului. În 2003, Becali a preluat cu totul Steaua, devenind proprietar de drept (apoi, prin 2005, a cedat acțiunile clubului nepoților lui).” Hotărârea de Guvern menționată mai sus face referire la ” transmiterea în folosință gratuita a unui imobil situat în municipiul București” și are , în cuprinsul său, doar două articole:”Art. 1:Se aprobă transmiterea imobilului, identificat conform datelor din anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre, din administrarea Ministerului Apărării Naționale, în folosința gratuita, pe o perioada de 20 de ani, Asociației Fotbal Club „Steaua“ București. Art. 2 (1) Transmiterea imobilului prevazut la art. 1 se face pe bază de protocol încheiat între Ministerul Apărării Naționale și Asociația Fotbal Club „Steaua“ București. (2) Protocolul cuprinde și obligațiile ce revin Asociației Fotbal Club „Steaua“ Bucu­rești în legătură cu folosința imobilului transmis”.

Doi miniștrii în pușcărie, unul șef la Senat

Hotărârea de Guvern prin care AFCSB primea în folosință gratuită Stadionul Steaua și anexele, în suprafață totală de aproximativ 195 000 de metri pătrați, conform anexelor HG 66 din 04.02.1999, a fost contrasemnată la vremea aceea de trei miniștrii: ministrul apărării, Victor Babiuc, ministrul finanțelor , Decebal Traian Remeș și ministrul tineretului și sportului, Crin Antonescu. Ironia sorții face ca doi dintre cei trei miniștrii, Babiuc și Remeș, se află în prezent în închisoare. Babiuc a fost condamnat la doi ani cu executare în dosarul schimbului de terenuri dintre MApN și Gigi Becali, iar Remeș a primit și el trei ani cu executare în celebrul dosar ”Caltaboșul”.Singurul ministru dintre cei care care au contrasemnat controversata HG 66 din 04.02.1999 care nu se află în spatele gratiilor este Crin Antonescu, acesta ocupând în prezent funcția de președinte al Senatului, cu aspirații la președinția țării la alegerile din 2014.
Deși liberalii au fost la vremea aceea, în 1999, extrem de generoși cu Gigi Becali și cu partenerii acestuia din AFCSB, venirea la guvernare a PSD, în 2000, a dus în cele din urmă la abrogarea controversatei HG contrasemnate de Antonescu, Babiuc și Remeș . Astfel, pe 6 februarie 2003, guvernul Năstase a emis Hotărârea de Guvern nr.128 pentru abrogarea Hotărârii Guvernului nr. 66/1999 privind transmiterea in folosință gratuită a unui imobil situat în municipiul București. HG în cauză a fost contrasemnată de George Maior, actualul șef al SRI, care ocupa atunci funcția de secretar de stat la ministerul apărării. Prin această HG se preciza că ”Imobilul având datele de identificare prevazute în anexa care face parte integrantă din prezenta hotărâre rămâne în continuare în proprietatea statului și în administrarea Ministerului Apărării Naționale.” Astfel, după patru ani de folosință gratuită, în beneficiul lui Becali și al asociaților săi, stadionul Steaua s-a întors în 2003 în proprietatea statului. Iar pentru pierderea suferită de stat în cei patru ani de folosință gratuită acordată AFCSB nu a plătit nimeni. Deocamdată...
AICI

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty Re: Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU

Mesaj Scris de gitana Mier Iun 05, 2013 7:05 am

Crin Antonescu, părintele Constituţiei? Sau un alt eşec notabil?

Citiţi mai mult: Crin Antonescu, părintele Constituţiei? Sau un alt eşec notabil? -
http://www.evz.ro/detalii/stiri/crin-antonescu-parintele-constitutiei-sau-un-alt-esec-notabil-1040895.html#ixzz2VK5nLljM
gitana
gitana

Mesaje : 102
Data de inscriere : 09/12/2010

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty Re: Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU

Mesaj Scris de RAPTOR Mier Iun 05, 2013 11:01 am

Antonescu, 53 de ani, constituţie astenică
În faţa unui eşec previzibil la modificarea Constituţiei, căzut în sondaje şi rămas fără sprijin mediatic, lui Crin Antonescu nu-i rămân prea multe variante. Fie de¬cide împreună cu Dan Voiculescu să treacă cu arme şi bagaje în opoziţia de gherilă împotriva lui Victor Ponta şi Traian Bă¬sescu, fie schimbă obiectivul politic.
Ieşirea de la guvernare în toamna lui 2013 ar putea fi o variantă, însă miniştrii şi clientela PNL nu vor face uşor pasul îna¬poi doar pentru a satisface ambiţiile unui singur om. Schimbarea obiectivului politic pare varianta ceva mai realistă. În acest caz, Antonescu nu-şi mai pune speranţe în alegerea sa ca preşedinte în 2014, ci pa¬riază totul pe supravieţuirea politică până în 2016, eventual împreună cu PDL-ul lui Vasile Blaga.

AICI
RAPTOR
RAPTOR

Mesaje : 106
Data de inscriere : 18/12/2010

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty Re: Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU

Mesaj Scris de RrO RUPT(ă) în cur Mier Iun 05, 2013 8:12 pm

RrO RUPT(ă) în cur
RrO RUPT(ă) în cur

Mesaje : 484
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU Empty Re: Milă îmi e de Căcărău, bată-l bată DUMNEZĂU

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum