POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Antonescu, atac dur la CCR: A falsificat referendumul de anul trecut

3 participanți

In jos

Antonescu, atac dur la CCR: A falsificat referendumul de anul trecut Empty Antonescu, atac dur la CCR: A falsificat referendumul de anul trecut

Mesaj Scris de Admin Vin Noi 01, 2013 8:13 am

Presedintele PNL a lansat, joi seara, un atac virulent la adresa Curtii Constitutionale.

Printre reprosurile pe care le-a facut Antonescu, invitat la Realitatea Tv, se afla si faptul ca magistratii CCR ar fi falsificat referendumul din vara trecuta.

"Modificarea Constitutiei se amana pentru ca o majoritate a CCR a decis ca nu vrea. Nu au nicio baza, niciun temei legal, dar nu vor dansii. Nu poti incalca hotararile Curtii, aceasta Curte Constitutionala a falsificat rezultatele unui referendum, raportandu-l la alta lege", a declarat Antonescu.

Ponta, atac la CCR pe Codul insolventei: Sprijina evaziunea fiscala

"Sa retinem faptul ca sase cetateni romani ai CCR au falsificat, nu au mai raportat cvorumul la legea referendumului, ci la legea alegerilor prezidentiale.

Asta nu a fost facuta de americani, nu de Barosso, ci de sase cetateni ai Romaniei, membri ai CCR, care si-au batut joc. Suntem intr-o situatie similara, in care dansii inventeaza ca nu vor dansii un an ca legea sa se aplice", a incheiat liderul liberal.

Referendum valid, dar fara cvorum. Basescu revine - vezi documentul CCR

CCR a decis ca referendumul de demitere a lui Traian Basescu, organizat in 29 iulie 2012, este valid din punct de vedere al organizarii, dar ca nu s-a atins pragul de prezenta. In aceste conditii, Traian Basescu s-a intors la Cotroceni.
http://www.ziare.com/crin-antonescu/pnl/antonescu-atac-dur-la-ccr-a-falsificat-referendumul-de-anul-trecut-1265616

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Antonescu, atac dur la CCR: A falsificat referendumul de anul trecut Empty Crin Antonescu: „Curtea Constituţională ignoră tot ce vrea, chiar şi Constituţia. Avem o ţară debilă”

Mesaj Scris de Admin Vin Noi 01, 2013 8:19 am

Preşedintele PNL, Crin Antonescu, a vorbit joi seară despre modul în care Curtea Constituţională împiedică reformele din România şi faptul că această nu ţine cont de Constituţie. ŞTIRI PE ACEEAŞI TEMĂ Crin Antonescu apără presa lovind în Justiţie Crin Antonescu: Nu susţinem noi impozite. Reducerea de taxe este în di... Crin Antonescu a amintit de dificultăţile cu care este confruntată coaliţia guvernamentală şi Parlamentul din cauza modului în care „a acţionat” Curtea Constituţională prin blocarea unor proiecte ale USL, ceea ce duce la împiedicarea descentralizării sau revizuirea Constituţiei. „Curte Constituţională ignoră tot ce vrea, chiar şi constituţia. Avem o ţară debilă în plan intern”, a adăugat preşedintele PNL. Liderul liberal a amintit de faptul că majoritatea judecătorilor de la Curtea Constituţională au fost cei care au luat decizia de anul trecut prin care nu a ţinut cont de votul a 7,4 milioane de români care votaseră pentru demiterea lui Traian Băsescu. Judecătorii Curţii Constituţionale au fost acuzaţi de "falsificarea rezultatelor" de la referendumul din 29 iulie 2012. Ostilitatea Curţii Constituţionale a fost resimţită încă de la începutul guvernării USL. Blocările succesive ale proiectelor USL, consideră Antonescu, afectează statul român, prin "deciziile arbitrare" ale instituţiei de control al constituţionalităţii legilor. Pe lângă problematica instituţiei Curţii Constituţionale, liderul liberal a făcut apel la normalizarea vieţii politice româneşti în care procurorii să aibă standarde egale unde să fie cercetaţi toţi politicieni, nu doar cei aflaţi într-o anumită tabără. Preşedintele PNL nu a ezitat să-i compare pe o parte din membrii CSM cu apartenenţii unei secte. "Sigur, la CSM e o situaţie pe care o ştim, îmi pare foarte rău, dar din anumite declaraţii, din anumite atitudini, avem de a face nu cu ceva comparabil cu un partid politic – ceea ce deja ar fi grav – ci cu o sectă", a adăugat Antonescu. Liderul liberal a precizat că în momentul în care va fi preşedinte va avea grijă să nu se implice în problemele justiţiei, ceea ce încearcă să facă anumiţi politicieni.

http://adevarul.ro/news/politica/crin-antonescu-curteconstitutionala-ignora-vrea-constitutia-tara-debila-1_5272d57cc7b855ff56a23ed6/index.html

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Antonescu, atac dur la CCR: A falsificat referendumul de anul trecut Empty Crin Antonescu a inteles prea tarziu cum lucreaza Ghita, noua Securitate a lui Ponta

Mesaj Scris de vreau o tara ca afara Vin Noi 01, 2013 9:04 am

Nu e prima data cand acolo, pe postul acela, se incalca orice regula reglementara si dupa parerea mea orice lege deja. Am avut o intalnire intr-un loc public, am baut o cafea si am discutat despre temele emisiunii. De aici si pana la facatura ca eu m-as fi intalnit acolo cu Ioan Niculae, eu nu m-am intalnit niciodata personal cu el. Se ia o fotografie a unui om dintr-un loc si o alta fotografie a unui alt om, dintr-un alt loc si se construieste o dezinformare majora.
Antonescu, atac dur la CCR: A falsificat referendumul de anul trecut Rtv-net
Antonescu, atac dur la CCR: A falsificat referendumul de anul trecut Crin-antonescu-s-a-intalnit-cu-romania-tv-rtv-net-zoom-2
In motto, Crin Antonescu despre un alt fonfleu securistic  intitulat in prima faza ” Crin Antonescu s-a intalnit in taina cu doi urmariti penal “, dupa care, ca de obicei, sclavii lui Ghita au modificat stirea
Acum, ca Sebi Ghita incearca din rasputeri sa-l provoace pe Antonescu e firesc. Omul chiar viseaza ca amicul sau,  copilotul pe care-l sponsorizeaza, va ajunge Presedinte, si ca se intample asta trebuie ca USL sa fie “rupt” de liberali, ceea ce , intre noi fie vorba, nu se va intampla prea curand.
Ca Victor Ponta si socrul mic tac ca pestisorii, va amintiti cum luasera foc la “cazul SRS” ?, iar nu ma mira,  Ilie Sarbu are un coi lipsa, e mai greu sa ai asteptari de la el. Cat despre obrazul lui dottore, are o grosime mult peste medie
Am mai scris aici : nu vi se pare ca echipa Ponta – Ghita – Popa – Kelemen seamana leit cu Geoana – S.O. Vintu – Popa – Kelemen ? Si mie.
Si nu uitati ca mogulita are un proces penal pe rol de aceea, cum cu siguranta nu vrea sa devina coleg de spa cu S.O.V., aceasta e mai degraba motivatia lui principala.

http://politicata.wordpress.com/2013/11/01/crin-antonescu-a-inteles-prea-tarziu-cum-lucreaza-ghita-noua-securitate-a-lui-ponta/
vreau o tara ca afara
vreau o tara ca afara

Mesaje : 153
Data de inscriere : 04/03/2011

Sus In jos

Antonescu, atac dur la CCR: A falsificat referendumul de anul trecut Empty Re: Antonescu, atac dur la CCR: A falsificat referendumul de anul trecut

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum