POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

PORCOPREMIER

3 participanți

In jos

PORCOPREMIER Empty PORCOPREMIER

Mesaj Scris de Admin Sam Oct 05, 2013 6:56 am

PORCOPREMIER 1381611_673210416025590_807692874_n

PORCOPREMIER 10070563996_cc47d216d8_o

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

PORCOPREMIER Empty Adevarurile ascunse ale unei executii

Mesaj Scris de Admin Sam Oct 05, 2013 7:26 am

Da, Ponta, prin intermediul procurorului general Tiberiu Nitu, i-a executat pe Lucian Papici si Mariana Alexandru din posturile lor de la DNA. Totul simplu pana aici. A vrut sa puna mana pe justitie, a dat un semnal si asa mai departe. Stim.

Mai sunt insa si alte cateva lucruri care scapa la o prima vedere. Printre altele, executia care a avut loc in PSD. Sau rolul Uniunii Europene in toata perioada asta.

Hai sa le luam pe rand:

1. Ponta l-a executat pe Dragnea.

Daca e valabila teza (pe care chiar el incearca sa o transmita), ca Ponta a avut puterea sa intervina in justitie si sa schimbe procurori, inseamna ca el putea s-o faca si inainte de terminarea dosarului colegului si, teoretic, prietenului sau Liviu Dragnea, numarul 2 din PSD. Nu dupa, cand acesta, mai mult ca sigur, va fi trimis in judecata. Acum nu-l mai poate ajuta. Deci schimbare asta nu e facuta PENTRU Liviu Dragnea. Lipsa ei a fost ANTI-LIVIU DRAGNEA.

Putem sa ne intrebam de ce nu i-a schimbat pe procurorii care se ocupau de dosarul Dragnea inainte. In primul rand, pentru ca Victor Ponta nu-si risca pielea pentru a-l apara cu orice pret pe un coleg incomod. Cu un Dragnea scos din joc, mai e vreun pericol pentru Ponta in PSD? Niet!

Dragnea stia ca Ponta i-a facut bucata, altfel nu se explica atacul sau la premier, cand a spus ca "el voteaza proiectul ca deputat, nu sufera de dubla personalitate". Nu-ti permiti sa-ti ataci seful daca nu esti suparat pe el. Se stie de ce.

2. Premierul n-a vrut sa plateasca pentru Schengen

Se stie, Ponta fuge de vina pe unde poate. Si in cazul asta, al faptului ca a facut, prin intermediul lui Nitu, schimbarile de procurori la o saptamana dupa ce fusesera delegati, Ponta nu a vrut sa fie CONDAMNAT POLITIC de o tara intreaga pentru Schengen. Asta e pielea pe care n-a riscat-o pentru Dragnea. Atentie: cat timp nu a fost clar, public, ca Franta respinge aderarea noastra la Schengen, Ponta nu si-a permis mutarea cu procurorii.

El stia ca oricum nu intram, dar cei mai multi oameni din tara asta nu stiau, asa ca, PUBLIC, ar fi fost invinuit ca nu intram pentru ca a facut schimbarea, cu complicitatea lui Nitu.

Nimeni nu-i poate spune "n-am intrat in Schengen din cauza ta" pentru ca acum poate spune "uite, oricum nu intram, a zis Franta inainte".

3. Ponta va trebui sa dea inapoi cu justitia

La prima vedere, ai spune ca pe Victor Ponta il doare in palarie de ce cred Uniunea Europeana, Germania, Franta, SUA. Dar nu e asa. Va asigur, ca un om care stie ce vorbeste, ca lui Ponta ii pasa foarte mult.

Doar ca, din cand in cand, lui trebuie sa ii arati fie batul, fie zaharelul. In 2012, i s-a aratat batul. Dupa, i s-a dat ceva zaharel. De aceea, depinde in mare masura de Occident cum va merge justitia din Romania. Si as putea sa pariez ceva - Occidentul nu va sta cu mainile in san. Iar Ponta va trebui sa dea inapoi.

4. Basescu, aproape de infrangere. Si nu va sta degeaba

Cred ca Traian Basescu e furios. N-a aratat-o, dar ar trebui sa fie. Pentru ca risca sa piarda jocul procurorilor. Pe care il castigase in prima faza.

5. Crin Antonescu, intr-o dilema strategica

Antonescu era lasat pe dinafara din punct de vedere al pozitionarii politice dupa conflictul Basescu-Ponta pe tema procurorilor. Rezultatul l-am vazut vineri.
http://www.ziare.com/victor-ponta/stiri-victor-ponta/adevarurile-ascunse-ale-unei-executii-1260731

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

PORCOPREMIER Empty Cum a redevenit Victor Ponta cârlanul lui Ion Iliescu

Mesaj Scris de Loreley Sam Oct 05, 2013 7:42 am

Loreley
Loreley

Mesaje : 1181
Data de inscriere : 29/12/2008
Varsta : 44
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

PORCOPREMIER Empty Ponta, un elefant scapat in magazinul cu portelanuri

Mesaj Scris de EMIR AMIR Dum Oct 06, 2013 6:40 am

Banuiam ca, la gafa antologica a premierului de a intra cu cizmele in justitie - cu copitele, cum se exprima metaforic un cotidian central sau numai cu bocancii cum cauta sa fie mai delicat domnul Basescu - va reactiona Europa si va replica America, dar nu m-am asteptat ca raspunsul sa vina chiar atat de prompt.

Un picior in fund, cu felicitari

Am ramas surprins si la violenta replicii diplomatilor americani care, referindu-se la procurorii demisi la ordinul lui Ponta pe motiv ca sunt "basisti" si "instrumenteaza dosare politice", isi exprima "admiratia si aprecierea pentru activitatea lor excelenta".

Ce idilic: vinovatii au fost executati de voi, dar noi le acordam o diploma magna cum laudae post mortem, pentru descuarajarea coruptiei si incurajarea statului de drept! Gaudeamus Igitur!

Nu cred ca domnul Ponta sa fi tras cat de cat vreo concluzie din toata istoria asta, dar nici nu-i cade bine in momentul cand tocmai isi pregateste valizele, ca sa-l primeasca americaii cu fanfara si imn, la scara avionului. Vizita oficiala e programata chiar in luna aceasta.

Poate ca de aceea si-a pus la repezeala cateva fire de cenusa in cap. Nu multe, numai ca de ochii soacrei: "Sunt si tanar si imprudent, Iliescu avea dreptate, eu nu trebuia sa vorbesc despre un procuror".

Nu-i numai tanar, e chiar infantil: problema nu este ca a vorbit cu procurorul - ca doar procurorii nu raspandesc boli molipsitoare - problema este ce a vorbit. Ca a dat ordine, nu ca a fost imprudent.

Lectiile de bune maniere ale lui Crin

Care imprudent? Slab! Natafleata. Cand esti imprudent, ai sfeclit-o o data, iar a doua oara sufli in iaurt. Premierul nu sufla demult in nimic. A mai calcat peste portelanuri si cu alta ocazie. L-a aruncat peste bord pe campionul anticoruptiei, Morar, l-a dat de-a dura pe Doru Tulus, iar acum a dat cu copita in Lucian Papici si in Mariana Alexandru.

De altfel, UE l-a pus la punct pe Ponta inaintea SUA, prin ambasadorul Olandei, Matthijs van Bonzel, care l-a sfatuit fara ocol sa se abtina de la orice comentarii si interferente in politicile Procuraturii Generale. N-a zis sa nu-i dea procurorului buna ziua. Sa se abtina de la comentarii si interferente. Atat, precis si clar.

Gafele n-ar fi de mirare, daca insusi premierul n-ar fi procuror, daca n-ar sti perfect obligatiile sale profesionale si prevederile legii privind independenta justitiei, daca n-ar cunoaste cum e chestia cu deontologia, domeniu in care a ajuns sa-i dea lectii de bune maniere pana si habarnamistul Crin Antonescu.

Limbaj suburban

Ei bine, iata cu ce limbaj se exprima despre justitie fostul procuror, ajuns premier: "Domnule, nu a fost demis, i s-au terminat mandatele, a avut doua mandate. Si Basescu isi termina mandatele. Ce facem, il tinem si pe Basescu, si pe Papici, si pe Morar, ca moare tara fara Papici, Morar si Basescu?"

Fireste ca amestecarea numelui lui Traian Basescu cu ale celor doi procurori este un efect de regie pentru directorul de scena Ponta, care grupeaza chiar si publicul spectator in "basist" si "nebasist", ca sa demonstreze ca si-a insusit limbajul formatorilor de opinie de la Antenele Antiparchet.

Asta da bine in fata respectivilor telespectatori, care inghit cu placere orice praf in ochi, daca vine dinspre canalele preferate. Dar nu cred ca are curajul Ponta s-o debiteze nici la Washinghton, nici la Bruxelles. Este strict pentru uz intern.

Adevarul e ca il doare pe Ponta reactia strainatatii, dar ii este mai aproape camasa decat haina si ar fi mai dureroasa reactia baronilor locali, care stau ca pe ace, simtind cum, de la o vreme, coruptii sunt egali in fata legii cu borfasii si cu pungasii. Se simtea nevoia unui semnal din partea lui Ponta, ca-i apara.

Bratul politic e lung

Si semnalul a venit. El le spune ca, pentru Ponta, baronii din tara sunt mai importanti decat toata America si Europa la un loc, intrucat bine a zis cine a spus ca nu doamna Merkel voteaza in judetul Teleorman.

Dar semnalul este si catre magistrati: fiti atenti, ca bratul politic e lung. El poate lovi din nou, daca va atingeti de dosare grele. Feriti-va de copita mea si de ceasul rau.

De America si de Europa, pe elefantul Ponta il doare-n trompa. Europa strange surubul cu Schengen-ul cand e vorba de rromi si cu raportul MCV cand e vorba de justitie, alta paghie n-are. Cu atat mai bine: de la Schengen oricum ne-am luat gandul, iar raportul e ca si amanat. N-are decat sa ne ia caii de la bicicleta.

Ca urmare, premierul face ce stie el, adica ce i-au spus baronii, cum il sfatuieste in taina domnul Ion Iliescu si cum fara indoiala il inghionteste din cand in cand domnul Ilie Socru.
http://www.ziare.com/victor-ponta/premier/victor-ponta-un-elefant-scapat-in-magazinul-cu-portelanuri-1260814
EMIR AMIR
EMIR AMIR

Mesaje : 296
Data de inscriere : 20/10/2012

Sus In jos

PORCOPREMIER Empty Re: PORCOPREMIER

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum