POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Sihastrul din pustie ( CEL CRESCUT INTRE SIHASTRI CARE POARTA PE SUB RANTII, TAINIC, EPOLETI ALBASTRI ) , coborit-a la campie vorbind oilor valahe despre cainii ce nu pleaca nici morti din macelarie ________________________________________

2 participanți

In jos

Sihastrul din pustie ( CEL CRESCUT INTRE SIHASTRI CARE POARTA PE SUB RANTII, TAINIC, EPOLETI ALBASTRI ) , coborit-a la campie vorbind oilor valahe despre cainii ce nu pleaca nici morti din macelarie ________________________________________ Empty Sihastrul din pustie ( CEL CRESCUT INTRE SIHASTRI CARE POARTA PE SUB RANTII, TAINIC, EPOLETI ALBASTRI ) , coborit-a la campie vorbind oilor valahe despre cainii ce nu pleaca nici morti din macelarie ________________________________________

Mesaj Scris de Admin Mar Iun 25, 2013 5:35 pm

Sihastrul din pustie ( CEL CRESCUT INTRE SIHASTRI CARE POARTA PE SUB RANTII, TAINIC, EPOLETI ALBASTRI ) , coborit-a la campie vorbind oilor valahe despre cainii ce nu pleaca nici morti din macelarie ________________________________________ Pizap.com10.74513498507440091372180995947




Pronia cereasca a fost buna cu Romania considerate de unii a fi Grădina Maicii Domnului, deci,în vremuri de cumpănă românii au şansa apariţiei unor bărbaţi providenţiali care le arată calea de urmat.Vă mai amintiţi poate, lui Ştefan cel Mare i-a grăit Daniil Sihastru dar si mama sa, aflată pe o stâncă înaltă ,într-un vechi castel …lui Umil Umilovici Constantinescu i-a vorbit călugărul Vasile ….Ei, acum se apropie un nou moment de cumpănă pentru românii care nu se lasă distraşi de o banală criză şi aşteaptă cu buza friptă să se arunce în ei  cu pungi de mălai, mici ,bere la pet şi poze electorale în crunte bătălii ERECTORALE :
1.   REFERENDUM PRO – ANTI CONSTITUTIONAL  
REFERENDUMUL DUM –DUM al vicleanului degustător de J.Daniels de la Cotroceni ;
2.   CĂCĂRĂU DORMIND versus CĂCĂRĂU insomniacu ( să îl reguleze dracu ) ;
3.   Udrea divortează ,Băsescu valsează ,ANALIştIi comentează ;
4.   Unguri –bunguri sparg seminţe .înghit sâmburi ,apoi, într-o veselie cer iar autonomie ;
5.   Luptătoarea din Plescoi lupta cu Ponta in noroi ,sau, poate în ciocolată , cum o să vedeţi îndată
6.   Kkăkărău adoarme visînd la Cotroceni şi se trezeşte la Cotroceni ;
7.   Preacucernicul Jiji , ghinărar şi ostaş al lui Hristos fu răstignit la Jilava între doi tâlhari, Babiuc ( cel cu muci la năsuc ) şi Cioflină ( cel cu euro şi ruble în loc de splină );
 A sosit momentul deci ca Sfântul pustnic care bea tiutiun ( sau Stalinskaya ) să dea semn prin tulnic iar să iasă şi să cuvânteze boborului însetat de înţelepciune. Ce are de spus Sfântul pustnic labagiu boborului pilangiu, berbecilor  mioritici şi mioritelor valahe ? Ascultaţi vorba lui sfătoasă , care zice :“ Tineţi minte cuvintele mele, căci i-o vi-am fost alături în vremi de restrişte, mergînd desculţ pe mirişte şi vi-am fost sfătuitor şi baci pînă la adinci bătrîneţe :
1.   Romania ,petrolul şi gazele din subsol nu sunt ale voastre, nici ale copiilor voştri ci ale Chevron şi ale Maicii Rusia ,în vecii vecilor ….”
2.   Preşedinte va deveni Kăkărău Antenescu ce-l pupă în cur pe Felix -Voiculescu( nu ştiu unde , nu ştiu cum, Kăkărău doarme acum ) ;
3.   Doamna Nutzi din Pleşcoi va pleca la război cântînd din cimpoi ;
4.   Blaga va bea ceai  la Pekin şi Shanhai;
5.   Vom avea iar si iar politicieni autişti,care au pierdut legătura cu românii ( PARADOX-nu poţi pierde ceea ce nu ai avut niciodată) ;
6.   Oprescu trebuie să termine autostrada zburătoare înainte de a candida la preşedenţie ( ce puii mei ? )” ;
7.   Băsescu va fi lăsat la Cotroceni să se joace în tihnă( yes, Trăienică ia-ţi jucărioarele şi mergi la odihnă) ;
8.    Sub deviza o şansă pentru Băsescu , o părintească îndrumare : fă-ţi valiza , vine o nouă suspendare.
9.   Dacă vei sta sta liniştit , la Neptun, pe plajă , la soare,poate  că ai avea şansa de a rămâne în politică şi vei scăpa de suspendare. Altfel, vei sfârşi rău. ( Băsescule, ia plaivasul şi scrie ,ţine minte-lasă dracului sticla ceia de J.Daniels si scrie măi , nu auzi ?)….
10.                     Bobor mioritic , miori votaci, moşneguţi şi babe ce vă număraţi mărunţişul privind cu jind la tarabe, votaţi mâine precum ieri ,sule –n cur pentru golani, sănătate şi mulţi bani, la anu şi la mulţi ani .
 Acum, eu imi văd de drum , levitînd pe un nor de fum şi la braţ cu moş Patriciu ve,  încălecat pe o …sondă mi-a  vorbit despre o blondă.
Vi-a vorbit din pustnicie , de la mănăstirea Secu , cel trăit printre sihaştrii care poartă pe sub rantii tainic, epoleţi albaştri. .


 


Ultima editare efectuata de catre Admin in Mar Iun 25, 2013 7:19 pm, editata de 1 ori

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sihastrul din pustie ( CEL CRESCUT INTRE SIHASTRI CARE POARTA PE SUB RANTII, TAINIC, EPOLETI ALBASTRI ) , coborit-a la campie vorbind oilor valahe despre cainii ce nu pleaca nici morti din macelarie ________________________________________ Empty Victor Ponta calcă pe Lege şi Drapel prin HG-ul cu doliu naţional

Mesaj Scris de Admin Mar Iun 25, 2013 6:40 pm


Victor Ponta calcă pe Lege şi Drapel prin HG-ul cu doliu naţional. Ca să nu mai spun că, din punctul meu de vedere, lansează un scuipat simbolic pe Drapelul Naţional, prin afirmaţia din finalul şedinţei de guvern de marţi!
Sihastrul din pustie ( CEL CRESCUT INTRE SIHASTRI CARE POARTA PE SUB RANTII, TAINIC, EPOLETI ALBASTRI ) , coborit-a la campie vorbind oilor valahe despre cainii ce nu pleaca nici morti din macelarie ________________________________________ Marius-batca-edVictor Ponta: O să vă rog, domnule ministru al Apărării şi domnule ministru Dragnea, să adaptaţi. MÂINE E ZIUA DRAPELULUI, DA? NU CRED CĂ E CHIAR UN MOMENT DE SĂRBĂTOARE, de aceea vă rog să luaţi măsuri să se adapteze toate evenimentele la situaţia aceasta cu totul specială şi…
Mircea Duşa: Facem simplu, cu ridicarea pe catarg a drapelului, după care imediat prezentăm hotărârea de guvern şi coborâm drapelul în bernă.
Victor Ponta: Luaţi toate măsurile de astăzi. De aceea am vrut să facem astăzi şedinţa, că mâine era totul prea din scurt. – extras din stenograma şedinţei de guvern de marţi, aşa cum apare pe siteul oficial al Guvernului României.
Că s-a dovedit din ce în ce mai incompetent, mai vulnerabil la criticile celor care l-au sprijinit şi votat, nu contează şi nici nu m-ar interesa. Însă, dacă, pentru a-şi spăla propria imagine publică, premierul României, Victor Ponta, alege să calce în picioare, în primul rând, un SIMBOL NAŢIONAL, cum este DRAPELUL ROMÂNIEI, şi, în al doilea rând, o LEGE, votată de Parlamentul României, este extrem de grav.
Cum adică ZIUA DRAPELULUI NAŢIONAL “NU este chiar UN MOMENT DE SĂRBĂTOARE”????
Care este, atunci, momentul pentru sărbătoare naţională? Ziua PSD-ului? Ziua Rusiei? Ziua SUA? Ziua Franţei? Ziua Ciadului? Ziua cârtiţei? De ce nu Ziua homosexualilor? Parcă au un steag mai frumos, aşa, în curcubeu!
Pentru că, oricum, pare insensibil la simboluri, cum ar fi Drapelul şi Ziua Drapelului Naţional, o să îi reamintesc domnului prim-ministru Victor Ponta, jurist de profesie, care este raportul de forţă juridică între o Hotărâre de Guvernşi o Lege votată de Parlament.
Legea, ca act normativ al Parlamentului, are forţă juridică mai mare în ceea ce priveşte Hotărârile de Guvern, deoarece emană de la aleşii/reprezentaţii cetăţenilor, parlamentarii (aleşi prin vot universal, direct, secret şi liber exprimat), în timp ce HG-urile sunt adoptate de un organ investit cu atribuţii executive. O Hotărâre de Guvern poate fi emisă numai în aplicarea legilor, prin acestea neputându-se completa sau modifica Legi.
ESTE EXACT CAZUL DE MIERCURI, 26 IUNIE
Legea nr. 96 din 1998 instituie clar ZIUA DRAPELULUI NAŢIONAL.
Art. 1
(1) Se proclama ziua de 26 iunie Ziua drapelului national.
(2) Ziua drapelului national va fi marcata de catre autoritatile publice si de celelalte institutii ale statului prin organizarea unor programe si manifestari cultural-educative, cu caracter evocator sau stiintific, consacrate istoriei patriei, precum si prin ceremonii militare specifice, organizate in cadrul unitatilor Ministerului Apararii Nationale si ale Ministerului de Interne.
Art. 2
(1) Guvernul si autoritatile administratiei publice locale vor lua masurile necesare pentru ca in aceasta zi drapelul Romaniei sa fie arborat, in conformitate cu prevederile Legii nr. 75/1994, si pentru buna desfasurare a actiunilor prevazute la art. 1 alin. (2).
(2) In capitala si in municipiile-resedinta de judet se vor organiza ceremoniale publice de inaltare a drapelului Romaniei, pe baza normelor convenite intre prefecturi, primarii si comenduirile de garnizoana.
Pe de altă parte, avem HG pentru declararea zilei de 26 iunie 2013 zi de doliu naţional pe teritoriul României, publicată în Monitorul Oficial nr. 0374 din 25 Iunie 2013
Conform HG-ului, in data de 26 iunie 2013 toate institutiile si autoritatile publice centrale si locale au obligatia arborarii drapelului Romaniei in bernă. In plus, drapelul in bernă se va arbora si la sediile partidelor politice, sindicatelor, patronatelor, institutiilor de invatamant de orice grad, institutiilor de cultura si misiunilor diplomatice ale României, precum si la punctele de frontiera, in aeroporturi, porturi, gari si autorgari.
“Aceeasi obligatie revine si persoanelor fizice, daca arboreaza drapelul României la domiciliu sau la resedinta”, se mai precizeaza in HG-ul de marţi
Documentul stipuleaza, de asemenea, ca posturile de radio si televiziune, precum si institutiile de cultura isi vor adapta programul in mod corespunzator. Prin extensie, manifestările culturale, artistice şi sportive programate pentru această zi sunt amânate.  Dacă în cazul arborării DrapeluluiNaţional se poate “interpreta” (în bernă sau normal, tot se arborează), problema apare în cazul manifestărilor culturale şi educative.
Din păcate, Guvernul României a reuşit să facă o varză totală din două evenimente diferite, dar pline de încărcătură emoţională. Mai grav este că, pentru a-şi atinge obiectivul de imagine, Victor Ponta a spus ce gândeşte:
ZIUA DRAPELULUI NAŢIONAL “NU este chiar UN MOMENT DE SĂRBĂTOARE”
http://www.ziuaveche.ro/opinie/victor-ponta-calca-pe-lege-si-drapel-prin-hg-ul-cu-doliu-national-175515.html



Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sihastrul din pustie ( CEL CRESCUT INTRE SIHASTRI CARE POARTA PE SUB RANTII, TAINIC, EPOLETI ALBASTRI ) , coborit-a la campie vorbind oilor valahe despre cainii ce nu pleaca nici morti din macelarie ________________________________________ Empty doamna Tia Serbanescu

Mesaj Scris de Marco_polo2013 Mar Iun 25, 2013 7:00 pm


Astăzi avem zi de doliu național decretat de premierul Ponta în onoarea celor 18 morți în accidentul rutier din Muntenegru unde un autocar s-a răsturnat în prăpastie rănind încă 29 de persoane. Cumplit accident! Doamne ferește! Nu se știe însă care au fost criteriile care au stat la baza decretării doliului național. Motivul pare să fie unul singur: dorința dlui Ponta de a recupera la imagine ceea ce a pierdut în seara accidentului când juca baschet în Piața Constituției învârtindu-și silueta dolofană pe alt teren decât al realității. Tragedia s-a întâmplat duminică la ora 18.00 și în mod normal, în maximum o oră, trebuia să fi ajuns la urechile ministrului de Externe și ale premierului – scoțându-i urgent de pe terenul de joacă unde dl. Corlățean dădea goluri iar dl. Ponta arunca la coș. Mens sana in corpore sano. De data asta celor doi le-a lipsit prima condiție. Ulterior, dl. Ponta a mărturisit că a aflat de accident „seara la ora 22.55” de la Raed Arafat deși ministrul Apărării, Dușa, declarase că a aflat la ora 21.30 tot de la dl. Arafat – singurul demnitar român aflat pe fază. Văzând că premierul s-a declarat ultimul informat, dl. Dușa a mutat rapid acele ceasului: „am aflat la 22.42”. Dincolo de aceste bâlbe, un lucru e clar: premierului nostru i-au trebuit cinci ore ca să afle de accident – ceea ce în era informației rapide e chiar un record. Doar dacă nu vrei nu afli orice eveniment într-o oră. După opinia lui MRU, premierul „ori a știut de accident dar n-a dat atenție, ori n-a știut, în ambele cazuri e la fel de grav”. Posibil. Cinismul politic e incomensurabil. Varianta realistă e însă cea a deplinei ignoranțe: se potrivește perfect cu incompetența, lenea și amatorismul guvernuluui Ponta care improvizează la nesfârșit și care pentru a-și acoperi defecțiunile a pus repede marșuri funebre. Din păcate, doliul național se adresează și guvernului a cărui competență a coborât în bernă. De altfel, după meci, premierul se răsfăța: „dacă aș fi putut să fiu un bun jucător de baschet, nu mai făceam politică”. Mare păcat! Spre consolarea sa, nici nu face politică, face propagandă. La ora tragediei, dl. Antonescu spunea și el prăpăstii la tv: „toate promisiunile USL sunt în noua Constituție”. Păi nu e Constituția USL! E a țării. Credincioșii lui Gigi au serbat însă ziua lui Becali care a împlinit 55 de ani de viață, patru decenii de distracții și o lună de închisoare: „înțeleg din codul penal căci pedeapsa este pentru reeducare și redat societății”. Aleluia.

Marco_polo2013
Marco_polo2013

Mesaje : 82
Data de inscriere : 20/06/2013

Sus In jos

Sihastrul din pustie ( CEL CRESCUT INTRE SIHASTRI CARE POARTA PE SUB RANTII, TAINIC, EPOLETI ALBASTRI ) , coborit-a la campie vorbind oilor valahe despre cainii ce nu pleaca nici morti din macelarie ________________________________________ Empty Re: Sihastrul din pustie ( CEL CRESCUT INTRE SIHASTRI CARE POARTA PE SUB RANTII, TAINIC, EPOLETI ALBASTRI ) , coborit-a la campie vorbind oilor valahe despre cainii ce nu pleaca nici morti din macelarie ________________________________________

Mesaj Scris de Admin Mier Iun 26, 2013 12:41 pm

SPIRIT DE PLESCAR , FATALISM MIORITIC si LENEA CA SPORT NATIONAL


Nu trebuie sa fii doctor in stiinte sociale pentru a baga de seama ca traim intara plescarilor.
Genialul creanga revine în actualitate cu ale sale ziceri celebre :,, da muieti îs posmagii “ sau “cade pară mălăiaţă în gura lui Nătăfleaţă”. Raportul intitulat "Riscuri si inechitati sociale in Romania", sinteza elaborata de comisia prezidentiala pentru Analiza Riscurilor Sociale si Demografice din Romania face o radiografie nemiloasă a fenomenului.. Mochismul, adica ocupatia de a rivni la para malaiata din gura lui Natafleata, este, de departe, jobul cu cea mai buna acoperire demografica. Astazi, visul angajatului la stat e sa iasa cit mai repede la pensie si, de se poate, cu o recompensa cit mai dolofana.: "parlamentarii si-au votat singuri pensii speciale fara nici un suport contributoriu, magistratii au dat verdicte in favoarea lor pentru a avea un sistem privilegiat de sporuri salariale si de pensionare, la fel s-a procedat cu persoanele pensionate in structurile militare influente (MAPN, MI; SRI, SIE) si cu cele din Ministerul de Externe. Functionarii publici de virf din ministere, agentii si alte structuri si-au creat un sistem de salarizare special, bazat pe sporuri, care a creat o prapastie intre veniturile lor foarte mari si cele modeste ale celorlalti functionari publici , ca si sistemul de retribuire suplimentara prin plasarea in consilii de administratie sau comisii de privatizare".Lorzii sindicatelor scot bugetarii în stradă cerînd hulpav  NE DATI ORI NU NE DATI ? ,pensionarii cer sfielnic şi ei , politicienii FURĂ , FURĂ iar undeva, în tenebrele istoriei Mioriţa aşteaptă momentul cînd va anunţa o mamă bătrînă, cu brâul de lână că a căzut o stea….
antikgb , 29 sept.2009

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sihastrul din pustie ( CEL CRESCUT INTRE SIHASTRI CARE POARTA PE SUB RANTII, TAINIC, EPOLETI ALBASTRI ) , coborit-a la campie vorbind oilor valahe despre cainii ce nu pleaca nici morti din macelarie ________________________________________ Empty Re: Sihastrul din pustie ( CEL CRESCUT INTRE SIHASTRI CARE POARTA PE SUB RANTII, TAINIC, EPOLETI ALBASTRI ) , coborit-a la campie vorbind oilor valahe despre cainii ce nu pleaca nici morti din macelarie ________________________________________

Mesaj Scris de Admin Mier Iun 26, 2013 1:25 pm

CUVÂNT ANTEMERGĂTOR ( fără girofar ,că mi-s palmas,din BOBOR)-PROLEGOMENE la scrisoarea deschisa a toarasului Cosmâncă
Să ne trăiţi ,toarăşu Cosmîncă.Io mis GERULA,am fost pionier ,am fost utecist şi membru ASC( Asociaţia studenţilor comunişti) de unde spre ruşinea mea am fost dat afară în mod just, pentru poker, băutură şi femei , una dintre acele femei fiind soţia cu 23 ani mai tânără a unui toarăş din activul PCR .Am simţit din toată fibra fiinţei mele că toarăşii ELENA şi nea NICU au fost pentru mine adevăraţi părinţi şi de câte ori stăteam la coadă pentru tacâmuri de pui ,câte un pachet de Dero sau o pâine mă rugam fierbinte pentru sănătatea mămicii Leana şi a tăticului Nicu .În fine , în decembrie 1989 când agenturilii au uneltit împotriva scumpei noastre patrii şi a conducătorilor iubiţi am lăcrimat de fericire cînd toarăşu Iliescu,cel sărac şi cinstit ,”ultimul pe listă cu voia dvs.” a ieşit cu pieptu-i de aramă în faţa gloanţelor teroriştilor şi în mod înţelept a decis să telefoneze la ambasada marelui frate de la răsărit pentru a-i informa “cine suntem şi ce vrem”.În sfînta noapte de Crăciun am plâns de fericire că Doamne Doamne a acceptat să îi primească la pieptul său primitor pemămica Leana şi pe tăticu Nicu deşi au raposat întru domnul intoxicaţi cu plumb(calibrul 7,62 mm) şi nu respetînd sfînta tradiţie a Ignatului.În fine, alături de noul tătuc Iliescu am strigat până am răguşit “NOI MUNCIM ,NU GÂNDIM” şi “NU NE VIMDEM ŢARA”.Vă respect pentru curajul cu care aţi stat neabătut alături de toarăşu Iliescu la bine (MAI ALES LA BINE) şi la rău .Nu sunt de acord cu anumiţi aşa zişi pesedişti din teritoriu care desconsiderând munca dvs. plină de abnegaţie vă porecleau (nesimţiţi nerecunoscători) ba FĂLCI ba CUR DE FIER .În fine, ajung la istorica (isterica ?) dumneavoastrăSCRISOARE DESCHISĂ către membrii și electoratul PSD .Constat cu lacrimi în ochi şi profundă emoţie spiritual dumneavoastră sintetic,faptul că spre deosebire de marii dascăli Marx,Engels ,Lenin , Stalin , Gh.G.Dej , Nicolae Ceauşescu sau Iliescu ,,”ultimul pe listă cu voia dvs.” aţi spus în cuvinte puţine tot ceea ce trebuia scris.Vă promit că inainte de a ma sterge pe cur cu ea voi citi atent magistrala dvs. SCRISOARE DESCHISĂ către membrii și electoratul PSD şi voi reveni cu necesitate .Primiţi pe această cale expresia admiraţiei ce vi-o port pentru faptul că dacă pe vremea în veci neuitatului Ceauşescu aveam la nivel declarativ cel puţin “UN PARTID PENTRU O ŢARĂ” aţi contribuit din plin la trecerea la o fază calitativ superioară : “O ŢARĂ PENTRU UN PARTID” . Să trăiţi ,toarăşu Tavi !!!PS Nea Tavi, toarăşu Tavi, HÂC, mă iartă ,io cu cine votez ? HÂC, HÂC… !!! VA URMA

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sihastrul din pustie ( CEL CRESCUT INTRE SIHASTRI CARE POARTA PE SUB RANTII, TAINIC, EPOLETI ALBASTRI ) , coborit-a la campie vorbind oilor valahe despre cainii ce nu pleaca nici morti din macelarie ________________________________________ Empty Re: Sihastrul din pustie ( CEL CRESCUT INTRE SIHASTRI CARE POARTA PE SUB RANTII, TAINIC, EPOLETI ALBASTRI ) , coborit-a la campie vorbind oilor valahe despre cainii ce nu pleaca nici morti din macelarie ________________________________________

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum