POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Succes UDMR: Organe proprii executive pentru dezvoltarea identității

In jos

Succes UDMR: Organe proprii executive pentru dezvoltarea identității Empty Succes UDMR: Organe proprii executive pentru dezvoltarea identității

Mesaj Scris de ion pribeagu Sam Iun 15, 2013 6:04 am

La propunerea grupului parlamentar UDMR, Comisia pentru revizuirea Constitutiei a aprobat azi urmatorul amendament :
Art.6 : Reprezentantii legali ai minoritatilor nationale pot infiinta potrivit legii privind statutul minoritatilor nationale, organe proprii de decizie si executive, cu competente privind dreptul la pastrarea, dezvoltarea si exprimarea identitatii lor.
1. Legea minoritatilor nationale nu exista. Ea se afla in dezbaterea Parlamentului de 8 ani
2. Organ propriu avind competente in pastrarea identitatii – o formula generalista, ce poate avea consecinte nefaste in special din partea extremistilor maghiari (nu a intregii comunitati). Exemplu – Laszlo Tokes si formatiunea sa finantata direct de la Budapesta
3. Cind spui “de decizie si executive”, tu stat roman, care functionezi pe baza Constitutiei, acorzi o prerogativa de tip juridic pe criterii etnice
4. Stim bine ca exista la virful formatiunilor maghiare citeva figuri care nu viseaza decit autonomie teritoriala de dimineata pina seara. Eu nu stiu daca toti cei 1,4 milioane de maghiari cetateni romani vor asta. Cert este ca pe baza experientei de pina azi, nu te poti baza pe o interpretare de buna credinta a acestui amendament din partea acelor lideri UDMR, PPMT sau CNS
5. Nu pot decit sa sper ca la votul final din Parlament, acest amendament va fi reformulat sau va disparea definitiv
ion pribeagu
ion pribeagu

Mesaje : 392
Data de inscriere : 27/06/2010

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum