POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Antonescu, dur in direct cu Antena 3: “Eu certificat de antibasist nu-mi iau de la dvs. E o nerusinare!”

2 participanți

In jos

Antonescu, dur in direct cu Antena 3: “Eu certificat de antibasist nu-mi iau de la dvs. E o nerusinare!” Empty Antonescu: PNL nu va ajunge niciodată în situația în care să adopte decizii pe care oamenii din afara partidului le anunță la televizor. Sigur vom fi de acord cu ancheta ”Călărași”

Mesaj Scris de ion pribeagu Joi Noi 21, 2013 12:53 pm

Președintele PNL Crin Antonescu a declarat, joi, în cadrul unei conferințe de presă, că PNL nu va adopta niciodată decizii pe care oamenii din afara partidului le anunță la televizor.

”Domnul Ponta a venit la Parlament, nu am avut întâlnire. S-au aflat acolo doi-trei miniștri liberali care veniseră pentru ședința de angajare a răspunderii. Nu era pe agendă ca acești oameni să discute acest lucru, l-am aflat deci din declarația primului ministru. Ceea ce mai departe trebuie să fie clar pentru domnul președinte al PSD, Victor Ponta, pentru toți colegii din PSD, pentru toate posturile TV și pentru toți vitejii luptei anti-Băsescu este că PNL nu va ajunge niciodată în situația în care să adopte decizii pe care oamenii din afara partidului le anunță la televizor”, a spus Antonescu.

Acesta a subliniat faptul că nu a discutat cu premierul Ponta despre constituirea unei astfel de comisii.
”Discuția despre comisia parlamentară a căpătat o turnură cu totul și cu totul nepotrivită. Am avut luni o discuție telefonică cu Victor Ponta, în care am discutat despre asumarea de către comisia de Buget-Finanțe din Senat a unei cercetări legate de CEC și modul în care a fost finanțat acest credit. Am convenit asupra acestui lucru, singurul pe care l-am discutat. Ulterior, colegii din comisia de la Senat au constituit această subcomisie sau, în orice caz, au luat această temă de cercetare în limitele regulamentului Senatului pentru comisia respectivă. Nu am avut până ieri după-amiază nicio altă discuție cu primul ministru despre constituirea unei alte comisii”, a continuat Antonescu.

Liberalul a spus că această ”problemă de comunicare” a dus la vehicularea unor teorii ”strigătoare la cer”.

”A fost poate o problemă de comunicare, a fost poate o grabă, o putem înțelege, nu putem însă accepta. Nu ne-am pronunțat pe fondul chestiunii și s-a dezlănțuit un atac de o rară violență care pune la îndoială apartenența PNL la USL, se vehiculează ideea unei înțelegeri cu Traian Băsescu, lucruri absolut strigătoare la cer. Nimeni nu poate da un ultimatum PNL vreodată. S-a vehiculat de asemenea că în PNL e o mare dezbatere, fals, că PNL nu vrea comisie, fals, că PNL ezită, fals. ”, a mai spus acesta.

În cele din urmă, Crin Antonescu a declarat că nimeni din PNL nu va împiedica vreo comisie de anchetă şi că "sigur" că liberalii vor fi de acord, menţionând că de pe acum propune ca aceasta să fie condusă de senatorul PSD Ilie Sârbu.

”Nimeni din PNL nu va împiedica o comisie de anchetă. Sigur vom fi de acord cu comisia, de pe acum propun ca această comisie să fie condusă de domnul senator Sârbu. Este un personaj politic cu greutate, este liderul grupului parlamentar PSD de la Senat, în legătură cu domnia sa nu s-ar putea îndoi nimeni după un deceniu de luptă împotriva lui Traian Băsescu să se clatine”, a mai spus acesta.
ion pribeagu
ion pribeagu

Mesaje : 392
Data de inscriere : 27/06/2010

Sus In jos

Antonescu, dur in direct cu Antena 3: “Eu certificat de antibasist nu-mi iau de la dvs. E o nerusinare!” Empty Ponta consideră numirea lui Ilie Sârbu la conducerea comisiei de anchetă, propusă de Antonescu, ”o glumă”

Mesaj Scris de ion pribeagu Joi Noi 21, 2013 12:54 pm

Premierul Ponta a comentat declarația lui Crin Antonescu, vizavi de numirea senatorului PSD Ilie Sârbu la conducerea comisie de anchetă în cazul ”Călărași”, spunând că este o glumă.

Ponta a adăugat imediat că nu toate glumele liderului PNL, Crin Antonescu, sunt bune.

”Sigur vom fi de acord cu comisia, de pe acum propun ca această comisie să fie condusă de domnul senator Sârbu. Este un personaj politic cu greutate, este liderul grupului parlamentar PSD de la Senat, în legătură cu domnia sa nu s-ar putea îndoi nimeni după un deceniu de luptă împotriva lui Traian Băsescu să se clatine”, a declarat Antonescu.
ion pribeagu
ion pribeagu

Mesaje : 392
Data de inscriere : 27/06/2010

Sus In jos

Antonescu, dur in direct cu Antena 3: “Eu certificat de antibasist nu-mi iau de la dvs. E o nerusinare!” Empty Re: Antonescu, dur in direct cu Antena 3: “Eu certificat de antibasist nu-mi iau de la dvs. E o nerusinare!”

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum