POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Martie: cand fantomele iredentiste maghiare ies din cavourile istoriei. Un serial documentar de Corneliu Florea special pentru Ziaristi Online (I)

+3
Dya & salajan_irina
klein raluca
DORIANA-YOKO
7 participanți

In jos

Martie: cand fantomele iredentiste maghiare ies din cavourile istoriei. Un serial documentar de Corneliu Florea special pentru Ziaristi Online (I) Empty Ce jocuri face László Tökés la Târgu Mureş

Mesaj Scris de klein raluca Mier Mar 12, 2014 8:43 am

klein raluca
klein raluca

Mesaje : 405
Data de inscriere : 21/09/2010

Sus In jos

Martie: cand fantomele iredentiste maghiare ies din cavourile istoriei. Un serial documentar de Corneliu Florea special pentru Ziaristi Online (I) Empty Autonomia ni se cuvine

Mesaj Scris de Dya & salajan_irina Dum Mar 16, 2014 10:22 am

Dya & salajan_irina
Dya & salajan_irina

Mesaje : 40
Data de inscriere : 24/10/2010

Sus In jos

Martie: cand fantomele iredentiste maghiare ies din cavourile istoriei. Un serial documentar de Corneliu Florea special pentru Ziaristi Online (I) Empty Lazslo Tokes, de Ziua Maghiarilor: Nu ne vom lăsa jigniţi şi ameninţaţi. Vom continua războiul

Mesaj Scris de ELVIRA Dum Mar 16, 2014 4:03 pm

Europarlamentarul Laszlo Tokes a criticat, sâmbătă, "isteria antimaghiară" a autorităţilor române, care au interzis accesul în ţară al unor cetăţeni ungari, spunând că maghiarii nu se vor lăsa jigniţi şi ameninţaţi.

„A trebuit să vedem isteria antimaghiară de la sărbătoarea secuilor. Au scos din nou aceleaşi texte antimaghiare. Vor să înnăbuşe în faşă dorinţa şi dreptul nostru de a ne păstra tradiţiile şi libertatea de exprimare, decretându-i indezirabili pe cei care nu fac decât să-şi strige dreptul la libertate. Acum, pe lângă faptul că trebuie să luptăm să scoatem la iveală adevărurile istorice, acum trebuie să luptăm şi pentru adevăr. Aţi văzut că sunt pus la zid pentru o singură frază, pentru că nu vrem să ajungem la soarta celorlalte minorităţi - tătari, saşi, şvabi, evrei, care dispar, dar nu ne vom lăsa jigniţi şi ameninţaţi, a venit timpul să vorbim. Politicieni cu două feţe se strâmbă când aud aceste adevăruri şi, ca şi în Slovacia, vor să ne răpească dreptul la identitate. Vor să introducă metoda veche, de a-i declara indezirabili, să-i declare persona non grata pe cei care nu tac şi cer drepturile pentru maghiari", a spus preşedintele CNMT, potrivit Mediafax, la manifestările organizate de PPMT la statuia revoluţionarului paşoptist Szacsvay Imre din Oradea.

El a criticat şi politica UDMR, care face "spectacole", dar care nu apără eficient drepturile maghiarilor din Transilvania, ci vrea doar "să se îngraşe" şi "să se îmbogăţească".

"Vom continua războiul. Sunt politicieni care nu îşi văd decât propriile interese, să se îngraşe, să se îmbogăţească. Au nevoie doar de voturile noastre. De aceea au comandat husarii, de aceea fac mare spectacol de 15 Martie, folosindu-se de numele sfinte ale lui Petofi şi Szacsvay. Nu au nimic sfânt", a spus Tokes.
ELVIRA
ELVIRA

Mesaje : 247
Data de inscriere : 18/01/2010
Varsta : 36
Localizare : Vancouver

Sus In jos

Martie: cand fantomele iredentiste maghiare ies din cavourile istoriei. Un serial documentar de Corneliu Florea special pentru Ziaristi Online (I) Empty Un băiat din Sfântu Gheorghe care s-a pozat cu steagul României, de 15 martie, ameninţat pe Facebook. Sanci Kanyo: „Nu-l omorâţi, vin acasă şi vreau şi eu să-i dau”

Mesaj Scris de NAIADA Mar Mar 18, 2014 7:44 am

Martie: cand fantomele iredentiste maghiare ies din cavourile istoriei. Un serial documentar de Corneliu Florea special pentru Ziaristi Online (I) Clipboard01
Un adolescent din Sfântu Gheorghe care s-a fotografiat cu steagul românesc, sâmbătă, având pe fundal mii de maghiari ce sărbătoreau Ziua Maghiarilor, şi a postat poza pe Facebook a primit mai multe ameninţări pe reţeaua de socializare, unde s-a iscat o dispută între români şi maghiari.

Băiatul s-a fotografiat cu steagul tricolor atârnat de gât, având în spate sute de persoane care sărbătoreau Ziua Maghiarilor de Pretutindeni şi care aveau steaguri ale Ungariei şi steaguri secuieşti, în centrul municipiului Sfântu Gheorghe.

El a postat fotografia pe Facebook, generând o dispută între români şi maghiari. Până în prezent, peste 440 de utilizatori ai reţelei de socializare au comentat fotografia într-un limbaj vehement, printre ei aflându-se şi mai multe persoane de etnie maghiară care îl ameninţă cu bătaia pe băiat. Unul dintre comentarii, postat de Czine Hunor, este: “În locul tău nu aş mai ieşi pe stradă”, iar în altul, David Laszlo scrie: “Cred că meriţi o bătaie mare”. Un alt etnic maghiar, Deak Attila, spune: “Cred că va trebui să mergi să te distrezi de-acum în Braşov şi în Voineşti”, în timp ce Sanci Kanyo scrie: “Nu-l omorâţi, vin acasă şi vreau şi eu să-i dau”.

Pe de altă parte, adolescentul este lăudat de către români pentru gestul său, iar printre susţinătorii acestuia se numără şi Sabina, eleva din oraşul Covasna care anul trecut, de Ziua Maghiarilor de Pretutindeni, a mers la şcoală cu o bentiţă tricoloră.

“Sunt alături de tine, Cosmin, şi te susţin pentru că am trecut şi eu prin asta..să nu-ţi fie teamă. Gestul tău este unul de normalitate totală şi nu are nevoie de vreo justificare! Bravo!”, scrie Sabina.

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Judeţean de Poliţie Covasna, Nicoleta Marin, a declarat corespondentului MEDIAFAX că nu a fost depusă nicio plângere în legătură cu ameninţările la adresa băiatului.

Reprezentanţii Inspectoratului Şcolar Judeţean Covasna nu au putut fi contactaţi.

Anul trecut, de Ziua Maghiarilor de Pretutindeni, câţiva elevi români de la Liceul “Korosi Csoma Sandor” au mers la şcoală cu accesorii în culorile tricolorului românesc, iar una dintre eleve, care purta o bentiţă tricoloră şi a cărei fotografie a fost postată pe o reţea de socializare, susţinea că ar fi primit ameninţări.

Conducerea Inspectoratului Şcolar Judeţean Covasna afirma atunci că situaţia creată la Liceul “Korosi Csoma Sandor” din oraşul Covasna a fost una singulară şi că orice persoană are dreptul de a-şi manifesta convingerile şi prin purtarea unor însemne naţionale.

Kiss Edit, corespondenti@mediafax.ro
NAIADA
NAIADA

Mesaje : 367
Data de inscriere : 30/03/2010

Sus In jos

Martie: cand fantomele iredentiste maghiare ies din cavourile istoriei. Un serial documentar de Corneliu Florea special pentru Ziaristi Online (I) Empty ATENTIE ROMANI... URMEAZA TREI DATE GRELE 15, 16 SI 20 MARTIE

Mesaj Scris de Admin Mar Mar 18, 2014 9:36 am


Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Martie: cand fantomele iredentiste maghiare ies din cavourile istoriei. Un serial documentar de Corneliu Florea special pentru Ziaristi Online (I) Empty Extremiştii JOBBIK şi HVIM trebuie trataţi precum huliganii

Mesaj Scris de Admin Mar Mar 18, 2014 9:38 am


Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Martie: cand fantomele iredentiste maghiare ies din cavourile istoriei. Un serial documentar de Corneliu Florea special pentru Ziaristi Online (I) Empty Extremiștii maghiari din Jobbik nu se lasă

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Mar Mar 25, 2014 7:44 am

Extremiștii maghiari din Jobbik nu se lasă
https://sites.google.com/site/absurdistansubfalduritricolore/extremistii-maghiari-din-jobbik-nu-se-lasa
Martie: cand fantomele iredentiste maghiare ies din cavourile istoriei. Un serial documentar de Corneliu Florea special pentru Ziaristi Online (I) 1-33
"Ce nu au reusit imperii au reusit o mana de dobitoci scoliti la Moscova "
„ Deoarece geniul trebuia sa poarte un nume , i s -a spus EMINESCU
Mihai Beltechi

ECHINOX CU FANTOME IREDENTISTE
https://sites.google.com/site/udmrociociolinaapoliticii/echinox-cu-fantome-iredentiste
by Nostradamus

Extremiștii care au creat “MANUALUL DE AUTONOMIE” vor face parte din Guvernul României
https://sites.google.com/site/absurdistansubfalduritricolore/extremistii-care-au-creat-manualul-de-autonomie-vor-face-parte-din-guvernul-romaniei
Martie: cand fantomele iredentiste maghiare ies din cavourile istoriei. Un serial documentar de Corneliu Florea special pentru Ziaristi Online (I) 1-33
"Ce nu au reusit imperii au reusit o mana de dobitoci scoliti la Moscova "
„ Deoarece geniul trebuia sa poarte un nume , i s -a spus EMINESCU
Mihai Beltechi

Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

Martie: cand fantomele iredentiste maghiare ies din cavourile istoriei. Un serial documentar de Corneliu Florea special pentru Ziaristi Online (I) Empty Re: Martie: cand fantomele iredentiste maghiare ies din cavourile istoriei. Un serial documentar de Corneliu Florea special pentru Ziaristi Online (I)

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Mar Mar 25, 2014 7:45 am

Extremiștii care au creat “MANUALUL DE AUTONOMIE” vor face parte din Guvernul României
https://sites.google.com/site/absurdistansubfalduritricolore/extremistii-care-au-creat-manualul-de-autonomie-vor-face-parte-din-guvernul-romaniei
Martie: cand fantomele iredentiste maghiare ies din cavourile istoriei. Un serial documentar de Corneliu Florea special pentru Ziaristi Online (I) 1-33
"Ce nu au reusit imperii au reusit o mana de dobitoci scoliti la Moscova "
„ Deoarece geniul trebuia sa poarte un nume , i s -a spus EMINESCU
Mihai Beltechi


Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

Martie: cand fantomele iredentiste maghiare ies din cavourile istoriei. Un serial documentar de Corneliu Florea special pentru Ziaristi Online (I) Empty Re: Martie: cand fantomele iredentiste maghiare ies din cavourile istoriei. Un serial documentar de Corneliu Florea special pentru Ziaristi Online (I)

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum