POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Teșu Solomovici: Eu și toți evreii români îi datorăm viața mareșalului Ion Antonescu

In jos

Teșu Solomovici: Eu și toți evreii români îi datorăm viața mareșalului Ion Antonescu Empty Teșu Solomovici: Eu și toți evreii români îi datorăm viața mareșalului Ion Antonescu

Mesaj Scris de Joker2009 Lun Iun 03, 2013 11:51 am

Scriitorul Teşu Solomovici a declarat, duminică, la emisiunea “La taifas cu Ion Cristoiu” difuzată de B1 TV, că este obsedat de peste 70 de ani de figura mareşalului Ion Antonescu, personaj care a trimis o parte a familiei sale în Trasnistria dar care l-a refuzat pe Adolf Hitler în a îi preda evreii din România.
“Acum 70 de ani copilul Solomovici a fost dat afară din şcolile româneşti printr-un ordin semnat de mareşalul Antonescu. Acelaşi mareşal Antonescu a trimis parte din familia mea în Transnistria, unde mulţi au murit. Acelaşi mareşal Antonescu i-a spus nu lui Hitler şi Himmler şi a refuzat să îi predea pe evreii din România, inclusiv pe mine, naziştilor”, a declarat scriitorul.”Într-un fel îi datorez viaţa aceluiaşi mareşal Ion Antonescu şi ca mine îi datorează lui Antonescu viaţa aproape toţi evreii din vechiul regat”, a punctat Solomovici.
Joker2009
Joker2009
Admin

Mesaje : 1092
Data de inscriere : 30/09/2009

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum