POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Duplex PNL – PSD la Mamaia S-a redeclanşat ofensiva împotriva regimului Băsescu

In jos

Duplex PNL – PSD la Mamaia S-a redeclanşat ofensiva împotriva regimului Băsescu Empty Duplex PNL – PSD la Mamaia S-a redeclanşat ofensiva împotriva regimului Băsescu

Mesaj Scris de Admin Sam Aug 31, 2013 8:14 am

Liderii USL au relansat ofensiva împotriva regimului Băsescu. Crin Antonescu şi Victor Ponta au făcut declaraţii incendiare la reuniunile la vârf ale PNL, respectiv PSD, care au loc la Mamaia. Kovesi şi Horia Georgescu pot fi luaţi oricând la întrebări.

Discuţii în USL privind instituţiile pro Băsescu

PNL şi PSD au în aceste zile, separat, la Mamaia, întruniri la vârf ale activului de partid. Cele două formaţiuni politice pregătesc sesiunea parlamentară de toamnă şi stabilesc priorităţile momentului pentru actul de guvernare. Sâmbătă, la Constanţa, are loc o reuniune a liderilor USL, unde, printre altele, pe agenda discuţiilor se va afla şi ce strategie va adopta USL împotriva acţiunilor partizane ale instituţiilor de care se serveşte Traian Băsescu pentru a-şi conserva puterea. Faptul că vor fi aceste discuţii a fost confirmat de preşedinteke PNL: ”Am discutat atât cât am apucat, am discutat chiar şi cu premierul şi fără îndoială că va fi unul dintre subiectele pe care şi mâine, atunci când ne întâlnim cu toţii, le vom aborda”, a declarat vineri Crin Antonescu, întrebat de ziarişti dacă nemulţumirile PNL în ceea ce priveşte modul de acţiune al DNA şi ANI vor fi abordate şi la nivel de USL. În prealabil însă, fiecare din cei doi lideri a făcut declaraţii dure la adresa respectivelor instituţii în faţa colegilor de partid.

Antonescu: Nu desfiinţare, ci independenţă

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a fost destul de direct faţă de unele instituţii care, nu o dată, au fost catalogate ca activând la comanda lui Traian Băsescu. “Le cunoaşteţi foarte bine. Eu nu le-am cerut niciodată desfiinţarea, eu nu le-am cerut niciodată subordonarea politică, eu le-am cerut independenţa. şi aceste instituţii sunt: Curtea Constituţională, Direcţia Naţională Anticorupţie, Agenţia Naţională de Integritate, CSM, hai să ne oprim aici. Nimeni nu vrea să oprească anchetele începute, chiar în condiţii discutabile unele, din punctul nostru de vedere, împotriva unor liberali. Noi vrem însă câteva răspunsuri la fapte pe care le vedem cu toţii şi le vedem de ani de zile şi le vedem în ultimele luni mai cu seamă. Vrem ca aceste instituţii să facă un efort elementar de credibilizare şi să ne arate că sunt independente, să ne arate că nu acţionează pe alese şi în momente stabilite de alţii (…) Eu am aceste suspiciuni, nu sunt singurul, le pot explica, pot da un dosar foarte bogat de coincidenţe, repet, şi nu cred că este bine pentru nimeni să ne ascundem în spatele unei aşa-zise independenţe a acestor instituţii înţelese în sensul că nimeni nu poate să întrebe nimic. Nu, oricine, simplu cetăţean sau alte instituţii pot să întrebe şi trebuie să primească răspunsuri”, a spus Antonescu.

Ponta: Trebuie să scăpăm de tot ce înseamnă regimul Băsescu

Şi Victor Ponta a fost categoric. Declaraţia sa în faţa activului PSD a fost explicită şi se pare că de această dată nu mai este cale de întors şi, coabitarea se află pe ultimul ei drum. “Din punct de vedere politic, avem acelaşi necaz pe care l-am avut în ultimii 9 ani. Oricine vrea să muncească în România, apare domnul Băsescu şi îi dă în cap sau îi face un dosar penal sau îl înjură pe la televizor. Cred că am rezistat bine până acum şi o să rezistăm şi mai bine de acum încolo. Cred că am făcut paşi importanţi, dar mai sunt de făcut. Ca orice regim antinaţional, care a distrus România, nu e chiar aşa uşor cum credeam. Nu a fost suficient un vot, e vorba de o acţiune pe termen lung. Însă sunt absolut convins că vom reuşi. Până anul viitor, USL trebuie să scape România nu doar de Traian Băsescu, ci şi de tot ce ţine de regimul Băsescu”, a declarat Victor Ponta.

Şi şefii procurorilor pot fi luaţi la întrebări

Una din primele acţiuni preconizate de PNL împotriva instituţiilor pro Băsescu are în vedere interpelări adresate ministrului Justiţiei privind prestaţia procurorilor legată de numeroasele plângeri oficiale adresate inclusiv de instituţii oficiale, Curtea de Conturi, Corpul de Control al prim-ministrului şi despre care nu se ştie nimic. “Trebuie să repetăm în fiecare săptămână, dacă este nevoie, întrebarea, pe canalul Ministerului Justiţiei, de pildă, ce se întâmplă cu toate plângerile care au fost adresate în legătură cu activitatea unor foşti miniştri, pentru că este scandalos să vedem acum cum ni se explică faptul că nişte autostrăzi nu sunt gata şi asta este vina Guvernului Ponta, să ni se explice cum nu s-a reuşit privatizarea Oltchim când Oltchimul a fost dus în situaţia în care este nicidecum de Guvernul Ponta şi multe, multe altele. Adică, să avem totuşi până la urmă certitudinea că aceste organe îşi fac datoria în raport cu toţi, să ne spună «Da, toate plângerile împotriva unor miniştri PDL sau alţi demnitari sunt neîntemeiate». Este dreptul lor şi nu am nimic de comentat. Nu ne trebuie câteva zile în cazul Silaghi şi nu trebuie câţiva ani în alte cazuri, nu am nimic de comentat. Dar sentimentul şi al meu, şi al unei bune părţi din publicul românesc că se acţionează numai într-o direcţie şi că în alte părţi pur şi simplu se aşteaptă nu ştiu ce, nu este sănătos”, a spus Antonescu.

Aici este o problemă. Crin Antonescu propune interpelări la adresa ministrului Justiţiei. Corect. Dar de ce să nu fie interpelată direct dna procuror şef a DNA, Laura Codruţa Kovesi? Constituţia, regulamentele parlamentare PERMIT oricărui senator şi deputat să interpeleze şi să adreseze întrebări procurorului general şi şefului DNA. Să nu fi fost informat Crin Antonescu de această posibilitate? Sau să fi luat drept bune Crin Antonescu afirmaţiile şefei CSM, Oana Schmidt Hăineală, şi şefei DNA, Laura Codruţa Kovesi, care au susţinut că nimeni nu poate cere socoteală procurorilor? Pentru că lucrurile nu stau deloc aşa cum susţin cele două. Vă prezentăm următoarea situaţie:

Legislatura 2004/2008

13 întrebări adresate de deputaţi procurorului general, Laura Codruţa Kovesi
Legislatura 2008/2012

13 întrebări adresate de deputaţi procurorului general, Laura Codruţa Kovesi
4 întrebări adresate de deputaţi procurorului şef al DNA, Daniel Morar
5 întrebări adresate de deputaţi preşedintelui ANI, Cătălin Macovei
Legislatura 2012/2016

1 interpelare adresată de un deputat procurorului general interimar, Daniel Morar
1 întrebare adresată de un deputat preşedintelui ANI, Horia Georgescu

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum