POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Cine-i șeful? Ghiță către Ponta: „Bă o fut pe mă-ta, fac 1,2 rating, te duci la televizor!“

In jos

Cine-i șeful? Ghiță către Ponta: „Bă o fut pe mă-ta, fac 1,2 rating, te duci la televizor!“ Empty Cine-i șeful? Ghiță către Ponta: „Bă o fut pe mă-ta, fac 1,2 rating, te duci la televizor!“

Mesaj Scris de Admin Mar Oct 08, 2013 5:36 pm

Inclus în viitorul „Cod al insolvenței“, pe care Guvernul Ponta l-a legiferat prin Ordonanța de Urgență 91/2013, mult-discutatul „Art. 81“ este pe cale să arunce în aer lumea presei audio-vizuale. Iar asta pentru că articolul cu pricina prevede, la „Aliniatul 3“, că posturilor de radio și televiziune aflate în insolvență li se vor ridica, în mod automat, licența de emisie. Sau, conform textului deja publicat în Monitorul Oficial: „În cazul în care activitatea debitorului se află sub incidența prevederilor Legii audiovizualului nr. 504/2002, cu modificările și completările ulterioare, ca urmare a deschiderii procedurii și până la data confirmării planului de reorganizare, se suspendă licența audiovizuală, în sensul Legii nr. 504/2002, cu modificările și completările ulterioare, cu începere de la data primirii comunicării de către Consiliul Național al Audiovizualului. În planul de reorganizare vor fi prevăzute condițiile de exercitare a dreptului de a difuza, într-o zonă determinată, un anumit serviciu de programe, condiții ce vor fi supuse aprobării prealabile a Consiliului Național al Audiovizualului.“
Aflat deja într-o situație financiară deosebit de dificilă, postul RTV se plânge, deja, că este supus unei grave discriminări, care îl va aduce în faliment. O situație limită de care ar profita „România TV“ , postul concurent condus de Sebastian Ghiță, deputat PSD, dar și bun prieten al Premierului Victor Ponta. Probabil că, în felul lor, cei de la RTV au și ei dreptatea lor: conform legislației în vigoare, procedura insolvenței are în vedere reorganizare și luarea unor măsuri de eficientizare a activității firmei respective. Dar despre ce fel de eficientizare mai poate fi vorba în cazul unui post de televiziune care-și pierde, fie și temporar, licența de emisie?
Posturile de radio și televiziune „trăiesc“ mai ales de pe urma contractelor de publicitate. Iar pierderea unor astfel de contracte, fie doar și pentru două- trei luni consecutive înseamnă faliment curat, dezastru de pe urma căruia, postul respectiv nu mai are cum se reface din punct de vedere financiar. Iar în ceea ce privește Odronanța de Urgență 91/2013, majoritatea analiștilor consideră că, acest act normativ este, de fapt, un „cadou“ pe care Victor Ponta i-l face prietenului său Sebastian Ghiță.

O lege cu dedicație

Într-un articol publicat zilele trecute, ziaristul Moise Guran descrie, cu șanse mari de a nu se înșela, ținta reală care se află în spatele acestei prevederi referitoare la pierderea licenței de emisie a posturilor intrate în insolvență. „O să dau pentru dumneavoastră timpul înapoi trei ani, în toamna anului 2010, atunci când Sorin Ovidiu Vântu era pe punctul de a pierde controlul asupra Realității TV, iar cele două forțe politice dominante se străduiau fiecare să și-o anexeze. Îmi amintesc perfect weekendul în care au început să circule zvonuri că Sorin Oancea și Cristian Burci sunt pe punctul de a-și adjudeca Realitatea, pentru ca imediat după aceea să aflăm că Sebi Ghiță, amicul premierului Victor Ponta a bătut palma cu Vântu. A fost o salvare in extremis (ca să nu ajungă Realitatea pe mâna lui Băsescu, cum zicea chiar Ponta atunci), care l-a costat pe Ghiță vreo 30 de milioane de euro. Omul n-a cumpăra Realitatea ci a luat-o într-un soi de gestiune, îngropând uriașa sumă fără nicio garanție și servindu-I lui Vântu ocazia perfectă de a mai da o țeapă. Nici Oancea nici Burci și nici chiar Ghiță nu ar fi putut face o afacere atât de proastă. Cum adică, să bagi bani într-o afacere falimentată de Vântu, tatăl tuturor țepelor din România? Pentru Ponta miza era una politică, pentru Sebi erau banii lui. Dar prietenul e prieten și Sebi chiar și-a pus banii pe Ponta“. Așadar, în cursa politicii dâmbovițene, Sebastian Ghiță a riscat și a pariat pe „Cârlanul“ (scuzați vorba proastă, dar chiar așa i-a zis Ion Iliescu) Ponta. A riscat, și până la urmă a câștigat. Asta chiar dacă, inițial, exact după cum spune și Moise Guran „la un an și ceva după aceste evenimente Ghiță a rămas și fără banii respectivi și fără Realitatea dar își atinsese scopul – Victor Ponta devenise premier. Astăzi Sebi Ghiță are o altă televiziune care se numește RTV și care nu a reușit încă să-și scoată investiția, dar se luptă pe cotă de piață cu o Realitatea aflată în insolvență. Ghiță și Realitatea se judecă în mai multe procese, căci probabil aceasta este cea mai mare țeapă luată de tânărul milionar în toată cariera lui. O afacere în care a intrat însă pentru că Victor Ponta i-a cerut asta acum trei ani. Publicul larg nu știe aceste detalii, dar acum că le-ați aflat, nu vi se pare că prin noul Cod al Insolvenței Ponta își achită datoriile față de prietenul său Sebi Ghiță? N-am nimic cu Sebi, dar am o mare problemă cu Ponta. Bineînțeles că Realitatea trebuie să-și plătească datoriile, indiferent că o patronează Vântu, Ghiță, Gușă sau oricine altcineva. Dar e foarte urât când un premier folosește guvernarea ca și cum ar fi primit națiunea în arendă și o are de împărțit cu prietenii. Pasajul introdus suplimentar în Codul Insolvenței servește perfect interesul lui Ghiță și face din acesta o lege cu dedicație.“ După cum spuneam, sunt șanse foarte mari șanse ca Moise Guran să aibă dreptate.

TVR – ținta finală?

Dar nu este exclus ca „scenariul“ să fie cu mult mai complicat decât această „revanșă“ amicală. Iar ținta finală să fie cu mult mai barosană decât deja „anemiata“ și „subnutrita“ RTV. Abordând problema Ordonanței de Urgență 91/2013, Traian Băsescu a declarat, de curând, că ea reflectă dorința lui Victor Ponta de a pune audio-vizualul sub un control, pe cât de strict, pe atât de brutal: „Faptul că li se aplică un regim discriminatoriu mă îndreptățește să presupun că, spre deosebire de Năstase, care plătea presa, Ponta e la fel de hotărât să pună sub control audiovizualul, dar o face mult mai cinic și mult mai brutal. Nu are nicio explicație de ce aplică un regim discriminatoriu televiziunilor și radiourilor. Nu vreau să pozez în unul care se pupă cu televiziunile și radiourile. Dimpotrivă. Dar de aici până la a le discrimina în procese economice de insolvență care ar avea ca obiectiv să le readucă pe linia de plutire, din punct de vedere financiar, iar tu iei măsuri să le scufunzi direct, mi se pare că e un pas uriaș în afara liniilor democratice. Este o acțiune legislativă, nedemocratică, care va aduce mari deservicii României. Vă asigur că, mai devreme sau mai târziu, și structurile politice și cele care țin de organizațiile internaționale ale presei vor reacționa extrem de viguros la astfel de abordări. Oricare se poate supăra pe o televiziune, să se certe cu ea... Foarte bine, dar n-o închizi, frate! Las-o acolo, că-și revine ea, îți revii tu, careva își revine!“.
În opinia Președintelui, adevărata miză pe care o are în vedere Articolul 81 din Codul insolvenței nu este, neapărat, postul RTV. Ținta ar fi una cu mult mai babană: „Mi-aș permite o speculație... Am văzut că este o televiziune care se simte vizată. Nu știu dacă e așa sau nu. Am primit de la biroul de presă și declarația de azi a lui Ponta: «Să plătească înainte!» Păi asta nu face nicio altă firmă. Nu cumva ținta, dincolo de puzderia de radiouri prin teritoriu, care se află în insolvență, țintește TVR-ul? TVR e într-o situație extrem de dificilă financiar. Mă tem că mâine-poimâine aflăm că e în insolvență și o să vină poate cineva care are lichidități. Și, cum există ori un Voiculescu, ori un Ghiță, care, din contractele cu statul, par a avea bani suficienți, ne trezim că în urma declanșării unui proces de insolvență vin salvatorii Ghiță sau Voiculescu. E un scenariu.“ Un scenariu care ar putea conține ceva mai mult decât doar un germene de adevăr. Ajuns în fruntea TVR, Elwis Claudiu Săftoiu se comportă, deja, ca la sfârșitul lumii: aruncă cu banii în stânga și în dreapta de parcă i-ar scoate de pe moșia lui tac-su. Acum, când TVR are datorii de peste 60 de milioane de euro, el cumpăra 140 de automobile de lux pe care este dispus să azvârle cinci milioane de euro. Iar la sfârșitul săptămânii trecute a pus la cale un soi de „Cântarea României“ în formă prescurtată, pe care a numit-o lansarea „noii grile de programe“. A fost o șușanea penibilă, pentru realizarea căreia și-a trimis oamenii, pe alte zeci de mii de euro, prin toate colțurile lumii. Iar faptul că acea improvizație plină de ifose a adus postului public de televiziune un rating care l-a plasat la coada tuturor clasa­mentelor, este deja o informație banală, care nu mai miră pe nimeni. Săftoiu se pare că acționează după principiul „aleagă-se praful“ și face tot ceea ce-i stă în putință ca să-și trimită în insolvență instituția pe care o păstorește. Iar de la insolvență până la ridicarea licenței, urmată de intervenție financiară salvatoare a vrunui „pretin“ chiar că nu este o cale prea lungă. Totuși sunt șanse foarte mari ca Președintele să se înșelat în ceea ce-l privește pe Dan Voiculescu. Deși încă mai mișcă, și împroașcă lumea cu duhoarea pestilențială a vorbelor, turnătorul „Felix“ pute a mortăciune: este un cadavru viu care încă nu-și dă seama că este, deja, mort și numai bun de îngropat în uitare. Alta este, în schimb, situația lui Ghiță: face parte din noua „haită“ a lupilor tineri pe care Ponta i-a adunat în jurul său.
De fapt, sincer vorbind, nici nu-i prea clar cine este adevăratul șef al „tandemului“ Ponta-Ghiță. Iar asta pentru că, în urmă cu vreo doi-trei ani, Sebastian Ghiță părea că este adevăratul șef, căruia „Cârlanul“ Ponta îi executa ordinele fără să crâcnească. Stenograma unei convorbiri telefonice de pe vremea în care Sorin Ovidiu Vântu mai era încă marele „tartor“ al Realității TV iar Ghiță un mic trepăduș care-i executa ordinele, descrie un alt fel de relații care existau, pe atunci între acesta din urmă și Victor Viorel Ponta. Iată ce-i „raporta“ Ghiță lui SOV. „M-am rugat de ei, le-am adus, i-am zis lu' Ponta «bă, o f.. pe mă-ta, fac 1.2 rating, te duci la televizor!» S-a dus, săracul. Mi-a zis: «mă duc, mă, în p...la mea, fac, zic, dau breaking news, fac ce vreți voi, na, vin eu la televizor». Nu mai o tragem în sus, o pierdem de la ora 5-6, și nu mai apucăm s-o tragem în sus“. Ei, asta este! Cel care acum trei ani se „ducea în p...a lui“ s-a ajuns: acum este Premierul nostru. Este prim-ministrul celui mai penal Guvern din istoria modernă a României. Un Guvern în care el pare a fi „Ali-Baba și cei 40 de hoți“ pe care doar DNA-ul mai reușește să-l remanieze din când în când.

http://www.curentul.ro/2013/index.php/2013100991958/Actualitate/Cine-i-seful-Ghita-catre-Ponta-Ba-o-f-pe-ma-ta-fac-12-rating-te-duci-la-televizor.html

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Cine-i șeful? Ghiță către Ponta: „Bă o fut pe mă-ta, fac 1,2 rating, te duci la televizor!“ Empty Băsescu şi Ponta, la rupere de oase

Mesaj Scris de Admin Mier Oct 09, 2013 4:10 am

- Un mitoman…

- Un fel de Oprescu de mai proastă calitate…

- cu plagiatele sale…

- să călătoreşti pe banii lui Ghiţă…

Exprimările de marţi seara ale lui Traian Băsescu n-au făcut decât să şocheze. Puţini se aşteptau ca preşedintele să poată coborî limbajul mai jos decât o făcuse înainte. Şi totuşi, a mai găsit un loc, asta şi din cauza limbajului din ce în ce mai colorat şi mai agresiv al premierului. Zilele trecute, Victor Ponta, pus şi el pe flecărit în faţa camerelor de luat vederi, a zis ce i-a venit la gură despre Lucian Papici, purtându-se ca un pieţar afumat.

- Ete, na!, zicea Victor Ponta cu amândouă mâinile în şolduri. Mai avea puţin şi striga: Dacă mă enervează, îl pocnesc de-i sare un ochi!

Ce să înţelegem din aceste răbufniri? Că relaţia între cei doi a atins cote insuportabile. Că se vânează, că Traian Băsescu vrea morţiş să dărâme acest guvern gălăgios şi ineficient, că Victor Ponta vrea să scape de strânsoarea procurorilor controlaţi de Băsescu, că afacerile nu mai merg de nici o parte, că frica de tabăra adversă îngheaţă banii şi aventurile prin contractele cu statul. Adică ne-am întors la aceeaşi luptă nebună din lunile premergătoare referendumului. Atâta doar că acum Victor Ponta este mai slab, a rămas fără nişte oameni (inclusiv Liviu Dragnea), aşteptările românilor s-au diluat, Crin Antonescu a pierdut şi el garda de strânsură (Fenechiu, Silaghi, Varujan, Ruşanu etc.), s-a golit şi el de speranţe iar Traian Băsescu a prins curaj. În ciuda faptului că este înconjurat de consilieri cu greutate de ciumeţi politici şi de anti-experţi, el luptă de unul singur şi devastează amatorismul cuplului din fruntea USL (căci Daniel Constantin nu depăşeşte condiţia de figurant).

Aerul superior al lui Victor Ponta nu-i serveşte la nimic. Face gafe după gafe, prostii după prostii, obrăznicii după obraznicii, uită sau ignoră tot ce a promis şi tolerează la greu evaziunea fiscală. Se plânge că n-are bani, dar acceptă privatizarea Oltchim şi a CFR Marfă pe aproape nimic, îi face pierduţi pe Sorin Blejnar şi pe Elena Udrea şi nu se atinge de economia subterană. Are ce are cu presa, în relatările căreia se vrea frumos şi deştept, se amăgeşte cu declaraţiile la Antena 3 şi la România TV şi, în loc să ducă ţara spre un liman, o afundă din ce în ce mai rău.

Victor Ponta se şubrezeşte cu fiecare zi, cu guvernul său cu tot. Iar Traian Băsescu se întoarce, anturat de procurori şi servicii şi susţinut de marii investitori străini. Oamenii au ieşit în stradă înainte de lăsatul frigului iar Crin Antonescu, Sorin Oprescu sau Mircea Geoană nu mai stârnesc nici o emoţie.

Vorba unui prieten, ce vremuri nebune trăim:

- Am scăpat de Cocoş şi am dat de Ghiţă!

Ruperea de oase continuă. Şi e de crezut că de pe micul ecran ea se va muta în stradă!
http://www.cotidianul.ro/basescu-si-ponta-la-rupere-de-oase-224094/

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum