POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

PONTA INVICTUS REDIVIVUS !

4 participanți

In jos

PONTA INVICTUS REDIVIVUS ! Empty PONTA INVICTUS REDIVIVUS !

Mesaj Scris de RAPTOR Mar Aug 13, 2013 6:48 pm

PONTA INVICTUS REDIVIVUS ! 1176165_10151816949504925_1321138527_n

Principalele declaratii ale premierului:

• (Ati fost la Miami?) Am fost in America, am anuntat in urma cu doua luni, am plecat cu familia, cu Daciana si cei doi copii, intr-un loc in care am avut telefonul inchis. Nu am citit presa.
• (A fost si bona?) Daca ma intrebati, va raspund, da, dar sa aud ca presedintele se ocupa de bona mea, ori presedintele ori bona are o problema.
• Aceste zece zile m-au facut foarte fericit, anul trecut nu am avut concediu.
• Povestea e populista, presedintele sta la Neptun pe banii dvs, lucru care e normal pe undeva, dar eu nu am folosit bani publici in aceasta vacanta.
• Am vazut ca atacul a venit de la dna Udrea, nu pot decat sa-i doresc sa aiba un sot, copii, si va intelege si ea cum e cu vacanta.
• Sa stiti ca toate vacantele, elicopterul, masinile, sunt pe banii dvs. E normal, dar ca un presedinte de tara sa se ocupe de bona e cel putin ridicol.
• (Era o antiteza intre concediul dvs si al presedintelui) Orice antiteza cu dl Basescu ma face fericit.
• (Are ceva probleme de legalitate bona?) S-o verifice. Care e treaba presedintelui, sa se ocupe de bona mea, sa o verifice.
• Dl presedinte e la nivelul bonei mele si a sefului ala de partid extremist. Daca se pune la acest nivel, inseamna ca influenta revenirii doamnei Udrea e extrem de negativa
• Cred ca avem nevoie de un presedinte care sa se comporte la nivelul unui presedinte
• Indiferent ce va face dl Basecu sau doamna Udrea, ei sunt doi, eu voi respecta functia de prim ministru
• Ma simt oarecum jignit ca nu avem si noi un presedinte
Despre sedinta CSAT:

• (CSAT a fost convocat la o zi dupa plecarea dvs. Constructiva concluzia CSAT, e un cuvant bun?) Eu ma ocup de paine, dl presedinte de circ. Sa faca CSAT cand plec in vacanta, sa astepti sa ma urc in avion, un CSAT in care nu se discuta nimic, mi se pare ca iti bati joc de o discutie fundamentale a tarii. Sa convoci doar ca sa arati ca am plecat in concediu mi se pare de mintea copiilor
• (Spune ca a fost la o zi dupa cererea Guvernului) Minte. Noi am cerut la prima sedinta ordinara sa fie inscrisa pe ordinea de zi si aceasta chestiune
• Pe noi ne interesa CFR Marfa. A fost de trei ori in CSAT, eram intr-un stadiu in care presedinte a spus ca sunt nereguli, ilegalitati
• La acest CSAT dl Oprea si ceilalti ministri au cerut documente oficiale. Nu, nu exista, va multumim, mergem mai departe, nicio problema, mergem mai departe
• Dar cand presedintele tarii face niste declaratii, CSAT a spus ca nu are nicio problema, ca nu are nicio informatie
• Daca mergem in stilul asta iresponsabil, eu ce pot sa fac. Sa astept sa plece intr-o vizita si cand se urca in avion sa convoc CSAT, il si conduc, si facem sedinte. Cu niste oameni seriosi nu fac asa ceva
• Ca a venit doamna Udrea sa-i faca partid, sunt treburile lor, nu ale mele. Colegii mei s-au prezentat - am venit sa va intreb, aveti informatii ca e ceva ilegal? Nu, nu avem. Va multumit, mergem mai departe si la revedere
• E greu de crezut ca ai un presedinte asa neserios, dar asa s-a intamplat
• Documentele trimise de Guvern erau pentru prima sedinta ordinara. De unde stia CSAT ca am plecat eu din tara?
• Tot vad comunicate de la Administratia Prezidentiala, azi era pentru dl Antonescu, dom'le, sunt de o asa mitocanie... Mie mi se pare ca circul de la Cotroceni ajunge in speta mai joasa decat a manelelor
• Am vazut azi comunicate in care suntem certati politicieni, jurnalisti. Avem o gasca de oameni care lupta pentru doamna Udrea
• Dl presedinte Basescu are acces la datele mele de zbor, prin CSAT. Am murit de ras, am spus a dat in mintea copiilor. Am aflat in America, am murit de ras, l-am sunat pe dl Oprea, se se prezinte. Nu mi-a dat niciun telefon inainte
• Eu nu am mai vorbit cu presedintele Basescu, imediat dupa accidentul din Muntenegru. S-a dus la televizor si a folosit moartea unor oameni pentru o minciuna politica. Am cerut institutiilor statului la ce ora fiecare ambasador al nostru a aflat. Primul care a aflat a fost la 8 si 20
• Faptul ca a mintit legat de moartea unor oameni mi s-a parut chiar si pentru Basescu inacceptabil. Cu un om care minte la televizor pe moartea unor oameni mi-e foarte greu sa vorbesc la telefon
• Asta nu inseamna ca nu ne indeplinim atributiile. Azi am contrasemnat o multime de decrete ale presedintelui, va trebui sa numeasca un ministru al transporturilor... Dar la nivel uman, sa te duci la televizor, sa foloseti moartea unor romani la televizor ca sa ma ataci politic... mi se pare mult mai mult decat o ticalosie
Despre contractul de privatizare al CFR Marfa:

• Azi am contrasemnat hotararea, probabil ca se va publica maine in Monitor. De azi sunt 60 de zile pana cand trebuie sa plateasca pretul
• (Interimatul la Transporturi?) Dl Silaghi rmane propunerea USL, daca presedintele o respinge, facem imediat a doua propunere pe care nu o mai poate respinge
• Nu are nicio legatura cu coabitarea, asa scrie in Constitutie, trebuie sa numeasca un nou ministru in maxim 45 de zile
• Nu am discutat o persoana anume, am discutat cu dl Antonescu si cu Silaghi azi, sa speram ca pana pe 23 emite decretul
• Niciun document nu mai poate fi semnat la Transporturi de la acel termen, nici macar salariile
• Cred ca ii face un dosar dl Silaghi, care-i problema. Nu pot decat sa ma bazez pe modul de lucru al autorului
• (Exista o lista scurta pentru o noua propunere?) Nu am discutat asa ceva cu Crin, am discutat sa facem o noua propunere, ne vedem imediat... Crin Antonescu are aceeasi parere ca si mine fata de Traian Basescu
• Nimic nu ne intareste si uneste mai tare decat aparitia dusmanului comun, Basescu-Udrea, o sa vedeti un USL mai unit decat in zilele cele mai bune
• (V-a acuzat de proasta guvernare) Eu am inteles un singur lucru, dl Basescu nu mai are nicio treaba nici cu Romania, nici cu nimeni, el vrea sa o faca pe Elena Udrea presedinte
• Despre autostrada, stiti ca a fost licitata de Anca Boagiu domnului Iordache, care e in penitenciar, am reluat procedura si am reusit sa salvam banii sa nu ii rambursam Comisiei Europene
Despre contractul cu Bechtel:

• Nu l-a ratacit Sova. Originalul contractului nu e la CNADNR, va stabili parchetul.
• Este extrem de bizar faptul ca in acesti ani in care s-a tot renegociat contractul nimeni nu stia unde e, pana l-a cerut Sova. Primul exemplar pur si simplu nu e in arhiva.
• Boagiu, Berceanu, daca stiu, vor spune la parchet. Le-am spus daca nu l-au gasit, sa faca plangere la parchet. Singurii care pot sa mearga pe fir sunt cei de la parchet
• Singurul lucru care m-a amuzat e sa punem o placa mare cu AMR, cat a mai ramas din Basescu-Udrea. Poate o sa ma intrebati si alte lucruri decat ce a zis dl Basescu
Despre legea ANI:

• E o situatie juridica, am explicat, proiectul de lege pe care Ministerul Justitiei a dat aviz negativ nu rezolva nimic, vorbea pentru viitor.
• Ceea ce este acum e un lucru...ridica o problema foarte serioasa, ce facem, alegeri?
• Toti au contestat in instanta, vreau sa vad ce decid instantele. Noi nu putem opri procesele in curs
• Exista cateva decizii in prima instanta contradictorii. Daca se va dovedi ca sunt foarte multe decizii diferite...
• UE a cerut sa fie externalizate aceste regii, pe principiul regiilor autonome, si ANI a interpretat legea ca primarii si presedintii nu pot face fata
• Nu sunt o mie, sunt mult mai putini
• In final, ne punem toti la masa sa vedem care e solutia.
• (Radu Mazare a spus ca l-ar fi dat afara pe Cazanciuc in locul dvs) E, nu e in locul lui Ponta. Sigur ca ramane in guvern, i-am explicat lui Radu Mazare cum e cu legea, a inteles
• Aveti informatia ca mi-am intrerupt vacanta? Nu mi-am intrerupt nicio vacanta
• E foarte greu sa spui tu raspunzi de regia aia, dar te declari incompatibil. Oamenii pe primari ii fac incompatibili. Asteptam sa vedem in primul rand daca or sa castige in instanta.
Despre remanierea guvernamentala:

• Guvernul nu e al meu, e al USL, este in functie cu sprijinul parlamentarilor
• (Va nemultumeste cineva?) Ca sa vreau sa-l remaniez, nu. Nemultumiti am pe lucruri punctuale, e un lucru normal cand lucrezi intr-o echipa
• Cel care si-a indeplinit cel mai clar criteriile era Relu Fenechiu si a plecat
• Exista doua tipuri de a face politica, cel al dl Basescu, care are in jur numai slugi, si cel in care vad eu politica, cu o echipa, in care eu sunt responsabilul principal, dar eu nu ma apuc sa-i umilesc, sa-i atrag pe unii…
Despre lansarea candidaturii lui Crin Antonescu la prezidentiale:
• Tocmai am vorbit azi cu el despre actiunea de la Constanta
RAPTOR
RAPTOR

Mesaje : 106
Data de inscriere : 18/12/2010

Sus In jos

PONTA INVICTUS REDIVIVUS ! Empty Re: PONTA INVICTUS REDIVIVUS !

Mesaj Scris de RAPTOR Mar Aug 13, 2013 7:58 pm

PONTA INVICTUS REDIVIVUS ! 1011444_316582798486976_428799934_n
RAPTOR
RAPTOR

Mesaje : 106
Data de inscriere : 18/12/2010

Sus In jos

PONTA INVICTUS REDIVIVUS ! Empty Micul Machiavelli s-a întors din concediul de la Miami. Cele mai sfruntate neadevăruri (!) enunţate de premier Citiţi mai mult: Micul Machiavelli s-a întors din concediul de la Miami. Cele mai sfruntate neadevăruri (!) enunţate de premier - Opinii EVZ >

Mesaj Scris de PITIC_GHEBOS_din_GRADINA Mier Aug 14, 2013 2:50 pm

Victor Ponta începe să fie previzibil. În neadevăruri mai ales. Nu mă aşteptam să vorbească ieri seară, în prima ieşire publică după concediul petrecut în Miami, despre problemele cu care se confruntă Guvernul.

Deşi undeva, în străfunduri, speram să-mi dovedească contrariul. Să ne arate că avem la Palatul Victoria un premier, nu un politician chiţibuşar. Însă nu mi-a înşelat aşteptările iniţiale. Parcă aflat în campanie electorală, Ponta a găsit mai interesant să vorbească despre aşa-zisul regim Băsescu-Udrea în loc să discute despre scrisoarea de intenţie cu FMI, absorbţia fondurilor europene sau crearea de locuri de muncă. De altfel, obsesia lui Ponta pentru Elena Udrea, nume pronunţat de peste 20 de ori, pe parcursul emisiunii prietenoase de la România TV, a trecut de multe ori în sfera mitocăniei. Un domeniu rezervat până acum lui Crin Antonescu. Dar poate că aşa ne dovedeşte Victor Ponta că este un bărbat autentic...


Neadevărurile premierului s-au ţinut şnur. A început cu povestea convocării CSAT pentru privatizarea CFR Marfă, spunând că şeful statului a aşteptat să se urce în avion şi să plece în vacanţă pentru a-l convoca. De parcă nu Ponta a fost cel care a cerut convocarea Consiliului şi apoi a plecat în vacanţă! Am văzut cu ochii noştri adresa de convocare a CSAT semnată de Victor Ponta şi ministrul Justiţiei, care nu purta nici o dată certă, ci doar un număr de înregistrare la SGG. Care a trimis-o la CSAT în momentul decolării avionului spre aventura americană a premierului. Ceea ce mi se părut incredibil a fost nonşalanţa cu care Micul Machiavelli povesteşte despre ceea ce se discută în CSAT. Nu este prima oară când face acest lucru, chiar dacă potrivit legii, şedinţele Consiliului sunt secrete. Numai că pentru Victor Ponta altele sunt secretele importante: de exemplu cât a costat turneul asiatic, sau care sunt relaţiile între el şi investitorul Gruia, căruia i-a dat un răgaz de două săptămâni în afara negocierilor...

La fel de surprinzător mi se pare că premierul se laudă cu rata absorbţiei fondurilor europene. E penibil! Din toate ţările Uniunii Europene, România este ţara cu cea mai mică rată de absorbţie a fondurilor europene. Cu alte cuvinte, suntem cei mai tari din parcare, dar numai dacă nu citim raportul Consiliului Fiscal din România, organism creat în 2010, independent, care spune negru pe alb într-un raport difuzat în urmă cu două zile că cele mai puţine venituri au fost atrase din bani europeni. Mai exact, în conturile statului au intrat cu trei miliarde de lei mai puţini bani de la Uniunea Europeană comparativ cu 2012.

Pentru că mi s-a părut penibilă întrebarea retorică a lui Ponta: Da’ cine-i Consiliul Fiscal? adică, vezi Doamne, cine sunt ăştia care ne dau lecţii, am preluat o scurtă descriere de pe Wikipedia, pe care o recomand şi premierului Ponta: “Consiliul Fiscal este un organism guvernamental din România, creat în iunie 2010, care are rolul de a consilia autorităţile în vederea asigurării unui buget sănătos, capabil să atragă toate veniturile necesare şi să se achite de toate cheltuielile obligatorii[1]. Consiliul sprijină activitatea Guvernului şi a Parlamentului în cadrul procesului de elaborare şi derulare a politicilor fiscal-bugetare, pentru a asigura calitatea prognozelor macroeconomice care stau la baza proiecţiilor bugetare şi a politicilor fiscal-bugetare pe termen mediu şi lung[1]. Membrii Consiliului Fiscal nu solicită sau primesc instrucţiuni de la autorităţile publice sau de la orice altă instituţie sau autoritate[1].

Consiliul trebuie să ofere o opinie independentă despre cât este de sustenabilă politica fiscală şi bugetară pe termen mediu şi lung[1].

În prezent, consiliul este format din cinci membrii, respectiv pe Ionuţ Dumitru, din partea Asociaţiei Române a Băncilor (ARB), Răzvan Stanca - Banca Naţională a României, Lucian Albu - Academia Română, Tatiana Mosteanu - Academia de Ştiinţe Economice (ASE) şi Silviu Şeitan - Institutul Bancar Român[2]. Membrii Consiliului Fiscal sunt numiţi prin hotărâre a Parlamentului pentru o perioadă de nouă ani[2]". Ăsta-i Consiliul fiscal, domn’ premier...

Revoltătoare mi s-au părut şi neadevărurile legate de scrisoarea de intenţie a Guvernului către FMI. Sau nu ştie ce a semnat. Nici nu ştiu ce e mai grav. "Nu cresc taxe şi impozite"- a spus Ponta fără să clipească. Comunicatele de presă ale Ministerului de Finanţe recunoşteau creşterea unor taxe şi impozite, inclusiv plata CASS pentru veniturile din chirii. De aici şi reacţia fostului premier Tăriceanu despre care îndrăznesc să spun că ştie ceva mai multe despre finanţe ca Victor Ponta.

Faptul că guvernul USL nu are cu ce să se laude se vede şi din abordarea pe care premierul Victor Ponta a avut-o ieri seară. Vehiculând minciuna candidaturii Elenei Udrea la alegerile prezidenţiale şi spunând că Traian Băsescu " este în stare să dea foc la ţară" pentru asta, Ponta încearcă să facă din şeful statului şi Elena Udrea principalii vinovaţi pentru situaţia actuală şi să acopere lipsa de realizări a Guvernului pe care îl conduce.

Simpatică şi aproape nevinovată în raport cu neadevărurile de mai sus a fost partea în care a spus că nu şi-a întrerupt vacanţa. Faptul că a venit de la Miami cu o săptămână mai devreme şi şi-a reînceput activitatea ( nu m-aş hazarda să spun munca) fiind atât de agresiv la adresa lui Traian Băsescu demonstrează cât de grave sunt de fapt lucrurile la Guvern. Şi asta deja nu mai e de glumă...


http://www.evz.ro/detalii/stiri/micul-machiavelli-s-a-intors-din-concediul-de-la-miami-cele-mai-sfruntate-neadevaruri-1052347.html
PITIC_GHEBOS_din_GRADINA
PITIC_GHEBOS_din_GRADINA

Mesaje : 162
Data de inscriere : 03/08/2011

Sus In jos

PONTA INVICTUS REDIVIVUS ! Empty vai de tara, vai de noi si de cozonacul nostru -zece zile Ponta n-a fost premier

Mesaj Scris de VANATOR_de_VAMPIRI Vin Aug 16, 2013 1:55 pm

Asta e cea mai tare chestie pe care am auzit-o în Romania post-revoluţionară. Prim-ministrul a plecat în vacanță şi și-a închis telefonul!!! De parcă ar fi patron peste o covrigărie, nu prim-ministrul unei ţări care se confruntă cu probleme economice, politice şi de imagine severe! Este primul ministru al unei țări în care tații taie gâturile copiilor cu drujba, al unei țări în care se întâmplă orori inimaginabile.Cu două zile în urmă puneam de un pariu și ziceam că sunt sigur că la reîntoarcerea în țară premierul nu ne va spune nimic, doar se va înghesui pe ecranele televizoarelor să-i dea replici președintelui Băsescu. În acțiune s-a dovedit secondat de Crin al lui, de care ne-a declarat că este mai legat ca niciodată în ura lor pentru Băsescu. Ca un puști de grădiniță, ne-a rugat să luăm în calcul faptul că la Miami nu a fost pe bani publici, ci pe banii lui, pe când Băsescu a fost la Neptun pe banii publici. Păi, bibicule, aș fi preferat să te duci și tu la Neptun pe bani publici, pentru că de aia a fost repartizată pentru protocolul administratorilor acestui stat vila de la Neptun, de aia cheltuim bani să o întreținem, ca să fii mai aproape de noi, chiar și în concediu. Crezi tu, bibicule, că  SPP-ul care te-a însoțit la Miami a costat mai puțin decât sejurul lui Băsescu la Neptun?! Că nu oi fi fost ca oricare dintre noi cu bagajele târâș prin aeroporturi și apărați doar de umbrelele de pe plajă….Păi dacă România era supusă unui atac militar, primul ministru n-ar fi aflat decât abia după ce se întorcea de la Miami cu bona lui filipineză? Sau poate ar fi aflat de la CNN...., dar cred ca nici la televizor nu s-a uitat acolo! În schimb, are în fiecare zi vise umede cu Elena Udrea, mai ales acum, de când ştie ca este o femeie liberă...!!!În politică, un premier care-și închide telefonul 10 zile nu poate însemna decât două lucruri: ori s-a dus să facă un plan genial de salvare a economiei, ori îl doare exact în cot de ţara care i-a dat - temporar, din fericire - mandatul. Din păcate, s-a văzut că planul de salvare este tot "Băsescu e de vină", deci rămâne valabilă versiunea cu "cotul".
Cât despre placa "Băsescu e de vina" - recitată de el și de Antonescu ori de câte ori sunt încolțiți si care, in viziunea lor îngustă si stupidă, ține locul oricărei justificări decente pentru acțiunile lor prostești,  mă întreb: cat o sa mai țină?! După ce lui Băse o să-i expire mandatul de preşedinte, ce or să mai strige ca sa își justifice tâmpeniile? Tot "Băsescu e de vină"?!
Premierul era de-a dreptul speriat de amploarea pe care a luat-o noua acțiune a președintelui prin care s-a hotărât să redevină iar jucător. Atât de speriat este încât a promis că-i va împăca pe PNL-iști cu PSD-iști numai să fie uniți împotriva lui Băsescu și Udrea. Chiar trebuie două partide mari ca să se lupte cu doi oameni?!
VANATOR_de_VAMPIRI
VANATOR_de_VAMPIRI

Mesaje : 343
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 60
Localizare : undeva in Est

Sus In jos

PONTA INVICTUS REDIVIVUS ! Empty ALE NAIBII TELEOANE

Mesaj Scris de klein raluca Vin Aug 23, 2013 9:43 am

Aproape săptămânal televiziunile difuzează un nou episod din serialul „moartea coabitării”. Subtitlu: coabitarea moare dar nu se predă. Coproducție Băsescu-Ponta. Regia: Jose Manuel Barroso. Din episodul anterior: cel tânăr mărturisește că nu mai vorbește cu cel mai mare de două luni fiindcă „s-a folosit de tragedia din Muntenegru pentru o minciună politică” deși „l-a durut în cot de ea” - în timp ce pe el l-a durut în coș căci juca baschet la ora când trebuia să fie informat. Premierul n-a suportat așa ceva drept care s-a răzbunat pe ambasador și s-a supărat pe președinte fiindcă a aflat înaintea lui. Dl. Ponta are această fermitate: nu iartă pe nimeni pentru greșelile sale. În episodul de miercuri, dl. Băsescu, aflat la Fundulea pe câmpii, a acuzat guvernul că „sabotează” agricultorii prin suspendarea certificatelor de depozit și a subvențiilor la motorină. Întrebat dacă a vorbit cu premierul despre aceste probleme care fac dintr-un an agricol record un an păgubos pentru agricultori, dl. Băsescu a răspuns: „premierul nu-mi răspunde la telefon”. Ceea ce, între noi fie vorba, denotă o solidă lipsă de educație și o puternică iresponsabilitate. Cum să fii prim-ministru și să nu-i răspunzi președintelui la telefon? Pesemne că nici dl. Ponta nu răspunde decât în fața Marii Adunări Naționale. Gura bate Fundulea: „de ce să-i răspund? Să-mi scrie oficial! Eu nu vorbesc la telefon cu oameni neserioși” a zis premierul care nu vorbește cu oamenii neserioși decât personal. Ședința de guvern a continuat în același stil: „frustrările președintelui nu sunt importante, cu cât e mai supărat, cu atât mai bine”. Sâc!
Din păcate, frustrările și supărările sunt ale agricultorilor. Dar nici cu ei nu vorbește la telefon fiindcă e ocupat: „noi muncim și președintele se ocupă să ne saboteze”. Partea proastă e că munca nu se vede. Dar corupția, da: șeful APIA (de la agricultură), Aurel Pană, tocmai a fost arestat pentru trafic de influență și luare de mită. Pană de justiție: „domnule ministru al Justiției, i-a zis dl. Ponta vărului său prin alianță, vedeți ce faceți cu pensiile magistraților condamnați și ale torționarilor că anticomuniștii ăștia de mucava nu s-au ocupat, ne ocupăm tot noi”. Dacă dl. Ponta reușește să le taie pensiile securiștilor, e foarte bine. Să vedem dacă-i mai răspunde Felix la telefon după ce le taie pensia colegilor săi. Apropo, dlui Voiculescu îi răspunde premierul la telefon? Probabil îi răspunde afirmativ: Alo, alo, stați liniștiți la locurile voastre.
klein raluca
klein raluca

Mesaje : 405
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

PONTA INVICTUS REDIVIVUS ! Empty Seriosul domn Ponta şi Elena Udrea

Mesaj Scris de klein raluca Vin Aug 23, 2013 9:49 am

De când s-a întors din concediu, Victor Ponta trage, cu o consecvenţă aproape maniacală, spre o singură ţintă politică: Elena Udrea. Cum acest autor este ultimul care poate fi suspectat de vreo simpatie faţă de doamna Udrea, putem afirma fără teamă că aceste atacuri sunt expresia panicii care l-a cuprins pe prim-ministrul României, care pierde, încet dar sigur, lupta cu guvernarea, cu economia şi cu Traian Băsescu. Cum cele mai multe lucruri care o înconjoară pe doamna Udrea sunt multă imagine şi puţină substanţă, şi atacurile lui Ponta sunt pură imagine. Şi, pentru că prim-ministrul îşi permite să fie generos cu adjectivele, putem spune la rândul nostru că imaginea prim-ministrului României conturată de ultimele sale ieşiri publice este una deplorabilă.

Un prim-ministru care afirmă senin că a avut telefonul închis timp de zece zile în care s-a aflat în vacanţă, nu mai poate fi luat în serios, asta apropo de frecvenţa cu care domnul Ponta foloseşte în ultima vreme acest termen. Chiar dacă delegi cuiva, fie şi lui Gabriel Oprea, perogativele, nu îţi este permis să te izolezi, în calitate de prim-minstru, de ţara pe care o conduci prin mandat parlamentar, pentru că ai primit o responsabilitate de la care nu îţi poţi lua pauză, vacanţă sau concediu. Când conduci o ţară, pot apărea oricând situaţii delicate sau chiar de criză, să zicem în economie sau în relaţiile internaţionale, care necesită autoritatea prim-ministrului legitim şi comunicare inter-instituţională. Domnul Ponta pare să fi descoperit instituţia „prim-ministrului delegat”.

Domnul Ponta pare să fie foarte puţin înclinat către munca de rutină a guvernării, plicticoasă, monotonă şi frustrantă, către problemele care trebuie rezolvate zilnic departe de camerele TV şi de ştiinţa publicului. În schimb, pare irezistibil atras de tot ceea ce ar putea să-i susţină şi înfrumuseţeze imaginea publică. Şi despre imagine a fost vorba în toate ieşirile sale publice de la revenirea de la Disneyland. Ponta are miniştri penali, are miniştri incompetenţi, are miniştri dubioşi precum amicul Şova, dar are, în schimb, o echipă formidabilă de consilieri de imagine care lucrează în mod profesionist. Iertate fie-ne barbarismele ce vor urma, dar acesta este limbajul din lumea PR-iştilor şi aceasta este lumea în care trăieşte Victor Ponta.

Dacă privim cu atenţie ultimele sale interviuri şi declaraţii se poate scoate cu uşurinţă o listă de bullet points pe care aşa numiţii spin doctors pe care îi are la dispoziţie i-au vârât-o sub nas. Şi pentru că, în esenţă, este vorba de spin, adică de răstălmăcirea şi „răsucirea” faptelor, exact asta face Victor Ponta. Iată câteva exemple de spin ca la carte: Vacanţa la Miami, care ar fi putut fi interpretată ca o dovadă de lux ostentativ şi aroganţă faţă o ţară sărăcită de criză din partea unui prim-ministru care pretinde că guvernează în numele claselor defavorizate. Spin: „Este o acuzaţie populistă. Nu eu sunt cel care trebuie arătat cu degetul pentru că am fost la Miami şi Orlando, ci Băsescu, care îşi petrece vacanţa pe banii voştri la Neptun”. Şedinţa CSAT dedicată CFR Marfă. Spin: Nu eu am fugit în concediu înainte de reuniunea CSAT, el (adică Băsescu) a organizat-o deliberat după ce am plecat eu ca să mă pună într-o lumină proastă. Accidentul din Muntenegru. Spin: Nu eu am jucat baschet până la nouă seara fără să am habar ce se întâmplă (vezi telefoanele închise) şi apoi am organizat o ceremonie funerară obscenă pe aeroport având grijă ca toate televiziunile să mă filmeze în timp ce familiile aşteptau să îşi primească morţii, Băsescu este cel care s-a folosit de moartea unor oameni pentru a-şi face publicitate politică. Cazul Vona Gabor. Spin: Nu Ministerul de Externe s-a făcut de râs cerând guvernului de la Budapesta să se delimiteze de declaraţiile liderului Jobbik, ci preşedintele, care „s-a coborât” la nivelul neofascistului ungar (deşi aici, ca să fim oneşti, echipa de spin doctors are un punct de vedere valid). Agricultura. Spin: Nu oamenii lui Voiculescu au fost prinşi extorcând 1,2 milioane de euro şi nu omul lui Voiculescu a anulat certificatele de depozit, ci Băsescu este cel care „nu ne lasă să lucrăm”. În concluzie, tactica lui Ponta este atât de transparentă încât aproape că se văd chipurile consilierilor de PR.

În esenţă, ideea este simplă, ca să nu spunem, primitivă: „Nu eu, Băsescu!”. Punctul central este că deşi avem de-a face cu cel mai superficial, dezangajat din punct de vedere personal, profesional şi intelectual prim-ministru de după ’89, personajul neserios este Băsescu, nu el. De aici utilizarea atât de frecventă a acestui adjectiv la adresa preşedintelui şi de aici...în mod deloc surprinzător, atacurile susţinute la adresa doamnei Elena Udrea, pentru că cine altcineva poate simboliza mai bine „neseriozitatea” lui Traian Băsescu decât legătura sa controversată cu Elena Udrea.
Cum am amintit deja, nu putem fi suspectaţi de simpatie pentru doamna Udrea, dar motivele noastre sunt complet diferite de cele ale lui Ponta sau ale Antenelor. Pentru noi, este vorba despre lipsa substanţei intelectuale, a viziunii politice, a competenţelor administrative şi, nu în ultimul rând, despre o sărăcie de idei dezarmantă în discursul public, în pofida străduinţelor evidente ale domniei sale. Pentru ei, este vorba de Imagine, de poşete, tocuri şi rochii, adică exact motivele greşite pentru care să ataci un politician. Dar, pentru că, în esenţă, este vorba despre imagine, Udrea este ţinta perfectă dacă vrei să loveşti în Băsescu. Nu există nicio declaraţie sau sugestie a preşedintelui că ar susţine-o pe doamna Udrea la alegerile prezidenţiale de anul viitor, dar cu toate acestea, Ponta insistă fără să ofere vreo dovadă că Palatul Cotroceni s-a transformat în centru de campanie pentru doamna Udrea şi sugerează că preşedintele sabotează guvernul în interesul aceleiaşi doamne. Ceea ce, dacă nu cumva are dovezi dincolo de orice îndoială, este încă şi mai iresponsabil decât ne-a obişnuit până acum. Pe baza declaraţiilor prim-ministrului numeroase ambasade străine se vor fi grăbit să transmită că viitorul candidat la prezidenţiale din partea forţelor de centru-dreapta este Elena Udrea pentru că prim-ministrul afirmă acest lucru, deşi nici preşedinţia, nici Mişcarea Populară, care poate fi considerată legitim apropiată de preşedinte, nici vreo altă forţă politică nu şi-a asumat-o pe doamna Udrea drept candidat. Nici măcar domnia sa nu s-a propus serios - din nou acest adjectiv - la candidatură. Spin: Dreapta nu are candidat „serios”. Singurul candidat de luat în seamă este cel al USL.

Dar, ca de obicei, aparenţele înşală. De când a venit la putere, Ponta a bombardat DNA cu plângeri penale la adresa responsabililor fostei guvernări şi, după cum singur a mărturisit cu câteva zile în urmă, sună lunar pentru a se interesa de stadiul dosarelor (Blejnar, Duţă, Videanu, Tomac, după propriile-i spuse), ceea ce, între altele, reprezintă o presiune politică inacceptabilă a Executivului la adresa magistraţilor. Dar cu toate acestea, şi cu tot comportamentul obsesiv al lui Ponta din ultima vreme, viteazul nostru prim-ministru tot nu a îndrăznit să facă măcar o singură plângere penală la adresa doamnei Udrea, cu toată isteria legată de pretinsele milioane furate sau deturnate de la Ministerul Dezvoltării. Acestea sunt fapte, nu declaraţii, nu aparenţă, nu imagine. Iar faptele arată că atacurile lui Ponta la adresa doamnei Udrea sunt lipsite de vlagă şi reprezintă o tactică politică transparentă, uşor ridicolă în disperarea ei prost mascată şi, în cele din urmă, jalnică. Sau, că tot ne-am inspirat din lejeritatea cu care Ponta împrăştie adjective precum „neserios”, „nesimţit„ sau „ticălos” am caracteriza prestaţia domnului prim-ministru, cu un alt englezism, drept „pathetic”.
http://www.romanialibera.ro/opinii/editorial/seriosul-domn-ponta-si-elena-udrea-310611.html
klein raluca
klein raluca

Mesaje : 405
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

PONTA INVICTUS REDIVIVUS ! Empty Re: PONTA INVICTUS REDIVIVUS !

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum