POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Nici la o bere nu aş ieşi cu Ponta şi Constantin

+2
RAUL
EMIR AMIR
6 participanți

In jos

 Nici la o bere nu aş ieşi cu Ponta şi Constantin Empty Nici la o bere nu aş ieşi cu Ponta şi Constantin

Mesaj Scris de EMIR AMIR Dum Feb 16, 2014 5:18 am

Victor Ponta şi Daniel Constantin au început să dea din casă pentru a-l compromite pe Crin Antonescu.
Daniel Constantin:
“M-a sunat domnul Ponta și mi-a spus că trebuie să ne vedem în biroul domnului Antonescu, pentru o discuție extrem de importantă. Am mers în birou la domnul Antonescu, când m-am apropiat de domnia sa, el era cu pixul în mână și modifica pactul de coabitare. A întors imediat foaia, iar eu, din bun simț, am stat câteva minute și am plecat. Episodul poate fi confirmat și de domnul Ponta”, a relatat Daniel Constantin, pe 13 februarie.”
Victor Ponta:
„El (Daniel Constantin) a spus bineînțeles adevărul, dar sper ca acest adevăr spus într-un moment tensionat să nu cauzeze răni personale și politice greu de vindecat! Și mai ales să nu adâncească lipsa de încredere între liderii USL!”
Nicăieri în lume, în nicio organizaţie, relaţie, afacere, familie, relaţie de prietenie nu sunt permise asemenea dezvăluiri, iar cine le face merită tot dispreţul.
Aici nu mai este vorba despre politică, ci despre onoare.
Nu-mi amintesc să fi susţinut Crin Antonescu faptul că nu a ştiut ce spune Pactul coabitare, aşa încât nu văd rostul detaliilor pe care le dă, infantil, Daniel Constantin.
Ideea că doi dintre cei trei corifei ai USL încep să vină cu detalii destul de intime din viaţa lor comună îmi repugnă mai mult decât eşecul guvernării.
Dar ce să mai vorbim despre guvernare ?
Nici la o bere nu aş ieşi cu Ponta şi Constantin.
BY GH.SMEOREANU
EMIR AMIR
EMIR AMIR

Mesaje : 296
Data de inscriere : 20/10/2012

Sus In jos

 Nici la o bere nu aş ieşi cu Ponta şi Constantin Empty IPOTEZA-soc la PNL: Chitoiu il decapiteaza pe Crin si merge cu USD

Mesaj Scris de RAUL Dum Feb 16, 2014 2:14 pm

O ipoteza spectaculoasa ne-a fost semnalata din PNL. Se pare ca iesirea partidului din Guvern ar putea duce la o lovitura de palat, urmata de o noua alianta cu PSD.

Potrivit acestei ipoteze, PNL iese din Guvern, Daniel Chitoiu si oamenii fideli lui forteaza debarcarea lui Crin Antonescu de la sefia partidului, dupa care se aliaza cu USD si accepta un candidat PSD la alegerile prezidentiale.

Cine ar urma sa preia PNL in aceasta ipoteza? Un liberal vechi care a iesit la rampa in ultima perioada militand pentru unitatea USL.

O mentiune in acesta ipoteza este ca influenta lui Daniel Chitoiu nu mai este asa de mare in PNL, astfel incat el va trebui sa lucreze cu Dan Radu Rusanu si cu viitorul presedinte PNL pentru debarcarea lui Crin si asta presupune contactarea pe rand a sefilor de organizatii.

Ramane de vazut daca in aceasta seara Crin Antonescu va reusi sa obtina sprijinul sefilor din teritoriu pentru iesirea din Guvern.
http://www.stiripesurse.ro/ipoteza-soc-la-pnl-chitoiu-il-decapiteaza-pe-crin-si-merge-cu-usd/
RAUL
RAUL

Mesaje : 153
Data de inscriere : 05/08/2011

Sus In jos

 Nici la o bere nu aş ieşi cu Ponta şi Constantin Empty PNL: Ponta ne trimite in Opozitie si incearca sa dea vina tot pe noi. De ce ii e frica?

Mesaj Scris de SILVANA din Silvania Vin Feb 21, 2014 1:43 pm

Purtatorul de cuvant al PNL, Cristina Pocora, considera ca declaratiile privind candidatura lui Crin Antonescu la presedintie din opozitie arata faptul ca premierul Victor Ponta si PSD par sa fi decis ca merg mai departe in afara formulei USL, iar acum incearca sa arunce vina pe liberali.

"Declaratiile lui Victor Ponta arata cum intelege presedintele PSD, copresedinte al USL, sa raspunda efortului PNL de a rezolva aceasta criza creata oricum artificial.

(...) Toate actiunile lui Victor Ponta si ale PSD din ultimele saptamani arata incercarile disperate de a se opune prin orice mijloace continuarii parteneriatului cu PNL si cu oamenii sustinuti de noi in Guvern, in frunte cu Klaus Iohannis", se arata intr-un comunicat postat pe site-ul PNL.

Iohannis: Antonescu va fi presedintele Romaniei, cu sau fara USL, cu sau fara USD

Cristina Pocora a explicat care au fost diferentele dintre cele doua partide, PNL si PSD, in ultimele zile.

"PNL a propus solutii rapide, PSD vorbeste de prelungirea blocajului inca 45 de zile. PNL si-a desemnat imediat ministrii pe locurile vacante, PSD amana de 2 saptamani numirea lor.

PNL il aduce pe Klaus Iohannis in Guvern, PSD vine cu Daniel Constantin. PNL a propus CAS scazut si scutirea de impozit la profitul reinvestit, PSD cere legea amnistiei si gratierii", a mai transmis purtatorul de cuvant al liberalilor.

Aceasta considera ca, desi PNL face eforturi de a continua respectarea mandatului USL si a proiectelor cerute de romani, "Victor Ponta incearca sa plaseze cu de la sine putere PNL si pe Crin Antonescu in opozitie".

Ponta: Am convingerea ca Antonescu a decis sa candideze la prezidentiale din Opozitie

"Cetatenii au votat ca PSD si PNL sa fie impreuna la guvernare, iar Victor Ponta trimite PNL in Opozitie si incearca sa ii indice drept vinovati tot pe liberali. De ce ii este frica domnului Ponta sa ne aiba in continuare la guvernare? De ce ii este frica sa il aiba pe Klaus Iohannis drept vicepremier?

Asa cum si-ar dori sa aranjeze in Guvern ministrii PNL dupa bunul sau plac, punandu-l pe Klaus Iohannis la Finante desi acesta este pregatit pentru Interne, la fel de arbitrar Victor Ponta ar vrea sa reaseze configuratia politica si realoca, dupa propriul interes, votul romanilor", a mai declarat Cristina Pocora

Antonescu: Pana luni vom avea fie un Guvern USL, fie Guvern USD ilegitim, caruia ii cerem demisia

Prim-ministrul Victor Ponta a spus, joi dupa-amiaza, ca are convingerea ca presedintele liberal Crin Antonescu vrea sa candideze la alegerile prezidentiale din partea Opozitiei: "Am, ca si altii, convingerea ca domnul Antonescu a luat decizia de a merge singur si de a fi un candidat din opozitie".

El a negat, insa, informatiile aparute pe surse in presa conform carora USD si-ar cauta deja propriul prezidentiabil.
http://www.ziare.com/uniunea-social-liberala/pnl/pnl-ponta-ne-trimita-in-opozitie-si-incearca-sa-dea-vina-tot-pe-noi-de-ce-ii-e-frica-1284009
SILVANA din Silvania
SILVANA din Silvania

Mesaje : 300
Data de inscriere : 16/01/2010
Varsta : 35
Localizare : Brasov & Gratz

Sus In jos

 Nici la o bere nu aş ieşi cu Ponta şi Constantin Empty PSD: Merkel a aliat PNL cu Băsescu și PDL

Mesaj Scris de DOLFI , caporalul FUHRER Vin Feb 21, 2014 2:52 pm

Angela Merkel a nășit o alianță de dreapta în România. Aceasta este cea mai nouă teorie apărută din zona PSD, partid preocupat în aceste zile să se despartă de PNL cu costuri cât mai mici...Cel care a lansat-o este Victor Negrescu ( flancat de eurodeputata Corina Crețu și de secretarul general al PSD Andrei Dolineaschi). Negrescu, președinte al președintele PES Activists România și membru PSD, afirmă că „la Berlin s-a format o nouă alianță PNL-PDL-Băsescu”.

„Animația politică din ultimele săptămâni declanșată de orgoliile președintelui PNL, Crin Antonescu, par să traducă profilarea unei alianțe de dreapta realizată în spatele ușilor închise de la Berlin și ale cancelarului de dreapta Angela Merkel. Dacă ne uităm la sursa scandalului, Klaus Johannis, și coroborăm această informație cu recentele vizite ale liderilor politici de dreapta, Traian Băsescu și Vasile Blaga la Berlin, putem deduce apariția recentelor scandaluri politice și miza de fapt a crizei politice declanșate de PNL”, spune Negrescu.

crin-antonescuAcesta adaugă că „din ce în ce mai vizibila colaborare” dintre Traian Băsescu și Crin Antonescu are drept scop „dorința ambilor de a-l propulsa pe Klaus Johannis într-o funcție cât mai importantă în statul român, poate chiar și cea de premier”.

Negrescu îl acuză pe Crin Antonescu de abandonarea principiilor USL „în speranța unei prietenii cu Angela Markel și posibila intrare în familia politică populară europeană”.
http://www.reportervirtual.ro/2014/02/o-noua-teorie-la-psd-merkel-a-aliat-pnl-cu-basescu-si-pdl.html
DOLFI , caporalul FUHRER
DOLFI , caporalul FUHRER

Mesaje : 200
Data de inscriere : 10/07/2013

Sus In jos

 Nici la o bere nu aş ieşi cu Ponta şi Constantin Empty Dansati sau sunteti cu ma-ta ?

Mesaj Scris de DOLFI , caporalul FUHRER Dum Feb 23, 2014 8:26 pm

Programul de guvernare al USL a devenit, în sfârșit, vizibil: luni și marți expiră ultimatumul în care PNL așteaptă un răspuns de la premierul Ponta care așteaptă hotărârea lui Crin. „Scapă cine poate“ și-a avertizat dl Ponta colegii anunțând ce-i așteaptă dacă PSD ratează președenția țării. Vine justiția peste ei. El, Ponta, îi apără cât poate. Uite, a votat pentru deputatul PSD Vlad Cosma, acuzat de trafic de influență și uite, e solidar cu dna ministru PNL Mariana Câmpeanu care și-a pensionat soțul cu gradul I de invaliditate și însoțitor (în 2005) chiar la Casa de Pensii Ilfov unde era șefă. Argumentul? „Consider că orice ministru atacat de Băsescu trebuie să se bucure de solidaritatea mea“ a zis premierul a cărui solidaritate cu penalii e de notorietate internațională. Dl Antonescu în schimb și-a învins teama de departamentul de stat și a discutat la ambasada SUA despre statul de drept – și judecatul strâmb al lui Ponta: „sper că nu-și imaginează că rolul președintelui țării e să-i scape pe cei cu probleme“. Doar dacă sunt ai USD. Sau mereu aproape – ca dna Câmpeanu care a declarat că soțul său „are gaură neagră în cap“ (ciudată exprimare pentru o soție) și „mai scapă cu mașina în oraș“. Păi, n-are însoțitor? Indiscreții din presă au descoperit că dl Câmpeanu are altă gaură neagră în biografie: angajament la securitate cu numele de cod Matache. Hm. Asta explică ascensiunea dnei Matache. Solidar cu piața Matache, solitar ca firul de Crin, premierul s-a referit la scrutin: „convingerea mea e că dl Antonescu vrea să candideze din partea opoziției“. Atât i-a trebuit lui Crin! „Declarația obraznică și mincinoasă a lui Ponta m-a aruncat în opoziție“ așa că „eu nu mai cred în viitorul USL“. Necredinciosul! Iar „dacă vom fi în opoziție, vom fi opoziția“, a amenințat Crin mărturisind că s-a întâlnit de două ori cu dl Băsescu pentru a discuta „politică externă“. Și ceva politică internă, nu? Deloc-deloc? Ce-i drept, cu dl Ponta nici n-aveau cum să discute politică externă. Premierul a fost indisponibil pentru ședința de urgență de la Cotroceni consacrată situației din Ucraina și nici lui Crin nu i-a mai răspuns la telefon. O fi dispărut și el la vreo mănăstire cum fac adolescenții chinuiți de anunțurile apocalipsei. Înainte de a se retrage în USD, premierul și-a afirmat credința: „eu cred în continuare în USL“, în timp ce Crin își anunța îndoielile: „marți avem guvern USL sau ce-o cârpi dl Ponta“. Indiferent ce va fi, tot cârpeală va fi. Doar e vorba de cârpe.
DOLFI , caporalul FUHRER
DOLFI , caporalul FUHRER

Mesaje : 200
Data de inscriere : 10/07/2013

Sus In jos

 Nici la o bere nu aş ieşi cu Ponta şi Constantin Empty Re: Nici la o bere nu aş ieşi cu Ponta şi Constantin

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum