POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Româneala (cea mai a dracului țigăneală) |

3 participanți

In jos

Româneala (cea mai a dracului țigăneală) | Empty Româneala (cea mai a dracului țigăneală) |

Mesaj Scris de Admin Lun Aug 19, 2013 6:47 am

tIGĂNEÁLĂ, (2) țigăneli, s. f. (Reg. și fam.) 1. Faptul de a se țigăni. 2. (La pl.) Vorbe urâte, insulte.

Tare simpatici îmi erau țiganii la începutul weekend-ului, fix până să le moară regele. Pregătisem un text ucigător în care să explic că li s-a făcut o mare nedreptate atunci când cuvântului care le denumește etnia i-au fost asociate, în DEX, mai multe sensuri peiorative. Voiam să spun că toți țiganii care au vorbit pe la televiziuni mi-au părut mai normali, mai decenți și mai echilbrați decât ceilalți, românii, prin ceilalți români referindu-mă mai ales la politicieni și presă.

Și aș fi avut dreptate. Mare țigăneală a fost. Băsescu a sesizat imediat mirosul de sânge (mă rog, nefericită metaforă) electoral și l-a trimis de urgență (sic!) pe Brădișteanu să-i pună bulibașei stetoscopul cu tricolor, de parcă bieții doctori turci (incompetenți, că deh, ei nu sunt români deci n-au cum să fie, și ei, cei mai buni din lume la tot) ar fi avut vreun plan de a ascunde națiunii starea pacientului. Apoi Ponta. Ah, Ponta! Am căutat un adjectiv, dar cred că deja la Ponta substantivul propriu spune tot. Nu există adjectiv mai jignitor. Ca să-l parafrazez pe alt rege celebru, din fericire alive although not kicking anymore, Victor Ponta e Victor Ponta. Și mai e și premier. Iar din această calitate a spus că președintele României i-a făcut, cu mâna lui, dosar penal unui cetățean (în speță, doctorului Brădișteanu). Și el a mai adăugat și niște adjective urâte, nu vă mai încarc memoria cu ele. Vă dați seama cum sună asta pentru orice străin de mai la vest de Nădlac? Chiar să fi fost Ponta sigur că Băsescu a făcut asta, să fi asistat personal la fabricarea de către maleficul marinar a dosarului ăla, cum să-ți treacă prin cap s-o spui? Ce, lucrezi la Antena 3?

Presa s-a țigănit și ea. Cum o face de când a venit pârdalnica de criză și te condiționează toți mogulii de audiență dacă vrei să duci și altceva acasă de mâncare, că doar n-o să le dai copiilor ce mănânci tu la serviciu. Ca de obicei, s-a remarcat RTV (chiar, oare cum ar fi să fuzioneze RTV și OTV? Ar da ceva foarte frumos și foarte românesc. Și s-ar putea numi, printr-o asociere cu totul formidabilă și predestinată, ROTV). Vineri, așadar, la RTV a avut loc un moment stânjenitor pentru publicul fără căcat în cap care a avut proasta inspirație să se uite la acea oră la televizor. În timp ce regele Cioabă era încă în agonie la spital, prin telefon, în direct, a intrat rivalul său pe linie monarhică, ”împăratul” Iulian. Împăciuitor și vizibil afectat, împăratu’ a vorbit ce a vorbit, după care a izbucnit în plâns. Plâns urât, cu sughițuri și tânguieli, întrerupt doar de tentative nereușite și pe un ton jenant de înalt ale autorului însuși de a-și recăpăta vocea și calmul. Ce credeți că s-a întâmplat în cele două-trei minute în care bătrânul țigan a plâns în direct la televizor? Poate vă imaginați că realizatoarea l-a consolat, că unul dintre invitații din platou a încerat să salveze situația preluând cuvântul sau că măcar cineva din regie a propus ca legătura să fie tăiată până omul își revine. N-ai să vezi. Omul a fost lăsat să plângă timp de trei minute, ba chiar s-a consemnat o tăcere exemplară din partea hienelor din studio, pentru ca bocetul să fie mai clar și audiența să crească mai cu spor. Ce țigani! (ȚIGÁN, -Ă, țigani, -e, s. m., adj. 3. Epitet dat unei persoane cu apucături rele.)

Dar apoi a murit Cioabă. Fie ca bulibașa din ceruri să-l ierte. Și atunci ne-am amintit cu toții că țiganii sunt și ei tot români: nici nu s-a răcit bine mortul, scurt, țiganii n-ar mai vrea să dea banii pentru tratament, că deh, au și ei simțul lor de proprietate și li se pare ușor lipsit de sens și de inteligență antreprenorială să cotizeze pentru un mort, chit c-au semnat contractul. Și stați liniștiți, că nu contractul îi încurcă pe ei. Doar că acum au o problemă: dacă nu marcă banul, nenorociții ăia de capitaliști de la spital nu vor să le dea trupul neînsuflețit al cadavrului celui decedat, vorba domnului Dușa. De aceea, cât timp cerșesc (că na!) bani de la guvern, că ei ”n-aaaaaaaaau”, eu nu cred că le mai rămâne decât o singură soluție: într-un gest hazliu și creativ copiat dintr-un frumos film americănesc, să fure mortul.

Le urăm succes, că doar ne sunt frați. Ne unește româneala.

Andrei Manțog

http://www.kmkz.ro/opinii/editorial/romaneala-cea-mai-a-dracului-tiganeala/

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Româneala (cea mai a dracului țigăneală) | Empty OANA MIZIL -EVANGHELIE

Mesaj Scris de Admin Lun Aug 19, 2013 6:51 am

Româneala (cea mai a dracului țigăneală) | Oana-niculescu-mizil

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Româneala (cea mai a dracului țigăneală) | Empty Cine te enervează mai mult: românul Silaghi sau ţiganul Cioabă?

Mesaj Scris de Katana-TACETI DIN GURA ! Mar Aug 20, 2013 1:09 pm

Katana-TACETI DIN GURA !
Katana-TACETI DIN GURA !

Mesaje : 230
Data de inscriere : 29/10/2012

Sus In jos

Româneala (cea mai a dracului țigăneală) | Empty Re: Româneala (cea mai a dracului țigăneală) |

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum