POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu

+4
VIO_ANA
VANATOR_de_VAMPIRI
FRANK ZAPA[KING]
Admin
8 participanți

In jos

Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu Empty Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu

Mesaj Scris de Admin Dum Iun 29, 2014 11:55 pm

Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu 711f7c199908687ea6899b86ed7c8c86
DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu. Ceea ce se spune de peste două săptămâni pe surse, capătă din ce în ce mai mult contur. Procurorii DNA ar urma chiar să solicite Camerei Deputaţilor avizul pentru arestarea lui Ponta. În acest fel se adeveresc spusele lui Dragnea în faţa baronilor, la întâlnirea de pe vaporaşul de la Brăila, că Ponta a greşit grav şi nu va fi candidatul PSD, dar şi presupunerile celor mai mulţi cunoscători, că scandalul declanşat de Antena3 are menirea de a transforma inculparea lui Ponta într-o nouă răzbunare politică a lui Băsescu. La pachet cu răzbunarea Procurorului-şef DNA, Laura Codruţa Kovesi, prinsă şi ea în iţele acestui scandal. Dealtfel, în scandalul Bercea vs M. Băsescu s-a vorbit doar sporadic şi tangenţial despre rolul doamnei Ponea în dosar. Noi credem că aici este cheia. Iar Duicu ştie foarte bine. Altminteri nu avansa el, un interlop, în PSD, cu o asemenea viteză. Oameni buni, la momentul arestării sale, Adrian Duicu urcase neverosimil în ierahia partidului, era preşedintele Ligii Aleşilor Locali din PSD. Ales sub privirile lui Ponta, şi la recomandarea lui protectoare. Practic, Duicu a primit această poziţie ca un cadou de ziua lui. Să aducem aminte şi de legea prin care Şeful Poliţiei Române primeşte, la propunerea directă a lui Victor Ponta, rang de secretar de stat? Propunere care a venit chiar după arestarea lui Duicu?

Dar să revenim la datele din Dosarul Duicu. Pentru că, brusc, apar elemente noi. Astfel, procurorii DNA arată, într-un referat în cazul Duicu, că şeful Poliţiei Române, Petre Tobă, s-a prezentat la Guvern, la solicitarea premierului Victor Ponta, pentru a discuta cu fostul şef al CJ Mehedinţi, DNA invocând ca probă declaraţia lui Tobă, fără a reda însă afirmaţiile acestuia. Sunt însă lesne de dedus.Procurorii DNA spun, în referatul din 27 iunie pentru prelungirea arestării lui Adrian Duicu, fostul şef al CJ Mehedinţi, că Petre Tobă, s-a prezentat la Guvern, pe 13 iunie, la solicitarea premierului Victor Ponta, pentru a discuta cu Duicu.Procurorii DNA precizează că "mai multe persoane au fost audiate în calitate de martor şi au fost solicitate înscrisuri de la mai multe instituţii, mijloacele de probă astfel administrate confirmând situaţia de fapt".

În acest sens, ei menţionează, printre altele, "declaraţia martorului Tobă Petre, inspectorul general al Poliţiei Române, din care rezultă faptul că s-a întâlnit cu inculpatul Duicu Ioan-Adrian în sediul Guvernului, prilej cu care acesta din urmă a făcut 'aprecieri pozitive' la adresa inculpatului Ponea Constantin Stefan (fostul şef al Poliţiei Mehedinţi, n.r.)".

Potrivit referatului DNA citat, la data de 20 martie 2013 fostul şef al Consiliului Judeţean (CJ) Mejedinţi i-a cerut lui Doru Dumitrescu, la acea dată adjunct al secretarului de stat în cadrul Ministerului Afacerilor Interne, şef al Departamentului de Ordine Publică în cadrul aceluiaşi minister, să discute cu Petre Tobă în sensul de a obţine promovarea lui Ştefan Ponea, şeful Inspectoratului de Poliţie al Judeţului (IPJ) Mehedinţi la data faptelor, într-o funcţie de conducere în cadrul Inspectoratului General al Poliţiei Române (IGPR).

Cei doi au purtat o altă discuţie pe aceeaşi temă şi pe 3 aprilie 2013, stabilind să se întâlnească şi să discute în ziua următoare, discuţie la care urma să participe şi Ponea.

La data de 11 iunie 2013, Duicu îi comunică lui Dumitrescu că, pe data de 13 iunie 2013, intenţionează să meargă la premier: "Mă duc la premier dimineaţă şi o să-l pun şi pe premier să sune, că eu vreau să-l stabilizez pe acesta bine acia", se arată în referat.

La data de 13 iunie 2013, Duicu s-a deplasat la Bucureşti, fără a fi însoţit însă de şeful de atunci al IPJ Mehedinţi, spun procurorii.

"Aici, de la cabinetul prim-ministrului, l-a sunat pe numitul Ponea Constantin Ştefan, transmiţându-i că la premier se află ministrul afacerilor interne. Apoi, numitul Duicu Ioan-Adrian i-a transmis lui Ponea Constantin Ştefan un SMS, transmiţându-i că prim-ministrul l-a chemat pe Tobă Petre la Guvern. La solicitarea prim-ministrului, numitul Tobă Petre s-a prezentat la Guvern, prilej cu care aici s-a întâlnit cu numitul Duicu Ioan-Adrian, care i-a solicitat menţinerea temporară a numitului Ponea Constantin Ştefan în funcţia deţinută şi promovarea sa ulterioară în funcţia de director adjunct al Direcţiei Ordine Publică, solicitare cu care numitul Tobă Petre s-a arătat de acord", se arată în referatul procurorilor.

Aceştia mai spun că, în aceste împrejurări, fostul şef al CJ Mehedinţi, folosindu-se de autoritatea conferită de poziţia sa în cadrul Partidului Social Democrat, a obţinut folosul pe care i-l promisese fostului şef al poliţiei judeţene.

"Apoi, numitul Duicu Ioan-Adrian l-a sunat pe numitul Ponea Constantin Ştefan, comunicându-i rezultatul întâlnirii avute cu Tobă Petre: 'ţie ţi-a rezervat director adjunct la Ordine Publică şi-l ţine până te hotărăşti tu să pleci de-acolo şi i-am spus: nu pleacă acum de aicea…ştia subiectul de ea, că vrea să vină la Parchetul General, că la DNA a avut o problemă şi n-a pus-o acolo…deci e absolut ok, o să urmeze treaba aia cât de curând; cealaltă zic; ceea ce te interesează cel mai mult'", se mai spune în referat.

Procurorii notează că, în acest fel, Duicu i-a transmis lui Ponea că, în viitor, acesta va obţine şi folosul vizat pentru soţia acestuia, Elisabeta Ponea, respectiv ocuparea unei funcţii de conducere în cadrul unei structuri de parchet din Bucureşti.

Referat DNA: Discuţii privind numirea Elisabetei Ponea in conducerea DNA/PICCJ; propunerea a fost transmisă CSM

Discutii intre Adrian Duicu, fost presedinte al CJ Mehedinti, si Adrian Badescu, consilier in cadrul Cancelariei Prim-ministrului si presedinte al TSD Mehedinti, in legatura cu numirea Elisabetei Ponea intr-o functie de conducere la PICCJ sau DNA, dar si faptul ca propunerea in cazul procuroarei a fost inaintata CSM de catre ministrul Justitiei apar in referatul procurorilor anticoruptie prin care acestia cereau prelungirea masurii arestarii preventive in cazul fostului sef al CJ Mehedinti, scrie si Agerpres.

In ceea ce priveste folosul pretins de catre Stefan Ponea pentru sotia sa, Elisabeta Ponea, respectiv numirea intr-o functie de conducere in cadrul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie (PICCJ) sau in cadrul Directiei Nationale Anticoruptie (DNA), procurorii sustin ca din mijloacele de proba administrate pe parcursul urmaririi penale au reiesit urmatoarele aspecte relevante:

"In 8 iulie 2013, Adrian Duicu l-a contactat telefonic pe Adrian Badescu, consilier in cadrul Cancelariei Prim-ministrului si presedinte al TSD Mehedinti, caruia i-a spus sa-i transmita lui Vlad Stoica, sef al Cancelariei Prim-ministrului, ca acesta din urma sa-i duca premierului CV-ul numitei Elisabeta Ponea", se spune in referatul DNA.

Potrivit documentului, in cadrul discutiei, Adrian Duicu a convenit cu Adrian Badescu ca acesta sa-i spuna sefului Cancelariei premierului ca primii doi s-ar fi intalnit si ca nu au discutat aceste aspecte "sensibile" la telefon.

"(...)

Adrian Duicu: Deci am vorbit de toate comunele, numai de treaba mea nu l-am intrebat de ce nu am fost. Am fost cu el la masa, m-a luat cu el cu masina. (...) N-o sa-i spun lu' Vlad prin telefon eu.

Adi Badescu: Asa?

Adrian Duicu: Sa-i duca CV-ul lu'... m-a intrebat de CV-ul lu' ...

Adi Badescu : Vlad?

Adrian Duicu: Lu' madam Ponea. Da.

Adi Badescu: A! Lu' ... asa? Am inteles.

Adrian Duicu: Lu' doamna... doamna lu' sefu' ... a lu' Ponea.

Adi Badescu: Aha. Am inteles.

Adrian Duicu: Stii?

Adi Badescu: Bine. Bine.

Adrian Duicu: Spune-i lu' Vlad tu ca eu nu pot sa-i spun. Ii spun ca o sa-i spui tu ceva ca eu... Ca ti-am spus tie, ca m-am intalnit cu tine si ti-am spus, nu la telefon.

Adi Badescu: Da. Da. Am inteles.

Adrian Duicu: Sa duca CV-ul pentru... pentru procuroru', pentru Ponea.

Adi Badescu: Aha. Am inteles.

Adrian Duicu: Lu' doamna Ponea.

Adi Badescu: Ihi.

Adrian Duicu: Neaparat ii spui lu' Vlad! Da?

Adi Badescu: Da.

Adrian Duicu: M-a intrebat de el unde e."

Procurorii mai arata ca, ulterior, in aceeasi zi, Adrian Duicu l-a contactat pe Vlad Stoica, pentru a se asigura ca Adrian Badescu i-a transmis "mesajul".

In 11 iulie 2013, Adrian Duicu a mai purtat o discutie telefonica pe aceeasi tema cu Adrian Badescu:

(...)

Adi Badescu: Si cu ala, nu stiu. Ii mai aduc aminte si azi sa-i dea lu' al mare.

Adrian Duicu: Cu?

Adi Badescu: CV-ul, ii mai aduc aminte si azi sa i-l dea lu' al mare.

Adrian Duicu: Da. Da. Da. (...)

De asemenea, s-a retinut de DNA ca, in 2 septembrie 2013, Adrian Duicu i-a transmis lui Stefan Ponea un mesaj SMS cu urmatorul continut: "Zilele.astea.o.sa.fie.contactata.sotia.ta"

"La data de 4 septembrie 2013 Ministerul Justitiei a transmis Consiliului Superior al Magistraturii propunerea ca numita Elisabeta Ponea sa fie numita in functia de procuror sef al Sectiei Judiciare a Directiei Nationale Anticoruptie", se mai spune in document.
http://www.comisarul.ro/actualitate/scandalul-bercea-se-devoaleaza/dna-il-va-chema-pe-_110214.html

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu Empty Re: Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu

Mesaj Scris de FRANK ZAPA[KING] Lun Iun 30, 2014 2:34 pm



Mihai,sa se adevereasca,pina la virgula tot ce prognozezi tu,si eu cred la fel,asa ca nu-mi ramine decit sa astept,ca rotitele alea micute,din uriasul mecanism al justitiei sa puna in miscare malaxorul ,din care o data intrat,nu te mai salveaza nimeni.

FRANK ZAPA[KING]

Mesaje : 26
Data de inscriere : 20/05/2014

Sus In jos

Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu Empty La DNA bate Toba sau canta tambalul (cu batista pusa) ?

Mesaj Scris de VIO_ANA Lun Iun 30, 2014 6:42 pm

VIO_ANA
VIO_ANA

Mesaje : 44
Data de inscriere : 04/04/2014

Sus In jos

Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu Empty Re: Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu

Mesaj Scris de FRANK ZAPA[KING] Mier Iul 02, 2014 9:53 am


Da,in acest dosar,nu este acuzat,dar va fi acuzat,intr-un dosar conex,care va fi disjuns din cazul DUICU...........
Ar fi noaptea mintii,ca VICTOR PONTA,CEL CARE PATRONEAZA ACESTE FENOMENE DE CORUPTIE SI TRAFIC DE INFLUENTA SA NU FIE MACAR COMPLICE.
Adica,la el ,IN CASA,PE TELEFOANELE LUI,CU OAMENII DIRECT SUBORDONATI LUI SE INTIMPLA,SI EL VICTOR PONTA E INGERAS.

Dle VAMPIR............e buna gluma............

FRANK ZAPA[KING]

Mesaje : 26
Data de inscriere : 20/05/2014

Sus In jos

Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu Empty salve , amigo

Mesaj Scris de Admin Joi Iul 03, 2014 11:29 am

FRANK ZAPA[KING] a scris:

  Mihai,sa se adevereasca,pina la virgula tot ce prognozezi tu,si eu cred la fel,asa ca nu-mi ramine decit sa astept,ca rotitele alea micute,din uriasul mecanism al justitiei sa puna in miscare malaxorul ,din care o data intrat,nu te mai salveaza nimeni.

eu sper sa se adevereasca , in caz contrar suntem in galeata pt.cel putin o generatie

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu Empty Voiculescu s-a speriat rău. Cere strămutarea procesului ICA

Mesaj Scris de FUCK YOU Joi Iul 03, 2014 12:14 pm

FUCK YOU
FUCK YOU

Mesaje : 407
Data de inscriere : 03/10/2012

Sus In jos

Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu Empty Blaga și Iohannis, doi iobagi pe moșia arendașului Voiculescu

Mesaj Scris de DORIANA-YOKO Joi Iul 03, 2014 6:20 pm

DORIANA-YOKO
DORIANA-YOKO

Mesaje : 900
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu Empty Sfârşitul patronului de presă Dan Voiculescu alias Varanul

Mesaj Scris de DORIANA-YOKO Vin Iul 04, 2014 8:10 am

DORIANA-YOKO
DORIANA-YOKO

Mesaje : 900
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu Empty Al treilea moment al adevărului pentru DNA

Mesaj Scris de VIO_ANA Vin Iul 04, 2014 4:12 pm

..... o acțiune convingătoare a DNA împotriva domnului Dragnea ar putea semnifica o îmbunătățire semnificativă a imaginii Direcției.

cititi continuarea

AICI
.

VIO_ANA
VIO_ANA

Mesaje : 44
Data de inscriere : 04/04/2014

Sus In jos

Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu Empty TAPALABĂ

Mesaj Scris de VIO_ANA Vin Iul 04, 2014 4:32 pm

De ce EVZ nu e Antena 3. Un răspuns pentru cititori și unii colegi
citeste AICI
.

VIO_ANA
VIO_ANA

Mesaje : 44
Data de inscriere : 04/04/2014

Sus In jos

Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu Empty Amănunte explozive din dosarul Bercea - Băsescu

Mesaj Scris de BEAU & BEAU Sam Iul 05, 2014 10:08 am

Amănunte explozive din dosarul Bercea - Băsescu.
În dosar există şi interceptări care ar putea veni în sprijinul declaraţiilor intermediarului Marian Căpăţână, care a susţinut în faţa judecătorilor că Dan Voiculescu ar fi oferit un milion de euro pentru atragerea preşedintelui în scandal…………….

cititi continuarea AICI .

BEAU & BEAU
BEAU & BEAU

Mesaje : 198
Data de inscriere : 21/05/2013
Varsta : 59

http://romanicablues.wordpress.com/

Sus In jos

Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu Empty Marian Căpățănâ: Voiau să inducă ideea că o parte din bani mergeau către Traian Băsescu

Mesaj Scris de BEAU & BEAU Sam Iul 05, 2014 10:10 am

Dan Voiculescu îl dă în judecată pe Marian Căpăţână. Fondatorul PC vrea şi 100.000 de euro daune de la intermediarul din dosarul Bercea-Băsescu. Căpăţână l-a acuzat pe Voiculescu de finanţarea clanului Bercea cu un milion de euro, pentru a implica familia Băsescu în scandalul de corupţie….

CITITI INTEGRAL AICI .

BEAU & BEAU
BEAU & BEAU

Mesaje : 198
Data de inscriere : 21/05/2013
Varsta : 59

http://romanicablues.wordpress.com/

Sus In jos

Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu Empty GUȘĂ: Ponta este suspect principal în telenovela Bercea-Căpățână, miza e statul rețea baronime

Mesaj Scris de BEAU & BEAU Sam Iul 05, 2014 10:11 am

Analistul politic Cozmin Gușă vorbește despre adevărata miză a scandalului Bercea-Căpățână, în care ultimul îl acuză pe primul că ar fi primit bani de la Dan Voiculescu…..

cititi INTEGRAL AICI .

BEAU & BEAU
BEAU & BEAU

Mesaje : 198
Data de inscriere : 21/05/2013
Varsta : 59

http://romanicablues.wordpress.com/

Sus In jos

Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu Empty Izaura, un fel de Victor Ponta al Clanului Mondialu!

Mesaj Scris de Gabriela,zâna Maseluţă Sam Iul 05, 2014 10:13 am

Izaura, un fel de Victor Ponta al Clanului Mondialu!
[…]Ori de cîte ori iese de undeva, chiar și de la WC, Victor Ponta se adresează presei.
Izaura, un fel de Victor Ponta al Clanului Mondialu, Sandu Anghel fiind un fel de Ion Iliescu al Clanului și Florin Anghel, un fel de Adrian Năstase, și-a însușit și ea acest nărav de a face declarații presei cînd iese de undeva…..

cititi INTEGRAL AICI .

Gabriela,zâna Maseluţă
Gabriela,zâna Maseluţă
Admin

Mesaje : 296
Data de inscriere : 28/09/2010

Sus In jos

Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu Empty Re: Scandalul Bercea se devoalează/DNA îl va chema pe Victor Ponta la audieri. Premierul României va fi cercetat pentru trafic de influenţă şi abuz în serviciu în Dosarul Duicu

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum