POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

BASESCU, o noua suspendare ?

+3
Ronin
Gabriela,zâna Maseluţă
IA DE LA BASESCU
7 participanți

In jos

BASESCU, o noua suspendare ? Empty BASESCU, o noua suspendare ?

Mesaj Scris de IA DE LA BASESCU Mar Dec 03, 2013 11:48 am

Suspendata, mâine-i gata
Premierul Victor Ponta aruncă bomba: USL ia în calcul inițierea unei noi suspendări a președintelui Traian Băsescu, după ce acesta a anunțat, luni seara, că nu va semna memorandumul cu FMI.

Suspendata, mâine-i gata Decizia finală privind inițierea unei noi suspendări a lui Traian Băsescu se va lua, marți, în cadrul grupurilor reunite ale USL, care va avea loc la Parlament.

”Motive sunt destule, nu vreau să mă grăbesc în a anunța intenții sau decizii. AMR-ul merge, funcționează. Mâine avem ședința grupurilor comune la Parlament și o să încercăm să găsim soluții prin care să trecem de aceste blocaje, la care președintele ne supune mereu, fără însă a genera lucruri mai rele. Deci trebuie să ne gândim foarte bine când luăm decizia cum să facem să fim cât mai puțin afectați”, a declarat premierul Victor Ponta, la Antena 3.

Premierul a precizat că discuții în acest sens vor avea loc, însă are nevoie de o poziție unitară a USL pentru a face un anunț tranșant.

”Chiar mâine, în Parlament ne întâlnim, analizăm situația și vom căuta soluții să vedem cum trebuie să procedăm în așa fel încât să diminuăm pierderile. Nu pot să spun în această seară sau nu pot să spun doar ce cred eu, pentru că vorbim de lucruri atât de serioase încât ar fi absolut prematur”, a mai adăugat premierul.

Totuși, decizia unei noi suspendări ține de mai mulți factori pe care USL trebuie să-i ia în calcul. În primul rând, Curtea Constituțională ar putea opri acțiunea suspendării, cel puțin în acest moment, când Băsescu controlează instituția. De la 1 ianuarie, raportul de forțe se poate schimba și aici, prin plecarea Iuliei Motoc la CEDO.

Al doilea factor este timpul. O suspendare a lui Traian Băsescu nu se mai poate face cu 6 luni înainte de alegerile prezidențiale din noiembrie. O comasare a referendumului de demitere a lui Traian Băsescu cu alegerile europarlamentare din luna mai este greu de luat în calcul.

De asemenea, chiar dacă se va lua decizia de suspendare în Parlament, atingerea cvorumului de 50 la sută plus unu este greu de atins, având în spate experiența de la referendumul din 29 iulie, 2012.

IA DE LA BASESCU
IA DE LA BASESCU

Mesaje : 380
Data de inscriere : 24/12/2008
Localizare : in bancile opozitiei

Sus In jos

BASESCU, o noua suspendare ? Empty Pe ce se bazează aroganţa lui Ponta

Mesaj Scris de Gabriela,zâna Maseluţă Mar Dec 03, 2013 1:11 pm

Intrată în folclor, monumentala aroganță și corupție a Guvernului Năstase este reprodusă înzecit de actuala putere.
USL și Cabinetul Ponta par să nu fi învățat nimic din lecția aspră primită de colegii socialiști în 2004 și nici măcar din mai re­centa poveste de succes a prăbușirii PDL. O năucitoare încredere în sine, bazată pe procentul obținut în alegerile din 2012, este stindardul sub care tro­păie victorioși useliștii de pretutindeni. Ponta și majoritatea par convinși că niciun eșec al guvernării, nicio măgărie sau minciună nu-i pot atinge și nu le vor șubrezi procentele și șan­sele electorale. Cred că își pot permite orice. Deocamdată, sondajele confirmă aprecierea. USL se menține aproa­pe de cota din alegeri, iar PDL este cantonat undeva în jur de 18%, nereușind să reatragă propriul electorat pierdut în­tre locale și parlamentare.
Istoria nu prea îndepărtată a prăbușirii din culcușul călduț al iluziilor induse de son­daje ar trebui, teoretic, să determine mai multă precauție. La mijlocul lui no­iembrie 2004, sondajele plasau PSD-PUR la 41% și Alianța D.A. (PNL-PD) la 34%, dar rezultatele alegerilor au arătat că PSD a coborât la 37%, Alianța D.A. la 31,7%, în timp ce PRM a urcat la 13%. Alegerile din 2008 au consfințit o victorie clară a par­tidelor de dreapta: PDL - 166 mandate, PNL - 93, în total 259 mandate, față de PSD-PC - 163 mandate. Doar trădarea PNL, care a condiționat intrarea la gu­ver­nare de postul de premier pentru Călin Po­pescu-Tăriceanu, a împiedicat formarea unei majorități stabile de dreapta și a des­chis drumul PSD spre ascensiunea ulte­rioară. Ce a urmat, alierea PNL cu PSD și PC în conglomeratul numit USL, vine în această logică.
Aceste precedente arată, pe de o parte, că trădările și schimbarea aliaților în funcție de interesele de moment (si­tuația 2008) sunt oricând posibile, iar pe de alta, că guvernarea ineficientă, co­ruptă și arogantă se plă­teș­te electoral (cazul 2004). Mai sunt însă niște lecții: dreapta unită câștigă îm­potriva PSD, chiar și când acesta este în alianță cu al­te partide (situația din 1996 și 2004), iar dezbinată pier­de (2000). Așadar, PSD ar avea toate mo­tivele să se teamă fie de o schimbare a ac­tualei paradigme - PNL să se rupă din USL la prezidențiale și să se alieze cu PDL -, fie de eșecul guvernării. Cu toate aces­tea, USL în ansamblu și PSD în mod spe­cial nu par să reacționeze în consecință, sfidând logica politică.
Pe ce se bazează? Răspunsul scurt este pe des­centralizare și pe forța banilor aflată exclusiv în mâna lui Ponta. În momentul de față, USL are controlul absolut al ad­mi­nistrației locale, 35 de șefi de consilii ju­dețene (PSD - 20, PNL - 15) față de doar 2 ai PDL. USL are 1.964 de primari, iar PDL 498, din care doar 7 sunt în orașe reșe­din­ță de județ. Prin descentralizare, toți acești baroni useliști vor avea o putere financiară mult crescută, iar Ponta, așa cum vedem, nu are nicio jenă în a lua de la sănătate, edu­cație sau pensionari și a da acestei cli­entele vitale pentru alegeri. Desigur, baro­nii sunt importanți, am văzut de ce a fost capabil Dragnea la referendum, dar scorul alegerilor se decide în primul rând cu pri­marii. De aceea, salariile primarilor, șe­fi­lor de consilii locale sau județene au cres­cut și cu impresionantul procent de 30%. Așa se face că Oprescu va câștiga peste 7.600 de lei, președinții de consilii ju­de­țene în jur de 7.000 de lei, mai mult decât Ponta însuși, primarii de municipii 6.000, iar cei de comune între 3.000 și 4.000 de lei. Efortul bugetar total depășește 5 mi­li­oane de euro. La asta se adaugă clădirile, terenurile, bazele sportive și multe altele. Altfel spus, o uriașă șpagă electorală. Nu es­te însă singura și este doar începutul. Ponta a scos pe șest din fondul de rezervă al primului ministru 4,5 milioane de euro pentru a le împărți primarilor, alte 300 mi­lioane euro fiind alocate Programului Na­țional de Dezvoltare Locală (PNDL). Toți acești bani vor fi dirijați de Liviu Drag­nea prin Ministerul Dezvoltării. Cum se va face împărțeala? Întrebați-i pe liberali, ca­re mai au puțin și turbează. Ei știu cel mai bine ce urmează, pentru că, la rândul lor, au făcut la fel sub Guvernul Tăriceanu. Numai că de data aceasta dimensiunile sunt uriașe, depășind cu mult metoda cla­sică de acordare discreționară, pe culoare politică, a banilor pentru administrația lo­cală. Penelistul Uioreanu a vorbit deja de un „jaf“. PSD știe însă ce face, este o stra­tegie abilă pentru păstrarea loialităților în interiorul USL și înțelegem mai bine de ce Dragnea a presat pentru descentralizare.



Ponta și PSD au optat decisiv pentru cea mai sigură formulă de menținere la pu­tere: asi­gurarea unei dominații pe termen lung, ca­re poate depăși actualul și viitorul ciclu elec­toral, prin pârghiile de influență politică și financiară de la nivel local. Mi­zează ex­clu­siv pe clientela politică, fie că ea se nu­meș­te baron, consilier și primar, fie șef de re­gie sau membru în consiliul de ad­mi­nis­trație, ale căror salarii nesimțite au fost și ele majorate cu 25%. În rest, pa­re să nu-i mai intereseze nimic. Continuă să tele­gu­ver­neze și să acopere totul cu per­dele de fum gen comisia pentru Băsescu și sacii de bani chinezești. Cred că atâta e su­ficient. De aici vine siguranța de sine, aro­ganța și lipsa oricărei reticențe în poli­ti­zare și îm­buibare. Acciza la carburanți in­tră și ea în această logică, motiv pentru ca­re Traian Băsescu a respins memo­ran­dumul cu FMI.
Desigur, poate fi un calcul corect elec­to­ral, forța administrației locale care se naș­te va deveni o armă redutabilă, depășind tot ce am cunoscut până acum. Riscul es­te totuși major. Populația a devenit mult mai sensibilă la sfidare și aroganță, din sim­plul motiv că USL a ajuns la putere acuzându-le și manipulând cu succes în sensul ăsta. Condiția, o spun iarăși, este existența unei opoziții. Cât timp Băsescu va duce de unul singur un război total cu USL, șansele ca acesta din urmă să-și pună cu succes planul în aplicare sunt enorme.
http://www.revista22.ro/articol.php?id=34628
Gabriela,zâna Maseluţă
Gabriela,zâna Maseluţă
Admin

Mesaje : 296
Data de inscriere : 28/09/2010

Sus In jos

BASESCU, o noua suspendare ? Empty Ilie Sarbu: Pare ca Traian Basescu nu mai poate. E necesara o comisie neutra, din afara sa-l consulte

Mesaj Scris de Gabriela,zâna Maseluţă Mar Dec 03, 2013 1:47 pm

Liderul senatorilor PSD, Ilie Sarbu il ataca din nou pe presedintele Traian Basescu, sugerand ca acesta este bolnav si ar fi necesara “o comisie neutra, din afara” care sa-i evalueze stare de sanatate. “S-ar putea din punct de vedere al sanatatii sa nu mai poata. Si asta e foarte grav. Am ajuns in faza in care nu stie ce face. E cea mai grava situatie de pana acum”, a declarat la Parlament Ilie Sarbu.

Sarbu a evitat sa dea detalii legate de problemele concrete de sanatate pe care le-ar avea Traian Basescu.

La conferintele de la Cotroceni noi stim ca-l filmeaza o singura camera. De ce? Are vreun motiv special? Bine, nu m-am asteptat ca problemele de sanatate influenteaza in asa mod si decizia politica. Sa nu-ti mai pese de nimic, sa nu-ti mai pese de tara (…) Am fost destul de elegant cand am spus doar acest lucru.

Se pot spune si lucruri mai concrete pe care le stiti cu totii, dar ne facem ca nu le vedem. Ar fi nevoie de o comisie care sa… E o comisie care il verifica anual. Totdeauna a spus ca e sanatos tun. Or, il vedeti si dumneavoastra ca are probleme de sanatate. Sunt vizibile, dar asta nu trebuie sa ii tulbure si decizia politica. E un lucru foarte grav. O comisie medicala, poate una neutra, adusa din afara, sa ii faca o evaluare, ca altfel mergem din razboi in razboi”, a mai spus liderul senatorilor PSD
http://ancheteonline.ro/2013/12/ilie-sarbu-pare-ca-traian-basescu-nu-mai-poate-e-necesara-o-comisie-neutra-din-afara-sa-l-consulte/
Gabriela,zâna Maseluţă
Gabriela,zâna Maseluţă
Admin

Mesaje : 296
Data de inscriere : 28/09/2010

Sus In jos

BASESCU, o noua suspendare ? Empty UPDATE VIDEO Ponta prezintă bugetul în Parlament, în absenţa lui Antonescu: Băsescu şantajează Guvernul pentru că nu vrea anchetă în cazul Călăraşi

Mesaj Scris de IA DE LA BASESCU Mar Dec 03, 2013 1:56 pm

Principalele declaraţii ale premierului Victor Ponta:

Vreau să fim raţionali, să nu intrăm în panică, .bugetul intră în dezbatere în condiţiile negociate cu FMI Avem capacitatea de a ţine lucrurile, din punct de vedere financiar, în mână. Preşedintele nu a semnat doar scrisoarea, ci toate documentele.

Pentru mine, lucrurile sunt foarte clare: preşedintele vrea să şantajeze Guvernul şi Parlamentul pentru a nu mai face comisia privind terenurile de la Călăraşi. E un mod extrem de individualist şi egoist de a face politică, a declarat Ponta, la Palatul Parlamentului.Totodată, premierul a afirmat că încasările din acciză vor fi utilizate pentru proiectele de infrastructură şi autostrăzi.O să vedem dacă pentru prima dată în 24 de ani preşedintele nu va promulga bugetul, nu vreau să anticipez.

Eu sunt dispus să merg la preşedinte cu bugetul, dar preşedintele nu vrea anchetă. Niciodată nu s-a negociat un acord internaţional de către preşedinte, ci de guvern. Nici măcar umilul Boc nu-şi lua mandat. Bugetul întotdeauna a fost reflexia programului politic. Nu putem să facem bugetul cum vrea preşedintele, domnia sa pleacă.

Obiectivul principal este de a face ca fiecare cetăţean să vadă în propriile sale venituri o creştere. Din acest motiv, pentru ca fiecare cetăţean să vadă cum beneficiează de această creştere, indexarea tututor pensiilor, creşterea salariului minim, venitul minim garantat va creşte. Prin bugetul pe 2014 vom achita drepturile câştigate în instanţă aplicate de către Guvernul Boc. Investiţiile pentru proiecte locale, investiţii încă insuficiente, avem prevăzute circa 2 mld. de lei.

Vom păstra TVA redus la pâine şi avem posibilitatea să dedidem împreună ce domeniu agroalimentar trebuie să constituie următorul pas pentru reducerea TVA. Sunt prevăzute investiţii importante şi simbolice pentru cultură, demararea modernizării Operei Române. Avem prevăzute şi vă rog să fiţi de acord, spaţiul pentru demararea unor proiecte de infrastructură, proiectul Comarnic-Braşov şi putem continua proiectul Transilvania.

Obiectivul principal este acela de a face ca fiecare cetăţean să fie beneficiar al muncii din anul precedent pentru a da o speranţă optimistă pentru fiecare din cetăţenii României. Rog toţi parlamentarii României pentru că bugetul României este aşteptat de fiecare cetăţean al României. Puterea, Opoziţia este normal să se manifeste, dar să avem promulgată şi posibil aprăbată această lege care va face viaţa românilor mai bună.

Orice vrea dânsul numai să ne lase în pace, dar nu pot negocia în numele Parlamentului să nu se mai facă comisie. Nu este treaba preşedintelui politica Parlamentului şi a Guvernului privind bugetul de stat. Eu nu mă duc să-i spun preşedintelui pe cine să decoreze. Acum mă duc să-l sun.

În acest momet singurul este de a avea bugetul de la 1 ianuarie aprobat. Eu am aflat ieri de la TV ce face preşedintele cu Memorandumul. Sunt dispus să vorbesc cu preşedintele de buget. Nu s-a întâmplat niciodată în 20 de ani să rămânem dără acord. Este un nivel superior al iresponsabilităţii şi o lipsă de discernământ. Este evident un abuz. Toate politicile fiscale aparţin Guvernului, preşedintele nu are niciun fel de atribuţie. Atunci când te şantajează preşedintele ţării, nu cedăm.

http://adevarul.ro/news/politica/parlament-1_529d9027c7b855ff5669c996/index.html
IA DE LA BASESCU
IA DE LA BASESCU

Mesaje : 380
Data de inscriere : 24/12/2008
Localizare : in bancile opozitiei

Sus In jos

BASESCU, o noua suspendare ? Empty Reacţii din tabăra preşedintelui la refuzul acestuia de a semna acordul cu FMI Lăzăroiu: "Tata socru vrea punere sub acuzare pentru înaltă trădare a preşedintelui"

Mesaj Scris de IA DE LA BASESCU Mar Dec 03, 2013 3:11 pm

Consilierul lui Traian Băsescu, Sebastian Lăzăroiu, îl apără pe preşedinte, într-o serie de postări pe Facebook, după refuzul acestuia de a semna memorandumul cu FMI. Lăzăroiu îi acuză pe Ponta şi USL de minciună.

"O alta minciuna: pentru ca nu a fost semnat memorandumul, bugetul nu poate fi aprobat in Parlament si deci nu pot fi marite pensiile. De parca bugetul ar fi facut de FMI. Daca bugetul respecta parametrii globali, FMI nu are nicio problema. Si FMI nu cred ca tine mortis ca guvernul sa faca un buiget de campanie pentru baroni", a scris Lăzăroiu într-unul dintre comentariile sale pe reţeaua de socializare.

Pe de altă parte, Lăzăroiu comentează o afirmaţie a lui Ilie Sârbu, trăgând concluzia că PSD vrea să îl suspende pe Băsescu, sau, mai rău, spune el, că vrea să-l pună sub acuzare pentru înaltă trădare.

"Inteleg de la tata socru ca PSD vrea sa il suspende pe presedinte pentru ca nu e de acord cu noi biruri pe capul romanilor. Asta da motiv de suspendare, ce sa zic... Nu mi as face griji nici daca ar cobora pragul de validare la 25%.

UPDATE: Inteleg ca e mai rau chiar. Tata socru vrea punere sub acuzare pentru inalta tradare. Cei care nu vor sa dea bani baronilor vor fi declarati tradatori de neam si de tara", afirmă Lăzăroiu într-un alt comentariu.

Ilie Sârbu a fost întrebat luni dacă pot exista consecinţe pentru Traian Băsescu din partea USL, în urma respingerii memorandumului cu FMI.

"Astea sunt mult mai grave decât o suspendare...Sunt în Constituţie şi alte prevederi, dar când vrei să nenoroceşti o ţară, sunt punere sub acuzare, sunt lucruri care pot fi discutate. Cum? Pe ce motiv? Dacă ar fi vorba şi ar vrea să fie credibil pentru această acciză, pentru noi cei care mergem cu maşinile, ştim că preţul barilului de petrol scade şi nu are influenţă", a declarat liderul senatorilor PSD.

Sebastian Lăzăroiu mai consideră că Traian Băsescu le-a spus "adevărul" românilor luni seară.

"Nu, motivul nervozitatii nu e acela ca USL se asteapta sa nu mai aiba bani pentru baronet la anul. In fond, in final, majoritatea USL poate sa impuna taxa de 12 centi prin ordonanta si in buget. Motivul real al nervozitatii este ca cineva le-a spus adevarul romanilor. Iar la anul, cand vor cumpara mai scump, vor sti si unde se duc banii: in campania baronilor. (...) O sa mai auziti si minciuna (deja bagata in punctajele USL. Au devenit previzibili baietii astia) ca vor creste costurile de imprumut pentru Romania din cauza ca Presedintele nu a semnat acordul negociat catastrofal de guvern. E doar propaganda ieftina. Daca o sa auziti uselisti nervosi la tv care spun ca Romania nu mai are acord cu FMI sa stiti ca ei mint. Daca o sa mai auziti alti uselisti nervosi care spun ca nu mai luam transa de la FMI, spuneti le ca acordul e preventiv, deci nu se punea problema sa luam vreo transa. Doar va previn asupra propagandei", a scris Lăzăroiu pe pagina sa de Facebook.
http://www.cotidianul.ro/lazaroiu-tata-socru-vrea-punere-sub-acuzare-pentru-inalta-tradare-a-presedintelui-227597/
IA DE LA BASESCU
IA DE LA BASESCU

Mesaje : 380
Data de inscriere : 24/12/2008
Localizare : in bancile opozitiei

Sus In jos

BASESCU, o noua suspendare ? Empty Apocalipsa bugetară după Ponta a avut loc și anul trecut

Mesaj Scris de Ronin Mar Dec 03, 2013 3:20 pm

Speriat că neadoptarea urgentă a bugetului de stat pe 2014 îi pune în pericol imaginea publică, după ce Traian Băsescu i-a transmis că nu adoptă un buget din care baronii USL să finanţeze campaniile electorale, premierul Victor Ponta insistă, în fiecare ieșire publică, că nu poate plăti pensiile și salariile indexate în 2014 din cauza șefului statului.

Sigur, propaganda USL ne tot repetă de ani buni că Băsescu este singurul responsabil pentru tot ce întâmplă rău în țară, dar astfel de declarații, care bagă spaima-n pensionari, mult mai ușor de impresionat decât restul electoratului, sunt revoltătoare.
Cred că o serie de precizări, bazate pe date concrete sunt necesare pentru a demonta propaganda premierului Ponta:
În primul rând, bugetul de stat pentru anul în curs a fost adoptat de Parlament în data de... 7 februarie 2013. Nu în noiembrie 2012, nu în decembrie 2012, ci la mai bine de o lună după ce am intrat în noul an. Spre diferenţă de apocalipsa anunţată de Ponta zilele acestea dacă bugetul nu se adoptă cât mai repede, premierul justifica, anul trecut, pe vremea aceasta, de ce nu poate adopta bugetul în 2012. Cu alte cuvinte, atunci când amânarea bugetului s-a produs din cauza sa, nu era nicio tragedie! Dar dacă amânarea bugetului se produce pentru că Băsescu nu e de acord ca fondurile ce revin din acciza pe benzină să meargă în buzunarele baronilor locali, avem de-a face cu o catastrofă!

Adevărul este că anul trecut, în aşteptarea alegerilor parlamentare, USL a amânat schiţarea, aprobarea, adoptarea, etc., a proiectului de buget pe 2013. De ce? Pentru că una promiţi în campanie electorală şi alta faci după ce ai câştigat alegerile cu peste 70%. Până la urmă, dacă vă amintiţi, USL era deosebit de preocupat, după alegerile de anul trecut să împartă ministerele în cât mai multe bucăţi pentru a hrăni cât mai mulţi politruci. Şi pentru asta, fiecare nou minister trebuie să aibă propriul capitol în legea bugetului.
În ceea ce priveşte faptul că nu se pot plăti salariile şi pensiile indexate de la 1 ianuarie în lipsa unui buget, legile în vigoare îl contrazic din nou pe premierul Ponta. Astfel, Legea Finanţelor Publice specifică, în cazul în care bugetul de stat nu este adoptat până la finalul anului că veniturile majorate incluse în proiectul de buget pe 2014 pot fi puse în aplicare prin diferite acte normative, în limita sumelor cuprinse în proiectul de buget.
Aşa cum a amintit şi fostul ministru de Finanţe Gheorghe Ialomiţianu recent, acest lucru s-a întâmplat şi anul trecut şi culmea, a fost pus în aplicare de guvernul Ponta. „Indexarea pensiilor, majorarea veniturilor salariale bugetare pentru profesorii debutanți și rezidenți au fost aprobate prin acte normative date de Guvernul Ponta înainte de trimiterea proiectului legii bugetului în Parlament”, a spus acesta.
Pentru cei mai sceptici, vă invit să citiţi articolul 37 din legea finanţelor publice care detaliază „procesul bugetar în cazul neaprobării bugetului de către Parlament”: „ (1) Dacă legile bugetare nu au fost adoptate cu cel puţin 3 zile înainte de expirarea exerciţiului bugetar, Guvernul îndeplineşte sarcinile prevăzute în bugetul anului precedent, limitele lunare de cheltuieli neputând depăşi de regulă 1/12 din prevederile bugetelor anului precedent, cu excepţia cazurilor deosebite, temeinic justificate de către ordonatorii principali de credite, sau, după caz, 1/12 din sumele propuse în proiectul de buget, în situaţia în care acestea sunt mai mici decât cele din anul precedent. (2) Instituţiile publice şi acţiunile noi, aprobate în anul curent, dar care încep cu data de 1 ianuarie a anului bugetar următor, vor fi finanţate, până la aprobarea legii bugetare, în limita a 1/12 din prevederile acestora cuprinse în proiectul de buget”.
„Sperietorile” pe care USL se lansează în ultimele zile, culminând în această seară cu minciuna „nu mai avem acord cu FMI pentru că Băsescu nu semnează memorandumul cu Fondul” pot fi uşor demontate de date concrete şi legi. Problema este că Victor Ponta se bazează pe slaba informare a majorităţii românilor care, din păcate, încă mai are încredere în mesajele sale. Din ce în ce mai puţini, dar totuşi mult prea mulţi pentru aberaţiile care vin dinspre Palatul Victoria.
http://www.evz.ro/detalii/stiri/apocalipsa-bugetara-dupa-ponta-a-avut-loc-si-anul-trecut-1070543.html

Ronin
Ronin

Mesaje : 241
Data de inscriere : 23/12/2008

Sus In jos

BASESCU, o noua suspendare ? Empty Băsescu şi-a dat foc la valiză. Ca Nero

Mesaj Scris de Ronin Mar Dec 03, 2013 3:28 pm

Mă întreb, unde ne-am fi aflat acum dacă democraţia românească, câtă mai e, n-ar fi rezistat, în 2012, aproape incredibil, atârnată de un fir de păr – decizia, in extremis, a Curţii Constituţionale –, şi USL ar fi făcut tot ce-i trece prin cap.

România este astăzi o ţară aflată la discreţia unei majorităţi parlamentare, complet ruptă de realitatea din teritoriu; o imensă masă de manevră care pretinde că apără interesele electoratului, în timp ce-şi prezervă doar starea de pândă nesăţioasă la ciolanului puterii.

România este ţara al cărei guvern o împarte, după sute de ani, în feude, pentru ca, din punct de vedere financiar şi funciar, să fie operată în beneficiul baronilor locali.

În România există o clasă politică prefăcută şi plină de tupeu, care susţine, la infinit, că orice rău pe care îl aplică poporului este numai şi numai în binele său. În această Românie există un sistem parlamentar în care opoziţia zace moartă şi ne-mbălsămată, bâzâitâ de muşte verzi – fără vreo legătură cu ecologiştii -, care şi azi continuă să se bată pe “rahaturi”.

Este incredibil cum, în aceste condiţii, politicieni ai actualei puteri, altfel “brenduiţi”, în timp, drept “oameni echilibraţi”, să dezvolte declaraţii gogonate, să se contrazică caraghios de la o explicaţie la alta, să-şi piardă proverbiala măsură, doar pentru a susţine o decizie arbitrară şi abuzivă.

Iată reacţia lui Ilie Sârbu, liderul senatorilor social-democraţi, la anunţul făcut de Traian Băsescu, conform căruia nu va semna memorandumul încheiat de guvern cu FMI, întrucât, “la pagina 3, apare o referire la aplicarea accizei de 7 eurocenţi la litrul de carburant”.

„Este o premieră care se apropie de demenţă. Astea sunt mult mai grave decât o suspendare... Sunt în Constituţie şi alte prevederi, dar când vrei să nenoroceşti o ţară, sunt punere sub acuzare. (…) Dacă ar fi vorba şi ar vrea să fie credibil pentru această acciză, pentru noi cei care mergem cu maşinile, ştim că preţul barilului de petrol scade şi nu are influenţă. Dacă se comportă ca acum sunt foarte sceptic că mai putem coabita un an, deşi am făcut tot ce a depins de noi. Noi vrem să fie bine, el vrea să fie rău, atunci trebuie să găsim o soluţie, stăm toţi cu mâinile încrucişate şi admirăm deviaţia de la modul normal şi firesc. Ce facem, îl lăsăm să facă ce a făcut Nero? (…) Gestul este unul iresponsabil, aruncă ţara în haos, sau poate chiar aşa vrea, să dea foc României, se apropie de demenţă. A ajuns în pragul falimentului mental, vrea să distrugă tot. Cred eu că va trebui să găsim o formulă să-l aducem la realitate pe domnul Băsescu. Problema e alta, asta trebuie să vedem, ce se întâmplă cu preşedintele în ultimul timp. (…) Dacă retragem majorarea accizei la carburanţi nu influenţează cu nimic, ăsta e doar un motiv. (…) A găsit el aşa o chestie care crede că-l face popular”.

Am redat, aproape în întregime, fulminanta retorică a senatorului pesedist care seamănă ca ton, aplomb şi verbiaj, cu peroraţia lui Caţavencu, pentru a remarca înăbuşire, în faşă, a propriei “ţineri de minte”.

Remarcaţi că pesediştii sunt, astăzi, extrem de îngrijoraţi de faptul că ţara o să ardă, ca Roma lui Nero, în lipsa acordului cu FMI.

Dar n-aţi uitat, desigur, ce declara actualul premier, Victor Ponta, în 2010, când susţinea că acordul României cu FMI este o “sinucidere naţională”: "Admir poziţia unor ţări care au zis <Stimaţi oameni de la FMI, noi ne descurcăm mai bine fără voi>. Boala crizei mondiale este ca gripa aviară, se învârte peste tot în lume. Dacă alte ţări au trecut mai uşor, România îşi accentuează boala; umblăm în pielea goală. (…) Când vom veni la putere, vom suspenda acest acord!".

Şi nici ce le spunea miniştrilor săi în vara acestui an, la încheierea acordului cu pricina: “Mă bucur că s-a încheiat cu bine şi o să vă autorizăm în mod oficial să facem cererea pentru un nou acord, în aceleaşi condiţii; adică, nu luăm bani, nu ne trebuie bani, avem posibilitatea să ne împrumutăm pe pieţele private, pentru nişte scopuri şi nişte obiective pe care le veţi negocia…".

Şi n-a mai luat nimeni foc...

În schimb, Ponta, Sârbu şi ai lor, care merg doar cu maşinile statului şi “ştiu” că “preţul barilului de petrol scade şi nu are influenţă”, vor să ne dea nouă şi economiei naţionale foc la valiză; ca lampagiii.
http://www.gandul.info/puterea-gandului/basescu-si-a-dat-foc-la-valiza-ca-nero-11736471
Ronin
Ronin

Mesaje : 241
Data de inscriere : 23/12/2008

Sus In jos

BASESCU, o noua suspendare ? Empty Iarnă fierbinte

Mesaj Scris de VANATOR_de_VAMPIRI Mar Dec 03, 2013 3:39 pm

Sprinteni și nărăvași cum perele din sticla de palincă, încă nedeslipiți total din aburul pokerașelor și zaiafeturilor studențești, mânjii guvernamentali trag de preșul legislativului în mai toate direcțiile convenabile lor, un camuflaj la șmecherie a propriilor daraveli bine astupate de declarațiile de avere. Și pe total îi simt ca părți ale unor trupe de guerilă bine înarmate prin vot împotriva unui dușman nedeclarat de ei (nu dă bine) dar sigur, propriul popor. Numără din paișpe în paișpe efectele crizei prelungite, ale tranziției prelungite, cifra paișpe fiind etalonul de măsurare analfabetă a efectelor inutilității lor administrative cu efecte cancerigene în sfera moralei, credinței, a existenței sociale.

Cam asta ar fi radiografia în clar a castei politice la cea de a 23-a comemorare. Dar ăștia de acum, simpatici de-a naiba, înlocuiesc la precizie albul din ”alba-neagra” în cacealmaua ”independenței energetice”, o independență parțială, convenabilă lor și în al cărei protocol covorul roșu este călcat abitir de colaboratorii exogeni, ”tehnocrații” de limbi de mai multe cifre, cei care deja licitează la bursa internațională această colonie din marginea Europei, încă numită România.

Bizar este că, dincolo de mangalagismul ideologic (aparent nuanțat cândva), au dispărut aproape total diferențele dintre partide, alianțe, fronturi și onegheuri etnice, în cursa marele pot al spolierii tuturor resurselor de interes național. Sub pretextul integrării globaliste, mixtura politicianistă de la noi (reiterare a rinocerizării), confundă tot mai absurd masa votanților cu o masă, un birou la care li s-a autorizat funcția de înalți funcționari ai noului imperiu european. În această calitate, pentru venituri bine ascunse de flașneta declarațiilor de avere în dublu și triplu registru, își consumă energia, restul de șmecherie pentru scoaterea ultimei molecule de potențial al dezvoltării acestui pustiu de margine continentală, conform obligațiilor asumate, a jurământului depus pe Bibliile Bancare din lojele imperiale. În această uriașă confuzie se cred și se declară descălecători de țară, mai exact de euroregiuni vasale unui centru de putere exogen duhului național. Ideea cu descălecarea li s-a fixat după estimarea populației țării, a celor câteva milioane de români condamnați la emigrareemigrați

Despre ce independență energetică bolborosesc debarasorii de resurse într-o țară unde autohtonii cu venituri sub media unei supraviețuiri cât de cât civilizată sunt încătușați de marasmul prețurilor enrgetice cu mult peste orice dimensiune a bunului simț? Ce independență energetică și ce foloase are cetățeanul român când, în curând, va fi suprataxat inclusiv pentru amortizarea ”taxei pe stâlp”, diferenței de secțiune a cablului sau despăgubirile pentru păsările Ibis electrocutate? Ce independență energetică mai avem în condițiile în care din exportatori de energie electrică devenim dependenți de importul propriilor resurse, de prețul fixat cât mai pe vârfuri de noii proprietari exogeni?

Scandalul internaționalizat cu bomba ecologică de la Roșia Montană amână pentru o perioadă ordonanța de guvern care va restabili afacerea, guvernul lucrând deasupra legislativului într-o formulă de democrație unică în Europa, pe când ”răscoala” națională de la Pungești este înnăbușită cu eleganță șleampătă de avizele guvernamentale date pentru sondarea, exploatarea gazelor de șist, (citez din presă zona Băilor Felix , Bilad și Periam din județul Timiș). Mai în clar spus, oficial și la vedere se comite un atentat la siguranța națională, otrăvirea pânzei freatice, în capilaritatea ei insuficient cunoscută, condamnând nu doar o zonă, nu doar o regiune ci însăși ființa națională la un proces de eutanasiere extins cu mult dincolo de perioada de extragere a gazelor de șist. Biblica relație de existență, ” apă și pâine” este spulberată, neantizată de ipochimenii descălecători dintr-o altă istorie decât cea românească. Conform unei zvonistici cu șanse de credibilitate, se pare că unii proprietari (cumpărători) de terenuri agricole (150-200 ha) din zona Moldovei au anchesat deja contracte cu firmele străine interesate în exploatarea gazelor de șist. Mai mult, această liberalizare ciudată a cumpărării de proprietăți agricole, mai ales de către persoane din alte spații etnice, cu altă putere investițională, financiară nu este o alternativă guvernamentală în restaurarea economiei agrare ca principală resursă de venit ci o formă ocolită, o cacialma, în generalizarea exploatării gazelor de șist în România. Iar deasupra acestora, ca problemă a problemelor, este păstrarea suveranității prin teritorialitate.

Iată de ce, de maximă urgență, societatea civilă, electoratul ca atare, trebuie să oblige principalele instituții ale statului asupra câtorva tabu-uri care nu pot fi negociate și nici răstălmăcite: Suveranitatea teritorială impune amânarea proiectatei deschideri la vânzare de terenuri către cetățenii străini, inclusiv pentru cei cu dublă cetățenie, pentru o perioadă nedeterminată iar proprietarilor români de terenuri li se interzice utilizarea acestora în alte scopuri decât cele de producție agricolă; Interzicerea prin Lege, în mod clar, atât a prelucrării miniere cu cianuri cât și extragerea gazelor de șist prin metoda fracturării hidraulice.

Împotriva oricăror prognoze meteo, ca cetățean neliniștit, sunt convins că vom avea o iarnă foarte fierbinte.
http://www.ziarulnatiunea.ro/2013/12/02/iarna-fierbinte/
VANATOR_de_VAMPIRI
VANATOR_de_VAMPIRI

Mesaje : 343
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 60
Localizare : undeva in Est

Sus In jos

BASESCU, o noua suspendare ? Empty Comisia anti-Băsescu se împiedică înainte de a se înfiinţa

Mesaj Scris de RAPTOR Mar Dec 03, 2013 3:46 pm

Mai multe elemente apărute în ultimele săptămâni fac tot mai dificil de justificat o anchetă derulată de parlamentari.

„Nu am stabilit cine va conduce comisia, nu am stabilit nici măcar membrii comisiei, deorece azi draftul de hotărâre întocmit de parlamentarii PSD, UNPR şi PC îl vom prezenta şi colegilor de la PNL. Şi când se ia decizia, imediat după Legea bugetului, atunci facem şi nominalizările”, a afirmat ieri Victor Ponta.

Dincolo de explicaţiile oficiale ale şefului Guvernului, surse parlamentare afirmau că social-democraţii vehiculaţi pentru preluarea şefiei comisiei nu sunt convinşi să facă acest pas. Până acum, în interiorul PSD au fost enumerate o serie de nume precum Şerban Nicolae, Toni Greblă sau Ioan Chelaru. Iniţial, nominalizările trebuiau făcute săptămâna trecută, dar au fost amânate pe motiv că Victor Ponta era ocupat cu vizita premierului chinez. Parlamentarii USL recunoşteau, neoficial, că nu le este clar care poate fi finalitatea juridică a demersului, dincolo de problemele de imagine ale lui Traian Băsescu.

Şi aceasta pentru că, luate la bani mărunţi, persoanele care ar urma să fie audiate nu ar fi de mare ajutor din punct de vedere juridic.

Ce planuri are USL

Astfel, o eventuală hotărâre a Parlamentului privind comisia de anchetă poate fi contestată la Curtea Constituţională. Este de aşteptat ca judecătorii CCR să ceară Parlamentului să nu verifice procurorii, pentru că este treaba CSM. Un astfel de răspuns elimină din ecuaţie verificarea procurorului Lucian Papici, acuzat de USL că ar fi verificat terenul cumpărat de Ioana Băsescu. O altă pistă discutată în interiorul USL este audierea lui George Băeşu - şefului Autorităţii Naţionale pentru Restituirea Proprietăţilor (ANRP).

Însă, în declaraţiile de până acum, Băeşu s-a ferit să îl incrimineze pe Papici. Răspunsuri la fel de puţin încurajatoare au venit şi de la alte instituţii care ar trebui să prezinte date Parlamentului. Contractul de credit al Ioanei Băsescu, fiica preşedintelui Traian Băsescu, pentru cumpărarea terenului agricol din judeţul Călăraşi, este în regulă, a declarat Adrian Vasilescu, consilierul guvernatorului BNR, Mugur Isărescu. La rândul său, preşedintele CEC Bank, Radu Gheţea, a declarat că a analizat creditul acordat Ioanei Băsescu de instituţia pe care o conduce şi că nu a constatat că s-ar fi încălcat norme. La comisie ar urma să fie audiat şi ministrul Finanţelor, Daniel Chiţoiu, care a declarat deja că a fost sunat de Traian Băsescu pentru a nu îl schimba pe Radu Gheţea din fruntea CEC. Telefonul preşedintelui este proba cea mai concretă în acest caz, dar aici comisia specială nu ar aduce nimic nou: Chiţoiu şi Gheţea urmau să fie audiaţi, oricum, săptămâna viitoare de o subcomisie a Senatului. De asemenea, comisia ar urma să analizeze un raport al Corpului de Control al primului-ministru, care nu este încă finalizat.

Până la o decizie oficială a Parlamentului, Victor Ponta a continuat atacurile la adresa preşedintelui Traian Băsescu. “Eu cred că avea acest teren de mult şi acum a vrut să-l albească, ca să vă spun direct. Spre finalul mandatului s-a gândit să treacă cumva pe numele familiei nişte proprietăţi pe care probabil că lucra mai de mult la ele”, a spus Victor Ponta. Întrebat dacă are informaţii în acest sens, Ponta a răspuns: “Nu, repet, am ochiul de jurist”.
http://www.romanialibera.ro/actualitate/politica/comisia-anti-basescu-se-impiedica-inainte-de-a-se-infiinta-319516.html
RAPTOR
RAPTOR

Mesaje : 106
Data de inscriere : 18/12/2010

Sus In jos

BASESCU, o noua suspendare ? Empty Nu pot impune Guvernului să renunțe la OUG de modificare a Codului Fiscal

Mesaj Scris de Loreley Mier Dec 04, 2013 10:54 am

Loreley
Loreley

Mesaje : 1181
Data de inscriere : 29/12/2008
Varsta : 44
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

BASESCU, o noua suspendare ? Empty Refuzul meu de a semna Memorandumul nu are legătură cu menținerea acordului cu FMI și UE

Mesaj Scris de Loreley Mier Dec 04, 2013 11:00 am


1. Refuzul meu de a semna memorandumul de aprobare a negocierilor cu FMI nu are nicio semnificaţie din punct de vedere al menţinerii acordului cu FMI şi UE. Acordul e pentru perioada 2013 - 2015 şi el nu se întrerupe decât dacă programul deraiază, cum spune FMI, dacă nu se respectă criteriile macro stabilite încă de la semnarea acordului”,.
2. ”Ori ceea ce eu propun este reducerea şi de taxă, şi corespunzător de cheltuieli în bugetul de stat, ceea ce înseamnă că bugetul rămâne în deficitele convenite”,
3. ”Propagandiştii au mai lansat o teorie - se pierde top-up-ul. Pe fondurile de coeziune, UE finanţeaza cu 85 % proiectele. La negocierile noului buget, eu am susţinut că ţările care au acord cu FMI şi UE să mai primească 10% contribuţie europeană, de la 85 la 95%. Acest top-up de zece procente nu poate fi anulat decât dacă se anulează acordul dintre Fond şi UE şi România. Dar nu se pune problema anulării acordului pentru că nu am ieşit din parametrii stabiliţi, rămâne în deficit şi marjele de inflaţie. Din contră, măsura propusă de mine va reduce inflaţia”,
4. ”Dar nu se pune problema anulării acordului pentru că nu am ieşit din parametrii stabiliţi, rămâne în deficit şi marjele de inflaţie. Din contră, măsura propusă de mine va reduce inflaţia. În aceste condiţii, punctul de vedere al premierului a rămas inflexibil, a susţinut că introduce acciza, şi eu l-am informat că îmi voi susţine punctul de vedere prin mijloacele constituţionale legale, adică voi întoarce bugetul la Parlament, cu propuneri precise de unde să se taie bani, pentru a rămâne în deficitul stabilit şi să nu mărim fiscalitatea pe energie”,
Loreley
Loreley

Mesaje : 1181
Data de inscriere : 29/12/2008
Varsta : 44
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

BASESCU, o noua suspendare ? Empty Ponta nu a înţeles de ce l-am chemat la Cotroceni. El a crezut că vorbim despre buget, eu vorbeam despre accize

Mesaj Scris de Loreley Mier Dec 04, 2013 11:02 am

Loreley
Loreley

Mesaje : 1181
Data de inscriere : 29/12/2008
Varsta : 44
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

BASESCU, o noua suspendare ? Empty Ponta, după întâlnirea cu Traian Băsescu: Președintele va retrimite bugetul în Parlament, apoi îl va contesta la CCR

Mesaj Scris de Loreley Mier Dec 04, 2013 11:03 am

Loreley
Loreley

Mesaje : 1181
Data de inscriere : 29/12/2008
Varsta : 44
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

BASESCU, o noua suspendare ? Empty ACT de GUVERNARE

Mesaj Scris de Loreley Mier Dec 04, 2013 11:09 am

Loreley
Loreley

Mesaje : 1181
Data de inscriere : 29/12/2008
Varsta : 44
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

BASESCU, o noua suspendare ? Empty Chiar pregateste Voiculescu o noua suspendare a lui Traian Basescu?

Mesaj Scris de ana morosana Vin Dec 06, 2013 10:27 am

Ponta este un prim-ministru profund corupt. Asa sa fie!
N-o spun eu, ci ditamai presedintele. Chiar nu inteleg ce i-a trebuit atat de mult timp so spuna.
Atacul de ieri al lui Traian Basescu este fara precedent. Ca gravitate a mesajului.
Pana acum, l-a gratulat pe Victor Ponta cu etichete zoo, gen pisicut si alte cele.
Ei bine, iata ca presedintele a scos sabia adevarata din teaca. Mai mult, spune ca i-a facut lui VP plangere la Parchet.
E clar, creste tensiunea, la fel si miza razboiului. Senzatia mea e ca Basescu stie ce face, Ponta, nu.
Traian Basescu imi lasa impresia ca are sub masa niste carti grele. Altfel, vulpoi batran, nu s-ar baga singur in gura lupului.
L-am ascultat pe Ion Cristoiu, la “Cronica de noapte”, de la Nasul TV, vorbind despre o noua suspendare ca o misiune posibila.
Argumentul sau principal era ca Europa s-a plictisit de Romania, dupa atatea scandaluri, si ca nu-i va mai lua apararea inca o data lui Traian Basescu.
Nici eu nu cred ca o noua suspendare a lui Basescu va atrage urgia bruxeleza asupra USL. Vor fi niste declaratii dure, eventual, dar Bruxelles-ul nu poate face practic nimic.
Sa fim dati afara din UE e exclus, sanctiunile nu convin nici Europei, n-au nevoie de o a doua Grecie. Vor ciripi fioros, dupa care ne vor lasa in plata Domnului daca nu le cerem bani.
Partea de echilibru financiar a fost reglata deja de Boc, l-a si costat pierderea puterii, dar urmasii sai, mai ales cei proaspeti gen Victor Ponta, nu risca sa ramana cu conturile goale.
Sigur, ii va costa si pe uselisti, vor trebui sa se descurce cu bani mai putini si mai scumpi, dar gasesc ei de unde sa taie daca pun mana pe Palatul Cotroceni.
Planul asta nu e al lui Victor Ponta. Dupa cum bine observa si Cristoiu, Ponta nu e el, e rezultanta intereselor mafiei pesediste-peneliste. E suma baronilor si a tuturor celor care au nevoie de o unealta. E telul lui Dan Voiculescu.
De altfel, Voiculescu a avertizat recent cu o noua suspendare a lui Traian Basescu, dar nimeni nu l-a luat in seama. Se pare insa ca omul nu se joaca. Mai ales cand il controleaza chiar pe sefului guvernului.
Dar, vazand declaratiile lui Basescu din seara aceasta, bag seama ca viitorul lui Ponta nu-i tocmai roz. Si ma refer la cel penal.
Cazurile “plagiatul”, “Balta Brailei”, “Rompetrol” si multe altele ii vor atarna ca piatrele de moara de gatlej dupa ce va pierde mandatul de premier.Iar mandatul, ca si majoritatea parlamentara, se risipeste incet-incet, pe masura ce foamea creste.
Oricate televiziuni ai controla, oricat de mult te ajuta Antena 3, nu-i poti duce pe oameni de nas la infinit. De la caderea comunismului, in decembrie ’89, viata arata ca etapele se ard acum cu o rapiditate de neimaginat.
Ce era ieri imposibil, azi devine foarte plauzibil. Iar azi poate fi oricand…
http://www.reportervirtual.ro/2013/12/chiar-pregateste-voiculescu-o-noua-suspendare-a-lui-traian-basescu.html
ana morosana
ana morosana

Mesaje : 201
Data de inscriere : 22/05/2013

Sus In jos

BASESCU, o noua suspendare ? Empty Re: BASESCU, o noua suspendare ?

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum