POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Noua politică maghiară: blocarea şoselelor pentru federalizare

In jos

Noua politică maghiară: blocarea şoselelor pentru federalizare   Empty Noua politică maghiară: blocarea şoselelor pentru federalizare

Mesaj Scris de crescatorul de girafe Mar Iul 23, 2013 5:58 am

Extremiştii maghiari intenţionează să treacă la faza următoare de luptă cu statul român prin blocarea şoselelor şi nesupunerea civică. Acum însă nu le mai ajunge doar autonomia, ci vor federalizarea României. Într-un mod pervers, ei pretind însă că reprezintă voinţa Transilvaniei şi a tuturor locuitorilor de acolo. De când vorbesc extremiştii maghiari în numele românilor pe care îi asupresc şi pe care vor să-i lase fără ţară? DE ACELASI AUTOR De ce atacă Băsescu şi ai lui Rusia, China şi pe toată lumea Europa occidentală se laudă cu civilitatea ei, dar presa europeană duc... Băsescu a acceptat de voie, de nevoie, descătuşarea României Câteva declaraţii din Manifestul transilvănean pentru regiunile istorice, lansat la apă pe 20 iulie de PPMT, mi-au atras atenţia pentru că reprezintă o modificare de strategie. În primul rând, observăm că extremiştii maghiari nu mai vorbesc în numele comunităţii maghiare care oricum nu-i votează, ci în numele tuturor transilvănenilor. Nu-i văd pe românii din Alba Iulia, de exemplu, să se simtă reprezentaţi de partidul lui Laszlo Tokes, dar ce mai contează o impostură în plus? În aceeaşi ordine de idei, manifestul amestecă de-a valma regiuni istorice reale cu invenţii de care nimeni n-a auzit până la apariţia autonomiştilor. Astfel, Partiumul sau Ţinutul Secuiesc sunt puse pe picior de egalitate cu Banatul, Maramureşul şi, culmea, chiar cu Ţara Moţilor. Să alături Ţara Moţilor cu bazaconia Ţinutului Secuiesc şi să pretinzi astfel că-i reprezinţi pe moţi alături de minţile înfierbântate ale celor care îşi imaginează că invenţia Ţinutului Secuiesc are vreo valoare mi se pare o batjocură la adresa urmaşilor lui Avram Iancu. Acest gen de vehiculare de falsuri este însă specialitatea ideologilor extremişti care speră ca astfel să zăpăcească opinia publică. Cum s-ar spune, PPMT pretinde că exprimă laolaltă dorinţele criminalilor lui Kossuth (a se vedea recentele documente scoase la iveală de istoricul Larry Watts), alături de victimele lor, moţii lui Avram Iancu. Până unde ar putea ajunge acest gen de activităţi împotriva statului român şi ce fel de climat de bună convieţuire între etnii va mai exista după declanşarea jihadului împotriva României, mă tem să spun, pentru că nu vreau să cred că le vom permite să ajungă până acolo. Aberaţiile extremiste maghiare continuă însă cu solicitarea unei Românii federale în interiorul căreia Ţinutul Secuiesc şi Partium să aibă autonomie şi statut special. Argumentaţia tuturor revendicărilor are la bază faptul că această comunitate autohtonă este ”de mărimea unei ţări”. Aşadar nici federalizarea nu i-ar mulţumi pe extremişti, care ar face imediat pasul următor, crearea unui nou stat, aceasta fiind chiar o sugestie în premieră. Iar dacă acest stat ar fi prea mic să se susţină prin el însuşi, nu-i nicio problemă, că Ungaria e aproape şi îşi va acorda sprijinul, aşa cum o face deja cu PPMT, sponsorizând acest partid, pe Tokes însuşi şi tentaculele lui de tip fundaţii, şcoli, publicaţii, cu multă generozitate. În fine, pentru că lumea nu-i prea bagă în seamă pe agitatorii maghiari, intenţia este de a bloca şoselele şi căile de acces şi de a declanşa nesupunerea civică. Direcţia celor care au dat drumul ieri la porumbei după citirea manifestului ca să ne arate cât sunt ei de paşnici este uşor de ghicit: după declaraţii, vor trece la scandal. Până unde ar putea ajunge acest gen de activităţi împotriva statului român şi ce fel de climat de bună convieţuire între etnii va mai exista după declanşarea jihadului împotriva României, mă tem să spun, pentru că nu vreau să cred că le vom permite să ajungă până acolo. Din partea extremiştilor maghiari, foaia de parcurs mi se pare clară. Sunt curios doar dacă se vor mai găsi şi de această dată români care să le ia apărarea, să minimalizeze pericolul şi să privească aceste evoluţii cu potenţial exploziv drept petarde. Sau, mai grav, să le ia apărarea inamicilor declaraţi ai statului român şi să îi trateze cu respect că doar trebuie să le dăm toate drepturile minorităţilor. Inclusiv pe acela de a distruge coeziunea, siguranţa şi, până la urmă, întreaga ţară...

Citeste mai mult: adev.ro/mqae21
crescatorul de girafe
crescatorul de girafe

Mesaje : 328
Data de inscriere : 15/08/2010

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum