POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Un’ te duci tu, Relule ? Langa Jiji , Domnule ! Dupa gratii, Domnule !

3 participanți

In jos

Un’ te duci tu, Relule ? Langa Jiji , Domnule ! Dupa gratii, Domnule ! Empty Un’ te duci tu, Relule ? Langa Jiji , Domnule ! Dupa gratii, Domnule !

Mesaj Scris de Marco_polo2013 Joi Iul 04, 2013 9:35 am

Un’ te duci tu, Relule ? Langa Jiji , Domnule ! Dupa gratii, Domnule ! Pizap.com10.82532342569902541372928808265
Ultimul termen in dosarul ''Transformatorul'', in care deputatul PNL Relu Fenechiu a fost trimis in judecata pentru complicitate la abuz in serviciu si abuz in serviciu contra intereselor publice, are loc joi la Inalta Curte de Casatie si Justitie, informeaza Agerpres.
Un’ te duci tu, Relule ? Langa Jiji , Domnule ! Dupa gratii, Domnule ! 947201_628292923850673_47474076_n
Tot pentru joi instanta a dispus citarea cu mandat de aducere a sase martori care nu au fost audiati pana in prezent in dosar, tot atunci avocatii urmand sa isi sustina pledoariile finale.

La intrarea in sediul ICCJ Fenechiu a declarat ca spera sa se finalizeze cauza la un moment dat, "spre binele nostru si al MCV-ului", precizad ca de opt ani ii este afectata cariera de acest proces.

"De opt ani, cariera mea este afectata de acest proces. Astept de mult timp sa se termine acest proces, ca sa pot sa imi continui cariera politica", a spus Fenechiu, citat de Mediafax.

Intrebat daca se teme de decizia instantei in acest dosar, Relu Fenechiu a raspuns: "V-am mai spus ca doar prostii nu se tem in astfel de situatii".

Ministrul Transporturilor a precizat ca in acest dosar este acuzat de complicitate la abuz in serviciu, dar complicitatea trebuie demonstrata cu ceva, pentru o astfel de acuzatie trebuie sa fi existat o legatura anterioara cu persoanele care au fost acuzate ca l-ar fi favorizat in tranzactiile facute. Fenechiu a precizat ca a facut tranzactiile pentru care este acuzat intr-o perioada in care nu era om politic.

Fenechiu a declarat, miercuri, intr-o conferinta de presa, ca nu intentioneaza sa demisioneze de la conducerea Ministerului. Fenechiu a subliniat din nou ca si-a indeplinit cele mai importante obiective - privatizarea CFR Marfa si deblocarea Programului Operational Sectorial (POS) Transporturi. El a adaugat, totusi, ca "Daca se intampla o condamnare, e clar ca trebuie sa plec". Joi, 4 iulie, se judeca un nou termen din dosarul Transformatorul, in care actualul ministru al Transporturilor a fost trimis in judecata pentru complicitate la abuz in serviciu in forma calificata si continuata si complicitate la abuz in serviciu contra intereselor publice.

"Poate fi ultimul termen, poate sa nu fie ultimul termen. Dumneavoastra aveti informatii, eu nu-mi permit sa le cer. Vreau sa va spun ca, de opt ani, mie mi se spune ca maine voi fi arestat, ca poimaine voi fi condamnat...sa stau deoparte ca am dosare penale... Am ajuns, dupa multi ani, sa ocup aceasta functie. Nu stiu cat timp o voi ocupa. Stii cand ajungi sa fii ministru, dar nu stii niciodata cand pleci. Eu consider ca pana in momentul in care voi pleca din fruntea acestui minister trebuie sa imi fac treaba. Daca ma voi gandi permanent ca maine trebuie sa plec acasa ar insemna sa nu imi mai fac treaba niciodata", a spus Fenechiu, miercuri, intr-o conferinta de presa.

Premierul Victor Ponta a declarat luni ca i-ar parea rau ca Relu Fenechiu sa nu mai ocupe postul de ministru al Transporturilor, in cazul in care va fi condamnat in dosarul "Transformatorul", apreciind ca acesta a fost "foarte eficient" in activitatea sa.  

"Relu Fenechiu a fost si este un ministru foarte eficient", a declarat, intr-un interviu acordat Romania TV din Beijing, seful executivului, intrebat ce se va intampla daca ministrul liberal va primi o condamnare pe 4 iulie, cand sunt programate pledoariile finale in dosarul Transformatorul pentru abuz in serviciu in forma calificata.

Ponta a explicat ca Fenechiu a deblocat programul european Transporturi si a definitivat procedura de privatizare la CFR Marfa.

"Daca va fi condamnat as regreta pentru ca prefer sa lucrez cu oameni eficienti, chiar daca sunt mai criticati in presa. Mi-ar parea rau", a spus seful executivului.

Deputatul liberal Relu Fenechiu a fost trimis in judecata pe 28 iunie 2012 de procurorii anticoruptie pentru complicitate la abuz in serviciu, alaturi de doi fosti directori generali ai Sucursalei de Intretinere si Servicii Energetice Electrice (SISEE) Moldova.

DNA a anuntat ca au fost trimisi in judecata Ioan Turbatu, director general al SISEE Moldova in perioada 2002-2004, pentru abuz in serviciu, Ion Marghidan, director general al SISEE Moldova in perioada 2004-2005, pentru abuz in serviciu si abuz in serviciu contra intereselor publice, Petru Andronache, director comercial al SISEE Moldova in perioada 2002-2005, pentru abuz in serviciu si abuz in serviciu contra intereselor publice.

In acest dosar au fost trimisi in judecata pentru complicitate la abuz in serviciu si la abuz in serviciu contra intereselor publice deputatul PNL Relu Fenechiu, care la data comiterii faptelor avea calitatea de actionar si/sau administrator la firmele SC Fene Grup SA, SC La Rocca SRL Iasi, SC Tehnorom SRL Iasi, Lucian Fenechiu, in calitate de actionar si/sau administrator la aceleasi firme, si Mihai Bogdan Damian, asociat unic si administrator la SC Europlus SRL Iasi si actionar al SC Fene Grup SA.

Procurorii au retinut in rechizitoriul intocmit ca in perioada 2002 - 2005 SISEE Moldova a realizat achizitii de la cele patru firme mentionate fara sa respecte prevederile legislatiei cu privire la achizitiile publice, in conditii de favorizare a acestor firme de la care s-au cumparat, la preturi de produse noi, transformatoare si intrerupatoare uzate si vechi, fabricate in anii 1970 - 1980. Cea mai mare parte din aceste produse au ramas permanent in stocul SISEE Moldova, devenind, in final, achizitii de produse vechi, folosite, fara justificare economica, inutile si cauzatoare de prejudicii bugetului societatii, facute cu scopul de a favoriza firmele ce le livrau.

SISEE Moldova a platit pentru echipamentele cumparate 6.406.976 lei, fara TVA, din care au fost folosite efectiv doar cateva, in valoare de 79.586 lei (0,02%), restul de componente pentru sistemul energetic au ramas in stoc si reprezinta achizitii nejustificate in valoare de 6.327.390 lei, fara TVA.

Potrivit rechizitoriului, prejudiciul total este de 7.529.594,1 lei (6.327.390 lei, la care se adauga TVA) si reprezinta valoarea echipamentelor necorespunzatoare achizitionate, aflate in proportie de 99% si acum pe stoc.

Prejudiciul este rezultatul a 46 de acte materiale derulate in perioada 2002 - 2005, fiecare act material insemnand o achizitie publica efectuata de SISEE Moldova de la firmele mentionate.

SISEE Moldova s-a constituit parte civila in aceasta cauza pentru suma reprezentand valoarea prejudiciului.

In vederea repararii pagubei cauzate, s-a dispus instituirea sechestrului asigurator asupra bunurilor mobile si imobile apartinand celor sase inculpati.
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-15122850-ultimul-termen-dosarul-transformatorul-care-fost-trimis-judecata-ministrul-relu-fenechiu-inalta-curte.htm
Marco_polo2013
Marco_polo2013

Mesaje : 82
Data de inscriere : 20/06/2013

Sus In jos

Un’ te duci tu, Relule ? Langa Jiji , Domnule ! Dupa gratii, Domnule ! Empty DNA cere 15 ani de închisoare pentru Fenechiu. Sentința, pe 12 iulie

Mesaj Scris de GIGI_BERBECOSU Joi Iul 04, 2013 2:19 pm

GIGI_BERBECOSU
GIGI_BERBECOSU

Mesaje : 248
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Un’ te duci tu, Relule ? Langa Jiji , Domnule ! Dupa gratii, Domnule ! Empty Re: Un’ te duci tu, Relule ? Langa Jiji , Domnule ! Dupa gratii, Domnule !

Mesaj Scris de GIGI_BERBECOSU Joi Iul 04, 2013 2:42 pm

Un’ te duci tu, Relule ? Langa Jiji , Domnule ! Dupa gratii, Domnule ! Images?q=tbn:ANd9GcR1-S6G1nJFDRdoVr1UAJqZsAwyWfzV9DahNSuMSzX1FnYe64HR
GIGI_BERBECOSU
GIGI_BERBECOSU

Mesaje : 248
Data de inscriere : 15/11/2012

Sus In jos

Un’ te duci tu, Relule ? Langa Jiji , Domnule ! Dupa gratii, Domnule ! Empty Re: Un’ te duci tu, Relule ? Langa Jiji , Domnule ! Dupa gratii, Domnule !

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum