POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Monarhia salivează după România

In jos

Monarhia salivează după România Empty Monarhia salivează după România

Mesaj Scris de fabio Vin Iun 14, 2013 9:47 am

i


Monarhia salivează după România Regele_mihai_hohenzollern_pobeda
"]
Da, dragi români, fraţi creştini şi tovarăşi monarhişti de duminică, am scris corect, nu e nicio greşeală de tipar. Monarhia, în care am crezut şi eu în tinereţile mele revoluţionare, când, într-o frumoasă duminică de Paşte, acceptam, cu dragă inimă, să fiu strivit de mulţime doar ca să pot atinge maşina în care se afla regele meu, nu mai salvează România. Astăzi, monarhia salivează după România. Şi când spun monarhia nu mă refer la regele Mihai, personaj tragic al istoriei noastre, un „king Lear” cu prea multe fete, dar nicio Cordelia. Mă refer în primul rând la Radu Duda, fostul duce-tavă devenit, din actor, alteţă. Cu sau fără voia lui, dar în mod sigur cu voia altora, Radu Duda a confiscat ideea de monarhie. Febleţea principesei Margareta a devenit, practic, în ultima vreme, singurul glas al Casei Regale, mai ales de când regele, care, oricum, n-a fost niciodată prea vorbăreţ, s-a închis de tot în sine şi tace, în aşteptarea Marii Tăceri.
Într-o România a politicienilor huiduiţi în piaţa publică, monarhia devine pentru tot mai mulţi paiul de care se agaţă înecaţii. Ideea unei monarhii constituţionale surâde chiar şi celor care, în anii ’90, scriau prin ziare că „regele Bâl-bâl a venit să-şi ia înapoi pământurile şi să le împartă celor cinci capre”, vă mai amintiţi? Astăzi, aceiaşi oameni ridică în slăvi monarhia şi spun că un rege fără de ţară e mai bun decât „ţăranul fără de lege” pripăşit vremelnic la Cotroceni. Să nu vă imaginaţi că indivizi precum Sergiu Andon s-ar prăpădi subit de dorul lui Mihai. Să nu vă imaginaţi că oamenii care manifestează în Piaţa Universităţii au avut, la fel de subit, revelaţia că doar prinţul Duda ar putea scoate ţara asta din mizerie, venind pe un cal alb să-şi dea replica. Se întâmplă lucruri interesante, în ultimele zile, în piaţă, dar numai cine are ochi de văzut le vede.
Ponta şi Crin au încercat să confişte protestul justificat al oamenilor de la Universitate, dar s-au trezit huiduiţi şi plasaţi sub semnul lui „PDL şi USL – aceeaşi mizerie”. Dar acest eşec nu i-a descurajat pe oamenii de la butoane. Nici vorbă. Văzând că nu pot confisca revoluţia disperării direct prin partidele de Opoziţie, spin doctorii despre care am o vagă impresie că semnează statele de plată cu litere chirilice recurg la varianta B: monarhia salvează România. Unda verde dată de primirea triumfală a regelui în Parlament i-a făcut să creadă că o naţiune nemulţumită de tot ce înseamnă politicieni nu s-ar mai simţi atrasă acum decât de o momeală regească. S-a umplut Piaţa Universităţii, în ultimele două zile, de pancarte monarhiste purtate de ultraşi şi bugetari disponibilizaţi care au votat toată viaţa doar cu Ion Iliescu. Sunt convins că mulţi bibani vor înghiţi nada monarhică şi se vor lăsa prinşi în mreje. Aveţi deci grijă: am înţeles că principesa Margareta e expertă în peşte prăjit.
fabio
fabio

Mesaje : 798
Data de inscriere : 12/12/2010

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum