POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Ponta, despre Roşia Montană: „Proiectul se respinge, dar măcar toţi românii, după laşul Traian Băsescu, să afle adevărul“

2 participanți

In jos

Ponta, despre Roşia Montană: „Proiectul se respinge, dar măcar toţi românii, după laşul Traian Băsescu, să afle adevărul“ Empty Ponta, despre Roşia Montană: „Proiectul se respinge, dar măcar toţi românii, după laşul Traian Băsescu, să afle adevărul“

Mesaj Scris de FANTASIO Mar Sept 17, 2013 8:13 am

Premierul Victor Ponta a vorbit, luni seară, despre negocierile cu cei de la FMI, despre pactul de coabitare cu preşedintele Traian Băsescu şi despre şansele lui Crin Antonescu la alegerile prezidenţiale. „Traian Băsescu are toate instrumentele constituţional... Despre declaraţiile preşedintelui Băsescu Domnul Băsescu teleprezidenţiază. Faptul că mă insultă, îmi face plăcere. M-a insultat pe mine cum i-a insultat pe toţi românii. Nu pot decât să constat că domnul Băsescu şi-a aratătat faţa cu care blochează România. A susţinut proiectul, acum este împotrivă. Domnul Băsescu dacă nu minte, nu se simte bine. Am în faţă legea promulgată de Traian Băsescu privind măsurile la Rompetrol. Pot să-l învăţ drept pe Traian Băsescu. Eu i-aş cere să se ducă mâine unde au stat minerii, să stea o oră. Nu a fost o experienţă pe care să o uit. Ca nişte laşi i-a minţit pe oameni, în frunte cu Emil Boc. Eu am avut curajul şi mi-am asumat de a pune pe masa Parlamentului acest proiect, să se dezbată. Proiectul se respinge, dar măcar toţi românii, după laşul Traian Băsescu, să afle adevărul. Proiectul a fost susţinut de Băsescu. Era ilegal o hătărâre de Guvern. Redevenţa propusă pentru aur este de 6%. Redevenţa nu poate fi schimbată decât prin lege. Hotărârea de Guvern se atacă în instanţă. Ăsta este proiectul, dacă nu sunteţi de acord, respingeţi-l. Cred că un proiect atât de important nu poate fi făcut de Guvern. Poporul este reprezentat de Parlament. Dezbaterea trebuie să aibă loc. Spre deosebire de dânsul, eu am fost în Galaţi, am fost în mină, nu la muzee, şi i-am convins pe acei oameni să iasă de acolo. Dânsul a făcut băi de mulţime şi ne sabotează. Bletemul Băsescu pentru România se va rupe la anul. Deciziile lui Băsescu se iau din duşmănie. De 15 ani nu ştim nimic, doar minciuni. În 15 ani, de când Băsescu şi ai lui a aprobat licenţa, eu mi-am asumat. De unde ştie preşedintele ce este neconstituţional?! Nu cred că mai are control asupra Curţii Constituţionale. Traian Băsescu este duşmanul românilor. Traian Băsescu vrea să facă cât mai mult rău. Înainte de a lua o decizie dificilă, trebuie să-i asculţi şi pe unii şi pe alţii. Licenţa a fost emisă pentru 20 de ani de Guvernul din 1999. Despre relaţia cu Crin Antonescu Nu voi spune nimic de rău despre partenerul meu. Eu aşa înţeleg un parteneriat. Am discutat de multe ori despre acest proiect, şi de mai multe ori despre faptul că această decizie trebuie luată de Parlament. Am anunţat că la 1 septembrie va fi pe masa Parlamentului. Toată ţara ştia. Am făcut o prezentare a marilor proiecte pe care le susţinem. Nu a fost un secret pentru nimeni. Eu nu pot să negociez cu altcineva. Eu sunt obligat să le spun se va face proiectul sau nu se va face proiectul. Este opinia domniei sale şi o respect. Ce am discutat este că nu poţi să dai un vot politic. Trebuie să asculţi, să faci acea comisie. Votul să nu se dea pe ordin de partid. Eu le-am cerut celor de la PSD să voteze în cunoştinţă de cauză. Le-am promis minerilor că vom face această comisie şi le-am promis ca această comisie o să-i asculte. Şi eu am constatat faptul că domnul Antonescu este critic, ironic. Eu cred că greşeşte. Comisia pentru UNESCO a fost deja acolo. Nu poţi să iei o decizie şi să zici, aşa vreau eu. Să te pregăteşti de campania electorală şi să zici că nu ai nevoie de sprijinul PSD, cred că nu este cea mai bună strategie. Dacă ne spune că nu-şi doreşte, nu se poate cu forţa. Chiar cred că trebuie să ducem la bun sfârşit ce le-am promis oamenilor. Problema este ca eu îmi doresc ca viitorul preşedinte să nu fie ca Traian Băsescu. Responsabilitatea guvernării este pe umerii mei. Şi domnul Antonescu va avea responsabilităţi. Despre codul rutier Codul rutier se bazează pe faptul că avem pericole şi pe legislaţie. Nu trebuia luată o decizie politică în USL, ci trebuia să punem pe masa Parlamentului. Crin a vorbit foarte mult pentru presă. Din postura pe care o ocup, principala mea responsabilitate este să vorbesc despre ce îi interesează pe oameni, şi nu să fac scandal. Despre Roşia Montană Roşia Montană implică o industrializare pentru a avea o creştere economică, să creştem salariile, pensiile. Eu iubesc natura, dar să nu ne condamnăm la sărăcie. Eu sunt informat asupra acestui proiect. Voi vota la vedere, cum a spus Crin. Am văzut că acolo, muntele este distrus şi apa este deja poluată. Când am mers să văd, credeam că oamenii pot face turism sau creştere de animale, ieri mi-am dat seama că nu pot. Avizul de mediu trebuia dat de acum 15 ani. Decizia nu o poate lua un singur ministru. Proiectul se încadrează în condiţiile de mediu. Despre afirmaţiile lui Crin Antonescu Eu nu pot să intru în această polemică. Am militat ca aceste instituţii să funcţioneze cât mai departe de politizare. Avem multă corupţie încă. Eu încerc să respect decizia de a nu face declaraţii despre Justiţie. Traian Băsescu făcea astăzi declaraţii despre dosarul lui Dan Voiculescu. Nu este treaba preşedintelui Băsescu să spună cum este. Cred că România are nevoie de alt preşedinte. Eu îmi doresc ca după zece ani de război, vreau o normalitate. Până alaltăieri, v-aş fi spus că Crin Antonescu este candidatul nostru, dar am văzut că nu mai vrea. Sper să se răzgândească. Tactica şi strategia de campanie de campanie şi-o face Crin Antonescu. Nu voi vota la prezidenţiale în 2014. Sunt absolut hotărât să ducem în continuare guvernarea USL. Între colegi nu se practică atacul. A fost extrem de incoerent preşedintele Băsescu. Constat doar că de 9 ani de zile, Traian Băsescu se opune. Mă sabotează şi me mine. Rămâne 10 ani de blocaj. Nu ştie să construiască, ştie doar să distrugă. Ne vedem pe 1 la CSAT. Mă văd cu cei de la PDL, UDMR, PPDD. Eu am încredere în colegii mei liberali. Despre afirmaţiile lui Ludovic Orban Ludovic Orban şi Elena Udrea se mai trezesc că dau Guverne jos. O să mai plătim ce a semnat şi Orban şi Udrea cu Romstrade. Noi nu vom ataca PNL, nu ne atacăm partenerii. PSD este absolut hotărât să-şi menţină decizia pe care a luat-o în Congres, Antonescu, candidatul USL la Preşedinţie. Despre Sorin Oprescu şi legea maidanezilor L-am susţinut pe Oprescu pentru ce a făcut pentru Bucureşti, dar nu am discutat despre o candidatura la Preşedinţie. Am vorbit, am asigurat că legea va trece rapid de Camera Deputaţilor, acum, din păcate, se mai amână până pe 25. Este o problemă. Când alegi între viaţa unui câine şi a unui copil, alegi viaţa unui copil. Lipsă de interes. Măcar acum să se rezolve. Traian Băsescu i-a minţit pe bucureşteni. Eu cred că legea este constituţională, va fi promulgată. Să vedem câţi primari vor reuşi să rezolve problema. Am vorbit cu primarul de la Târgu-Jiu care mi-a spus că rezolvă problema câinilor la Târgu-Jiu, dar sunt care vin din împrejurimi. Despre Ministerul Transporturilor Tendinţa unui candidat la prezidenţiale este de a fi cu opinia publică, dar nu poţi să fi cu toată lumea. În Parlamentul European sunt doi oameni care urăsc România şi fac rău României, Lazslo Tokes şi Monica Macovei, nu Ovidiu Silaghi. Eu cred că Ramona Mănescu are toată pregătirea să fie ministru al Transporturilor. Am vorbit cu Crin la telefon şi i-am spus că vreau mai multe propuneri. Am vrut un ministru pregătit, fără probleme. Este proiectul candidatului Crin Antonescu, nu l-am elaborat un proiect. Vreau fără demagogie, fără scandal, fără trădări. Ştiţi că Băsescu l-a înlăturat în ultimul moment pe Stolojan. Despre relaţia Parlament-Guvern Nu vreau să iau o decizie fără acordul Parlamentului. Pentru România este bine ca Guvernul să se ocupe cu administrarea, iar marile decizii să se ia în dialogul dintre Parlament şi Guvern. Vreau să mă asigur că discuţiile cu partenerii mei se concretizează. Discuţiile despre regionalizare vreau să fie clare, să stabilizăm ce descentralizăm exact. Eu cred că el (n.r. Crin Antonescu) are de pierdut.

Citeste mai mult: adev.ro/mt87rl
FANTASIO
FANTASIO

Mesaje : 496
Data de inscriere : 24/09/2012

Sus In jos

Ponta, despre Roşia Montană: „Proiectul se respinge, dar măcar toţi românii, după laşul Traian Băsescu, să afle adevărul“ Empty Ororile utilizării cianurii în alte exploatări ale Gold Corporation prezentate de surse americane (VIDEO)

Mesaj Scris de Admin Mar Sept 17, 2013 5:56 pm

T
ema Roșia Montană rămâne în topul atenției publice, atât în România cât și în afara țării. Ies la iveală noi amănunte ce confirmă faptul că pe fond „afacerea” Gold Corporation ar putea fi doar o mega țeapă, o inginerie financiară, o combinațiune tipică unor speculatori de teapa lui Beny Steinmetz și George Soros.
Un analist al prestigioasei platforme stockmarket scoate la iveală recent într-un articol recent - „Scotia Capital suspends rating on Gabriel Resources” – faptul că marea companie care cere statului român sume fabuloase drept despăgubiri pentru o investiție care de fapt nici n-a avut loc este lipsită de capital.
Se ridică întrebarea, spune analistul Peter Kenedy, din ce sume ar fi urmat Gabriel Resources să investească peste un miliard de dolari dacă cash-ul lor este unul mai mult decât modest, respectiv doar 63 de milioane de dolari! “Bay Street sources wonder how the company is going to secure funding for a project that is expected to cost over $1 billion to develop.Gabriel currently has about $63 million in cash”.
Pe lângă astfel de analize pertinente pe tema solvabilității Gabriel Resources au mai apărut și alte materiale legate de pericolele exploatării aurului, în forma propusă de Gold Corporation, prin procedeul cianurării. Dacă va fi aprobat, proiectul minier de la Roșia Montană ar urma să folosească, anual, circa 12.000 de tone de cianură. Un documentar american realizat în Guatemala și Honduras, unde Gold Corporation operează exploatări similare cu proiectul Roșia Montană înfățișează efecte oribile ale otrăvirii populației cu cianuri, răni deschise supurând pe corpul copiilor, instalarea unor boli netratabile care au adus băștinașilor din preajma zonelor de exploatare suferințe cumplite. Documentarul realizat de Rights Action în 2008-2009 este inclus într-un material video despre Roșia Montantă, executat în 2011, pe care nicio televiziune din România nu a vrut să-l prezinte cetățenilor români bombardați zi de zi pe toate canalele media doar cu propaganda Gold Corporation. Sătenii din preajma exploatărilor Gold Corporation din țările bananiere ale căror resurse sunt exploatate la sânge de goldsteini au fost condamnați la o moarte lentă, copii lor s-au ales cu erupții pe piele grave, cu pierderea părului și o sumedenie de alte boli chinuitoare. Imaginile sunt teribile.
Un raport asupra riscurilor și efectelor utilizării cianurii se poate găsi chiar pe site-ul RMGC în secțiunea Riscuri și efectele cianurii asupra sănătății și a mediului. Din păcate puțină lume se uită cu atenție la ce ne propune ceata goldsteinilor: „Cianura de sodiu este o substanță chimică industrială foarte folosită și foarte valoroasă și cu siguranță este o otravă care acționează rapid și care în lipsa primului ajutor poate ucide în câteva minute”, arată raportul. Chimistul american Robert Moran spune că o linguriță cu o soluție de cianură de 2% poate ucide un om. Acidul cianhidric (HCN), lichid sau gazos, și sărurile alcaline ale cianurii pot intra în organismul uman prin inhalare, ingerare sau absorbție prin contactul cu ochii și cu pielea. Rata de absorbție prin piele e mai ridicată atunci când pielea suferă tăieturi, crăpături sau este umedă. Sărurile din cianură sunt dizolvate și absorbite rapid la contactul cu membranele mucoase umede.
Doza letală pentru acidul cianhidric în stare gazoasă se situează, în cazul oamenilor, între 100 și 300 de părți dintr-un milion. Inhalarea cianurii între aceste limite cauzează decese într-un interval de 10 până la 60 de minute, moartea fiind cu atât mai rapidă cu cât concentrația e mai mare. Inhalarea a 2.000 de părți dintr-un milion cauzează moartea într-un minut. În cazul ingerării, doza letală este de 50-200 de miligrame, iar în cazul contactului cu pielea necrăpată, de 100 de miligrame per kilogram de greutate corporală. Odată pătrunsă în organismul uman și apoi în fluxul sangvin, cianura se coalizează cu o enzimă în lipsa căreia celulele nu mai pot folosi oxigenul din sânge și se asfixiază. Lipsa oxigenului conduce la o acumulare de acid lactic. Asfixierea celulară și acidoza lactică afectează sistemul nervos central și pot cauza stop respirator și moarte. Sistemul nervos central este unul din organele țintă ale cianurii. Cianurile reduc memoria și reduc, concomitent, nivelurile de dopamină și serotonină din creier. La concentrații letale mari, intoxicația cu cianură afectează și alte organe și sisteme din organism, printre care și inima.
Simptomele inițiale ale intoxicării cu cianură se pot instala după expunerea la doar 20-40 de părți dintr-un milion de acid cianhidric și includ dureri de cap, somnolență, amețeală, puls slab și rapid, respirație adâncă și sacadată, o nuanță de un roșu deschis a feței, greață și vărsături. Mai departe, pot apărea convulsii, pupile dilatate, piele cleioasă, un puls mai slab și mai rapid și respirație mai adâncă și mai sacadată. În cele din urmă, bătăile inimii ajung să fie încete și neregulate, temperatura corpului scade, buzele, fața și extremitățile trupului capătă o nuanță albăstrie, iar victima intră în comă și apoi moare. Aceste simptome apar și la doze neletale, susține codul cianurii.

Cianura - un dezastru pentru mediu

Un studiu din 2000 al United States Geological Survey (Centrul pentru studierea supraviețuirii geologice) despre transformarea chimică a cianurilor în alți compuși întărește faptul că formele lor toxice persistă îndeosebi în zonele cu climă rece. În același fel în care cianura dizolvă aurul din stâncă, ea dizolvă și alte metale, de cele mai multe ori dăunătoare. Activitățile industriale, însă, care includ și producția de aur, pot elibera cianuri în mediu în concentrații mult mai mari decât cele provenite din surse naturale, instalând efecte adverse asupra organismelor vii.
Peștii și nevertebratele acvatice sunt deosebit de sensibile la expunerea la cianuri, arată codul cianurii. Concentrațiile cianurilor libere de 5-7,2 micrograme/litru reduc performanța de înot și capacitatea de reproducere la majoritatea speciilor de pești. Alte efecte adverse includ mortalitatea întârziată, patologia, respirație întreruptă sau algoritmi de creștere alterați. Concentrațiile de 20-70 mg/l determină moartea multor specii de pești, iar cele care depășesc 200 de micrograme sunt letale pentru majoritatea speciilor. Nevertebratele suferă efecte adverse neletale la 18-43 mg/l de cianuri libere și efecte letale la concentrații de 30-100 micrograme. În cazul păsărilor, dozele letale variază de la 1,43 (rață sălbatică), la 11,1 mg/kg de greutate corporală (pui domestici). Simptome precum gâfâitul, clipitul ochilor, salivarea și letargia apar la 1-5 minute de la ingerare la speciile mai sensibile și până la 10 minute la cele mai rezistente. Dozele ridicate conduc la îngreunarea respirației și la înghițituri repetate la toate speciile, moartea instalându-se, de regulă, în 15-30 de minute. Codul cianurii susține că exemplarele care supraviețuiesc mai mult de o jumătate de oră își revin. Intoxicația poate duce și la o moarte întârziată în cazul păsărilor, în condiții de aciditate în stomac. În cazul mamiferelor, dozele letale s-ar situa între 2,1 și 10 mg/kg de greutate corporală, simptomele de otrăvire acută incluzând tremurul mușchilor, salivarea, lăcrimarea, defecația, urinarea și respirația grea, urmate de neconcordanță musculară, gâfâit și convulsii. Acestea apar de regulă la 10 minute după ingerare.
Președintele Academiei Române, Ionel Haiduc, s-a exprimat tranșant pe tema utilizării cianurilor: “A stârnit multă discuție și multe emoții tehnologia bazată pe folosirea cianurilor. E adevărat, în mineritul mondial al aurului, cea mai mare parte a exploatărilor din diverse țări folosesc cianură. Cianura se folosește pentru că este cea mai ieftină, cea mai profitabilă, și atunci, sigur, orice firmă încearcă să lucreze cu profitul maxim și cu cheltuiala minimă. Dar există și alte tehnologii. În ultimul timp a apărut o informație pe internet, eu nu vreau să fac reclamă unei firme, dar există o firmă americană care susține că are o tehnologie nouă, environment friendly, adică prietenoasă mediului, care nu folosește cianură, nu folosește reactivi toxici, este la fel de eficientă ca și cianura din punctul de vedere al tehnologiei, adică a gradului de extracție, la fel de eficientă din punct de vedere economic și care ar trebui, cred, studiată înainte de a se lua o decizie finală.“
O decizie finală probabil că va urma de la sine odată cu prăbușirea cotațiilor Gabriel Resources, chestie datorată în cea mai mare parte hipsterilor, golanilor mai vechi, de teapa mea sau mai noi de vârsta fiica-mii, legionarilor, bicicliștilor care mărșăluiesc prin București în număr din ce în ce mai mare, de la începutul acestei luni. Este prima oară, în lume, după cunoștința mea, când o haită de goldsteini dintre cei mai feroci, niște barosani de nivel mondial, sunt puși în cap de niște amărâți de românași.
Bună treabă, de am ține-o tot așa poate vom reuși să punem în cap și la alte businessuri mizerabile, toxice, pe care ni le pregătește Ponta în cooperare cu “băieții de afară“, cei care l-au instalat în scăunel pentru a termina ce mai e de mătrășit prin Romanika.
PT.VIDEO CLICK LA
http://www.curentul.ro/2013/index.php/2013091891130/Actualitate/Ororile-utilizarii-cianurii-in-alte-exploatari-ale-Gabriel-Resources-prezentate-de-surse-americane.html

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum