POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

M-ati vrut mare,am fost mic si am zis:ABDIC,ABDIC!

In jos

 M-ati vrut mare,am fost mic si am zis:ABDIC,ABDIC! Empty M-ati vrut mare,am fost mic si am zis:ABDIC,ABDIC!

Mesaj Scris de Admin Joi Iun 13, 2013 5:03 pm

 M-ati vrut mare,am fost mic si am zis:ABDIC,ABDIC! ImageGerula ăl hâtru  M-ati vrut mare,am fost mic si am zis:ABDIC,ABDIC! User_online
Utilizator înregistrat
 Join Date: Aug 2011
Posts: 2,835



 M-ati vrut mare,am fost mic si am zis:ABDIC,ABDIC! Regele_mihai_hohenzollern_pobeda

ieri,64 de ani de la abdicarea regelui Mihai…of si vai

 M-ati vrut mare,am fost mic si am zis:ABDIC,ABDIC! 03-atac1




Există rapoarte conform cărora autorităţile comuniste romåne, obediente faţă de Stalin, i-au permis Regelui Mihai să scoată din Romånia 42 de tablouri valoroase din proprietatea Coroanei Romåniei în noiembrie 1947, „pentru a pleca mai repede din ţară“. Unele dintre aceste tablouri au fost, se pare, våndute prin intermediul faimosului negustor de artă Daniel Wildenstein. Unul dintre tablourile aparţinånd Coroanei Romåniei, despre care se presupune că ar fi fost scoase din ţară de rege în noiembrie 1947, a revenit în patrimoniul naţional în 2004 ca donaţie făcută de John Kreuger, fostul soţ al fiicei Regelui Mihai, Principesa Irina. Potrivit unor documente de arhivă, recent declasificate, ale Ministerului britanic de Externe, Foreign Office, cånd Regele Mihai a părăsit Romånia, valorile sale financiare se ridicau la 500.000 de franci elveţieni. Acestea ar fi fost, se pare, primite de la guvernul comunist, conform transcrierilor sovietice recent declasificate ale convorbirilor oficiale dintre Stalin şi prim-ministrul romån Petru Groza. Regele Mihai a negat în repetate rånduri în trecut că guvernul comunist i-ar fi permis să ia cu sine în exil vreo valoare financiară sau bunuri de valoare în afară de patru automobile personale, încărcate în două vagoane de tren. În timpul vizitei ulterioare la New York din martie 1948, Mihai şi-a permis să meargă la cumpărături pe Fifth Avenue, artera comercială cea mai scumpă din lume. De asemenea, lui Mihai i-a plăcut atåt de mult avionul în care a survolat Statuia Libertăţii, încåt s-a gåndit că l-ar putea cumpăra.

xxxxxxxxx

Ceea ce ii dovedeste minciuna conform careia a plecat cu mana goala este tocmai vanzarea in 1975 a doua tablouri de El Greco, “San Sebastian” si “Calugarul Bosio” pt suma totala de 33 milioane dolari. Aparatorii sai au vrut sa lase impresia ca tablourile au fost scoase din tara de catre Carol II. Din nefericire, asta pica in fata declaratiei lui Jacques Vergotti, fost Prefect al Palatului, cel care s-a ocupat de scoaterea efectiva a valorilor. Declaratia lui este aici: Depozitia legala a lui Jacques Vergotti ca martor in actiunea civila intreprinsa de R.S. Romania impotriva Kimbell Art Foundation privitoare la 3 picturi de El Greco, 1985 (Hoover Institution, Register of the Jacques M. Vergotti Papers, 1948-1991, Biographical file, 1985, box 1, folder 1)

Vanzarea a fost premeditata cel putin cu cateva luni inainte. Intai a fost condamnarea la moarte in “tribunalele poporului” a 19 generali care aveau ca vina slujirea tarii, pedeapsa comutata de Mihai in munca silnica pe viata (adica tot moartea), apoi, in octombrie ’47 a urmat un alt gest de bunavointa din partea sa: numirea ca ministri a Anei Pauker si a lui Gheorghiu-Dej. Abia apoi a urmat vizita le Londra, in noiembrie. Pana la aceasta data, Groza personal i-a reamintit lui Jacques Vergotti ca familia regala poate lua tot ce-si doreste pentru a parasi tara. Colectia de tablouri (cele 42) pe care Mihai a decis sa le scoata din tara era mostenita de la Carol I, dar acesta pusese o clauza testamentara: lasa tablourile Casei Regale cu conditia ca ele sa nu paraseasca tara si sa nu fie instrainate lucrari din colectie (conditia indivizibilitatii). O evaluare a lor (nu si a altor valori scoase din tara) vorbeste de cca. 500 milioane de dolari la cotatia de atunci. O informare vorbeste si despre anuntul pe care Mihai l-a facut la sosirea la Londra: hotararea de a nu se mai intoarce in Romania. Pare-se ca prim-ministrul britanic, Attlee l-a informat pe George al VI-lea de hotararea lui Mihai, dar inca nu sunt in posesia documentului. Cert este ca anumite persoane au decis ca abdicarea sa se produca in Romania. De altfel, actul original al abdicarii poarta urmele impaturirii lui pt a fi transportat de la Sinaia la Bucuresti; Groza n-avea vreun motiv sa impatureasca respectivul act nici inainte si nici dupa semnarea lui. Iar subiectul inca nu e inchis…

__________________
" Ce nu au reuşit imperii au reuşit o mână de dobitoci şcoliţi la Moscova "
*****************
Gerula ăl hâtru [ca si Leonardo] nu răspunde decît userilor inteligenţi"


Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum