POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

PE MIHAITA CALIMENTE PNL L-AU FUTUT IAR RENII

In jos

PE MIHAITA CALIMENTE PNL L-AU FUTUT IAR RENII Empty PE MIHAITA CALIMENTE PNL L-AU FUTUT IAR RENII

Mesaj Scris de Admin Dum Sept 01, 2013 5:46 pm

Un lider PNL cere controlul Justitiei: Avem ministru al Justitiei... De ce nu controleaza procurorii? Trebuie vazut ce fac completele ICCJ

Afirmatii socante facute de deputatul PNL Mihaita Calimente, presedintele Comisiei parlamentare de control al SIE in cadrul Delegatiei Permanente a PNL de la Mamaia. Domnia sa cere cu subiect si predicat ca majoritatea USL sa potoleasca justitia pentru a nu mai ancheta sau urmari oameni politici pe motiv ca acele institutii prin ceea ce au facut pana acum au dovedit ca sunt partizane.

"Domnule presedintele cetatenii ne intreaba ce se intampla cu puterea celor 70% pe care ii avem in Parlament. Si ei nu se refera la procedurile parlamentare, la initiativele noastre legislative si cum facem ceea ce ne-am propus in campania electorala. Pe cetateni ii intereseaza ca USL a castigat alegerea, iar puterea lui Traian Basescu a crescut.

Lucrul asta se vede prin actiunile pe care le face zi de zi, se vede prin numarul de ministri liberali care sunt trimisi la DNA sau prin numarul de primari sau alti membri ai PNL care sunt trimisi in fata ANI si cercetati pentru incompatibilitate. Sa fie oare asta o rezultanta a coabitarii dintre Traian Basescu si primul ministru Ponta? Eu nu ajung pana acolo, dar cu aceste probleme trebuie sa ne lamurim cu primul ministru pentru ca sunt niste lucruri promise in campania electorala si care se vad in primul rand la felul in care arata justitia, justitia despre care am spus ca va fi altfel si ea a ramas tot in mana lui Traian Basescu si tot Traian Basescu este cel care se foloseste de DNA.

Avem ministru al Justitiei si ce face el? Are sub autoritate procurorii si nu am vazut prin Inspectia Judiciara sa fie preocupat de ceea ce fac procurorii. Singurul raspuns pe care l-a dat a fost acela ca Legea ANI nu poate fi modificata si eu nu am inteles de ce nu poate fi modificata. Si lucrurile astea daca continua in apropierea alegerilor europarlamentare mai multi liberali vor avea a face cu aceasta justitie clar impartiala si care actioneaza unidirectional.

Curtea Constitutionala si-a marit numarul de membri care sunt in favoarea lui Traian Basescu. Am vrut sa modificam Constitutia si a venit aceasta CCR si ea adauga la Constitutia nu judeca ceea ce propunem noi daca e bun sau nu dupa opinia mea atunci cand tu spui ca pragul de 30% e bun dar va intra in vigoare peste un an... asta deja e o adaugare la Constitutie un lucru care este inadmisibil. Noi foarte simplu am putea prin Constitutie ca aceasta CCR sa devina sectie a ICCJ si la CCR sa fie judecatori profesionisti.

Trebuie de asemenea sa vedem cum functioneaza completele de judecata de la ICCJ pentru ca completele in frunte cu doamna Stanciu si cu cealalta doamna care sunt alese de domnul Basescu la o cafea, ca ar fi avut el vreo revelatie si cine va ajunge acolo va vedea pe pielea lui cum functioneaza si ce argumentatii de aduc. Completele acestea ar trebui alese la inceput de an si sa se stie clar care este componenta lor.

Eu aici cred ca ar trebui sa ducem lupta in plan parlamentar cu majoritatea pe care o avem pentru ca lui Traian Basescu ii este groaza sa isi piarda influenta. Justitia trebuie sa devina independenta.

Oare in aceasta tara doar doamna Haineala, numai domnul Morar, numai doamna Stanciu, numai astia care au fost 8 ani cu Traian Basescu, oare numai astia pot conduce justitia? Alti judecatori si procurori cinstiti si corecti in tara asta nu exista? Eu cred ca asta este batalia pe care trebuie sa o dam daca mai vrem ca la alegerile europarlamentare sa mai avem ministri sau parlamentari pentru ne putem duce cu gandul si acolo daca deja sunt peste 1200 de primari declarati incompatibili de ANI.

Si aici sa nu credeti ca Traian Basescu in mintea lui aia diabolica nu gandeste la alegeri locale anticipate pentru ca sunt sute de primari care daca isi pierd mandatul iata o oportunitate pentru el si Partidul Miscarea Populara sa aiba si el niste primari.

Cum este posibil ca Traian Basescu pe banii statului si nimeni sa nu il intrebe nimic sa-si construiasca un partid in vazul unei tari intregi? Nimeni nu il intreaba nimic. Mai mult decat atat consilierii prezedentiali obraznici si nesimtiti fac misto de primul ministru si de presedintele Senatului si nimeni nu ii intreaba de nimic.

Deci cred ca toate aceste lucruri trebuiesc indreptate si daca nu se va intampla acest lucru sarcina noastra in ce priveste europarlamentarele si prezidentialele vor fi mult mult ingreunate."

IATA declaratiile Deputatului PNL Mihaita Calimente, presedintele Comisiei parlamentare de control al SIE
calimente.wav05:28

http://pesurse.ro/2013/09/01/exclusiv-audio-un-lider-pnl-cere-controlul-justiti/

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum