POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Atenţie, se închid uşile ! + Deputatul PSD Cătălin Rădulescu îi demască pe ai lui: „Gaşcă de mafioţi”

In jos

Atenţie, se închid uşile ! + Deputatul PSD Cătălin Rădulescu îi demască pe ai lui: „Gaşcă de mafioţi” Empty Atenţie, se închid uşile ! + Deputatul PSD Cătălin Rădulescu îi demască pe ai lui: „Gaşcă de mafioţi”

Mesaj Scris de Admin Vin Feb 07, 2014 9:17 am

Cît timp mai avem miniştri asemenea lui Radu Stroe şi Ramonei Mănescu sau directori de servicii speciale ca generalul cu multe stele (de tinichea !) Marcel Opriş, mai aveţi curajul să vă urcaţi în avioane româneşti sau, mai rău, să vă lăsaţi copiii să se suie în ele ? Sau, cît timp cel mai mare transportator privat pe calea ferată românească e în arest, mai puteţi fi siguri că vagoanele în care vă urcaţi au toate roţile sau că şinele sînt la locul lor ? Şi, chiar mai grav, pe Ramona Mănescu, soţia soţului său crinantonescian, pe Radu Stroe, pe ceilalţi membri ai unui guvern fantomatic, din care au făcut parte pînă mai ieri şi Relu Fenechiu, Varujan Vosganian, Daniel Barbu, i-au ales şi numit Victor Ponta şi Crin Antonescu, iar aceştia sînt în continuare în poziţiile lor de comandă politică şi vor numi alţii, la fel de puţin capabili sau mai rău. Iar Traian Băsescu semnează la kilometru decrete de numire, începînd cu acela al lui Victor Ponta, ridică din sprînceană, face circ şi hăhăie. Cei care vor să plece definitiv din marea noastră democraţie carpato-danubiano-pontică vor căuta să-şi cumpere un bilet la una din companiile străine care încă mai operează curse la Bucureşti. Deci o şansă am mai avea totuşi. Să ne cumpărăm un bilet de avion dus, fără retur. Şi să-i lăsăm pe lipitorii de afişe şi pe prestatorii de discursuri TV să se descurce singuri. Să fie ei piloţi de avion, chirurgi, să conducă trenurile, să fie profesori pentru copiii lor. Prin hotărîri de guvern şi ordonanţe de urgenţă.
Înainte de 1989, ţara noastră semăna în primul rînd cu o puşcărie şi abia în al doilea rînd cu un spital de nebuni. Dar progresul nu poate fi oprit ! Azi sîntem în primul rînd un spital de nebuni şi, numai pentru că ne încăpăţînăm să nu plecăm, trăim şi într-o puşcărie. Într-o puşcărie propriu-zisă au început să intre, mult prea lent, miniştri, deputaţi, miliardari de tranziţie, preşedinţi, vicepreşedinţi, directori. Deşi depăşim toate normele europene la arestări de politiceni şi la tot felul de granguri, lucrurile avansează totuşi mult prea încet. N-am putea s-o rezolvăm dintr-o lovitură ? Există mijloace ? Sigur că există ! Catastrofe, războaie, lovituri de stat, spargeri de ţară. Dar asta dorim ?
De aproape zece ani abuzăm în masă de whiskey cu gheaţă şi nu reuşim să ne mai trezim. În cei zece ani anteriori – anii Iliescu, Năstase şi, nu foarte diferit, Constantinescu –, ne-am luptat cu comunismul cu faţă umană. Cu securiştii de omenie. Sub portocaliul Băsescu, ne luptăm cu un capitalism al halucinaţiei. Al bestialităţii generalizate şi al propagandei. Formele fără fond au bătut toate recordurile. Cum să scapi sănătos la cap şi la trup din asemenea încercări-limită ? Şi toate experienţele astea au venit după zece ani (1980-1989) crînceni sub Ceauşescu…
Accidentul aviatic din Munţii Apuseni ne-a pus oglinda în faţă tuturor. Întregii naţiuni. De atîta politică amatoare şi sinistru rapace, de atîta televiziune amatoare şi toxică, a mai rămas cineva cu mintea întreagă ? Poate doar cei care au întors spatele vieţii publice şi şi-au pus, ca la începutul anilor ’80, televizoarele pe dulap cu ecranul întors la perete.
Nicolae Bălcescu, Ion Ghica, Mihail Kogălniceanu, Costache Negri, Al.I. Cuza, I.C. Brătianu, Lascăr Catargiu, Mihai Eminescu, I.L. Caragiale, Ioan Slavici, Ionel Brătianu au fost nişte fraieri. Nu au ştiut să-şi vîndă bucăţi din ţară pentru comisioane grase. Singurele modele pentru anii noştri sînt aventurierii Carol al II-lea şi Elena Lupescu, care, după vreo zece ani de impostură grandioasă, mari protectori ai intelectualilor iresponsabili şi corupţi, şi-au pus palmele în dosuri şi-au plecat să-şi mănînce imensa avere strînsă de la primitivii de români pe ţărmuri mai însorite şi mai liniştite. Carol şi Lupeasca sînt daţi astăzi ca exemple de mare viziune ultraliberală, un fel de pedelişti avant la lettre.
Literatură contemporană nu mai avem. Învăţămînt – nici atîta. Studiul istoriei e complet delăsat. Marii istorici din ultimele decenii ale comunismului şi din tranziţie – Florin Constantiniu, Gh. Buzatu, Ion Scurtu, Dan Berindei, Dinu C. Giurescu, Ion Bulei – nu par să lase în urma lor o generaţie de acelaşi nivel. Doctorii au fost poftiţi să plece chiar de preşedinte, iar spitalele se închid. Marea industrie a fost pusă pe butuci de mult, încă de pe vremea mult televizatului actual Petre Roman. Degeaba avem cel mai bun pămînt din Europa, n-are cine să-l mai lucreze. Armata au lichidat-o. Serviciile secrete sînt cîtă frunză şi iarbă, dar au profesori ca sociologul Vasile Dâncu şi alţii încă mai găunoşi decît el, şi, încet-încet, au ajuns să păzească neantul.
Şi ce mai poate urma ? Pînă unde se poate merge în dezastru ? Dacă Ucraina se rupe, România va reuşi să-şi recupereze provinciile pierdute ? Nu cred. După clasa conducătoare din România de astăzi, mai degrabă îi va lua exemplul. Ce va urma deci ? Urmează staţia Falimentului politic şi a Colapsului mediatic, cu coborîre pe partea stîngă ?
by Petru Romoşan

Deputatul PSD Cătălin Rădulescu îi demască pe ai lui: „Gaşcă de mafioţi”

Am trăit să o vedem şi pe asta !Ştiam că nu trebuie să te pui cu deputatul argeşean Cătălin Rădulescu, dar nici chiar aşa.Omul e tare pe poziţie şi când i s-a pus pata, nu ştie să tacă.Într-o recentă postare pe Facebook, deputatul îi califică pe membrii biroului judeţean Argeş al PSD drept unii“care se barfesc unii pe alții, care uneltesc unii împotriva altora” şi „Gașca de Mafioți care vrea sa pună stăpânire pe acest județ.”

Citiţi integral acest text antologic şi singular în istoria PSD de la Iliescu încoace.

Cu o zi in urma eram hotărât sa intru in competiția pt consiliu județean Argeș . Si tot cu o zi înainte eram optimist ca impreuna cu alți colegi parlamentari din tara vom încerca sa propunem soluțiile pe care oamenii năpăstuiți de la ARPECHIM le-au propus. Insa dupa sedinta biroului permanent al psd-ului nostru de ieri voi renunța la tot. 10 membrii ai acestui birou , pt ca colegi nu ii pot numi , m/au acuzat pe mine si pe viceprimarul ionica ca am fi chemat oamenii de la ARPECHIM sa protesteze la sediul psd . Stimați prieteni , de 6 luni am fost chemat de acești oameni la întâlnirile lor , sa ii duc in parlament , la ministerul justiției ,la ministerul economiei , nu i-am refuzat niciodata ,i-am ascultat , i-am sfătuit , insa ca niște nemernici care nu le pasa de oameni ci numai de ei , sa ma acuze pe mine si pe viceprimar ca am chemat oamenii sa vina in fata partidului nostru e peste puterea mea de a înțelege , e de o mojicie si o rea credință fara precedent. Si pt ca ne-au acuzat pe nedrept aceste 10 hiene patate , si pt ca de fapt miza e alta , nu o sa fac altceva decât sa ii condamn , si sa il rog pe DUMNEZEU ca pe fiecare din cei 10 sa le arate puterea lui. Imi pare rau pt cei 2500 de oameni de la ARPECHIM parasiti de toti , insa de azi acești 10 oameni mi-au interzis sa va mai ajut. Asa au inteles acești IUBITORI DE OAMENI sa ajute . Insa sa ii ferească DUMNEZEU ca unuia din cei 2500 de oameni sa i se întâmple ceva pt ca ii voi nominaliza pe toti ca sa ii cunoască oamenii care i-au ales din acest județ. Au ajuns ei sa imi țină mie morala , mie care mi- am riscat viața in Revoluție ,mie care am condus acest județ dupa Revoluție , mie care sunt medic , mie care am stat 52 de zile in strada PINA a căzut guvernul BOC si Ungureanu ca sa vina ei pe funcții , ei care stăteau la caldura nu in strada ca noi, ei care le e teama cand dorm ca le va bătea cineva la ușa ? Ei care se barfesc unii pe alții, care uneltesc unii împotriva altora ? Nu am chemat pe nimeni la sediul psd , imi este sufletul curat , insa s-au unit împotriva mea ca sa minta, sa ma denigreze, ca sa își păstreze Gașca de Mafioți care sa pună iar stăpânire pe acest județ. Asta e miza. Insa nu mor caii cand vor câinii. Unii dintre ei au fost Păcăliți si mintiti ca sa se ridice imp mea si probabil ca DUMNEZEU ii va lumina iar alții sper sa fie repede judecăți de EL si sa simtă . Credință mea e insa ca psd-ul e mare , nu e format din acești 10 insi , sunt oameni buni ,care si iubesc oamenii si ii intereseaza de 2500 de oameni ,psd are medici, profesori, ingineri, avocati, studenți, elevi, pensionari care sper ca își doresc altceva si care cred in social democrație si ca trebuie sa ajutam oamenii.eu cred in acești zeci de mii de membrii ,cred in primarii din comune care si-au câștigat respectul oamenilor din comune ajutând-ui ,cred in primarul pitestiului Tudor PENDIUC, in cei dou viceprimari , in președintele psd Pitești si in organizația psd Pitești si cred in toate organizațiile din județ care nu trebuie sa ii asculte pe acești 10.

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum