POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu

+6
ILUMINATI
VANATOR_de_VAMPIRI
DORIANA-YOKO
ana morosana
RrO RUPT(ă) în cur
Narcisa-Edelweiss
10 participanți

In jos

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu Empty RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Sam Dec 14, 2013 11:13 am

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu 1459721_671230076230469_998814620_n




RIDICĂ-TE !
de Marius-Adrian Porojnicu

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu 1488118_670315579655252_1600805229_n
Motto :"Poporul e norodul, nu tagma jefuitorilor !" Tudor Vladimirescu
Ridică-te Gheorghe, ridică-te Ioane,
N-avem ce mai aştepta!
Că uite, ne mor copiii de foame :
Avem pentru cine lupta !

Haide Dumitre şi tu , măi Vasile
Că ceasu' aşteptat a venit !
Că uite: stă scris chiar şi la Psaltire
Că Moartea s-a pus pe cosit !

Eşti gata Mărine ?Dar tu, Alexandru?
Florine, eşti gata şi tu ?
Sărută-ţi copiii, cât poţi tu de tandru,
Că poate murim,.... poate nu !

E ţara-n răstrişte că-i suptă de hoţi
Şi noi suntem ţara : cei mulţi !
Nu pot şi n-au cum ne ucide pe toţi:
Pe toţi cei flămânzi şi desculţi !

Dispreţul din vorbele lor,
E ,zilnic , prezent în jurnale,
N-au milă şi uite cum mor,
Românii în jurul matale !

Dar gata :s-a spus mult prea mult
Şi ăştia nu cred în cuvinte !
Doar fierul e leacul şi sânge-n tumult,
by Adrian Porojnicu
Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu Empty VORBIND DISCUTII : Cine conduce de fapt România?

Mesaj Scris de RrO RUPT(ă) în cur Mar Dec 17, 2013 8:01 am

Mă amuză zbaterile celor care se mint că guvernează România. Nu pot lua nici un fel de decizie, totul vine de undeva de sus şi ei sunt nişte simpli executanţi. Haideţi să luăm cel mai recent exemplu: la sfârşitul săptămânii trecute aflam că Lucian Bolcaş este candidatul PSD pentru Curtea Constituţională. Puţină vâjâială prin mass-media şi azi dimineaţă Bolcaş ne anunţă în urma unei discuţii cu premierul Ponta că renunţă la candidatură (detalii aici).

De când am auzit de candidatura lui Bolcaş am fost sigur că omul nu va ajunge la Curtea Constituţională. O candidatură mai proastă nu se putea: omul e plin de bube din trecutul lui de peremist, ca avocat realizarea lui cea mai mare a fost că i-a ajuns clientul la puşcărie, ca politician nu este altceva decât un moşuleţ sfătos şi vorbăreţ. În cazul lui a fost remarcabilă viteza cu care a fost debarcat.

Nu mai are rost să fac o listă a iniţiativelor USL care au fost abandonate în fugă la prima mârâială occidentală, ar fi o pierdere de vreme. Bine, înainte de alegeri Ponta şi Antonescu răcneau cu independenţa şi coloana vertebrală a naţiunii. Şi acum mai fac pe nebunii, însă doar din gură. Aaa! Nu e bună modificarea? O dăm naibii, nu ne mai trebuie.

Nu mă înţelegeţi greşit, proiectele USL sunt tâmpite şi evident în favoarea clientelei de partid, cum sunt idioţeniile cu graţierea şi amnistia care au dedicaţii clare, superimunitatea sau legea minelor croită pe măsura Roşia Montană Gold Corporation. Altceva mă tulbură: deşi zbiară peste tot că 70% din popor îi susţine, totuşi liderii USL nu au curaj să îşi ducă la îndeplinire proiectele pe care le anunţă, aşa proaste cum sunt. Baronimea locală, activul de partid din teritoriu îi presează: vrem contracte, vrem bani, vrem să nu ne mai caute procurorii – vin alegerile şi cine o să vă aducă voturi? Apoi se adună şobolăneşte prin cotloane, pun la cale tot felul de manţogării, torturează legile, încalcă procedurile – şi la primul apel de la ambasadele occidentale lasă totul baltă şi încep să-şi scoată ochii între ei. E clar că le este frică de ceva, că undeva există o linie roşie pe care tot încearcă să o încalce şi sunt plezniţi peste unghii. Guvernarea USL e expresia vie a aforismului lui Einstein: nebunia este atunci când repeţi aceeaşi acţiune şi încă speri să obţii un rezultat diferit.

Din nou: nu mă înţelegeţi greşit – avantajul lui Băsescu este că a prins partitura care trebuie cântată şi o lălăie în avans. El ştie ce se aşteaptă din partea României şi o ţine pe coarda asta. Băsescu este permanent de partea „binelui”. Şi în cazul lui Băsescu partitura are compozitor din afară, doar că el a acceptat să o cânte şi a ajuns la un mare grad de măiestrie în interpretare, zici că el a compus-o!

Între timp România reală se rupe tot mai mult de clasa politică şi de guvernare. Pentru toată lumea este limpede că nu maimuţoii care se scălămbăie în fiecare seară pe ecranele televizoarelor sunt cei care iau decizii. Toţi politicienii din România de azi sunt nişte marionete, diferenţa dintre ei este că unii ştiu unde le sunt sforile şi păpuşarii, ceilalţi încă se străduie să afle.
http://www.george-damian.ro/cine-conduce-de-fapt-romania-5109.html
RrO RUPT(ă) în cur
RrO RUPT(ă) în cur

Mesaje : 484
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu Empty Mincinosii USL!

Mesaj Scris de RrO RUPT(ă) în cur Mar Dec 17, 2013 8:07 am

RrO RUPT(ă) în cur
RrO RUPT(ă) în cur

Mesaje : 484
Data de inscriere : 28/12/2008

Sus In jos

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu Empty LA FEL CA CEAUȘESCU,PONTA IZOLEAZĂ ROMÂNIA DE DRAGUL PROPRIEI PUTERI

Mesaj Scris de ana morosana Mar Dec 17, 2013 8:39 am

Să vă intre bine-n cap: Ponta nu va da înapoi și, într-un fel sau altul, va face astfel încît amnistierile și grațierile, dar și modificările Codului Penal în favoarea imunității parlamentarilor și aleșilor locali, să fie votate și să intre în vigoare.De ce? Simplu: șantaj. Șantajul baronilor. Fără baroni, Ponta dispare în nici un an. Dispare și de la Guvern, și de la vîrful PSD. Nimeni nu-l mai susține. Iar baronii au probleme penale, au conflicte de interese, au averi nejustificate, au rețele de trafic de influență, au. Au România pe bucăți, e a lor. Și nimic nu mișcă fără baroni. Dacă i-a pierdut, Ponta va deveni, la fel ca Năstase, hăituit. Dar mult mai repede decît Năstase, mult mai ușor.Victor Viorel Ponta are de ales: joacă pe mîna UE și USA & co sau pe mîna baronilor? Cale de mijloc nu există iar una o exclude pe cealaltă. Dacă va juca pe mîna “ambasadelor”, democratic, Ponta va pierde partidul și partidul îl va face pierdut pe el, cu putere cu tot. Dacă merge pe cartea baronilor, Ponta pierde orice brumă de sprijin extern, european dar și american, deci are toate șansele să transforme România într-un fel de Transnistrie la nivel diplomatic, dar și economic.Ce va alege Victor Ponta? Mie îmi e clar: mai aproape sînt baronii decît ambasadorii.
ana morosana
ana morosana

Mesaje : 201
Data de inscriere : 22/05/2013

Sus In jos

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu Empty Un an pierdut cu “Jos, Băsescu!”. USL a murit, trăiască USD!

Mesaj Scris de Admin Mar Dec 17, 2013 9:14 am


Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu Empty Cine mai pariază pe Victor Ponta de Dan Tapalaga

Mesaj Scris de ana morosana Mar Dec 17, 2013 10:21 am

ana morosana
ana morosana

Mesaje : 201
Data de inscriere : 22/05/2013

Sus In jos

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu Empty Cum plănuiește Ponta să scape de `jugul Occidentului`

Mesaj Scris de ana morosana Mar Dec 17, 2013 10:27 am

ana morosana
ana morosana

Mesaje : 201
Data de inscriere : 22/05/2013

Sus In jos

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu Empty Re: RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu

Mesaj Scris de DORIANA-YOKO Mar Dec 17, 2013 10:40 am

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu 974x468
DORIANA-YOKO
DORIANA-YOKO

Mesaje : 900
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu Empty Un blitzkrieg şi doi prostănaci

Mesaj Scris de Admin Mar Dec 17, 2013 11:25 am


Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu Empty Eminescu despre conduita românului modern

Mesaj Scris de VANATOR_de_VAMPIRI Mar Dec 17, 2013 11:53 am

VANATOR_de_VAMPIRI
VANATOR_de_VAMPIRI

Mesaje : 343
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 60
Localizare : undeva in Est

Sus In jos

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu Empty Ce ar schimba ruperea USL

Mesaj Scris de ILUMINATI Mar Dec 17, 2013 12:10 pm

Pare că nu mai e mult până la ruperea USL. Să spun drept, nu-i înţeleg. Să aibă totul, dar să nu le ajungă. Uniunea Social Liberală, dacă rămâne unită, nu are cum să piardă alegerile prezidenţiale de anul viitor, oricât de prost ar guverna Ponta. Şi totuşi, Ponta şi Antonescu au ajuns la jigniri inimaginabile de milioanele de români care acum un an au votat acest tandem. Ce rost ar mai avea să zic eu că e Ponta mitoman sau că e Antonescu adormit, dacă asta spun ei, useliştii, de dimineaţa până seara. Să nu care cumva să creadă cineva că sunt uselist, dacă încep să vorbesc iar de plagiatul lui Ponta sau de demagogia lui Crin.

Oricine spunea acum 1 an ce spune astăzi Ponta despre Antonescu era catalogat drept băsist. Oricine spunea acum un an ce spune Antonescu despre Ponta era pedelist împuţit. Dar, a trecut 1 an, părerile de schimbă, interesele de schimbă, contextul politic este cu totul altul. Nici Ponta, nici Antonescu, nu au devenit între timp băsişti sau pedelişti împuţiţi. Nu. Ambii îşi doresc postul de preşedinte al României, iar USL va fi menţinută doar dacă liberalii cedează postul pesediştilor. Ceea ce Crin nu va face, dar nu bag mâna în foc pentru cei din jurul lui, aşa că nu ar fi exclus să vedem anul viitor un puci în PNL, al liberalilor care brusc nu mai reuşesc să înţeleagă ce vrea Crin.

PSD are tot interesul ca USL să funcţioneze în continuare, dar cu liberalii la remorcă. Asta înseamnă candidat PSD la prezidenţiale. Dacă liberalii vor refuza şi se va ajunge la ruperea USL, scena politică se va schimba complet. Majoritatea se va face probabil tot în jurul PSD, care are alături UNPR şi PC, partide întărite cu pepededişti ca număr de parlamentari, dar şi UDMR şi minorităţile naţionale. Fără liberali, majoritatea lui Ponta va fi ceva mai fragilă decât în prezent, dar i-ar asigura totuşi guvernarea.

Întrebarea este dacă PSD poate câştiga de unul singur alegerile parlamentare. Iar calculele politice şi studiile sociologice făcute până acum nu garantează asta social-democraţilor nici acum, darămite peste un an, cât ar mai fi până la prezidenţiale. Ruperea USL ar duce la rupturi mari şi în plan local, unde în consiliile locale şi cele judeţene ar fi alte majorităţi, care ar acţiona împotriva primarilor şi ai preşedinţilor de consilii judeţene. Şi la Gorj, de exemplu, Ion Călinoiu ar avea un consiliu minoritar şi i-ar mai lipsi de fiecare dată un vot pentru a-şi impune proiectele, problemă cu care nu s-a confruntat în mandatele precedente. Iar la primării ar urma o sarabandă a schimbării viceprimarilor. Şi totuşi, ruperea USL ar reface echilibrul de forţe dintre putere şi opoziţie, ceea ce ar da în cele din urmă un plus de sănătate politică societăţii româneşti.
ILUMINATI
ILUMINATI

Mesaje : 163
Data de inscriere : 15/02/2013

Sus In jos

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu Empty INSCRIPTIE PE PIATRA DE HOTAR. VIDEO

Mesaj Scris de ILUMINATI Mar Dec 17, 2013 2:05 pm


 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu 398285_148977385247038_1180686758_n
ILUMINATI
ILUMINATI

Mesaje : 163
Data de inscriere : 15/02/2013

Sus In jos

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu Empty APOCALIPSA NU DĂ TELEFON

Mesaj Scris de Marco_polo2013 Lun Dec 30, 2013 4:27 pm

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu 1517444_575114492558970_1039139333_n
APOCALIPSA NU DĂ TELEFON

Ne paşte, în curînd, o catastrofă
Eu o presimt cu toată fiinţa mea
Ea e ca moartea, din aceeaşi stofă
Fără bătăi în uşă va intra.

De ce simt asta? Specia umană
E mai sălbăticită ca oricînd!
Planeta sîngerează ca o rană
Devine fiară omul cel mai blînd.
Există semne tot mai grăitoare
Că funia, acum, s-a strîns la par.
Că nu mai este, vai, nici o scăpare
Nu vă e clar? Vin vremuri de coşmar!

Un roi de întîmplări nemaivăzute
Cutremure, incendii şi potop
Escrocii toţi spun vrute şi nevrute
Dar bate cîmpii orice horoscop.

Neliniştit de-o cruntă apăsare
Visez mirese-n doliu, ape mari
Le tălmăcesc cu spaimă şi oroare
Eu sînt heraldul anilor barbari.

Timpul grăbit se duce la culcare
Bătrîn şi orb, nu se va mai trezi
Istoria e-o simplă cerşetoare
Făraşul cosmic o va răvăşi.

Sfîrşit de Eră. Glaciaţiune.
Chiar vremea parcă-şi iese din ţîţîni
Ne dau tîrcoale nave din genune
Iar prin hublou vedem copii bătrîni.

De unde vin? Din altă galaxie?
Sau poate se întorc din viitor…
Aceste taine nimeni nu le ştie
Nu sîntem singuri - spuneţi tuturor.

Fiinţa umană este prost croită
Trăieşte în păcate fără leac.
Mă tem că a ieşit de pe orbită
Şi-acesta este ultimul ei veac.

Nu-s victima depresiei, ştiu bine
Sînt un computer, de la A la Zet
Însă o forţă mai presus la mine
Mi-a pus pe frunte steaua de profet.

Cumplita zi ca hoţul o să vină
Ne pedepseşte Domnul din amvon.
Alegeţi: Întuneric, sau Lumină?
Apocalipsa nu dă telefon…

CORNELIU VADIM TUDOR
Noaptea de 28 spre 29 decembrie 2013, Bran
Marco_polo2013
Marco_polo2013

Mesaje : 82
Data de inscriere : 20/06/2013

Sus In jos

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu Empty Testamentul lui Avram Iancu

Mesaj Scris de Joker2009 Vin Ian 03, 2014 10:10 am

Joker2009
Joker2009
Admin

Mesaje : 1092
Data de inscriere : 30/09/2009

Sus In jos

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu Empty Ucigaşii de colinde

Mesaj Scris de ana morosana Vin Ian 03, 2014 10:12 am

Pe 27 decembrie, de Sfântul Ştefan, în jurnalul său de prânz, Radio România Actualităţi informa, prin intermediul unei oficialităţi din Pungeşti, că, în comuna respectivă, aflată în centrul atenţiei în urma protestelor energice împotriva explorării gazelor de şist, copiii nu au avut voie să colinde întrucât sunt interzise adunările de mai multe persoane, scrie analistul și jurnalistul Dumitru Constantin în www.cotidianul.ro, preluat de Romanian Global News.



Am rămas perplex la auzul ştirii, m-am frecat la ochi precum pelerinii care merg la Mecca o dată în viaţă spre a căpăta hrană spirituală, bazată pe idei luminoase şi raţionale, dar nu m-am dumirit repede, întrebându-mă dacă sunt în ţara lui Amin Dada ori în vremurile naziste sau bolşevice, în care frica la scară naţională pentru scaun făcea casă bună cu absurdul şi aberaţia.

Cum altfel poţi să califici faptul că, la Pungeşti, copiii nu au voie să colinde, fiind supuşi restricţiilor privind siguranţa şi liniştea naţională, decât o dovadă uriaşă de imbecilitate şi iresponsabilitate de care dau dovadă cârmuitorii de azi, care, pe zi ce trece, ating paroxismul în cele mai diverse sectoare de viaţă? Cum altfel, dacă eşti cu capul pe umeri şi mintea întreagă, poţi să reacţionezi auzind despre un atare act absurd şi ca origine, şi ca destinaţie, care răpeşte copiilor unul dintre cele mai frumoase momente ale acestei vârste - colindatul de sărbători, la care visează şi pe care-l pregătesc, iar apoi îl fac cu emoţie de nedescris?

Prin această interdicţie, guvernanţii şi cei ce-o aplică demonstrează cu prisosinţă că, în România de azi, iraţionalitatea ia locul lucidităţii şi ne aflăm foarte aproape de vremurile în care, în anii '50, sinistra perioadă stalinistă, pe care o credeam revolută, uitată şi abandonată pentru totdeauna, revine în forţă datorită emanaţilor conspiraţiei din 1989, care, în consecinţă, se tem de comploturi ca dracu' de tămâie! Înfiorătoarea interdicţie căreia trebuie să i se supună copiii din Pungeşti îmi aminteşte de o decizie luată la mijlocul anilor '50 de un general sovietic ce comanda trupele Armatei Roşii aflate în Oltenia. După câteva pahare de vodcă, sau datorită lipsei lor, individul respectiv a decis să anuleze spectacolele căluşarilor prilejuite de sărbătoarea religioasă a Rusaliilor. La ora aceea, în satul meu aproape de Olteţ exista o ceată de căluşari foarte bună, cu reputaţie mare în zonă şi concura cu cetele de la Dobrun, Osica sau alte comune. Avându-l vătaf pe Ilie Dragu, membrii ei începeau repetiţiile cu trei-patru săptămâni înainte de Rusalii. Mai mult, inovând în mod absolut pentru acea vreme, vătaful selecţionase şi trei copii, care, la repetiţii, trebuiau să ţină pasul cu cei mari. Erau repetiţii dure, fără menajamente din partea lui Ilie Dragu, care avea însă mare grijă să regleze paşii sau ritmul mişcărilor cu posibilităţile copiilor. Perioada repetiţiilor a fost una mirifică, părinţii ne pregăteau costumul, îl probam, era ajustat ş.a.m.d. Într-o seară, când ne găseam la una dintre ultimele repetiţii, a venit miliţianul satului, s-a dat jos de pe bicicletă, părea că nu se ţine bine pe picioare, a oprit repetiţia şi ne-a citit cu greu de pe o hârtie potrivit căreia, „din ordinul tovaroşului gheneral sovietic, nu se mai dă spectacule cu Căluşu', ci dor de ziua lu' unu mai, 8 mai, 9 mai 23 agust şi 7 novembrie!". A picat cerul pe toţi cei de faţă, cât eram de copil, visul meu de a juca acel căluş în faţa lumii din sat şi apoi în concursul pe regiune, de la Craiova, s-a năruit brusc. În sat era o atmosferă ca de înmormântare. Ceata s-a destrămat şi abia târziu a început să se joace iarăşi căluşul, dar cu prilejuri precum cele anunţate de „gheneralul" citat de miliţianul sfertodoct.

Cum spuneam, de asemenea vremuri mi-a amintit gestul de a interzice copiilor din Pungeşti să colinde, un gest al unor indivizi care se afundă pe zi ce trece într-un desfrâu politic nemărginit. Gestul lor de a anula una dintre cele mai frumoase şi mai însemnate manifestări ale copilăriei şi justificarea aberantă a lui sunt o manifestare de demagogie borţoasă, de care sunt în stare claponii politici ai acestor vremuri, alimentaţi copios din burta instituţiilor ţării, pe care, ca şi pe locuitorii din Pungeşti, le tratează ca pe feudele proprii. Ponta şi ai lui din Guvern sunt nişte indivizi pervertiţi, cărora cuvântul foarte încăpător de COPILĂRIE, cu frumuseţile şi aşteptările ei curate, nu le spune nimic, impostura reprezentând hrana şi ocupaţia lor zilnică. Având două odrasle minore care, probabil, acum se lăfăie într-o vilă de protocol, fiind colindate în „regia" SPP, doctorul în drept, care, uneori, ne informează că „DOIŞPE BĂNCI" fac şi dreg, nu ştie că a spune NU unor copii în faţa unor momente luminoase echivalează cu un atentat violent la vârsta şi visele lor?

Terminasem de scris acest pamflet, când am văzut stupefiat încă o dovadă a evocatei imposturi la nivel înalt şi a victimelor pe care le face ea. Mai nou, politicianul social-democrat (sau ce o fi!) a constatat că dă bine îndeosebi în afară dacă eşti văzut lângă Regele Mihai, drept care, cu lipsa de realism tot mai evidentă, el şi tipii din „echipa" lui au postat pe Facebook o poză în care, chipurile, el lua masa alături de fostul suveran al României. La ora aceea, Regele Mihai era la Versoix, iar Ponta crede că suferă de ubicuitate, când el şi haidamacii săi de la guvernare nu sunt altceva decât ucigaşi de colinde!

Pentru crima asta să dea Dumnezeu să nu-i mai prindă Anul Nou 2014!
ana morosana
ana morosana

Mesaje : 201
Data de inscriere : 22/05/2013

Sus In jos

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu Empty CÂRMACII -actualitatea lui Vlahuta

Mesaj Scris de Admin Mar Ian 07, 2014 7:13 pm

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu 1461380_353804128097695_816702605_n
Cârmacii
de Alexandru Vlahuţă
Din bordei de lângă vatra unde stă nenorocirea
Ca o strajă neclintită ridicatu-mi-am privirea
Sus, spre sfetnici, şi văzut-am a lor feţe luminoase,
Ş-am văzut maimuţăria, strâmbăturile greţoase
Astor molii, astor ciocli, dezmăţaţi copii ai spumei,
Care-n aur văd, smintiţii, sufletul şi cinstea lumei,
Inimi dogorâte-n para poftei de-a se-navuţi,
Stând ca viermii pe-un cadavru, ce-a-nceput a se-mpuţi.
I-am văzut păpuşi gătite, tologiţi în jeţuri moi,
Trântori, fără nici o grijă, şi străini de-orice nevoi,
Răscolind în a lor cuget ale ţării măruntaie
Şi cătând, nesocotiţii, ca din trupul ei să taie
Partea ce-a mai rămas bună, membrul ce-a mai
rămas teafăr.
Pieptul lor, plin de medalii, strălucea ca un luceafăr.
Dar înnuntru sub medalii şi sub hainele bogate
Clocoteşte-n oala cărnei, otrăvită de păcate,
La a negrelor lor pofte, la a infamiei pară
Clocoteşte crima . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . Stoarceţi, stoarceţi măduva din ţară!
Nu vă pese! Striviţi totul! Cugetaţi că poate mâini
O să pierdeţi cârma ţării ş-or să vină alţi stăpâni.
Deci, pârjol şi jaf! Opinca hoitul să rămână os
Ca să nu mai aibă alţii, după voi, nimic de ros.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Voi, cucoane mari, avute, ce-n mătăsuri şi-n dantele
Vă-nveliţi a voastră carne, voi, ce-n câteva inele
Purtaţi hrana ce lipseşte unei jumătăţi de ţară,
Spuneţi, nu cumva vrodată s-a-ntâmplat să vi se pară
Că a voastre diamante se topesc şi vi s-arată
Ca atâtea lăcrimi curse dintr-o geană întristată?
Vai, acele pietre scumpe ochi focoşi sub geana serii
Credeţi voi că sunt podoabe? Nu! sunt lăcrimile ţării!
Dar te-a-ncălecat de-acuma, cal, te du unde te mână
Călăreţul, o maimuţă, care ţine-n a ei mână
Frâul tău a ta viaţă. Du-o unde vrea să meargă!
Când uscatele-i călcâie bat în burta ta, aleargă,
Iar când frâul tău îl strânge, de-ţi trosnesc dinţii din gură,
Te opreşte: să răsufle vrea scârboasa pocitură.
Vai, nenorocită ţară, rele zile-ai mai ajuns!
A lor gheare-nfipte-n pieptu-ţi fără milă l-au străpuns
Şi-n bucăţi împart, infamii, carnea ta, avutul tău!
Tot ce s-a găsit pe lume mai stricat, mai crud, mai rău,
Ăşti nemernici fără suflet, fără nici un căpătâi,
Ţin a tale zile-n mână, ş-a ta cinste sub călcâi.
Şi călări pe tine, ţară, se cred zei aceste bestii,
Cum se cred ades copiii împăraţi călări pe trestii.
Ei sunt mari şi tari, şi nu au nici ruşine, nici sfială
Că-ntr-o zi, poate, urmaşii le vor cere socoteală
De-a lor fapte. Ce le pasă? Lopătari, la cârma ţării
Sunt stăpâni pe vas, pe vânturi, şi pe valurile mării!
Şi când cugeţi c-aceşti trântori, astă haită de samsari
Prin tertipuri şi prin intrigi au ajuns puternici, mari,
Şi când vezi pe-a vieţii scară unde-au fost şi unde sunt,
Când îi vezi cu ce mândrie, cu ce ochi semeţi şi crunt
Privesc azi din înălţime spre norodul tăvălit
În mizeriile-n care ei, călăii, l-au trântit,
Când te uiţi cum se răsfaţă, cum îşi fac de cap mişeii,
Vai, începi să crezi că-n ceruri adormit-au de mult zeii!
Ş-apoi, după ce-au dat palme, şi-au scuipat în faţa ţării,
După ce-a-mbrâncit poporul în prăpastia pierzării,
După ce n-a rămas lucru nebatjocorit de ei,
Au curajul aceşti oameni de nimic, aceşti mişei
Au curaju-n faţa lumii ca să strige-n gura mare:
Ne vrea ţara! Îi vrea ţara? Auziţi neruşinare!
Vai, de-ar fi pe voia ţării, ştiţi voi unde v-aţi trezi!
Într-o ocnă da! acolo oasele v-ar putrezi!
Cum să mai vedem în ţară cinste, muncă, propăşire,
Când spoiala azi e totul, când vezi că prin linguşire
Şi făţărnicii, netoţii, au ajuns aşa departe!
Cum să-ţi mai trudeşti viaţa ca să-nveţi puţină carte
Când te uiţi că-n astă ţară, dată pradă celor răi,
Înţelepţii sunt victime, ticăloşii sunt călăi!
Fii viclean, corupt, sperjur, pune-ţi mască, fă-te blând,
Pleacă-ţi fruntea ta cucernic, bate-ţi pieptul tău strigând:
Scumpa, draga Românie, idolul vieţii mele!
Şi când vei fi Leu, pisică, scoate-ţi ghearele din piele!
Iată norma după care poţi s-ajungi unde pofteşti!
Ş-apoi, ca să n-ai mustrare, nici vreodată să roşeşti,
Înainte de-a purcede pe-ale crimei negre căi,
Cearcă-ţi sabia în gâtul conştiinţei tale-ntăi!
Asta-i lecţia pe care o lăsaţi posterităţii!
Ah, cumplit v-aţi râs de lege şi de cumpăna dreptăţii,
Şi de oameni, şi de ţară, şi de tot ce-i sfânt pe lume!
Peste veacuri depărtate vor pluti a voastre nume,
Şi vor spune că sub soare n-au stat răi, călăi, bandiţi,
Nici atât de cruzi la suflet, nici atât de iscusiţi.
Tîrgovişte, 1881, iunie

https://sites.google.com/site/psdinderiva/carmacii

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu Empty Băsescu cere reexaminarea Legii care permite străinilor să cumpere terenuri agricole în România

Mesaj Scris de Admin Mar Ian 07, 2014 7:21 pm

Admin a scris: RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu 1461380_353804128097695_816702605_n
Cârmacii
de Alexandru Vlahuţă
Din bordei de lângă vatra unde stă nenorocirea
Ca o strajă neclintită ridicatu-mi-am privirea
Sus, spre sfetnici, şi văzut-am a lor feţe luminoase,
Ş-am văzut maimuţăria, strâmbăturile greţoase
Astor molii, astor ciocli, dezmăţaţi copii ai spumei,
Care-n aur văd, smintiţii, sufletul şi cinstea lumei,
Inimi dogorâte-n para poftei de-a se-navuţi,
Stând ca viermii pe-un cadavru, ce-a-nceput a se-mpuţi.
I-am văzut păpuşi gătite, tologiţi în jeţuri moi,
Trântori, fără nici o grijă, şi străini de-orice nevoi,
Răscolind în a lor cuget ale ţării măruntaie
Şi cătând, nesocotiţii, ca din trupul ei să taie
Partea ce-a mai rămas bună, membrul ce-a mai
rămas teafăr.
Pieptul lor, plin de medalii, strălucea ca un luceafăr.
Dar înnuntru sub medalii şi sub hainele bogate
Clocoteşte-n oala cărnei, otrăvită de păcate,
La a negrelor lor pofte, la a infamiei pară
Clocoteşte crima . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
. . . . . . Stoarceţi, stoarceţi măduva din ţară!
Nu vă pese! Striviţi totul! Cugetaţi că poate mâini
O să pierdeţi cârma ţării ş-or să vină alţi stăpâni.
Deci, pârjol şi jaf! Opinca hoitul să rămână os
Ca să nu mai aibă alţii, după voi, nimic de ros.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Voi, cucoane mari, avute, ce-n mătăsuri şi-n dantele
Vă-nveliţi a voastră carne, voi, ce-n câteva inele
Purtaţi hrana ce lipseşte unei jumătăţi de ţară,
Spuneţi, nu cumva vrodată s-a-ntâmplat să vi se pară
Că a voastre diamante se topesc şi vi s-arată
Ca atâtea lăcrimi curse dintr-o geană întristată?
Vai, acele pietre scumpe ochi focoşi sub geana serii
Credeţi voi că sunt podoabe? Nu! sunt lăcrimile ţării!
Dar te-a-ncălecat de-acuma, cal, te du unde te mână
Călăreţul, o maimuţă, care ţine-n a ei mână
Frâul tău a ta viaţă. Du-o unde vrea să meargă!
Când uscatele-i călcâie bat în burta ta, aleargă,
Iar când frâul tău îl strânge, de-ţi trosnesc dinţii din gură,
Te opreşte: să răsufle vrea scârboasa pocitură.
Vai, nenorocită ţară, rele zile-ai mai ajuns!
A lor gheare-nfipte-n pieptu-ţi fără milă l-au străpuns
Şi-n bucăţi împart, infamii, carnea ta, avutul tău!
Tot ce s-a găsit pe lume mai stricat, mai crud, mai rău,
Ăşti nemernici fără suflet, fără nici un căpătâi,
Ţin a tale zile-n mână, ş-a ta cinste sub călcâi.
Şi călări pe tine, ţară, se cred zei aceste bestii,
Cum se cred ades copiii împăraţi călări pe trestii.
Ei sunt mari şi tari, şi nu au nici ruşine, nici sfială
Că-ntr-o zi, poate, urmaşii le vor cere socoteală
De-a lor fapte. Ce le pasă? Lopătari, la cârma ţării
Sunt stăpâni pe vas, pe vânturi, şi pe valurile mării!
Şi când cugeţi c-aceşti trântori, astă haită de samsari
Prin tertipuri şi prin intrigi au ajuns puternici, mari,
Şi când vezi pe-a vieţii scară unde-au fost şi unde sunt,
Când îi vezi cu ce mândrie, cu ce ochi semeţi şi crunt
Privesc azi din înălţime spre norodul tăvălit
În mizeriile-n care ei, călăii, l-au trântit,
Când te uiţi cum se răsfaţă, cum îşi fac de cap mişeii,
Vai, începi să crezi că-n ceruri adormit-au de mult zeii!
Ş-apoi, după ce-au dat palme, şi-au scuipat în faţa ţării,
După ce-a-mbrâncit poporul în prăpastia pierzării,
După ce n-a rămas lucru nebatjocorit de ei,
Au curajul aceşti oameni de nimic, aceşti mişei
Au curaju-n faţa lumii ca să strige-n gura mare:
Ne vrea ţara! Îi vrea ţara? Auziţi neruşinare!
Vai, de-ar fi pe voia ţării, ştiţi voi unde v-aţi trezi!
Într-o ocnă da! acolo oasele v-ar putrezi!
Cum să mai vedem în ţară cinste, muncă, propăşire,
Când spoiala azi e totul, când vezi că prin linguşire
Şi făţărnicii, netoţii, au ajuns aşa departe!
Cum să-ţi mai trudeşti viaţa ca să-nveţi puţină carte
Când te uiţi că-n astă ţară, dată pradă celor răi,
Înţelepţii sunt victime, ticăloşii sunt călăi!
Fii viclean, corupt, sperjur, pune-ţi mască, fă-te blând,
Pleacă-ţi fruntea ta cucernic, bate-ţi pieptul tău strigând:
Scumpa, draga Românie, idolul vieţii mele!
Şi când vei fi Leu, pisică, scoate-ţi ghearele din piele!
Iată norma după care poţi s-ajungi unde pofteşti!
Ş-apoi, ca să n-ai mustrare, nici vreodată să roşeşti,
Înainte de-a purcede pe-ale crimei negre căi,
Cearcă-ţi sabia în gâtul conştiinţei tale-ntăi!
Asta-i lecţia pe care o lăsaţi posterităţii!
Ah, cumplit v-aţi râs de lege şi de cumpăna dreptăţii,
Şi de oameni, şi de ţară, şi de tot ce-i sfânt pe lume!
Peste veacuri depărtate vor pluti a voastre nume,
Şi vor spune că sub soare n-au stat răi, călăi, bandiţi,
Nici atât de cruzi la suflet, nici atât de iscusiţi.
Tîrgovişte, 1881, iunie

https://sites.google.com/site/psdinderiva/carmacii

Preşedintele Traian Băsescu a semnat marţi cererea de reexaminare asupra Legii privind unele măsuri de reglementare a vânzării - cumpărării terenurilor agricole situate în extravilan de către persoane fizice şi de înfiinţare a Autorităţii pentru Administrarea şi Reglementarea Pieţei Funciare.

Proiectul de lege privind restricționarea cumpărării terenurilor de către persoanele fizice a fost inițiat de Ministerul Agriculturii în contextul în care de la 1 ianuarie 2014 străinii cu reședința în Uniunea Europeană pot cumpăra terenuri agricole în România. Proiectul a fost adoptat cu unele modificari de Camera Deputatilor la finele lui decembrie.

Motivele cererii sunt următoarele:

1. Titlul legii transmisă promulgării face referire la „unele măsuri de reglementare a vânzării - cumpărării terenurilor agricole situate în extravilan de către persoane fizice”. Aceeaşi menţiune se regăseşte şi în Art. 1 lit. b) din lege. În acelaşi timp, Art. 2 alin. (2) prevede că legea se aplică atât persoanelor fizice, cât şi „persoanelor juridice având naţionalitatea unui stat membru al Uniunii Europene”. În consecinţă, consider că aceste prevederi contradictorii pot crea o confuzie cu privire la sfera de aplicare a prezentei legi.

2. De asemenea, Art. 2 alin. (2) din legea supusă reexaminării stabileşte că „prevederile prezentei legi se aplică cetăţenilor români, respectiv cetăţenilor unui stat membru al Uniunii Europene sau ai statelor care sunt parte la Acordul privind Spaţiul Economic European (ASEE)…” şi „persoanelor juridice având naţionalitatea unui stat membru al Uniunii Europene sau a statelor care sunt parte la Acordul privind Spaţiul Economic European (ASEE)”. Această reglementare nu este clară întrucât trebuie prevăzut expres dacă legea se aplică şi persoanelor juridice având naţionalitatea română sau numai persoanelor juridice având naţionalitatea unui stat membru al Uniunii Europene, altele decât cele române. Precizarea este utilă deoarece un act normativ trebuie sa fie predictibil şi previzibil. Totodată, aşa cum prevede Art. 2 alin. (2), această lege ar urma să fie aplicabilă persoanelor juridice care au naţionalitatea unui stat membru al Uniunii Europene şi, implicit, şi Agenţiei Domeniilor Statului (agenţie care urmează a fi preluată de Autoritatea pentru Administrarea şi Reglementarea Pieţei Funciare), persoană juridică ce se încadrează în această categorie, menţionată în prezentul act normativ. Vânzarea terenurilor agricole extravilane care se află în patrimoniul Agenţiei Domeniilor Statului trebuie să se realizeze exclusiv printr-o procedură de licitaţie publică şi nu prin parcurgerea procedurii de vânzare-cumpărare reglementată de prezenta lege.

3. În Art. 4 din lege se reglementează dreptul de preempţiune în cazul înstrăinării, prin vânzare, a terenurilor agricole situate în extravilan. Printre persoanele titulare ale dreptului de preempţiune sunt menţionate şi persoanele care desfăşoară activităţi agricole pe raza administrativ-teritorială a localităţii. În această situaţie, legea nu oferă criteriile prin care aceste persoane pot face dovada calităţii de agricultor, Art. 25 din lege prevăzând că se vor elabora norme metodologice pentru aplicarea legii. Apreciez oportun ca aceste criterii să fie prevăzute în cuprinsul legii, iar nu într-un act normativ inferior legii.

4. În conformitate cu Art. 9 - 13 din lege se înfiinţează Autoritatea pentru Administrarea şi Reglementarea Pieţei Funciare (Autoritatea). Potrivit Art. 9 alin. (5) această Autoritate preia atribuţiile Agenţiei Domeniilor Statului. Conform Art. 4 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 268/2001 privind privatizarea societăţilor comerciale ce deţin în administrare terenuri proprietate publică şi privată a statului cu destinaţie agricolă şi înfiinţarea Agenţiei Domeniilor Statului, această entitate (ADS) exercită în numele statului prerogativele dreptului de proprietate asupra terenurilor cu destinaţie agricolă aparţinând domeniului privat al statului. În consecinţă, Autoritatea, având un drept de preempţiune, potrivit Art. 4, va putea cumpăra, în numele statului român, terenurile agricole extravilane. În conformitate cu Art. 13 din legea supusă reexaminării, Autoritatea îndeplineşte şi atribuţii cu privire la verificarea exercitării dreptului de preempţiune, cât şi a condiţiilor legale de vânzare-cumpărare de către potenţialul cumpărător. Drept urmare, această autoritate, pe de o parte, are un drept de preempţiune similar persoanelor prevăzute la Art. 4 (coproprietarii, arendaşii, proprietarii vecini, persoanele care desfăşoară activităţi agricole pe raza administrativ-teritorială a localităţii, precum şi statul român), iar, pe de altă parte, verifică şi îndeplinirea procedurii referitoare la exercitarea dreptului de preempţiune. Consider oportun ca această verificare a procedurii să fie conferită prin lege unei alte autorităţi, iar nu celei implicate efectiv în desfăşurarea procedurii, în calitate de beneficiar al dreptului de preempţiune.

5. Totodată, potrivit Art. 13 lit. d) din lege, Autoritatea emite avizul încheierii contractului de vânzare-cumpărare al terenurilor cu destinaţie agricolă de către persoanele fizice prevăzute la Art. 2 alin. (2) şi (3). Această reglementare este deficitară sub două aspecte: I. avizul se emite numai persoanelor fizice, nu şi persoanelor juridice, ceea ce ar conduce la o reglementare discriminatorie; II. emiterea avizului de către o autoritate centrală va duce, inevitabil, la îngreunarea procedurilor privind vânzarea-cumpărarea terenurilor agricole din extravilan. Astfel, se impune instituirea unei proceduri de verificare şi conformitate a respectării dreptului de preempţiune clară, flexibilă şi apropiată de interesele persoanelor ce intenţionează să înstrăineze terenuri agricole în extravilan.

6. În ceea ce priveşte aplicarea legii trimisă spre promulgare, Art. 25 prevede că Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale şi Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice vor elabora, în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentului act normativ, norme metodologice. În acest context, pentru a se evita un blocaj în ceea ce priveşte tranzacţiile care au ca obiect vânzarea-cumpărarea de terenuri agricole extravilane, consider că ar trebui să se prevadă ori că legea va intra efectiv în vigoare la data aprobării prin hotărâre a Guvernului a normelor metodologice, ori că, în intervalul de timp de la data intrării în vigoare a legii până la data aprobării normelor metodologice, urmează a se aplica legislaţia civilă, de drept comun, în materia dreptului de preempţiune.

7. Învederez faptul că legea trebuie să prevadă şi procedura de urmat în cazul în care dreptul de preempţiune nu este exercitat de către beneficiarii legali (coproprietarii, arendaşii, proprietarii vecini, persoanele care desfăşoară activităţi agricole pe raza administrativ-teritorială a localităţii, precum şi statul român), iar vânzătorul terenului, pe piaţa liberă, primeşte o ofertă de preţ mai mică decât cea din oferta de vânzare a terenului agricol extravilan făcută la momentul declanşării procedurii de vânzare.

Având în vedere competenţa legislativă exclusivă a Parlamentului, vă solicit reexaminarea Legii privind unele măsuri de reglementare a vânzării-cumpărării terenurilor agricole situate în extravilan de către persoane fizice şi de înfiinţare a Autorităţii pentru Administrarea şi Reglementarea Pieţei Funciare, luând în considerare aspectele menţionate în prezenta cerere de reexaminare.
 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu 171-65

Dona Carolina , via mail

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu Empty Cita rabdare mai au penalii USL?

Mesaj Scris de EMIR AMIR Mar Ian 07, 2014 9:17 pm

EMIR AMIR
EMIR AMIR

Mesaje : 296
Data de inscriere : 20/10/2012

Sus In jos

 RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu Empty Re: RIDICĂ-TE ! by Marius-Adrian Porojnicu

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum