POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Un înstrăinat Finkelstein discuta scrierile sale, Fiind neangajat, și Noam Chomsky

In jos

Un înstrăinat Finkelstein discuta scrierile sale, Fiind neangajat, și Noam Chomsky Empty Un înstrăinat Finkelstein discuta scrierile sale, Fiind neangajat, și Noam Chomsky

Mesaj Scris de crescatorul de girafe Mar Feb 18, 2014 3:56 pm

Controversatul activist american și autorul vorbește despre scrierile sale, rolul de oameni de știință, și modul în care alienarea lui de la mediul academic l-au forțat să caute un loc de muncă în Turcia sau Iran. El oferă, de asemenea, gândurile sale pe prietenul său de mult timp, Noam Chomsky.
DE UPVOTERS CĂ ÎNGRIJIT: Imagine de afișare Candler Vinson Imagine de afișare Thejas Jagannath Imagine de afișare cel Muun Imagine de afișare Andy Boenau Imagine de afișare Virginia Fiume Imagine de afișare Danielle Rodriguez Imagine de afișare David Glynn Imagine de afișare Afshin Rohani Va Shetterly imagine de afișare Imagine de afișare David Chartrand Imagine de afișare william Oppon Imagine de afișare Beni Balac
Colțul Scriitorilor este o serie dedicată conversații cu scriitori din diferite genuri. De la autori și academicieni, poeți și dramaturgi, scenariști și compozitori, vom explora ceea ce înseamnă că pentru a scrie și a procesului din spatele pen.

Nu sunt multe cadre universitare din America, care sunt la fel de umilit ca Norman Finkelstein. După ce leul a da stângii prelegeri în întreaga lume, un savant care a scris aproape o duzină de cărți pe conflictul israeliano-palestinian , el este acum o figura privat pe marginea dezbaterii publice. După ce a pierdut atât în poziția sa în mediul academic și, mai recent, susținătorii săi în cadrul mișcării de solidaritate Palestina, cariera lui sa diminuat foarte mult.

Când vorbesc cu el, mi-a lovit ca un om de principii profunde. Activistul controversat și autorul s-ar confrunta mai degrabă alienare complet, mai degrabă decât capitula în convingerile sale. Tonul vocii sale a relevat, deși costul de care convingere și taxa în ultimii ani s-au luat pe el. În conversația noastră am vorbit din scrierile sale și rolul de oameni de știință în societatea noastră. El a fost, de asemenea, extrem de sincer cu privire la șomaj său, amărăciunea de a pierde postul său de predare, precum și posibilitatea de predare în Iran sau Turcia. În cele din urmă, el a oferit reflecțiile sale pe prietenul său de mult timp, Noam Chomsky.

Ceea ce urmează este o versiune editată de porțiuni din conversația noastră:

Ce citești acum?
Mai ales acum cu privire la mișcarea pentru drepturile civile. Am citit primele două volume din trei volume biografia lui Taylor Branch lui Martin Luther King Jr., care este de fapt o tapiserie de mișcarea pentru drepturile civile. Și acum am citit David Garrow lui Având Crucii , care este o biografie a regelui și după ce am terminat asta, mă întorc și a citi al treilea volum al trilogiei Taylor Branch.

Savantul legist termen a fost aplicat la tine. Toate cărțile tale sunt cercetate exhaustiv și puneți accent pe documentația de fapt. Ai comentat recent, "Sunt o persoană de detaliu și stăpâni detaliile." Există încă o audiență pentru acest tip de scris în această vârstă stare de nervozitate?
Nu Cărțile mele nu se mai vinde. Există multe motive pentru care nu se vând, dar unul dintre motive este că oamenii nu mai citesc. Uita de a citi carti de detaliu, ei nu citesc deloc. Cineva mi-a spus, ieri, ar trebui să scrie o carte despre industria de Palestina, pentru că atât de mulți oameni sunt valorificarea lupta Palestina și de a face o carieră, și i-am spus: "Scrie o carte?" [În prezent] faci două mesaje text, trei tweets , și o postare pe Facebook.Ai spus odată că nu ești un scriitor bun, și că nu-i păsa să fie. Chiar mai mult, aveți un dispreț pentru scriitori buni care sunt fără rezerve să scrie despre politică. Scriitori care sunt mai preocupați de un viraj inteligent de expresie decât obiectul lor. Vedeți scris dvs. ca utilitarist, pur și simplu un mijloc de a transmite argumentele tale, sau este acolo un loc de stil și creativitate?

Da, există cu siguranță un loc de stil și creativitate, pentru scriitori bun este cu siguranta un avantaj de a avea. Problema este atunci când - poate că acest lucru se va suna condescendent - dar atunci când majors engleză decid ce vor să facă politică și nu au nici un fundal în domeniul de cercetare și asta e destul de comune. Există o tradiție de stânga de pe care și le-au rădăcini adânci, dar cel mai evident prototipul a fost Troțki, care a fost o parte revolutionar a zilei și în timp ce celebra a făcut, așa cum e în tren sigilat merge la partea din față a purta războiul civil din Rusia , el scrie critica literară. Și Troțki a fost atât un analist politic strălucit și critic literar genial. El sa întâmplat să combine atât.

Dar cei mai mulți oameni nu și ceea ce aveți acum este versiuni de George Packer, Paul Berman. Există doar un număr mare de oameni care nu știu nimic despre politică, nici măcar nu cred că este important pentru a face partea de cercetare. Ei înlocuiască pur și simplu rândul său inteligent de expresie. Principalul exemplar de faptul că, în ultima vreme a fost Christopher Hitchens care într-adevăr nu au avut o idee despre ce vorbea despre. Dar ce va face este să vină cu trei fapte Arcane, și cu aceste trei fapte secrete ar tese un eseu lung. Deci, oamenii spun, oh-te la asta. Ei ar reacționa cu uimire la una sau alte piese de Arcana și apoi l ia pentru o persoană care este bine informat.Oameni, din păcate, nu le pasă prea mult de conținut. Ei au grijă de inteligență. Acesta este motivul pentru care New York Review of Books recruteaza autorilor săi, va trebui să fie cum se spune, un scriitor bun. Și același lucru cu The New Yorker . Acum, evident, există o mare virtute de a fi un scriitor bun, dar nu atunci când este un substitut pentru conținut. Dacă aș avea de ales între rezerva proza, auster de un Noam Chomsky sau proza ​​strălucitoare de un Paul Berman, și cred că nu este o alegere greu de a face.

Ei bine, în acest sens, ai avut vreodată vreun regret? Ca un savant care a scris 10 de cărți și a numeroase articole, nu veți dori vreodată ai petrecut mai mult timp citind literatura de specialitate, și cum s-ar putea, care au avut un impact scris?

Eu regret cu tărie că nu am citit mai mult literatura de după facultate, pentru că s-ar fi cu siguranță îmbunătățită înțelegerea mea de limba engleză și, de asemenea, că literatura este edificator și te transformă într-un om de cultura, rafinat, care este doar un fapt. Deci, nu doar din motive utilitare, ar fi fost benefic pentru mine ca o ființă umană. Apropo, acest lucru nu poate fi mai mult de o apărare, dar unii oameni cred că eu sunt un scriitor bun.

Eu doar voi cita așa că nu am vrut să fac această hotărâre.

(Rade) Nu-i nimic.

Puțin un subiect diferit, dar au trecut șapte ani de când a avut loc un post de profesor full-time la o universitate. Ai avut o relație foarte slabă cu academia, și în această privință, eu aș asemăna cu cifre, cum ar fi WEB Du Bois și Anna Julia Cooper, care a încercat instituții alternative de a practica politica lor. Poți să descrie rolul dvs. acum ca un outsider, atât din mediul academic, precum și mass-media mainstream, să se angajeze cu publicul, să-și exprime ideile prin scris, vorbitul in public, mass-media sociale, etc

Ei bine, în primul rând, nu am învăța, în scopul de a practica politica mei. Politică mi-au fost strict compartimentate din învățătura mea. Nu cred că un profesor ar trebui să fie practica politica lui sau a ei. În politică pe care doriți să-i convingă, în procesul de predare pe care doriți pentru a încuraja oamenii să se gândească. Iar cei care sunt foarte diferite. În experiența mea și, în opinia mea, acestea sunt foarte diferite modus operandi. Mi-a placut pentru a juca avocatul diavolului în sala de clasă. Destul de frecvent, de fapt, ai putea spune cele mai multe ori, oamenii nu au o idee despre ceea ce punctul meu de vedere a fost cu o anumită întrebare. Foarte des elevii au venit la mine în timpul orelor de lucru și ar spune ", dar ce părere aveți despre o anumită întrebare am discutat în clasă?" Și aș insista mereu că nu e important ce cred eu, întrebarea este ceea ce crezi, ceea ce înseamnă elev. Așa că nu am practica politică mele în sala de clasă.Am fost un profesor și a fost o mare pierdere pentru mine, aceasta rămâne o mare pierdere pentru mine. Este o sursă de dezamăgire personal și privat și amărăciune sincer, și eu nu am fost deosebit de productive în ultimii șapte ani. Pentru că atunci când ajunge la vârsta mea, cei mai mulți oameni, există excepții, profesorul Chomsky fiind printre ei-nu au aceeași capacitate de concentrare mentala pe care le au atunci când sunteți în mai devreme de 20 de. Și astfel, de predare meu completat cercetarea mea și scrisul meu și, de asemenea, munca mea politică. Îl completată în sensul că a făcut pentru o zi întreagă. Pot să citesc acum spune patru ore pe zi, care este de fapt despre tot ce pot face mai. Am folosit pentru a citi cu ușurință opt, uneori unsprezece oră pe zi, cu nici o problema. [În trecut] am citit patru ore pe zi, în timp ce restul zilei a fost completat de predare. Si am pierdut ceea ce înseamnă ....În zilele noastre oamenii nu cere referințe. Ei Google doar numele tău. Și dacă Google numele meu, tot felul de lucruri oribile veni: negator al Holocaustului, apologet nazist, sustinator al terorismului. Și nu administrator responsabil în ceva, uita de mediul academic, destul de literalmente chiar la oficiul poștal. Și asta e literal, că nu e poetic. Chiar și pentru un loc de muncă la oficiul poștal, ei nu te va lua în considerare.

Ați luat în considerare un post de profesor in afara de SUA, unde climatul politic ar putea fi diferit?

În acest an, eu sunt la două țări. Una dintre ele este Turcia, unde s-ar putea fi de predare, există o șansă bună. Cealaltă este Iran și am fost de lucru cu privire la Iran, dar până acum nu a avut succes. Deci, chiar acum, suntem până la Turcia și Iran, pentru că eu sunt o constatare intolerabil în momentul de față, această viață lipsită de sens.

Bine, se deplasează pe atunci. Ați menționat în numeroase cazuri că ai crescut într-o familie de supraviețuitori ai Holocaustului, dar părinții tăi nu au împărtășit experiențele lor de a suferi cu tine. Acesta a fost doar după ce a citit despre ea în cărți, la vârsta de 13 ani ai început să înțeleagă ceea ce ei trebuie să fi trecut prin. Pe măsură ce se apropie de 60 de ani, întreaga carieră a fost modelată de conflictul israeliano-palestinian. După zeci de ani de diplomație și nenumărate decese, va fi în cele din urmă un moment în care lupta se va termina. Și un secol de acum, un student palestinian va găsi una dintre cărțile tale din biblioteca ei și să învețe despre istoria ei, la fel ca și cum ai facut-o. Cum te simți în legătură cu asta?


Ei bine, eu nu doresc să se angajeze în auto-compătimire, dar nu cred că se va întâmpla, ceea ce tocmai am descris-o. În primul rând pentru că nu cred că va exista biblioteci un secol de acum. În al doilea rând, pentru că dacă ar exista biblioteci, strict mod real, și am înțeles întrebarea dumneavoastră are o semnificație mai mare, dar pentru moment, eu sunt doar de gând să rămânem la fapte. Cărțile mele nu mai sunt preluate de biblioteci. Și pentru că eu nu pot publica, cu un editor stabilit, eu sunt toxice. Așa că am publica cu editorii mici, foarte mici, cum ar fi sau cărți, editorul meu curent. Și bugetele bibliotecilor s-au redus drastic. Asta e diferența din trecut. Chiar și biblioteci de nivel mediu folosit pentru a avea o politică de achiziții foarte largi. Ei au ordonat destul de mult tot. Nu a fost un moment în care acesta a fost cazul, dar care nu mai este cazul. Deci, ca o chestiune de fapt, eu nu cred că viitorul scenariu pe care le proiect se va desfășura în maniera pe care ați sugerat. Ci ca o întrebare metaforic, da e un sentiment bun să știi că.

În secolul al XIX-lea au existat câțiva autori care au spus adevărul despre americanii nativi. Nu a fost unul în special, numele ei a fost Helen Hunt Jackson [care a scris] o carte puternic cu privire la ceea ce a fost făcut la populația nativ care a fost numit un secol de dezonoare . Theodore Roosevelt urât carte și în istoria sa multi-volum, ceea ce a fost numit câștigarea Occidentului , el dedică multe pagini pentru a ataca Helen Hunt Jackson. Și este o onoare pentru ei atunci când te duci la o bibliotecă, scoate cartea de pe raft și spui, bine stii ce, argumentul că întotdeauna a făcut, atunci ei nu au știut mai bine. Că a fost "The Times". Și îți dai seama că este o tâmpenie. Cu excepția celor care au dorit să cunoască mai bine am știut mai bine. Și au existat oameni, la onoarea lor veșnic, care a spus adevărul. Oameni ca Helen Hunt Jackson.

Care le-ați menționat  profesorul Chomsky  de câteva ori în acest interviu - un om am de gând pentru un interviu în viitor. Știu că a fost un bun prieten de-al tău de mulți ani. Ce admiri cel mai mult la el?

Toată lumea admiră strălucirea sa, dar asta e un loc comun. Și, de asemenea, că este aruncarea zarurilor, Dumnezeu a fost foarte generos cu el atunci când a venit la capacitatea mentala. Deși, desigur, capacitatea mentală este doar, așa cum a spus celebra Thomas Edison, se aplică în totalitate profesorului Chomsky: "E 1% inspirație, 99% transpirație." Profesorul Chomsky este o mașină de mișcare perpetuă. El este un muncitor neobosit. Dar asta nu e ceea ce admir cel mai mult despre el, că așa cum am spus este disciplina pe care, desigur, am respect, aruncare de zaruri, care este de avere.
Ceea ce admir cel mai mult despre profesorul Chomsky este el este o persoană absolut credincios, el nu te va trăda. E constituțional incapabil de trădare. Până la punctul că el va apăra prieteni, chiar dacă cred că știe că sunt greșite, dar el nu te va trăda niciodată. Și el are un simț de responsabilitate morală care este doar un fel de uluitoare. Eu nu pot să vă spun, pentru că este foarte greu să ne imaginăm cât de mulți oameni pe care i-am întâlnit în viața mea, care a spus "citirea Noam Chomsky a schimbat viața mea". Eu nu pot să vă spun, acesta este legământul cel mai incredibil pentru o singură ființă umană cât de multe vieți, inclusiv subsemnatul, au fost decisiv modificate ca urmare a prozei sale. Este o minune. Exista legiuni de oameni din lume, ale căror vieți au fost întoarsă cu susul în jos pur și simplu din cauza lui de lectură.

Am vorbit la un miting în Kerala, India. Acesta a fost în urmă cu aproximativ șase luni și a fost o adunare foarte mare, ea a fost de aproximativ 60.000 de oameni. Acestea au fost masele nespălate, a fost un raliu de la o organizație musulmană progresiv. Singurul nume recunoscut pentru raliul de la nimeni în Occident, cu excepția, desigur, Obama din motive negative, singurul nume recunoscut pentru masele nespălate din Kerala a fost Noam Chomsky. Organizatorul raliului a fost o ființă umană absolut minunat numit Shahin, un adevărat devotat, angajat, coleg de principiu. "Vreau să viziteze Statele Unite, am încercat de mai multe ori, dar nu-mi va da viza. Vreau doar să merg pentru un singur motiv. Vreau să merg la Boston și se agită mâna de Noam Chomsky. "Asta-i o astfel de testament incredibil pentru o singură ființă umană. Din starea de Kerala, în India, acest organizator, tipul angajat foarte inteligent, el are un scop pentru că a venit în Statele Unite nu sclipici, nu beteala, nu Times Square, nu Disney World, nu Statuia Libertății. Un motiv și un singur motiv, pentru a se agită mâna de Noam Chomsky. Și asta e impactul pe care a avut pe legiuni de oameni din lume, inclusiv eu.

Cineva a spus acum câteva nopți, am fost cu un coleg musulman din Pakistan, pe nume Ali Qureshi. El Ca multe alte persoane a spus, și este adevărat, că atunci când Chomsky părăsește scena aceasta va fi o mare pierdere. Nu doar pierderea în termenii puterii de creier, dar cred că pierderea este mai mare pentru o întreagă generație, Chomsky a servit ca busola morală. Asta-i nici o problemă mică.

Cu probleme complexe, indiferent dacă este ceva de genul Libia, sau Kosovo, sau un număr întreg de alte probleme - oameni care nu au timp pentru a cerceta o problemă în exhaustivității ei - se uita la profesorul Chomsky pentru a oferi judecata morală. Ce ar trebui să facem, de care parte ar trebui să stea la? El a servit în acest scop, și să fie clar răspunsurile sale nu au fost evidente. Pe o chestiune politică specifică, răspunsurile nu au fost niciodată ușor previzibil. În judecăți morale larg, da, tu știi unde se află. Dar ar trebui să susțină o intervenție străină în Libia, ar trebui să sprijine intervenția NATO în Kosovo, acum în cazul în care ar trebui să stea pe Siria?

Acestea pot fi întrebări destul de complicat, și așa-numitul Stânga poate fi împărțit brusc. Dar pentru constitutiv mai mare a ceea ce numim stânga, modul în care acestea rezolvate poziția lor a fost s-au uitat la Chomsky, deoarece acestea incredere judecata morală și politică. Și odată ce el trece de la scena, care factor unificator va dispărea. Cred că așa-numita stânga va deveni chiar mai fragmentat decât este acum, deoarece profesorul Chomsky a servit ca factor unificator pentru o secțiune largă de stânga, oameni amâna doar la judecata lui.
http://urbantimes.co/2014/01/norman-finkelstein-interview/
crescatorul de girafe
crescatorul de girafe

Mesaje : 328
Data de inscriere : 15/08/2010

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum