POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Oda lui Basescu ( Scrisoare de la un basist adevarat)

2 participanți

In jos

Oda lui Basescu ( Scrisoare de la un basist adevarat) Empty Oda lui Basescu ( Scrisoare de la un basist adevarat)

Mesaj Scris de Admin Sam Noi 23, 2013 7:45 pm

Oda lui Basescu ( Scrisoare de la un basist adevarat) 1455150_702636666416298_1199061297_n
Ma numesc Victorita Popescu, domiciliez in Fundaticile de Sus, chiar linga scoala, motiv pentru care beneficiez de uaierlesul pe care l-a instalat acolo dom Costel, fostul nostru primar, Dumnezeu sa-i dea sanatate, ca-i de-al nostru, basist, chiar si acum dupa ce l-au dat jos nenorocitii astia de uslasi si toti spalatii pe creier din comuna. In ultimul timp am reinceput sa urmaresc tot ce misca pe feisbuc si teve, ca m-am enervat rau de tot. Va zic de la inceput ca sunt basista si asa o sa mor orice s-ar intimpla. Eu nu-s ca raspopititii astia, ca barbatu-meu Ghituca si altii, care s-au bolinzit la cap de la o vreme. Ma crucesc si nu pricep ce-i cu el, ce l-a lovit, ma gandesc c-o fi de la diabet ca auzisi la teve ca-ti tulbura mintea si da tot soiul de manifestatii. Nu va spui ca in alegerile din 2009 era asa de apucat c-a dat-o afara din casa pe vara-sa care tinea cu prostanacu. Venise saracuta sa stea la noi ca nu mai avea viata cu nenorocitul ala de barbata-sau, io i-am zis, nu-l lua Floricico, in 90 fuse asta, ca astia care au fost mahari la pecere o sa fie dati pe margine, m-am inselat, ca imediat s-a dus cu fesenistii si acu e plin de bani, dar cu Floricica e o bestie cum vezi in filme. Ghituca si Floricica se ciondaneau cit e ziulica de lunga, Ghituca voia la B1, ea la Antena 3 si Realitatea, asta pina-n momentul cu filmuletul cu pumnul lui domPresedinte. Al meu a umplut ecranul de flegme si proasta de Floricica, ca altfel nu poti sa-i spun, in loc sa-l lase sa-i treaca damblalele ridea. Era s-o pocneasca daca nu saream eu. A suit-o in masina, a lasat-o la gara si el s-a dus la Bucuresti sa protesteze. Mi-era ca face vreo boacana p-acolo, da foc la ceva, bate pe vreunul. Nu l-am mai vazut pe Ghituca decit dupa ce domnul Presedinte a cistigat, s-a intors asa de luminat si linistit c-am intrat la banuieli ca si-a gasit vreo curva p-acolo. Si eu sunt basista adevarata, dar ma tineam mai bine cu firea. La referendumul din 2012, am turbat insa amindoi atit de tare ca era sa ne pocneasca inima si vasele de singe de la cap. Ghituca urla cit e ziua de lunga, scuzati, baga-mi-as p...a in ei de  pucisti, iar eu aprindeam luminari sa-l intareasca pe domnul Presedinte si sa-i loveasca boala pe ailalti. A fost jale aicea in comuna, toti erau cu plagiatoru si cacarau, sa le dea Dumnezeu numai bune alora de-au scornit numele astea frumoase care mi-au mers la suflet, si impotriva domnului Presedinte pe care din dictator nu-l scoteau. Ca le-a taiat, ca le-a luat, ca n-au nici dupa ce bea apa, pe dracu, ca toti traiau ca mai inainte, da le-a bagat asta-n cap antenele si nu era chip sa mai vorbesti omeneste cu ei. O vreme nici n-am indraznit sa mai ies din casa, ca strigau dupa mine basista imputita, dar povestesc alta data ce-a fost atunci, ca nu vreau s-o mai lungesc.
Am istorisit toate astea ca sa intelegeti de ce ma crucesc acum cind il vad pe Ghituca al meu dondanind toata ziua si gasindu-i cusururi peste cusururi domnului Presedinte. Ce-ai barbate, zic, ce-ai, te-ai stricat la cap, te-ai dat cu aia, esti cu Varanul si uslasii? Acum zic tot timpul Varanul, tare-mi place, nu stiam ce-i aia, dar mi-a adus nepotu o poza cu reptila. Am intrat la banuieli si am deschis teveul, nu ma mai uitasem de ceva vreme ca m-am apucat de agricultura bio, dar era sa cad lata. Dechid si netul cu uaierlesul, ca nu l-a scos tilharul ala de-a venit in locul lui dom Costel, si ramasei bujbei. Am inteles de unde i se tragea lui Ghituca al meu. Ziaristii basisti in care imi pusesem ultima speranta sa faca opozitie, ca aia de la pedeleu sunt ca coca nedospita, o dadeau cotita. Se faceau arme in mina dusmanilor. Rielativizau, cum bine a zis pe feiscbuc un domn de-al domnului Presedinte, Papahagi parca, rielativizau si le pierise descernamintul. Cum se poate una ca asta? E posibil sa-l lase singur singurel pe domnul Presedinte? E posibil sa nu inteleaga ca doar in el ne mai e nadejdea, ca-i singurul care le mai poate face mate fripte astora de la USL, vedea-i-as rupti si cu sapte candidati.
Pai, daca-i p-asa, las ca va spun eu, Victorita Popescu Schengen Basista, ce cred. V-o zic asa in fata: ca domnul Presedinte Basescu n-o sa mai fie altul si e un act patriotic sa-l sustina oricine mai are creier in halul in care a ajuns tara asta. O sa plingeti in pumni dupa el! Unde a gresit, domne, sinteti nebuni la cap? Nu el a condamnat comunismul si a zis ca-i ilegitim si cremenal, de-au sarit toti pe el sa-l manince, ca toti se simteau cu muscoiu pe caciula. Pai cine a inceput sa-i bage la bulau pe hotii aia din parlament si guvern, nu domnul Presedinte Basescu? El cu Macovei, ca vad ca pina si p-asta au inceput s-o dondane chiar fostii ei colegi, aia de-si ziceau reformisti? Pai nu domnul Presedinte a pompat snaga in procurori de-au ajuns astia sa aiba curaj sa le faca dosare Varanului si lui Fenechiu, ala cu transformatorul vopsit?
Inteleg de la Ghituca, care-i nedezlipit seara de teve, ca au zis mai de demult ziaristii basisti c-a gresit domnul Presedinte cind cu Regele Mihai, cind l-a facut tradator. Ei si ce? Pai nu-i asa? Eu am fost regalista pe vremea lui Ilici, dar ia sa fi fost domnul Presedinte Basescu atunci, cum ii mai juca el in foi de vita pe rusi si pe comunisti, ca-i mai destept ca toti la un loc. Le facea cum i-a facut lui Ponta cu pactul ala de coabitare, l-a momit si dupa aia, jap, arde-l. Cica au mai injurat ziaristii basisti si ca s-a inteles cu plagiatoru sa-l puna pe Nitu ala procuror general, ca trebuia sa respecte creteriile puse de Comisia europeana. Mi-s dragi comisia si americanii, chit ca acum vor sa sape dupa gazdele de sist si sa ne spurce apa din fintini, ca l-au sustinut pe domnul Presedinte cind cu referendumul si puciul dat de nenorocitii aia, vadea-i-as rupti si cu sapte candidati, dar in cazul asta sunt cu vaca la pascut. Unde dracu s-au vazut reguli respectate in Romania? Domnul Presedinte a avut perfecta dreptate, ce era sa faca daca pedeleu a luat-o pe coaja in halul ala si aia aveau 70%, ca daca nu-l punea pe Nitu, il punea Varanul pe Voicu, il scotea din puscarie si tot il punea. Si ce credeti ca domnul Presedinte nu stia ce hram poarta Nitu asta? Stia, ca le stie pe toate, ca cum spusei e cel mai destept si mai tare dintre toti, nu-i sta nimeni in fata, stia, dar si-a facut socotelile lui, si-a luat masuri de aparare. Vazurati cum au sarit americanii si olandejii de a trebui sa dea plagiatoru inapoi si sa puna la denea doi procurori vinjosi, chit ca una-i femeie. Si cind or sa incerce a doua oara, la fel o sa pateasca, ca domnul Presedinte le calculeaza bine. Pina la urma i-a imbrobodit pe banditii aia de uslasi. Mi-a parut rau doar de domnul Morar, tare-mi placea de el. Dar si el daca s-a apucat sa-l contreze pe domnul Presedinte cind nu era momentu, n-a vazut ca pactul era inainte de toate. S-a suparat domnul Presedinte, asa-i el, rau la minie, ca na, om e si el, de i-a zis lui dom Daniel ca perecleteaza Constitutia.
Dar cel mai tare m-a infuriat la citiva din ziaristii astia basisti tradatori ce vazui zilele astea. E clar ca i-a platit Antena 3 de-au putut sa spuna ca trebuia domnul Presedinte sa astepte sa plece de la Cotroceni ca sa cumpere terenul si ca de ce s-a imprumutat de la CEC. Pai ce, el nu-i om, nu-i cetatean ca si noi, chit ca-i ditamai presedintele? Adica sa astepte sa vina strainii si sa cumpere ei tot si noi sa raminem cu buza umflata? Cum de nu inteleg astia ca domnul Presedinte e un patriot si a vrut sa fie model si pentru alti romani sa cumpere ei primii. Si ce au cu CEC-ul? Eu mi-aduc aminte ca si pe vremea lui Impuscatul tot la CEC aveam banii de Dacia. Unde sa se fi dus, ca alte banci iti iau si pielea de pe tine? Si lui Ghituca tot CEC-ul i-a dat imprumut 40 de milioane d-alea vechi, ca mie imi plac milioanele, nu pot sa renunt la ele pentru firfiricii astia noi, l-au frecat vreo saptamina-doua, ca sa aduca actele de pe pamint, ca s-aduca si cumnata sa fie treburile clare ca-i pe din doua, ca adeverinta medicala ca-i sanatos si nu moare inainte de 3 ani, ca sa dea si fiica-mea declaratie ca plateste ea daca Ghituca da coltu, tot felul de acte, l-au inebunit de-a binelea, ca pina la urma s-a dus Ghituca la Brasov la unul pe care-l stia acolo la CEC si s-a rezolvat. Va dati seama ca asa ceva nu-i poti face unui presedinte. In ce tara traim? Ce obraz am mai avea in fata lumii daca pina si pe presedinte il trimiti la privat in loc sa-i dea banca statului, asa cum e normal. Pai nu-i el seful statului? Dar cel mai tare m-a infuriat obraznicia plagiatorului cum ca i-a dat domnul Presedinte telefon la seful al mare de la CEC sa puna o pila. Ce dracu, doar a explicat domnul Presedinte, trecusera 40 de zile de la imprumut, pai pilele se pun imediat, stiu si curcile asta. Nu vazurati la Nastase si la uslasi, actioneaza pe loc, dai banu, a doua zi esti in fonctie. Nu dai, adio si-un praz verde! Domnul Presedinte chiar e fraier. Sa fie clar, a dat telefonul tot in enteresul tarii, sa-l impiedice pe plagiatoru sa-l schimbe pe ala de la CEC. Ca i-o fi si multumit cu ocazia asta pentru imprumut, e normal, doar nu poti sa fii nesimtit la suma asta. D-aia spun si eu ca baiatul ala, Papahagi, am auzit ca-i tinar si scolit, bine face ca-l apara pe domnul Presedinte pina in pinzele albe. Bine le-a zis la ziaristele alea doua ca-s urite, proaste si platite, ca io asta intelesei, de o tot tin cu moralitea-n bat. Ce, asa se judeca lucrurile in cazul domnului Presedinte, de moralitate avem noi nevoie acum cind e iarasi care pe care? Sa traiesti domnu Papahagi, sa-ti dea Dumnezeu sanatate si sa te vedem eurodeputat impreuna cu domnul fost ministru Baconschi, baiat fin si el. Sunt sigura ca domnul Presedinte o sa va puna pe lista la partidul ala nou al lui.
Si pina la urma ce vor si rielativizatorii astia, adica ei nu vad ca toti fura de la stat, iar domnul Presedinte sa n-aiba voie nici macar sa ia un credit. Pai de ce sa n-aiba, ce el traieste tot in tara asta?  Adica pentru unii muma si pentru altii ciuma? Adica domnul Presedinte trebuie sa ramina sarac, nu poate sa aiba grija si el de familie doar pentru ca-i presedinte. Mie tocmai d-asta imi place domnul Presedinte, ca-i un tata atit de bun, se vede pe el cit de tare le iubeste pe fete, nu ca altii pe care-i stiu eu. Uite Ghituca al meu, un dest n-a miscat pentru fiica-sa, toata ziua pe camp, prin ograda, ca avea grija de oilea alea, mincale-ar coada de bunghinoase, ca nici lapte nu mai dau, mai ceva decit de aia mica. Un ban n-a pus deoparte pentru ea, o cosmelie nu i-a ridicat. Pe cind domnul Presedinte, a bagat-o pe aia mica a lui la parlamentul european, ca doar nu era s-o lase acilea, si auz ca o mai baga o data pe lista la partidul asta nou de si-l facu, Miscarea Populara sau cum i-o zice. Bine face, sa invete fata in strainataturi ce si cum. Ce, doar pesedistii au voie sa-si chiverniseasca copiii?
Si mai am ceva pe suflet. In turul doi, daca Doamne fereste, intra plagiatoru si Antonescu, eu votez cu Antonescu, ca nu-i asa mincinos ca primul. O fi dus cu capul cum zice lumea, o fi el cioara vopsita, o face el totul din enteres, o fi fost el inhaitat cu plagiatoru la puci, dar nu minte chiar in halul ala. Am auzit intr-o seara la teve, la B1, ca vom avea de ales intre ciuma si holera. Doamne iarta! Adica cum? Care-i ciuma si care-i holera? Plagiatoru sau Antonescu? Eu una nu stiu sa fac diferenta, dar stiu ca domnul Presedinte are intotdeauna dreptate, ca-i mai destept si mai bine informat si mai tare decit toti. Daca el zice ca Antonescu e ciuma si trebuie votat, sigur are el niste socoteli, se gindeste ca o sa descopere vreun medicament dupa aia si o sa-l manepuleze mai usor decit pe plagiatoru.
Uitasem ce-i mai important, bine a facut domnul Presedinte ca si-a luat adio de la pedelei! Nu-l meritau. Niste nerecunoscatori. Si bine face si acum ca vrea sa-i termine cu partidul ala nou al lui. O sa ia toti basistii de la pedeleu si atunci jap pe Blaga, arde-l. Ca intotdeauna planurile domnului Presedinte sunt cele mai bune, de departe cele mai inteligente. N-a reusit domna Elena din prima, reuseste din a doua. Si daca nu acolo, macar la partidul ala noul, doar nu o s-o lase domnul Presedinte cu buza umflata. Nu se face. Nu stiu daca planurile astea o sa duca la cistig in fata uslasilor, vedea-i-as rupti si cu sapte candidati, mai degraba nu, dar nici nu conteaza. Ceea ce conteaza pentru orice basist adevarat este ca domnul Presedinte sa continue sa joace. Bine, rau, dar ce spun, incep si eu ca Ghituca, domnul Presedinte nu poate juca decit bine, dar sa joace. Trebuie sa fie acolo in arena pentru noi. Sa fie in mijlocul furtunii, daca nu pe mare, macar pe terenul agricol pe care l-a cumparat.
Si ca sa ma fac inteleasa mai bine, spun clar si raspicat: domnul Presedinte e de neinlocuit. Lasati-l in pace, clontu mic! Jos uslasii, jos plagiatoru, jos ziaristii tradatori, sus domnul Presedinte! Noi basistii adevarati suntem linga dumneavoastra, orice ati face.
Cu respect, va doreste sanatate si multe impliniri Victoria Popescu Schengen Basista
Pentru conformitate
Andreea Pora

http://www.revista22.ro/articol.php?id=34162

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum