POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

BASTA , VARANUL se KK pe labarari si pe Cacarau SHI trece in barcazul PSD

5 participanți

In jos

BASTA , VARANUL se KK pe labarari si pe Cacarau SHI trece in barcazul PSD Empty BASTA , VARANUL se KK pe labarari si pe Cacarau SHI trece in barcazul PSD

Mesaj Scris de Admin Joi Iun 20, 2013 2:23 pm

BASTA , VARANUL se KK pe labarari si pe Cacarau SHI trece in barcazul PSD Pizap.com10.0571621628478169441371737546140



Dan Voiculescu a rupt protocolul cu PNL. PC se pregateste de destramarea USL si de trecerea in barca PSD
Vicepresedintele Partidului Conservator (PC), Bogdan Ciuca, a declarat joi ca protocolul Aliantei de Centru – Dreapta (ACD) nu mai functioneaza si ca de acum inainte conservatorii vor face declaratii in nume propriu. Ciuca a explicat decizia conducerii PC sustinand ca in ultima perioada nu au mai existat consultari la nivelul celor doua partide pe proiecte legislative sau declaratii. Totodata, vicepresedintele PC a tinut sa precizeze ca nu se pune problema unei ruperi a ACD.
“Protocolul ACD nu functioneaza. Nu au mai fost intalniri in teritoriu, nu au mai existat consultari intre cele doua partide. Nu va speriati, nu se rupe USL, este si ramane in continuare cel mai drag proiect al PC. Pentru ca ne intrebati atunci cand vorbim de declaratii politice, de initiative legislative ne intrebati daca s-au discutat in ACD, practic acest gen de intalniri n-au existat. Facem cunoscut de azi incolo ca toate pozitiile PC sunt ale PC si toate pozitiile PNL sunt ale PNL. Cand va fi momentul sa avem o decizie comuna se va anunta. Nu vizam o rupere, nu vizam o plecare”, a declarat Bogdan Ciuca la Palatul Parlamentului.
Neoficial, potrivit Hotnews.ro,  conservatorii sustin ca partidul pregateste campania pentru alegerile europarlamentare si ca strategia se bazeaza pe promovarea partidului fara PNL.
Mihai Voicu, vicepresedinte PNL: “Este o relatie normala care a inceput de foarta multa vreme in conditii foarte si aceasta realtie trebuie privita in contextul USL. PC si PNL au decis sa mearga separat la alegerile europarlamentare dupa cum stiti dar asta nu insemana ca nu functioneaza ACD. Cred  ca orice fel de discutie este deschisa si nu reprezina in niciun fel degradarea relatiilor politice in interiorul ACD. Nu cred ca USL si nici ACD vor fi afectate de o participare separata la alegerile europarlamentare.”(Romania TV)
Surse politice au delcarat pentru Hotnews.ro ca partidul lui Dan Voiculescu isi pregateste strategia politica pentru viitor si incearca sa se delimiteze treptat de PNL in cazul in care USL se va rupe, iar liberalii vor fi scosi de la guvernare.”Conservatorii au racolat foarte multi parlamentarii PP-DD si au deja grupuri parlamentare. Daca conjunctura politica se schimba, parlamentarii PC sunt esentiali in sustinerea unui guvern PSD fara liberali”, au explicat sursele citate.
Totodata, aceleasi surse sustin ca relatia PC-PNL a inceput sa se deterioreze de la numirea procurorilor si faptul ca Victor Ponta a fost cela care a decis nominalizarile. De altfel, liberalii recunosc neoficial ca relatiile cu PC s-au racit in ultima perioada.
Conservatorii au racolat in ultima perioada parlamentari PPDD la concurenta cu PSD. La inceputul saptamanii, omul de incredere al  lui Dan Diaconescu, Tudor Barbu, a parasit PPDD si s-a inscris in PC.
De la inceputul sesiunii parlamentare, conservatorii au racolat 7 parlamentari de la PPDD si PDL. La Camera Deputatilor PC are in prezent 18 parlamentari, iar la Senat 8 mandate.
In ianuarie 2010, inaintea infiintarii USL, liberalii si conservatorii s-au aliat si au format ACD (Alianta de Centru Dreapta) care are ca sigla o sageata inscrisa intr-un patrat sub care se afla denumirile prescurtate ale celor doua formatiuni.


http://ancheteonline.ro/2013/06/dan-voiculescu-a-rupt-protocolul-cu-pnl-pc-se-pregateste-de-destramarea-usl-si-de-trecerea-in-barca-psd/


Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

BASTA , VARANUL se KK pe labarari si pe Cacarau SHI trece in barcazul PSD Empty Antonescu dă cu flit partidului lui Voiculescu

Mesaj Scris de ELVIRA Sam Iun 22, 2013 4:52 am

ELVIRA
ELVIRA

Mesaje : 247
Data de inscriere : 18/01/2010
Varsta : 36
Localizare : Vancouver

Sus In jos

BASTA , VARANUL se KK pe labarari si pe Cacarau SHI trece in barcazul PSD Empty INTERESANT PUNCT DE VEDERE

Mesaj Scris de Joker2009 Sam Iun 22, 2013 11:13 am

Joker2009
Joker2009
Admin

Mesaje : 1092
Data de inscriere : 30/09/2009

Sus In jos

BASTA , VARANUL se KK pe labarari si pe Cacarau SHI trece in barcazul PSD Empty Crin și pajul lui Felix mimează cearta în ACD

Mesaj Scris de Katana-TACETI DIN GURA ! Lun Iun 24, 2013 6:06 pm


Așa-zisele supărări dintre Crin Antonescu și Felix a fost din nou mimate ca-ntr-o scenetă de mâna a două de la un teatru mic de provincie. Ca două țate fără vlagă, Crin și Daniel Constantin s-au prefăcut că se ceartă din nou pe tema nefuncționalității Alianței de Centru-Dreapta. Tonul a fost dat de către aghiotantul lui Felix, Daniel Constantin. Acesta a vorbit într-o conferință de presa susținută în week-end la Bistrița, că Alianța de Centru Dreapta (ACD) este un proiect "care nu a funcționat" și că îi degrevează pe liberali de sarcina de a mai negocia protocoale de colaborare cu PC în județele în care acestea nu există. De parcă un partid de sub% poate „degreva” sau obliga un aliat politic incomparabil mai mare să facă ceva."Alianța de Centru-Dreapta este un proiect care nu a funcționat. Nu există protocol de funcționare la nivel local în 28 de judete, chiar și în Bistrița-Năsăud. Asta e mai puțin important, dar am trecut peste aceste chestiuni și e într-un fel, dacă vreți, și o degrevare, o sarcină pe care o luăm de pe umerii Partidului Național Liberal de a negocia în fiecare județ protocol de colaborare cu Partidul Conservator", a spus Daniel Constantin.  Ulterior, acesta și-a mai înmuiat tonul și a spus ca mai mult este o părere de rău că relația din PNL și PC nu mai este cea fost, în condițiile în care liberalii caută să se distanțeze de problemele în justiție ale lui Felix Voiculescu. "Mi-am exprimat regretul ca, din pacate, acest proiect politic nu a functionat asa cum ne-am fi dorit. E o constatare pe care am facut-o si eu, si domnul Antonescu. Nu este niciun motiv de suparare, important este - si cred ca acesta este mesajul cel mai important pentru cetateni - ca Uniunea Social Liberala functioneaza, va functiona in continuare, pentru ca e mai mult o obligatie. In primul rand este o obligatie pe care o avem catre cetateni. Cetatenii ne-au dat incredere, avem o majoritate solida, avem toate atuurile si nu avem niciun fel de scuza sa nu ducem mai departe acest proiect si programul de guvernare cu care a fost validat proiectul USL", a afirmat presedintele PC.



Antonescu se dă „gelos” pe relația PC-PSD

Pe de altă parte, Crin s-a făcut că-și atacă și el partenerul de coaliție. Dar o „agresivitate” soft, cât să întrețină praful în ochi aruncat de la mijlocul săptămânii trecute. Antonescu afirmat, duminică seară într-o emisiune televizată de la trustul media al lui Felix, că "sentimentul său" este că actualul lider al Partidului Conservator, Daniel Constantin, este mai apropiat de PSD și nu s-a arătat deranjat de perspectiva unei alianțe între PC și PSD. "Sentimentul meu a fost acela ca Daniel Constantin e mult mai apropiat de PSD. (...)Dacă vor sa oficializeze legătura cu PSD e foarte bine, atunci să facă asta", a afirmat Antonescu. El a mai adăugat că la discuțiile cu PSD au asistat mereu și membri ai PC și că nu ar fost niciodată lăsați deoparte. Pseudo-ceara în ACD a apărut săptămâna trecută de o scenă de Caragiale, în care cei de la PC au acuzat PNL-ul că nu le-ar fi răspuns la o scrisoare pe care le-au trimis-o în urmă cu două luni de zile. 
Katana-TACETI DIN GURA !
Katana-TACETI DIN GURA !

Mesaje : 230
Data de inscriere : 29/10/2012

Sus In jos

BASTA , VARANUL se KK pe labarari si pe Cacarau SHI trece in barcazul PSD Empty Cum se vede de la Bruxelles noua Constitutie a Romaniei

Mesaj Scris de GIGI_BERBECOSU Mar Iun 25, 2013 11:03 am


de ce ii era frica lui Victor Ponta ar putea sa nu scape. Constitutia Romaniei ar putea fi evaluata din punctul de vedere al standardelor democratice la Bruxelles, imediat dupa Constitutia Ungariei. Surse politice sustin ca o astfel de idee a fost deja vehiculata la nivelul Parlamentului European. Comisia pentru libertati civile, justitie si afaceri interne din PE a propus, in proiectul de rezolutie privind Ungaria, ca toate statele membre sa fie verificate in mod regulat daca respecta valorile comune ale UE. ….
@

GIGI_BERBECOSU
GIGI_BERBECOSU

Mesaje : 248
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

BASTA , VARANUL se KK pe labarari si pe Cacarau SHI trece in barcazul PSD Empty PNL-PC, divort de rebranduire sau fuga sobolanilor?

Mesaj Scris de GIGI_BERBECOSU Mier Iun 26, 2013 6:49 am

GIGI_BERBECOSU
GIGI_BERBECOSU

Mesaje : 248
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

BASTA , VARANUL se KK pe labarari si pe Cacarau SHI trece in barcazul PSD Empty Re: BASTA , VARANUL se KK pe labarari si pe Cacarau SHI trece in barcazul PSD

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum