POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Băsescule , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ?

5 participanți

In jos

Băsescule  , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ? Empty Băsescule , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ?

Mesaj Scris de MIKUTZA CE KURAI Sam Mai 18, 2013 1:29 pm

Băsescule  , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ? Pizap.com10.17053114017471671368886961953

Ne vom întoarce într-o zi

Ne vom întoarce într-o zi,
Ne vom întoarce neapărat.
Vor fi apusuri aurii,
Cum au mai fost când am plecat.
Ne vom întoarce neapărat,
Cum apele se-ntorc din nori,
Sau cum se-ntoarce, tremurat,
Pierdutul cântec, pe viori.
Ne vom întoarce într-o zi…
Si cei de azi cu paşii grei
Nu ne-or vedea, nu ne-or simţi,
Cum vom intra încet în ei.
Ne vom întoarce ca un fum,
Uşori, ţinându-ne de mâini,
Toţi cei de ieri în cei de-acum,
Cum trec fântânile-n fântâni.
Cei vechi ne-om strecura, tiptil,
În toate dragostele noi
Si-n cântecul pe care şi-l
Vor spune alţii, după noi.
În zâmbetul ce va miji,
Si-n orice geamăt viitor,
Tot noi vom sta, tot noi vom fi,
Ca o sămânţă-n taina lor.
Noi cei pierduţi, re-ntorşi din zări,
Cu vechiul nostru duh fecund,
Ne ‘napoiem şi-n disperări
Si-n răni ce-n piepturi se ascund.
Si-n lacrimi ori în mângâieri,
Tot noi vom curge zi de zi.
În tot ce mâine, ca şi ieri,
Va sângera sau va iubi…

Radu Gyr

Mai bine mai târziu decît nici o dată dar OMUL este dator faţă de sine şi faţă de ceilalţi ,ceilalţi de care e ataşat, ceilalţi pe care îi respectă şi de care se vrea respectat să recunoască atunci când a greşit .Ei bine, eu unul cred că am greşit . că am păcătuit atunci când , ca orice politician şi COABITAC ce se respectă am judecat superficial , simplist evoluţiile politice de dată recentă. Mulţi au afirmat şi continuă să afirme că infamul Băsescu ar fi trădat ,că doarme în pat cu duşmanul că a readus justiţia sub controlul grupurilor de interese şi apoi, vorba ceia , de ce aşa când nu se putea altfel şi , de ce nu, “ DACĂ MÂNA-ŢI SLABĂ SCEPTRUL ŢI-O APASĂ ,ALTUIA MAI VREDNIC LOCUL TĂU ÎL LASĂ “.
Deci , judecînd simplist ( mea culpa ) Băsescu , un Băsescu trădat de gaşca portocalie şi părăsit de electorat trebuia să nu facă absolute nici o concesie şi să moară cu pontănacii de gât ( ar fi fost de bonton , doar, nu-I aşa garda moare dar nu se predă ) .Altfel spus, apropo de Parchetul General, AUT MORAR , AUT NIHIL ! iar apropo de DNA , musai Laura Kovesi a cărei unică performaţă , pe lângă îngroparea definitivă a dosarelor revoluţiei sincer să fiu e faptul că e lungă în craci . În actuala conjunctură Morar nu putea fi impus decît prin presiune din exterior în fruntea Parchetului General iar “democraţiile “ occidentale , pe care în realitate România preyintă interes strict din considerente geo-strategice şi ca piaţă de desfacere au zis pas.
În condiţiile în care adversarul beneficiază pe lângă o majoritate parlamentară de 70 % şi de noncombatul PDL , Băsescu avea ca posiblităti :
1. demisia ;
2. rapidă suspendare ;
3. continuarea luptei şi folosirea împotriva unui Goliath USL a praştiei lui David reprezentate în vremurile noastre de tacticile războiului asimetric .
Băsescu , conştient de faptul că politica e arta compromisului a ales a treia cale .Nu ştiu dacă Băsescu a terminat de lecturat „Levantul” lui Cărtărescu dar cu certitudine l-a citit din scoarţă în scoarţă pe Machiavelli .Pe scurt , da, e adevărat, Băsescu a făcut concesii politice majore PSD – lui şi lui Victor Ponta DAR astfel a reuşit să plaseze o bombă cu explozie întîrziată la temeliile USL . Încercarea de a impune o blondă niţel supraponderală la conducerea PDL a fost o greşeală politică majoră însă delimitarea şi apoi ruperea de un PDL al noncombatului e o decizie politică justă .
Citesc mult din ceea ce se scrie în presă şi în blogosferă cu referire la aşa zisa DREAPTĂ românească şi după ce am constatat că marmota harnică ambalează rahatul în staniol strălucitor mă întreb şi vă întreb : CARE DREAPTĂ ? AVEM NOI O DREAPTĂ şi dacă da , de cine ar fi reprezentată aceasta ? Guşatul Blaga , fălcosul Tăriceanu, logoreicul şi psihopatul Căcărău , nevroticul Mihail Neamţu, constipatul MRU sau Udrea,până mai ieri, cea mai tare blondă din parcare să reprezinte portstindard şi speranţe ale dreptei ? A se scuti . Înfiinţarea Mişcării Populare şi apropiata apariţie pe scena politică a Partidului Popular reprezintă o nouă încercare temerară de dinamitare a aşa spoielii de pluralism moşite de către kaghebistul Iliescu .Deja primele rezultate se văd , spectrul apariţiei unui nou partid care, sper eu , va reuşi să atragă de partea sa oamenii real interesaţi de democratizarea statului , de relansare economică şi de consolidare a justiţiei a adus PSD la disperare şi PNL in prag de desfiintare iar .PDL moare urît şi a ajuns istorie recentă datorită tradarilor şi lipsei de verticalitate a unor piticanii gheboase ce se cred providenţiali lideri de partid. Aştept cu real interes 25 mai şi sper că nu o să o văd pe Elena Udrea cocoţată pe tocurile ei de 22 cm la şefia noului partid . Acestea fiind zise, pun şi eu o întrebare : Băsescule , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ?
Băsescule  , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ? 1-84 & Băsescule  , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ? 1-59


Ultima editare efectuata de catre MIKUTZA CE KURAI in Sam Mai 18, 2013 2:22 pm, editata de 1 ori
MIKUTZA CE KURAI
MIKUTZA CE KURAI

Mesaje : 490
Data de inscriere : 11/12/2010

Sus In jos

Băsescule  , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ? Empty Re: Băsescule , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ?

Mesaj Scris de DORIANA-YOKO Sam Mai 18, 2013 2:38 pm

Chapeau, ma petite, chapeau, mon brave !!! Va multumesc din suflet pentru aceasta postare,prietenii stiu de ce.

Băsescule  , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ? Trandafir_pe_pian
DORIANA-YOKO
DORIANA-YOKO

Mesaje : 900
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

Băsescule  , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ? Empty Re: Băsescule , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ?

Mesaj Scris de ELVIRA Sam Mai 18, 2013 8:53 pm

Pro sau Contra Traian Basescu

Faptele sunt cam asa: Presedintele a semnat un pact de coabitare cu Premierul, impotriva vointei omului numarul 2 in stat, Crin Antonescu si a principalului promotor al USL, Dan Voiculescu.
In principiu, nimic nu l–ar fi convins pe Traian Basescu ca se poate coabita cu Ponta daca nu ar fi fost puciul de asta vara. Sa ne inchipuim ca este ora de dirigentie – unde profesorul anunta numarul de absente, le trage de urechi retoric pe haimanalele clasei, dar nu uita sa-l opreasca la finalul orei pe ochelaristul care promite, insa care s-a inhaitat cu looserul liceului si cu bisnitarul de la colt – cel care este in atentia autoritatilor pentru frauda.
Problema s-a pus asa: Vrei sa fii presedintele clasei? Nu poti fi daca esti combinat cu astia. Poti sa fii superstar, Cancelaria nu te va recunoaste. Dar putem ajunge la o intelegere. Eu te sustin si te reabiltez, daca vei fi ascultator. 2014 va fi anul in care Ponta va ajunge presedintele clasei.
Jocul lui Traian Basescu este abia la inceput. Toata suflarea de dreapta este divizata . Multi scuipa acolo unde inainte au pupat. Pricina cea mai mare este numirea procurorilor sefi, cei care ar trebui sa gestioneze, prin institutii, cele mai oneroase dosare de dupa Revolutie.
Ceea ce nu se pune in discutie nu este profesionalismul sefilor, ci forta institutiilor. Au avut la dispozitie 7 ani sa devina independente. Aici se va vedea calitatea pepinierei de procurori dezvoltata sub Kovesi si Morar. Institutiile statului nu ar trebui sa stea in doi oameni. Nimeni nu e de neinlocuit.
Desi foarte laudata, Kovesi nu a reusit in 7 ani sa inchida dosarele de la Revolutie, desi CEDO s-a pronuntat cu subiect si predicat ca in speta aceasta crimele nu se prescriu. Morar, pe de alta parte, a primit o sinecura la Curtea Constitutionala. Un fel de “multumim pentru servicii, au fost mai mult decat satisfacatoare”.
Este obligatoriu ca Nitu sa inchida Dosarele revolutiei , iar Kovesi sa trimita infractorii din dosarele de coruptie dupa gratii, indiferent daca au nume rasunatoare ca Dan Voiculescu, George Copos sau Gigi Becali. Iar ministrul Justitiei e apropiat de liberali dar si afin cu Ponta. Principalul obiectiv al lui Cazanciuc este – dupa propria declaratie, un raport pozitiv pe MCV in decembrie. Pentru Schenghen cumva? Sau pentru linistirea totala a criticilor de la Bruxelles? Ramane de vazut.
Ochelaristul ascultator, potential presedinte al clasei, a primit si un premiu cu coronita: are voie la Consiliul European si nu prin debara cum a mai intrat odata. Acum chiar are voie sa se intalneasca cu alti premianti, care se vor face ca nu stiu ca a copiat la extemporal.
Antonescu este in acest moment mana moarta – cum se obisnuieste in bridge. E acolo, dar nu poate sa faca nimic. Doar priveste. O fi licitat bine? Doar partenerul lui ii poate raspunde la intrebare, dupa ce se termina jocul. Insa victoria “axei” – pentru cunoscatori, depinde mult de ceilalti licitatori. Trei joaca, unul sta. Este Traian Basescu in joc sau e doar un simplu observator?
Miza jocului este anul 2014 cand vor fi alegeri prezidentiale, dar ar putea fi si un scrutin anticipat pentru parlamentare. Cu un voucher de Presedinte in portofel, Ponta va lasa oricand in offsaid ginta liberala condusa de Antonescu.
Traian Basescu iese la “pensie”, poate cu un mandat la NATO, dar implicat in Miscarea Populara. Ponta stie ca isi va rupe gatul ca Premier daca va ramane mult in functie. Situatia sociala nu-i permite sa intinda coarda. Au fost taxate deja si suprataxate toate potentiale supape pentru acoperirea populismului desantat al fostei Opozitii. Iar cu un Traian Basescu – lider al noii drepte, lucrurile nu vor fi usoare la Palatul Victoria.
Pana atunci este “care, pe care”. Coabitam sau suspendam? Lui Ponta pare sa-i priasca coabitarea si lui Basescu la fel. Antonescu este cocos, dar purceaua este moarta in cotet. Voiculescu spera ca nu-i va lua locul lui Nastase la Rahova, insa nu mai depinde de el, indiferent de tonomatele platite cu bani grei.
Traian Basescu a fost sef de partid, primar al Capitalei si Presedinte. A fost o surpriza cand l-a detronat pe Petre Roman in Partidul Democrat, a castigat ca outsider Bucurestiul si a invins la limita in cele doua scrutinuri pentru fotoliul de la Cotroceni.
Visul lui Traian Basescu este sa creeze o dreapta puternica. Una care sa castige alegerile fuierand si care sa detina o astfel de majoritate incat tot ce nu a putut face in cele doua mandate sa se realizeze.
Poate ma insel, dar razbunarea pentru cele doua suspendari nu poate lipsi din ecuatie. Si nici promisiunile neindepinite din cele doua mandate.
Concluzia – Traian Basescu sta la panda la Cotroceni si-si spune in barba: “Eu cand vreau sa fluier, fluier”. Udrea a fost doar un tril. Macovei e partitura.
CITESTE si comentariile de AICI
ELVIRA
ELVIRA

Mesaje : 247
Data de inscriere : 18/01/2010
Varsta : 36
Localizare : Vancouver

Sus In jos

Băsescule  , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ? Empty ESTI SIGURA ...?

Mesaj Scris de Admin Sam Mai 18, 2013 8:58 pm

yoko a scris:Chapeau, ma petite, chapeau, mon brave !!! Va multumesc din suflet pentru aceasta postare,prietenii stiu de ce.

Băsescule  , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ? Trandafir_pe_pian

ESTI SIGURA ca prietenii stiu de ce ? Poate,ar trebui sa fii mai explicita lol!

Băsescule  , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ? 12345

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Băsescule  , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ? Empty Re: Băsescule , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ?

Mesaj Scris de ana morosana Vin Iul 19, 2013 7:44 pm

superba poza de mai sus .
ana morosana
ana morosana

Mesaje : 201
Data de inscriere : 22/05/2013

Sus In jos

Băsescule  , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ? Empty @ Acestea fiind zise, pun şi eu o întrebare : Băsescule , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ?

Mesaj Scris de ana morosana Vin Iul 19, 2013 7:46 pm

deja a inceput marea intoarcere chiar daca deocamdata jaloanele sunt putine
becali
fenechiu
in stend by Voiculescu si Dragnea
ana morosana
ana morosana

Mesaje : 201
Data de inscriere : 22/05/2013

Sus In jos

Băsescule  , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ? Empty Re: Băsescule , te vei ( ne vom întoarce ) într-o zi ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum