POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Un PDL al caprarului Blaga

+5
VANATOR_de_VAMPIRI
Narcisa-Edelweiss
NAIADA
DORIANA-YOKO
ion pribeagu
9 participanți

In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty Un PDL al caprarului Blaga

Mesaj Scris de ion pribeagu Mar Mai 28, 2013 7:05 am


cititi va rog cele doua materiale de mai jos :
Preda, Baconschi şi Paleologu ar putea fi excluşi din PDL
AICI
&
Paleologu, despre declaraţiile lui Blaga: Câtă inconştienţă!
”În continuare Vasile Blaga nu înţelege că ameninţările şi insultele, proferate personal sau prin interpuşi, nu pot duce la consolidarea partidului. Care au fost mesajele de la petrecerea de ziua partidului? Să plece? (TRU) şi ?praful şi pulberea? (Blaga). Câtă inconştienţă!" AICI

ion pribeagu
ion pribeagu

Mesaje : 392
Data de inscriere : 27/06/2010

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty Re: Un PDL al caprarului Blaga

Mesaj Scris de ion pribeagu Mar Mai 28, 2013 7:09 am

Blaga spune ca partidul lui Basescu va fi “praf si pulbere”

Radu Tudor, Antena 3
ion pribeagu
ion pribeagu

Mesaje : 392
Data de inscriere : 27/06/2010

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty Re: Un PDL al caprarului Blaga

Mesaj Scris de Admin Mar Mai 28, 2013 6:26 pm


Cristi Preda atacă PDL pentru a-și negocia prezența pe listele de la europarlamentare
După ce anul trecut a fost mazilit la porunca Elenei Udrea, europarlamentarul Cristian Preda a sărit în barca acesteia și lucrează acum la temelia PDL-ului condus de Vasile Blaga. „Reformistul” PDL-ul joacă acum un joc extrem de pervers în care încearcă să-și asigure prezența din nou pe listele PDL pentru europarlamentarele de anul viitor. Preda a scris ieri pe blog că nu este în conflict cu partidul, ci cu o conducere care se dovedeşte incapabilă să gestioneze misiunea de a face opoziţie, el apreciind că, dacă BPN vrea să lucreze în folosul partidului, nu pe el ar trebui să îl excludă. Dacă ne gândim că un europarlamentar câștiga peste 250.000 de euro pe an cu leafă, deconturi de transport și cheltuieli pentru biroul său, se poate spune că Preda își dorește să facă și al doilea milion de euro. Primul a fost mai greu. Preda caută de câteva săptămâni tot felul de pretexte pentru a crea scandaluri țintite asupra actualei conduceri a PDL. El susţine că Vasile Blaga încalcă Statutul PDL, refuzând să pună în aplicare articolul 56, care prevede organizarea unui guvern din umbră, în condiţiile în care partidul e în opoziţie. "Nu ştiu care sunt motivele pentru care şeful PDL se opune cu obstinaţie aplicării prevederilor statutare. Vasile Blaga greşeşte, atunci când afirmă că BPN ar trebui să sancţioneze declaraţiile mele", adaugă europarlamentarul. Cristian Preda mai precizează că nu este în conflict cu PDL, "ci cu o conducere care se dovedeşte incapabilă să gestioneze misiunea de a face opoziţie şi care, pentru a crea aparenţa acţiunii, îi ameninţă pe cei care pledează pentru un comportament raţional". În fapt toată supărarea lui Preda se trage din posibilitatea de a nu se mai regăsi pe listele PDL pentru alegerile europarlamentare programate pentru anul viitor. Preşedintele PDL, Vasile Blaga, a declarat, luni, fiind întrebat despre eventuala excludere din partid a lui Cristian Preda, Teodor Baconschi sau Theodor Paleologu, că la şedinţa BPN de peste o săptămână se vor lua anumite măsuri, pentru a nu fi corelate acţiunile PDL cu cele ale "altui partid".AICI

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty Re: Un PDL al caprarului Blaga

Mesaj Scris de ion pribeagu Mier Mai 29, 2013 7:03 am

ion pribeagu
ion pribeagu

Mesaje : 392
Data de inscriere : 27/06/2010

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty Re: Un PDL al caprarului Blaga

Mesaj Scris de ion pribeagu Mier Mai 29, 2013 7:10 am

"Funeriu a demisionat din PDL. Acum Croitoru, fugit între timp la PSD, se poate întoarce în partid. Oricum el fusese propus ministru al educaţiei în 2008 de PDL", - Sebastian Lăzăroiu,

ion pribeagu
ion pribeagu

Mesaje : 392
Data de inscriere : 27/06/2010

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty Re: Un PDL al caprarului Blaga

Mesaj Scris de DORIANA-YOKO Mier Mai 29, 2013 4:36 pm

Sulfina Barbu: Este posibil ca Elena Udrea să fie trecută pe ordinea de zi pentru a fi exclusă din partid
Vicepreședintele PDL Sulfina Barbu a vorbit, miercuri, despre disensiunile din sânul PDL și despre eventualele excluderi din partid, spunând că și Elena Udrea ar putea fi propusă pentru excludere.

”Vom discuta luni, în BPN, despre criticii din partid, dar eu cred că actuala conducere a partidului a avut foarte multă răbdare. Cristian Preda, în trecut, a fost propus pentru excludere chiar de către Elena Udrea. Faptul că acum nu mai este mulţumit de preşedintele partidului trebuie să explice el. Cristian Preda a fost în echipa lui Vasile Blaga. I-am dat toate posibilităţile lui Cristian Preda să vină în interiorul partidului. Aş prefera ca Preda să critice guvernarea USL de la sediul PDL, din Modrogan”, a declarat vicepreședintele PDL pentruAdevărul.

Aceasta a insistat că nimeni nu poate fi ținut cu forța în partid.

”M-a supărat faptul că Daniel Funeriu a negat sprijinul PDL pentru numirea sa în fruntea Ministerului Educaţiei. Dar este un act unilateral alegerea lui. Domnul Paleologu nu a atacat partidul. Cred că lucrurile se vor analiza cu foarte mult discernământ. Este posibil ca Elena Udrea să fie trecută pe ordinea de zi pentru a fi exclusă din partid”, a mai spus Barbu.

Vorbind despre despărțirea dintre PDL și președintele Băsescu, Sulfina Barbu a evidențiat faptul că aceasta a avut loc exact în ziua în care Elena Udrea a pierdut alegerile interne.

”Este foarte clar că preşedintele a avut o opţiune în interiorul partidului, cred că acesta este motivul pentru care Traian Băsescu a ales să se rupă de PDL. Din informaţiile mele, nu a mai existat nicio tentativă de reluare a dialogului cu Traian Băsescu. Dacă vom avea o atitudinea corectă, cred că preşedintele îşi va reevalua poziţia faţă de PDL”


AICI

DORIANA-YOKO
DORIANA-YOKO

Mesaje : 900
Data de inscriere : 24/03/2010

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty Re: Un PDL al caprarului Blaga

Mesaj Scris de FANTASIO Dum Iun 02, 2013 2:52 pm

"Înţeleg că domnul Alin Popoviciu, care aduce prejudicii partidului prin fiecare apariţie în mass media, va propune în şedinţa BPN de luni excluderea mea din PDL. (...) Domnul Popoviciu crede că partidul l-a făcut om. Nu e de ajuns. Sunt un educator iscusit: chiar şi lui îi pot aduce un plus de umanitate şi civilitate. Nu strică niciodată. Dimpotrivă, ajută foarte mult"
AICI
FANTASIO
FANTASIO

Mesaje : 496
Data de inscriere : 24/09/2012

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty Re: Un PDL al caprarului Blaga

Mesaj Scris de FANTASIO Dum Iun 02, 2013 2:53 pm

"Propun, aşadar, ca dovadă de bunăvoinţă, un discount de 30% pentru membrii echipei Blaga la oricare dintre cursurile mele. Avem cursuri de retorică, de diplomaţie, de protocol şi bune maniere, de etică politică, de psihologie şi dezvoltare personală. Utilitatea lor mi se pare evidentă pentru orice persoană publică".


AICI

FANTASIO
FANTASIO

Mesaje : 496
Data de inscriere : 24/09/2012

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty Re: Un PDL al caprarului Blaga

Mesaj Scris de Admin Dum Iun 02, 2013 3:36 pm

"Înţeleg că domnul Alin Popoviciu, care aduce prejudicii partidului prin fiecare apariţie în mass media, va propune în şedinţa BPN de luni excluderea mea din PDL. (...) Domnul Popoviciu crede că partidul l-a făcut om. Nu e de ajuns. Sunt un educator iscusit: chiar şi lui îi pot aduce un plus de umanitate şi civilitate. Nu strică niciodată. Dimpotrivă, ajută foarte mult"


AICI


Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty Re: Un PDL al caprarului Blaga

Mesaj Scris de NAIADA Dum Iun 02, 2013 4:58 pm

Vasile Blaga va decide luni cine pleacă din PDL: Sunt vizați Cristian Preda, Teodor Baconschi și Sever Voinescu

mai mult, AICI

NAIADA
NAIADA

Mesaje : 367
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty MAINE POIMIINE

Mesaj Scris de Admin Dum Iun 02, 2013 4:59 pm

NAIADA a scris:Vasile Blaga va decide luni cine pleacă din PDL: Sunt vizați Cristian Preda, Teodor Baconschi și Sever Voinescu

mai mult, AICI


in Modrogan ramin numai Blaga si cainele vasile lol!

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty ha ha ha

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Dum Iun 02, 2013 5:01 pm

Admin a scris:
NAIADA a scris:Vasile Blaga va decide luni cine pleacă din PDL: Sunt vizați Cristian Preda, Teodor Baconschi și Sever Voinescu

mai mult, AICI


in Modrogan ramin numai Blaga si cainele vasile lol!
ramine si madam Udrea sa ii pregateasca lui Blaga cafelele cu soricioaica
Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty madam Udrea ?

Mesaj Scris de ion pribeagu Dum Iun 02, 2013 5:02 pm

Narcisa-Edelweiss a scris:
Admin a scris:
NAIADA a scris:Vasile Blaga va decide luni cine pleacă din PDL: Sunt vizați Cristian Preda, Teodor Baconschi și Sever Voinescu

mai mult, AICI


in Modrogan ramin numai Blaga si cainele vasile lol!
ramine si madam Udrea sa ii pregateasca lui Blaga cafelele cu soricioaica

o bomba cu efect intarziat plasata de dl Basescu in poala lui blaga lol!
ion pribeagu
ion pribeagu

Mesaje : 392
Data de inscriere : 27/06/2010

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty in poala lui blaga

Mesaj Scris de VANATOR_de_VAMPIRI Dum Iun 02, 2013 5:04 pm

ion pribeagu a scris:
Narcisa-Edelweiss a scris:
Admin a scris:
NAIADA a scris:Vasile Blaga va decide luni cine pleacă din PDL: Sunt vizați Cristian Preda, Teodor Baconschi și Sever Voinescu

mai mult, AICI


in Modrogan ramin numai Blaga si cainele vasile lol!
ramine si madam Udrea sa ii pregateasca lui Blaga cafelele cu soricioaica

o bomba cu efect intarziat plasata de dl Basescu in poala lui blaga lol!
in poala lui blaga SAU Question
VANATOR_de_VAMPIRI
VANATOR_de_VAMPIRI

Mesaje : 343
Data de inscriere : 28/03/2010
Varsta : 60
Localizare : undeva in Est

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty Re: Un PDL al caprarului Blaga

Mesaj Scris de Admin Dum Iun 02, 2013 5:14 pm

AUROLAC a scris:
ion pribeagu a scris:
Narcisa-Edelweiss a scris:
Admin a scris:
NAIADA a scris:Vasile Blaga va decide luni cine pleacă din PDL: Sunt vizați Cristian Preda, Teodor Baconschi și Sever Voinescu

mai mult, AICI


in Modrogan ramin numai Blaga si cainele vasile lol!
ramine si madam Udrea sa ii pregateasca lui Blaga cafelele cu soricioaica

o bomba cu efect intarziat plasata de dl Basescu in poala lui blaga lol!
in poala lui blaga SAU Question

Un PDL al caprarului Blaga 8925888453_30bb9262f3_o

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty Re: Un PDL al caprarului Blaga

Mesaj Scris de ion pribeagu Lun Iun 03, 2013 8:42 am

PDL, cea mai proasta strategie
mai mult, AICI
ion pribeagu
ion pribeagu

Mesaje : 392
Data de inscriere : 27/06/2010

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty Re: Un PDL al caprarului Blaga

Mesaj Scris de FANTASIO Lun Iun 03, 2013 8:44 am

… PDL rupe pisica! Gresita …
… conducerea PDL a ajuns la capatul rabdarilor. Gata! Ce-i prea mult, nu-i sanatos. Toate aceste lupte interne slabesc partidul, ii incetinesc relansarea si il impiedica sa-si exercite rolul de principal partid al opozitiei. De parca n-ar fi destul ca formatiuni precum Miscarea Populara, Forta Civica, Noua Republica sau Initiativa Romania Liberala practica un razboi de gherila, otravesc fantanile, ard recoltele, ataca pe flancuri, musca si dispar in codrii internetului (bloguri, Facebook) pana n-apuci tu, armata serioasa, sa-ti redispui trupele in formatie de lupta, colac peste pupaza mai trebuie sa te ingrijesti si de atacurile venite din interior.
Gata ! Rupem pisica ! Maine (luni) Biroul Permanent National se va intalni, asadar, pentru a discuta – si, banuim, a lamuri o data pentru totdeauna – soarta lui Cristian Preda, Sever Voinescu, Teodor Baconschi si Theodor Paleologu. (Daniel Funeriu si-a lamurit-o singur, prin demisie.) UPDATE: Si-a lamurit-o si Baconschi. Nadajduiesc ca nu e o treaba orchestrata, gen picatura chinezeasca. N-ar fi deloc frumos.
Ce e gresit in imaginea asta ? Pisica. Pisica de rupt e gresita.
E adevarat, poate cu exceptia lui Paleologu, ceilalti nu par - cum nu par nici multi din conducerea PDL – capabili sa depaseasca dihotomia pro- sau anti-Basescu, de parca soarta dreptei din Romania ar depinde de un singur om, cu luminile si umbrele lui. Dar asta nu explica defel decizia perdanta de a aduce fie si in discutie posibila lor excludere din PDL. De ce ? Pentru ca pisica e, repet, gresita.
Sa facem impreuna un desen : la ultima conventie am avut trei motiuni. Dupa alegeri, avem trei tabere. Simplificam, da’ asa sunt desenele, mai copilaresti : tabara Blaga, tabara « reformistilor » si tabara Udrea. Tabara castigatoare, cea a lui Blaga, se bazeaza pe infrastructura din teritoriu, indispensabila oricarei viitoare victorii electorale. O infrastructura dupa care formatiunilor de gherila le frige buza, cum le frigeau triburilor galice dupa infrastructura romanilor, cand cu Cezar. Ca fara disciplina si infrastructura romana, ‘geaba ai razboinici de exceptie. Vezi episodul Masada. Vine masina de raboi romana si ti-i face praf, unul cate unul, chiar daca se intampla ca-i cheama Vercingetorix. Dupa care nu-ti mai ramane decat sa faci benzi desenate cu Asterix si Obelix.

Ce n-are tabara Blaga ? N-are personalitati si n-are idei. Cu exceptia notabila a Adrianei Saftoiu, toti Vercingetoricsii (sic) s-au imprastiat care-ncotro. N-au mai ramas nici macar Asterix si Obelix, ca aia erau macar simpatici. Dar – si aici mi se pare ca intervine fatala confuzie a pisicii – tabara Blaga nu are nici ceea ce i se pare ca are – infrastructura. O buna parte a « masinii de razboi» se afla sub controlul Elenei Udrea : primari, organizatii din teritoriu. Va imaginati ca Cezar ar fi acceptat un dumvirat in Galia si ca ar fi putut-o cuceri in asemenea conditii ? Si totusi, Elena Udrea nu apare pe nici o lista cu propuneri de excluderi.
De ce ? Habar n-am. Elena Udrea e perceputa ca fiind « omul lui Basescu », daca e sa ramanem in perdanta dihotomie « pro » si « anti ». N-are nici o calitate de Vercingetorix, dar are – multumita percepetiei publice – controlul asupra unei importante halci din masina de razboi a PDL. Rational vorbind, daca e o pisica de rupt in PDL, apoi aceasta este. Si totusi, de Elena Udrea nu se atinge nimeni, nici macar cu o floare. Nici din tabara Blaga, nici din tabara reformistilor. Elena Udrea ramane « noli me tangere ».
E, intr-adevar, o pisica cu noua vieti in pieptu-i de arama. Greu, daca nu imposibil de rupt.
Si uite-asa se scrie istoria : cu pisici care, nu stie nimeni de ce, cad mereu in picioare.
AICI

FANTASIO
FANTASIO

Mesaje : 496
Data de inscriere : 24/09/2012

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty Re: Un PDL al caprarului Blaga

Mesaj Scris de ELVIRA Lun Iun 03, 2013 9:10 am


Sever Voinescu: Daca vreun reformist va fi exclus din PDL, demisionam toti

AICI
ELVIRA
ELVIRA

Mesaje : 247
Data de inscriere : 18/01/2010
Varsta : 36
Localizare : Vancouver

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty Re: Un PDL al caprarului Blaga

Mesaj Scris de Loreley Mier Iun 05, 2013 7:59 pm

Strategii de cazarmă cu plutonierii Blaga și Antonescu
http://www.evz.ro/detalii/stiri/1040654.html
Loreley
Loreley

Mesaje : 1181
Data de inscriere : 29/12/2008
Varsta : 44
Localizare : Cluj-Napoca

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty Re: Un PDL al caprarului Blaga

Mesaj Scris de ion pribeagu Mier Iun 05, 2013 8:04 pm

ion pribeagu
ion pribeagu

Mesaje : 392
Data de inscriere : 27/06/2010

Sus In jos

Un PDL al caprarului Blaga Empty Re: Un PDL al caprarului Blaga

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum