POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

SORINA :Pentru că trebuie tras un semnal de alarmă...

2 participanți

In jos

SORINA :Pentru că trebuie tras un semnal de alarmă... Empty SORINA :Pentru că trebuie tras un semnal de alarmă...

Mesaj Scris de Admin Mar Ian 28, 2014 7:51 pm


Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

SORINA :Pentru că trebuie tras un semnal de alarmă... Empty Voiculescu cere procurorului general o anchetă la DNA. „Acest DNA nu e Dumnezeu”

Mesaj Scris de ELVIRA Mar Apr 29, 2014 2:19 pm

Dan Voiculescu a declarat marți că a trimis o solicitare la PÎCCJ, în care cere ca procurorul general să declanșeze o anchetă la adresa DNA, după ce această instituție l-a pus sub acuzare pe judecătorul Stan Mustață, care îl judecă pe Voiculescu în dosarul ...
Voiculescu„Am semnat astăzi și am trimis prin domnul profesor Mateuț o sesizare la Parchetul General în care l-am rugat pe domnul procuror general, dacă va considera necesar, să declanșeze o anchetă cu privire la ce a făcut DNA. Acest DNA nu e deasupra legii, nu e Dumnezeu pe pământ, este o instituție plătită din banii noștri care trebuie și ea să plătească dacă face lucruri ilegale”, a spus Voiculescu.

Acesta a avut și câteva indicații despre palierele pe care ar trebui să se desfășoare ancheta la adresa DNA. Mai întâi, spune Voiculescu, trebuie văzut „cine a hotărât această formă de aducere în forță a judecătorului Stan Mustață la DNA”. „Care a fost motivul și cine a decis. Că cineva a decis”, a spus Voiculescu.

Acesta spune că Parchetul trebuie să verifice dacă nu cumva „este vorba de un șantaj la adresa judecătorului legat de dosarul Voiculescu și dosarul Telepatia” (dosarul ICA, n.r.). „Că dacă e, e foarte grav. Dacă DNA face șantaj la adresa judecătorilor, e ceva atât de grav, că n-am cuvinte. E un atac la adresa democrației”, a spus Voiculescu.

În fine acesta susține că Parchetul trebuie să verifice și dacă „cei care au organizat această acțiune au constituit sau constituie un grup infracțional”.

„Cred că e de datoria procurorului general și a ministrului Justiției să facă o anchetă”, a spus Voiculescu, precizând că dacă cererea sa nu va fi satisfăcută va cere „o anchetă în Parlament”.

„În cazul în care se va considera că nu este necesară, voi face o sesizare și la Parlamentul României să facă o comisiei parlamentară, care tot prin Parchetul General va face o anchetă (…) Consider că DNA a încercat că în această măsură în forță o presiune asupra judecătorului”, a mai spus Voiculescu.

http://www.paginadepolitica.ro/voiculescu-cere-procurorului-general-o-ancheta-la-dna-acest-dna-nu-e-dumnezeu/
ELVIRA
ELVIRA

Mesaje : 247
Data de inscriere : 18/01/2010
Varsta : 36
Localizare : Vancouver

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum