POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

FORTZA BASESCU !

3 participanți

In jos

FORTZA BASESCU ! Empty FORTZA BASESCU !

Mesaj Scris de Katana-TACETI DIN GURA ! Mier Aug 14, 2013 2:29 pm

După ce aproape i-a înjurat marinărește pe ungurii care au îndrăznit pentru a nu știu câta oară să ceară tot felul de drepturi care aduc atingere Constituției României și duc la învrăjbirea populației de diferite etnii, președintele Băsescu, neobosit de toropeala caniculei, a promis Ungariei că o va pune la punct de-i va pieri pofta să trimită în Ardeal tot felul de zăltați care incită la nesupunere și la violență fără pic de rușine și fără frică.Nu cu mult timp în urmă, președintele era acuzat că a pactizat cu Orbanul ungur, că este prieten la cataramă, că are prea multe lucruri în comun cu cel care a reușit să uimească Europa cu demersurile sale aiuristice, unele duse până la capăt sub privirile abia încruntate ale bătrânei doamne….Cred că nici Orban nu s-a așteptat la reacția extrem de dură a președintelui Băsescu, fapt pentru care și-a trecut imediat politicienii în registrul diplomatic, ca să mai îmblânzească atmosfera devenită pe nepusă masă aproape incendiară. Ambasadorul ungar în România, Oszkar Fuzes, a prezentat poziţia ţării sale Ministerului român de Externe, transmițând că Ungaria este angajată în menţinerea stabilităţii în regiune şi în garantarea drepturilor omului şi drepturilor minorităţilor etnice. Așa o fi, dar de ce nu le pune botniță celor cu limbariță și de ce nu-și controlează cetățenii la civilizație și-i lasă să umble în văzul lumii cu neuronii forfota?! Dorința cea mai fierbinte a ungurilor din România ar fi legată acum de presupusa regionalizare pe criterii etnice în interiorul căreia tocmai și-ar crea enclave ungurești, precum a făcut cu ani în urmă Stalin pe teritoriul nostru. Dacă la început credeam că reacția președintelui Băsescu este exagerată având în vedere că de ani de zile ungurii din Ungaria vin în România și-i instigă pe ungurii români, acum cred că uneori pe obraznici trebuie să-i pălmuiești în public ca să-i umpli de rușine. Pentru că președintele a fost singurul actor de pe scena politicii românești din această vară fierbinte, a marcat puncte importante pe fundalul unei nemulțumiri tot mai evidente a populației rămase cu ochii în soare. După ce s-a terminat scandalul declarațiilor belicoase și de o parte si de alta, s-au reîntors din concedii și premierul și cel de-al doilea om în stat, care s-au grăbit să prindă trenul lui Băsescu din urmă cu ieșiri publice anunțate. Dacă premierul tot se expune pe ecrane la o oră de vârf, măcar să ne spună de ce avem din nou câteva mii de șomeri noi, de ce se scumpesc taxele și impozitele pentru a doua oară, ce e cu explozia de prețuri la utilități și mâncare etc. etc. Pot face prinsoare că Ponta și Antonescu se vor înghesui pe ecranele televizoarelor ca să încerce să-i dea replici președintelui Băsescu.
Katana-TACETI DIN GURA !
Katana-TACETI DIN GURA !

Mesaje : 230
Data de inscriere : 29/10/2012

Sus In jos

FORTZA BASESCU ! Empty Şedinţa CSAT. De ce spune Ponta că Băsescu a "dat în mintea copiilor"

Mesaj Scris de Admin Mier Aug 14, 2013 4:16 pm

Premierul a declarat că, în şedinţa CSAT din 2 august, la care el nu a participat, Preşedinţia şi serviciile de informaţii au precizat că nu au informaţii că ar fi ceva ilegal la privatizarea CFR Marfă, relatează Mediafax.

Totodată, Ponta a apreciat că modul cum a fost convocată şedinţa arată că Băsescu "a dat în mintea copiilor".

"Să mă pândeşti să plec ca să faci un CSAT în care nu decizi nimic, mi se pare lipsă de respect pentru o instituţie (...), mi se pare la mintea copiilor", a spus Ponta, marţi seară, într-o emisiune la România TV.

Premierul a susţinut că preşedintele "minte" în privinţa solicitării adresată de Guvern CSAT, Ponta arătând că el a cerut în scris ca subiectul CFR Marfă să fie pe ordinea de zi a primei şedinţe ordinare, care va avea loc probabil în luna septembrie.

Ponta a arătat că preşedintele a convocat şedinţa CSAT la o oră după ce el s-a urcat în avion pentru a pleca în concediu, aşa cum anunţase. "(Traian Băsescu - n.r.) a convocat şedinţa să arate că eu sunt în vacanţă", a spus premierul.

"Am aflat când am aterizat şi am murit de râs. Am spus: «A dat în mintea copiilor»", a relatat Ponta.

Citeşte şi Băsescu: Avizarea privatizării CFR Marfă de CSAT ar fi ilegală, iar eu nu voi încălca Constituţia

El a mai spus că a vorbit cu vicepremierul Gabriel Oprea, căruia i-a spus să meargă la şedinţa CSAT împreună cu ceilalţi miniştri din Consiliu.

"Oprea şi ceilalţi miniştri au spus: «Spuneţi, domnule, aveţi dumneavoastră sau serviciile de informaţii că e ceva ilegal la privatizare?» «Nu avem» Atunci, foarte bine, mergem mai departe, publicăm HG, se va privatiza CFR Marfă, dacă investitorul nu are bani, se va lua garanţia", a declarat Victor Ponta.

Premierul Victor Ponta a mai declarat că Hotărârea de Guvern privind aprobarea privatizării CFR Marfă se va publica probabil miercuri în Monitorul Oficial, iar termenul de finalizare a procesului de privatizare este de 60 de zile de la publicarea hotărârii.

Guvernul a aprobat hotărârea în şedinţa din 24 iulie.
http://www.romanialibera.ro/actualitate/politica/sedinta-csat-de-ce-spune-ponta-ca-basescu-a-dat-in-mintea-copiilor-309938.html

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

FORTZA BASESCU ! Empty Re: FORTZA BASESCU !

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum