POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Ponta, sa futa maidanezii pe ma-ta !

4 participanți

In jos

Ponta, sa futa maidanezii pe ma-ta ! Empty Ponta, sa futa maidanezii pe ma-ta !

Mesaj Scris de Admin Sam Sept 07, 2013 2:44 pm

21 decembrie 2011- copreşedinţii USL au semnat un protocolde colaborare cu Federaţia pentru Protecţia Animalelor şi a Mediului. În finalul protocolului se prevede negru pe alb: „In urma consultarilor cu Federatia pentru Protectia Animalelor si Mediului, Uniunea Social-Liberala va depune, in Parlamentul Romaniei, in sesiunea legislativa de la inceputul anului 2012, o initiativa legislativa care sa impunanormele europene in ceea ce priveste gestionarea cainilor comunitari, prin interzicerea eutanasierii”.
PROTOCOL DE COLABORARE INCHEIAT INTRE

Uniunea Social-Liberala, reprezentata de domnul Victor Ponta, copresedinte, domnul Crin Antonescu, copresedinte, domnul Daniel Constantin, copresedinte

Si

Federatia pentru Protectia Animalelor si Mediului, reprezentata de domnul Marius Marinescu, presedinte de onoare, doamna Mirabela Dauer, membru de onoare, domnul Mihai Constantinescu, membru de onoare, domnul Mircea Serbanoiu, presedinte, doamna Paula Iacob, prim-vicepresedinte

SCOPUL:

Protejarea mediului si apararea drepturilor animalelor din Romania.

OBIECTIVELE:

1. Partile se vor consulta permanent si vor intreprinde demersuri pentru armonizarea legislatiei romane cu cea europeana, tinand cont si de reglementarile comunitare, de Tratatele si Conventiile europene si mondiale de profil. Astfel, se vor urmari respectarea si aplicarea prevederilor Declaratiei Universale a Drepturilor Animalelor (Paris, 1978), recomandarilor Organizatiei Mondiale a Sanatatii (1992), ale Tratatului de la Lisabona (2009), ale Declaratiei Parlamentului European din data de 13 octombrie 2011, ale Protocolului de la Kioto (1997), Protocolului pe Mediu de la Copenhaga (2009), Conventiei de la Durban (2011) si ale altor documente internationale in domeniu, la care Romania este parte semnatara.

2. Uniunea Socilal-Liberala si Federatia pentru Protectia Animalelor si Mediului vor colabora pentru implementarea politicilor de protectie a mediului si a animalelor .

3. Se va infiinta Politia Animalelor si Mediului, entitate care va functiona la nivel national, judetean si in Municipiul Bucuresti, cu numar telefonic unic de acces.

4. Uniunea Socila-Liberala si Federatia pentru Protectia Animalelor si Mediului vor monitoriza activitatea Executivului, astfel incat sa opreasca si sa previna masurile abuzive luate de autoritati, precum si incalcarea legislatiei romane, a reglementarilor comunitare si a Tratatelor si Conventiilor europene si mondiale cu privire la protectia mediului si animalelor.

5. In urma consultarilor cu Federatia pentru Protectia Animalelor si Mediului, Uniunea Social-Liberala va depune, in Parlamentul Romaniei, in sesiunea legislativa de la inceputul anului 2012, o initiativa legislativa care sa impuna normele europene in ceea ce priveste gestionarea cainilor comunitari, prin interzicerea eutanasierii.

DISPOZIŢII FINALE:

Protocolul de Colaborare va fi valabil pana la data de 21 decembrie 2020.

Uniunea Social-Liberala si Federatia pentru Protectia Animalelor si Mediului vor desemna cate 3 reprezentanti pentru infiintarea unei comisii comune permanente, care se va ocupa de buna desfasurare a colaborarii si de punerea in practica a prevederilor Protocolului.

Prezentul Protocol s-a incheiat astazi, 21 decembrie 2011, in doua exemplare originale, cate unul pentru fiecare parte.

Uniunea Social Liberala

Victor Ponta, copresedinte,

Crin Antonescu, copresedinte

Daniel Constantin, copresedinte
http://www.cotidianul.ro/rebeliune-in-usl-221880/

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Ponta, sa futa maidanezii pe ma-ta ! Empty Re: Ponta, sa futa maidanezii pe ma-ta !

Mesaj Scris de CHINEZ cumpar PECHINEZ Lun Sept 09, 2013 4:59 am

Purtatorul de cuvant al Administratiei Prezidentiale, Bogdan Oprea, a confirmat primirea scrisorii trimise lui Traian Basescu de Brigitte Bardot in care aceasta cere renuntarea la initiativa masurii de eutanasiere a cainilor maidanezi. El s-a intrebat daca actrita le-a scris si parintilor baietelului ucis de caini.
CHINEZ cumpar PECHINEZ
CHINEZ cumpar PECHINEZ

Mesaje : 257
Data de inscriere : 21/09/2012

Sus In jos

Ponta, sa futa maidanezii pe ma-ta ! Empty „Cu mintea obosită de propriile obsesii”, Ponta, băgat în corzi de camarazii lui de drum

Mesaj Scris de FUCK YOU Dum Sept 15, 2013 7:39 pm

C
ocoțată la putere pe creasta unui val de minciuni diversioniste, care i-au adus un „scor” electoral demn de „epoca de Aur”, Uniunea Social Liberală a ajuns, deja, o șandrama dărăpănată care pârțâie din toate încheieturile și din care șobolanii dau bir cu fugiții care în încotro. Iar Premierul Ponta, cel care ne promitea, cândva, că ne va ferici cu cel mai cinstit Guvern cu putință, se preschimbă, de la o zi la alta, într-un boxer care, năucit sub o avalanșă de pumni, este pe cale să înțeleagă, pe pielea lui, valabilitatea vechiului proverb „ferește-mă Doamne de prieteni, că de dușmani mă apăr singur”. Iar asta pentru că, majoritatea loviturilor care l-au cam înghesuit în corzi nu vin doar de la adversarii politici pe care-i cunoaște deja, cât mai ales de la prietenii pe care, până acum, s-a bazat într-un mod aproape necondiționat. Implicat și el, în acest haos generalizat, Crin Antonescu s-a lăudat, mai deunăzi, că „nu-i tremură chiloțeii” de teamă că PSD nu-l va mai sprijini în viitoarea campanie prezidențială. Iar în această privință trebuie să-i dăm dreptate lui „Căcărău”: n-are cum să-i tremure nici un ”chiloțel”: el nici măcar n-a băgat de seamă că, biciuit de mitomanie și mânat de propriile obsesii și fantasme, a ajuns să se zbenguie cu bucile goale prin viața politică dâmbovițeană. Dar asta este altă poveste. O poveste care, de fapt, este doar o altă fațetă a mascaradei noastre politicianiste, în care budigăii lui Victor Ponta au ajuns să acopere, și ei, „o formă fără fond”: manifestanții din stradă îl înjură de mama focului, adversarii politici îi vânează orice prostie pe care o scoate pe gură, iar presa cândva prietenosaă a început să-l „scarmene” fără menajamente. Iar peste toate acestea, „Dottore Copy-paste” a început să fie pus la punct, chiar și din interiorul PSD, propriul partid care nu mai pare dispus să-i cânte în strună ca pănă acum.

Vocea străzii

Cel mai clar semnal al haosului care domnește în cadrul USL a ieșit la iveală în ultimele zile, odată cu mitingurile „pro” sau „contra” proiectului Roșia Montană. Atât în București cât și în alte centre urbane, manifestanții au scandat, mai vehement parcă decât pe vremea lui Emil Boc: „PSD, PNL, aceeiași mizerie”, „Jos Guvernul”, „Demisia” sau „Victor Ponta nu uita, va veni și vremea ta”. Iar inconsecvența schizoidă cu care „Dottore” a anunțat că va da un vot pozitiv ca Premier și unul negativ ca parlamentar, a adus printre protestatari o lozincă croită pe măsură: „Ponta, DA e BA sau BA e DA?” Ce-i drept, manifestanții nu s-au purtat cu mânuși nici cu Crin „Căcărău” Antonescu: „Antonescu Crin, cianurisul cel mai fin“. Pe alocuri mitingurile legate de Roșia Montană au readus în mintea manifestanților și problema gazelor de șist. Dar și o lozincă dusă până aproape de limita scabrosului: „Ponta dă gaze de Șist/ Întocmai ca un Băsist”.

Gura presei slobodă

De o vreme încoace, Victor Ponta nu se mai bucură nici măcar de sprijinul acelei părți a presei care era considerată, de obicei, fidelă USL. Este drept că „Antenele” lui Dan Voiculescu nu i-au fost favorabile actualului Premier decât atunci când o cereau interesele lui „Felix”. De fapt, s-au purtat cu „Dottore” după principiul „una caldă, una rece”. Anul trecut, păsăroiul isteric Mircea Badea se lăuda, în gura mare: „Mă ridic, mă dezbrac, ajung în Piața Victoriei, mă dezbrac, intru în Guvern, îl iau de guler pe Ponta, îl dau cu capul de catapeteasmă pentru docilizare și-l dau afară. Eu cu, mâna mea. La DNA el are o singură soluție, să cadă...să cadă...el cu el cu el, cu Guvernul lui“. Mai zilele trecute, Mihai Gâdea și-a înmuiat buzoaiele în miere și i-a aplicat Premierului un „masaj fesier” molcom, care lăsa impresia că totul este OK. Ei bine, nimic nu este OK. Acum câteva zile, 13 septembrie, Antena 3 a sărit ca arsă afirmând că „Este a treia situaţie importantă din viaţa USL când Ponta îl pune pe Antonescu în faţa faptului împlinit”. De fapt era vorba despre atacul lansat de Crin Antonescu, cel care a zis că Victor Ponta că „face un joc parşivel” după care l-a acuzat că nu şi-a asumat responsabilitatea pe proiectul iniţiat de Guvern. Iar cel care a „analizat” cazul a fost analistul politic, militar și tot ce mai vrea el, Radu Tudor. Car a început prin a recunoaște că „un lider politic adevărat nu ar trebui să folosească astfel de expresii, mai ales în raport cu un om alături de care guvernează.” După care i-a sărit lui Ponta la beregată, în numele lui Antonescu: „Eu îl înţeleg perfect din punct de vedere al atitudinii sale şi cred că a ajuns la limita suportabilităţii pentru unele situaţii impuse din partea lui Victor Ponta. Este a treia situaţie importantă din viaţa USL când Victor Ponta îl pune pe Crin Antonescu în faţa faptului împlinit(...). Dacă Victor Ponta avea înţelepciunea să discute cu Crin Antonescu înainte de şedinţa de Guvern din 27 august, s-a fi evitat acest spectacol.”
Cu mult mai coroziv față de premier se dovedește a fi, însă, Cornel Nistorescu care, supărat numai el știe de ce, s-a rățoit și el, de curând, la Premier, aducându-i aminte cele mai neplăcute momente din ultimul an și jumătate: „Când plagiatul îl ardea la fund pe Victor Ponta (frigea ca naiba și scaunul de premier!?), Victor Ponta a fost mielușel. Când a început suspendarea de anul trecut, s-a făcut că are treabă la Guvern și că se grăbește la muncă spre Palatul Victoria. Una două a zis, eu am treabă, nu mă amestec în Parlament. A și dispărut de acolo, lăsând tot greul pe grupul parlamentar, pe Ilie Sârbu și pe Crin Antonescu și liberali. Când, la Bruxelles, lucrurile au luat proporții amenințătoare, Victor Ponta a dat fuga să ia notițe și să se pună capră, pe post de garant al înfăptuirii tututor condițiilor scrise pe bilețel de Jose Manuel Barroso. Când a înțeles că penibilul document privitor la coabitare sa cu Traian Băsescu îl ajută să se salveze și să poată bate pe la ușile Comisiei Europene, Victor Ponta a devenit îngăduitor. A semnat și a visat la o perioadă de mari împliniri, inclusiv la privatizarea către prietenii săi (și ai lui Sorin Blejnar și ai Elenei Udrea) a CFR Marfă, nimeni alții decât frații Gruia Stoica și Vasile Didilă. Stupoare și iar stupoare! Într-un singur an, într-o succesiune ciudată de reacții, Victor Ponta a fost când pisic, când cățelandru isteric, când supus bleg, când gășcar (cu echipa sa de țuțări din anturajul lui Adrian Năstase). Iar acum, când vede că nu poate face mare brânză, trece și el la limbajul de tavernă al lui Traian Băsescu și vrea să se așeze în fruntea celor 7,4 milioane de români care au înfruntat arşița nebună a verii trecute pentru a pune umărul la debarcarea marinarului. Preș la Bruxelles, tovarăș cu Traian Băsescu iar acum, când pricepe că a fost tradus de marinar, țâfnosul nostru procuror se vede conducătorul oștilor care l-au vrut la naiba pe Traian Băsescu. Adică un purtător de scaun, de steag și de ideal al celor care au înțeles blestemul conviețuirii cu Traian Băsescu”.

Și voi prietenii mei?

Dar poate că „Dottore” Ponta ar putea trece, cu histrionismul său caracteristic, peste toate aceste critici. Dar, una, ar trebui, totuși, să-l doară și să-l pună cel mai mult pe gânduri. Sâmbăta trecută, invitat la o emisiune a postului Realitatea TV, actualul „consultant politic” Cosmin Gușă, i-a pus lui Victor Ponta în față o „oglindă” care-l descrie în toată goliciunea și lipsa lui de consistență politică. Acolo, Gușă a început prin a spune, pe un ton apocaliptic: „România, se află, în prezent, într-un moment unghiular în care nimeni nu-şi asumă un joc responsabil. Cu o putere reprezentată de un premier care este manipulat de oamenii <> din afară şi de baronii locali din ţară, şi o alternativă în glumă, mânată de ambiţii personale, România pare să fie sortită eşecului”. După care l-a descris pe actualul Premier ca fiind o creație a acum uitatului „Grup de la Cluj”. Adevărate sau nu până la capăt, vorbele lui Gușă descriu niște realități pe care lumea le cam cunoaște deja. Dar s-o luăm de la un capăt. „Geneza Grupului de la Cluj a fost un complex de factori care, în planul jocului de putere central, a însemnat: Virgil Ardelean, reconfirmat la direcţia <> la începutul lui 2001, cu liderul informal al grupului de la Cluj Ioan Rus, în calitate de ministru de Interne proaspăt chemat la Bucureşti, alături de încă doi oameni importanţi şi deosebiţi din Cluj, Vasile Dâncu, ca ministru al Informaţiilor publice, şi Vasile Puşcaş, ca negociator şef al României pentru integrarea în Uniunea Europeană, cu rang de ministru secretar de stat, şi cu mine, care proveneam din conducătorul trustului lui Dan Voiculescu, proaspăt ales secretar general al PDSR la începutul guvernării, practic conducător executiv al partidului. (...) Nu pot să neg că cel puţin o dată pe săptămână nu mă întâlneam în acea perioadă cu Rus, Dâncu şi Puşcaş, mai puţin cu Ardelean. Era la Bucureşti o anumită prietenie şi atât, nu existau planuri bine compozite. Pare deja istorie, dar toate aceste vechi întâmplări au tâlcul lor. „Ponta era un favorit al nostru, un protejat. L-am impus eu personal în funcţia de preşedinte al Organizaţiei de tineret, crezând în potenţialul politic pe care el l-ar putea avea. Adrian Năstase l-a acceptat şi fiecare pe rând de la Puşcaş, Dâncu, Rus şi eu am încercat să-l susţinem pe cât am putut. Unii îl mai susţin şi azi, Ioan Rus cel puţin. Nu cred că Dâncu, dar rămâne să vedem în continuare. După părerea mea, Ponta s-a comportat într-un fel profitor la adresa unor ardeleni care credeau că au un camarad mai tânăr: a luat, a plecat şi n-a mai dat înapoi. (...) Timpul a trecut. Rezultatul azi este că acest concept gonflat mai mult decât trebuie de către mass-media, neumplut de conţinut, deşi s-a încercat foarte mult, nu s-a putut. Azi suntem în faţa unei realităţi în care, la nivel de PSD - nişte oameni fără conţinut, fără şcoală şi aspiraţii, mă refer la baronii PSD, au preluat volanul conducerii partidului, un om, nematurizat încă din păcate, mă refer la Ponta, şi mult prea ahtiat după putere, nu consideră că ar fi trebuit să reformeze partidul înainte să-l aducă la putere şi atunci acţionează în virtutea inerţiei total dependent de voturile şi influenţa baronilor, acţionând într-un fel mimetic şi dând puţină importanţă oamenilor cu conţinut...” Ceea ce, conform lui Cosmin Gușă ne va afecta pe absolut toți: „Suntem într-un moment unghiular. Oameni din statul român au presupus într-un mod fals că ar putea să-l transforme pe Ponta într-o marionetă acceptată inclusiv de către aliatul nostru strategic SUA şi, în plus, de către puteri emergente, dacă ne referim aici doar la Rusia şi China. El a fost acceptat. Din nefericire, slăbiciunea pe care el o manifestă în planul conducerii executive îl fac să nu se califice în continuare. Am mai observat ceva la Ponta... I-a obosit creierul din cauza strategiilor false pe care le colportează de la o zi la alta, din cauza lipsei de conţinut a ceea ce doreşte să execute şi din cauza lipsei de rezultate pentru că, un om care nu gândeşte fundamental, din păcate ăsta e cazul lui Victor, aşteaptă rezultate de la o zi la alta fără o strategie, doar din dorinţa de a-şi mulţimi ego-ul personal. Ego-ul său personal nu poate să fie mulţumit azi pentru că nu avem realizări la nivel administrativ şi la nivel guvernamental în România, şi atunci sunt aceste defecţiuni”. Mda, așadar suntem conduși de un om cu creierul obosit de propriile lui obsesii. Fraților, nu-i a bună!
http://www.curentul.ro/2013/index.php/2013091691022/Actualitate/Cu-mintea-obosita-de-propriile-obsesii-Ponta-bagat-in-corzi-de-camarazii-lui-de-drum.html
FUCK YOU
FUCK YOU

Mesaje : 407
Data de inscriere : 03/10/2012

Sus In jos

Ponta, sa futa maidanezii pe ma-ta ! Empty Gușă: Ponta, cu creierul obosit de minciuni, fuge, confirmând spusele lui Antonescu

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Lun Sept 16, 2013 6:02 am

Analistul politic Cozmin Gusa arata ca documentul semnat cu RMGC este "in profundul dezavantaj al statului roman", iar actionarii companiei se ocupa cu speculatii in state slabe. El a criticat virulent atitudinea premierului Ponta pe acest subiect. "Sunt putin mirat la cat de slab pregatit e guvernul Romaniei pentru aceasta situatie de criza", a punctat Gusa, informeaza Realitatea.net.

"Sunt putin mirat la cat de slab pregatit e guvernul Romaniei pentru aceasta situatie de criza. O tara guvernata in asemenea fel, in care astazi presedintele Senatului, colegul lui Ponta, ne anunta de dimineata ca avem un prim ministru parsivel, iar acesta iese in conferinta de presa si nu face altceva decat sa il confirme prin aceasta fuga( n.r. fugind din conferinta cand a fost intrebat daca sustine sau nu proiectul), ne arata cat de grav e afectata structura statului roman. In alte state ar fi fost tratat cu subiect si predicat", a comentat Gusa iesirea publica a lui Victor Ponta.

Contractul cu RMGC, in dezavantajul statului

"Asa cum a fost semnat contractul, e in profundul dezavantaj al statului, cu niste actionari dovediti, de-a lungul vremii, in postura lor de evrei americani bogati care fac speculatii unde sunt state slabe. Dar in fata unui asemenea lobby, sa igenunchezi, sa nu poti comunica poporului tau ceva coerent, tu ca premier, sa te opui, sa fii pro, apoi iar sa te opui si acum sa fii iar pro (...) Telespectatorii se intreaba ce se va intampla cu alte probleme mai grave: scolile, intr-un hal fara de hal, investitorii care nu pot avea contracte din cauza clientelei USL-iste", a afirmat Cozmin Gusa.

In privinta iesirii publice a lui Victor Ponta, Cozmin Gusa a adaugat ca premierul "vorbeste silabisind, dovedind ca creierul sau e obosit de minciunile pe care a fost obligat sa le peroreze". "Suntem in criza din pricina unui element aparent banal: o companie speculeaza in Romania niste castiguri pe burta, iar guvernele au presupus gresit ca aceasta companie ar reprezenta establishmentul de putere american", a adaugat Gusa.

El a punctat ca liderul PNL Crin Antonescu se va salva politic daca va continua demersul de a-l taxa pepe ponta pentru greselile guvernarii.

corectnews.com
Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

Ponta, sa futa maidanezii pe ma-ta ! Empty Re: Ponta, sa futa maidanezii pe ma-ta !

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum