POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru !

+7
BEAU & BEAU
ana morosana
ANTONESCU MARESAL DE OTEL
NONI
ELVIRA
BRIANA
Narcisa-Edelweiss
11 participanți

In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru !

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Mier Ian 15, 2014 10:02 am

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! 1011110_729421817071116_332736870_n
Datoram memoriei si operei genialului poet atit de mult si , nevolnici , in vremuri de restriste ii oferim atit de putin, mai mult, asistam pasivi la eforturile unora de a ne confisca istoria si de a ne perverti memoria.Pana cand, dragi romani, pana cand ?

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! 1555354_1458646987688570_1910741289_n

MIHAI EMINESCU


Copil fiind, la Ipoteşti ,
În drumul său, către izvoare
şi mistuit de foc lăuntric
şi de o patimă ce doare,
a legănat în braţe dor
stropit cu lacrimă de tulnic.
Bătrîni din sat , cu plete dalbe
I-au desluşit domol chemarea
din cronicile de demult .

Trecut-au anii şi apoi,
suferind cu Veronica ,
într-o horbotă de dor
işi punea visele toate
când scria, sfâşietor ,
A murit iubirea noastră,
Floare Albastră,
Floare Albastră.

Copilului cu ochi senini
i se părea c-aude aievea
Al bătăliilor tumult .
Purta atîtea vise -n braţe,
Când , de la Nistru pân la Tisa
plângind cu lacrimi grele,amare
Tot românul plânsu-i-sa.
în murmur tremurat de fluier ,
în plânset tainic, de caval …

Trecut-au anii şi apoi,
suferind cu Veronica ,
într-o horbotă de dor
işi punea visele toate
când scria, sfâşietor ,
A murit iubirea noastră,
Floare Albastră,
Floare Albastră.

Visa în noaptea înstelată
Când turmele urcau pe deal ,
urmând pe baciul Mioriţei,
cel aprig blestemat de soartă
Să nu mai vadă vreodată
Măicuţă bătrînă, cu brâul de lână,
Maică adorată, binecuvântată.

Trecut-au anii şi apoi,
suferind cu Veronica ,
într-o horbotă de dor
işi punea visele toate
când scria, sfâşietor ,
A murit iubirea noastră,
Floare Albastră,
Floare Albastră.

A fost vrăjit de glas de doină
şi ropot dulce de izvor,
Poate,cîndva, la ceas de seară,
poate,cîndva,la ceas de dor
A plâns cu lacrimă fierbinte
morţii rămaşi fără morminte,
dureri, trădările şi neamul
ce înfrăţit cu râul ,ramul
A înfruntat multe furtuni ,dar,
cum se spune din străbuni,
Lăsă urmaşilor o ţară.

Trecut-au anii şi apoi,
suferind cu Veronica ,
într-o horbotă de dor
işi punea visele toate
când scria, sfâşietor ,
A murit iubirea noastră,
Floare Albastră,
Floare Albastră.

Mihai Beltechi-14 ianuarie 2010

Eminescu…. si am spus tot
In ceas binecuvintat s-a produs o minune  . Intreg Universul a decis ca nasterea lui Eminescu sa aiba loc pe pamant romanesc, sub un luceafar, la umbra codrului, in oglinda lacului si in parfum de flori de tei. S-au scris mii de carti despre miile de manuscrise ale lui Eminescu, despre viata personala, despre educatia, profesia, opera si nebunia unui geniu.

Pana la Eminescu nimic nu a vibrat in literatura acestui neam, iar limba romana era aproape un mit. Marea nesansa a fost ca lumea nu l-a inteles si nici nu il va intelege vreodata. Romania nu mai are oameni la fel de puternici, capabili sa rastoarne legi si sa conceapa altele noi. Romania sta la limita prapastiei, agatata de existenta unui Eminescu, ambasador al limbii romane, inteligentei si fortei sufletesti.
Si e pacat sa despici firul eminescian in patru si sa ii analizezi bunele si relele. Vremea oamenilor adevarati a apus pe meleagurile mioritice, iar astazi, falsi intelectuali bat adesea apa in piua, oferind “critica literara” asupra operei eminesciene. E aproape o blasfemie sa analizezi un om complet si o opera desavarsita, asemuind scriitorul Eminescu cu valori din alte literaturi sau punand opera eminesciana in balanta altor personalitati ce nu apartin culturii romane.
Intelectualii de astazi nu fac decat sa fie niste bieti epigoni care, simtindu-se flatati de punerea in aceeasi oala cu romanul Eminescu, se fac doar ca scriu. Eminescu a fost unic, irepetabil, a fost un om complet, un scriitor desavarsit, un nebun frumos, o fiinta mult prea complexa pentru a se putea vorbi intr-o singura zi, o data pe an, cand ne amintim ca pe 15 ianuarie s-a nascut cineva pe nume Mihai Eminescu.
Cultura romana a abuzat de acest noroc gratuit care a permis nasterea lui Eminescu in Romania. A abuzat atat de mult, incat tinerii de astazi, din scoli, sunt plictisiti. Atat de plictisiti incat si-ar fi dorit ca Eminescu nici sa nu se fi nascut sau sa fi fost un simplu anonim, pentru a nu mai fi obligati sa ii studieze opera. Ar fi bine ca, uneori, intelectualii sa considere unele texte ca fiind sacre si, asa cum textul biblic nu este discutabil, asa sa fie luate ca atare textele eminesciene, fara adnotari, pareri ale unuia si altuia. Ar trebui sa il citim mai mult pe Eminescu si mai putin pe cei care au scris despre Eminescu.
Despre Eminescu nu se mai poate spune nimic. Tot ceea ce inseamna Eminescu este scris pe hartie de el insusi. Macar o data pe an, indepartati-va de kitsch-ul cultural si fatarnicia „intelectualilor” contemporani si luati o carte in mana, semnata Mihai Eminescu, si descoperiti voi insiva adevarul. Descoperiti ce inseamna limba romana, valoarea, cultura, inteligenta umana si puterea cuvantului bine scris. Eminescu e la fel de viu ca in prima zi…
Poate, in sfarsit, astazi, de Ziua Culturii Nationale, societatea civila se va trezi din somnul cel de moarte si va dovedi ca e formata din epigoni care il merita pe Eminescu.

PS Va cer scuze pentru ca din motive obiective a trebuit sa apelez la ceas aniversar la o postare retro.
MB

PPS Preluat prin telefon mobil
Narcisa
Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty Adevărul despre cum a murit Mihail Eminescu, ucis la comandă

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Mier Ian 15, 2014 10:25 am

Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty sarut mana, Domnule profesor

Mesaj Scris de BRIANA Mier Ian 15, 2014 10:33 am

Narcisa-Edelweiss a scris:La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! 1011110_729421817071116_332736870_n
Datoram memoriei si operei genialului poet atit de mult si , nevolnici , in vremuri de restriste ii oferim atit de putin, mai mult, asistam pasivi la eforturile unora de a ne confisca istoria si de a ne perverti memoria.Pana cand, dragi romani, pana cand ?

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! 1555354_1458646987688570_1910741289_n

MIHAI EMINESCU


Copil fiind, la Ipoteşti ,
În drumul său, către izvoare
şi mistuit de foc lăuntric
şi de o patimă ce doare,
a legănat în braţe dor
stropit cu lacrimă de tulnic.
Bătrîni din sat , cu plete dalbe
I-au desluşit domol chemarea
din cronicile de demult .

Trecut-au anii şi apoi,
suferind cu Veronica ,
într-o horbotă de dor
işi punea visele toate
când scria, sfâşietor ,
A murit iubirea noastră,
Floare Albastră,
Floare Albastră.

Copilului cu ochi senini
i se părea c-aude aievea
Al bătăliilor tumult .
Purta atîtea vise -n braţe,
Când , de la Nistru pân la Tisa
plângind cu lacrimi grele,amare
Tot românul plânsu-i-sa.
în murmur tremurat de fluier ,
în plânset tainic, de caval …

Trecut-au anii şi apoi,
suferind cu Veronica ,
într-o horbotă de dor
işi punea visele toate
când scria, sfâşietor ,
A murit iubirea noastră,
Floare Albastră,
Floare Albastră.

Visa în noaptea înstelată
Când turmele urcau pe deal ,
urmând pe baciul Mioriţei,
cel aprig blestemat de soartă
Să nu mai vadă vreodată
Măicuţă bătrînă, cu brâul de lână,
Maică adorată, binecuvântată.

Trecut-au anii şi apoi,
suferind cu Veronica ,
într-o horbotă de dor
işi punea visele toate
când scria, sfâşietor ,
A murit iubirea noastră,
Floare Albastră,
Floare Albastră.

A fost vrăjit de glas de doină
şi ropot dulce de izvor,
Poate,cîndva, la ceas de seară,
poate,cîndva,la ceas de dor
A plâns cu lacrimă fierbinte
morţii rămaşi fără morminte,
dureri, trădările şi neamul
ce înfrăţit cu râul ,ramul
A înfruntat multe furtuni ,dar,
cum se spune din străbuni,
Lăsă urmaşilor o ţară.

Trecut-au anii şi apoi,
suferind cu Veronica ,
într-o horbotă de dor
işi punea visele toate
când scria, sfâşietor ,
A murit iubirea noastră,
Floare Albastră,
Floare Albastră.

Mihai Beltechi-14 ianuarie 2010

Eminescu…. si am spus tot
In ceas binecuvintat s-a produs o minune  . Intreg Universul a decis ca nasterea lui Eminescu sa aiba loc pe pamant romanesc, sub un luceafar, la umbra codrului, in oglinda lacului si in parfum de flori de tei. S-au scris mii de carti despre miile de manuscrise ale lui Eminescu, despre viata personala, despre educatia, profesia, opera si nebunia unui geniu.

Pana la Eminescu nimic nu a vibrat in literatura acestui neam, iar limba romana era aproape un mit. Marea nesansa a fost ca lumea nu l-a inteles si nici nu il va intelege vreodata. Romania nu mai are oameni la fel de puternici, capabili sa rastoarne legi si sa conceapa altele noi. Romania sta la limita prapastiei, agatata de existenta unui Eminescu, ambasador al limbii romane, inteligentei si fortei sufletesti.
Si e pacat sa despici firul eminescian in patru si sa ii analizezi bunele si relele. Vremea oamenilor adevarati a apus pe meleagurile mioritice, iar astazi, falsi intelectuali bat adesea apa in piua, oferind “critica literara” asupra operei eminesciene. E aproape o blasfemie sa analizezi un om complet si o opera desavarsita, asemuind scriitorul Eminescu cu valori din alte literaturi sau punand opera eminesciana in balanta altor personalitati ce nu apartin culturii romane.
Intelectualii de astazi nu fac decat sa fie niste bieti epigoni care, simtindu-se flatati de punerea in aceeasi oala cu romanul Eminescu, se fac doar ca scriu. Eminescu a fost unic, irepetabil, a fost un om complet, un scriitor desavarsit, un nebun frumos, o fiinta mult prea complexa pentru a se putea vorbi intr-o singura zi, o data pe an, cand ne amintim ca pe 15 ianuarie s-a nascut cineva pe nume Mihai Eminescu.
Cultura romana a abuzat de acest noroc gratuit care a permis nasterea lui Eminescu in Romania. A abuzat atat de mult, incat tinerii de astazi, din scoli, sunt plictisiti. Atat de plictisiti incat si-ar fi dorit ca Eminescu nici sa nu se fi nascut sau sa fi fost un simplu anonim, pentru a nu mai fi obligati sa ii studieze opera. Ar fi bine ca, uneori, intelectualii sa considere unele texte ca fiind sacre si, asa cum textul biblic nu este discutabil, asa sa fie luate ca atare textele eminesciene, fara adnotari, pareri ale unuia si altuia. Ar trebui sa il citim mai mult pe Eminescu si mai putin pe cei care au scris despre Eminescu.
Despre Eminescu nu se mai poate spune nimic. Tot ceea ce inseamna Eminescu este scris pe hartie de el insusi. Macar o data pe an, indepartati-va de kitsch-ul cultural si fatarnicia „intelectualilor” contemporani si luati o carte in mana, semnata Mihai Eminescu, si descoperiti voi insiva adevarul. Descoperiti ce inseamna limba romana, valoarea, cultura, inteligenta umana si puterea cuvantului bine scris. Eminescu e la fel de viu ca in prima zi…
Poate, in sfarsit, astazi, de Ziua Culturii Nationale, societatea civila se va trezi din somnul cel de moarte si va dovedi ca e formata din epigoni care il merita pe Eminescu.

PS Va cer scuze pentru ca din motive obiective a trebuit sa apelez la ceas aniversar la o postare retro.
MB

PPS Preluat prin telefon mobil
Narcisa
unui astfel de text trecerea TIMPULUI ii sporeste valoarea.Multumesc din suflet in numele meu si al bunicii mele.Nu imi e jena sa spun ca amindoua suntem cu ochii in lacrimi
cu recunostinta , Briana
BRIANA
BRIANA

Mesaje : 173
Data de inscriere : 15/05/2013

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty cutremurator

Mesaj Scris de BRIANA Mier Ian 15, 2014 10:45 am


sunt inmarmurita , e posibil sa existe atita ticalosie ca cea a asasinilor unui poet genial ?
BRIANA
BRIANA

Mesaje : 173
Data de inscriere : 15/05/2013

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty Re: La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru !

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Mier Ian 15, 2014 11:07 am

Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty Re: La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru !

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Mier Ian 15, 2014 11:10 am

Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty Re: La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru !

Mesaj Scris de ELVIRA Mier Ian 15, 2014 11:12 am

ELVIRA
ELVIRA

Mesaje : 247
Data de inscriere : 18/01/2010
Varsta : 36
Localizare : Vancouver

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty Mihai, iti multumesc, iti multumim pentru moment de vibranta simtire romnaeasca - DOAMNE OCROTESTE ROMANIA !

Mesaj Scris de NONI Mier Ian 15, 2014 11:18 am

Narcisa-Edelweiss a scris:La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! 1011110_729421817071116_332736870_n
Datoram memoriei si operei genialului poet atit de mult si , nevolnici , in vremuri de restriste ii oferim atit de putin, mai mult, asistam pasivi la eforturile unora de a ne confisca istoria si de a ne perverti memoria.Pana cand, dragi romani, pana cand ?

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! 1555354_1458646987688570_1910741289_n

MIHAI EMINESCU


Copil fiind, la Ipoteşti ,
În drumul său, către izvoare
şi mistuit de foc lăuntric
şi de o patimă ce doare,
a legănat în braţe dor
stropit cu lacrimă de tulnic.
Bătrîni din sat , cu plete dalbe
I-au desluşit domol chemarea
din cronicile de demult .

Trecut-au anii şi apoi,
suferind cu Veronica ,
într-o horbotă de dor
işi punea visele toate
când scria, sfâşietor ,
A murit iubirea noastră,
Floare Albastră,
Floare Albastră.

Copilului cu ochi senini
i se părea c-aude aievea
Al bătăliilor tumult .
Purta atîtea vise -n braţe,
Când , de la Nistru pân la Tisa
plângind cu lacrimi grele,amare
Tot românul plânsu-i-sa.
în murmur tremurat de fluier ,
în plânset tainic, de caval …

Trecut-au anii şi apoi,
suferind cu Veronica ,
într-o horbotă de dor
işi punea visele toate
când scria, sfâşietor ,
A murit iubirea noastră,
Floare Albastră,
Floare Albastră.

Visa în noaptea înstelată
Când turmele urcau pe deal ,
urmând pe baciul Mioriţei,
cel aprig blestemat de soartă
Să nu mai vadă vreodată
Măicuţă bătrînă, cu brâul de lână,
Maică adorată, binecuvântată.

Trecut-au anii şi apoi,
suferind cu Veronica ,
într-o horbotă de dor
işi punea visele toate
când scria, sfâşietor ,
A murit iubirea noastră,
Floare Albastră,
Floare Albastră.

A fost vrăjit de glas de doină
şi ropot dulce de izvor,
Poate,cîndva, la ceas de seară,
poate,cîndva,la ceas de dor
A plâns cu lacrimă fierbinte
morţii rămaşi fără morminte,
dureri, trădările şi neamul
ce înfrăţit cu râul ,ramul
A înfruntat multe furtuni ,dar,
cum se spune din străbuni,
Lăsă urmaşilor o ţară.

Trecut-au anii şi apoi,
suferind cu Veronica ,
într-o horbotă de dor
işi punea visele toate
când scria, sfâşietor ,
A murit iubirea noastră,
Floare Albastră,
Floare Albastră.

Mihai Beltechi-14 ianuarie 2010

Eminescu…. si am spus tot
In ceas binecuvintat s-a produs o minune  . Intreg Universul a decis ca nasterea lui Eminescu sa aiba loc pe pamant romanesc, sub un luceafar, la umbra codrului, in oglinda lacului si in parfum de flori de tei. S-au scris mii de carti despre miile de manuscrise ale lui Eminescu, despre viata personala, despre educatia, profesia, opera si nebunia unui geniu.

Pana la Eminescu nimic nu a vibrat in literatura acestui neam, iar limba romana era aproape un mit. Marea nesansa a fost ca lumea nu l-a inteles si nici nu il va intelege vreodata. Romania nu mai are oameni la fel de puternici, capabili sa rastoarne legi si sa conceapa altele noi. Romania sta la limita prapastiei, agatata de existenta unui Eminescu, ambasador al limbii romane, inteligentei si fortei sufletesti.
Si e pacat sa despici firul eminescian in patru si sa ii analizezi bunele si relele. Vremea oamenilor adevarati a apus pe meleagurile mioritice, iar astazi, falsi intelectuali bat adesea apa in piua, oferind “critica literara” asupra operei eminesciene. E aproape o blasfemie sa analizezi un om complet si o opera desavarsita, asemuind scriitorul Eminescu cu valori din alte literaturi sau punand opera eminesciana in balanta altor personalitati ce nu apartin culturii romane.
Intelectualii de astazi nu fac decat sa fie niste bieti epigoni care, simtindu-se flatati de punerea in aceeasi oala cu romanul Eminescu, se fac doar ca scriu. Eminescu a fost unic, irepetabil, a fost un om complet, un scriitor desavarsit, un nebun frumos, o fiinta mult prea complexa pentru a se putea vorbi intr-o singura zi, o data pe an, cand ne amintim ca pe 15 ianuarie s-a nascut cineva pe nume Mihai Eminescu.
Cultura romana a abuzat de acest noroc gratuit care a permis nasterea lui Eminescu in Romania. A abuzat atat de mult, incat tinerii de astazi, din scoli, sunt plictisiti. Atat de plictisiti incat si-ar fi dorit ca Eminescu nici sa nu se fi nascut sau sa fi fost un simplu anonim, pentru a nu mai fi obligati sa ii studieze opera. Ar fi bine ca, uneori, intelectualii sa considere unele texte ca fiind sacre si, asa cum textul biblic nu este discutabil, asa sa fie luate ca atare textele eminesciene, fara adnotari, pareri ale unuia si altuia. Ar trebui sa il citim mai mult pe Eminescu si mai putin pe cei care au scris despre Eminescu.
Despre Eminescu nu se mai poate spune nimic. Tot ceea ce inseamna Eminescu este scris pe hartie de el insusi. Macar o data pe an, indepartati-va de kitsch-ul cultural si fatarnicia „intelectualilor” contemporani si luati o carte in mana, semnata Mihai Eminescu, si descoperiti voi insiva adevarul. Descoperiti ce inseamna limba romana, valoarea, cultura, inteligenta umana si puterea cuvantului bine scris. Eminescu e la fel de viu ca in prima zi…
Poate, in sfarsit, astazi, de Ziua Culturii Nationale, societatea civila se va trezi din somnul cel de moarte si va dovedi ca e formata din epigoni care il merita pe Eminescu.

PS Va cer scuze pentru ca din motive obiective a trebuit sa apelez la ceas aniversar la o postare retro.
MB

PPS Preluat prin telefon mobil
Narcisa
NONI
NONI

Mesaje : 71
Data de inscriere : 20/11/2010

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty VOCI DE INGERI DESPRE LUCEAFAR

Mesaj Scris de ANTONESCU MARESAL DE OTEL Mier Ian 15, 2014 11:21 am

ANTONESCU MARESAL DE OTEL
ANTONESCU MARESAL DE OTEL

Mesaje : 53
Data de inscriere : 12/07/2013

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty Re: La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru !

Mesaj Scris de ANTONESCU MARESAL DE OTEL Mier Ian 15, 2014 11:24 am

ANTONESCU MARESAL DE OTEL
ANTONESCU MARESAL DE OTEL

Mesaje : 53
Data de inscriere : 12/07/2013

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty Re: La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru !

Mesaj Scris de ana morosana Mier Ian 15, 2014 11:32 am

ana morosana
ana morosana

Mesaje : 201
Data de inscriere : 22/05/2013

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty TESTAMENTUL POLITIC al lui EMINESCU

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Mier Ian 15, 2014 12:00 pm

Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty Anul acesta se implinesc 125 de ani de la moartea suspectă a trei prieteni: Eminescu, Veronica, Creangă. Vezi FILMUL DOCUMENTAR din 1914

Mesaj Scris de Narcisa-Edelweiss Mier Ian 15, 2014 12:49 pm

Narcisa-Edelweiss
Narcisa-Edelweiss

Mesaje : 1121
Data de inscriere : 21/12/2008
Varsta : 36

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty APLAUZEEE

Mesaj Scris de BEAU & BEAU Mier Ian 15, 2014 1:04 pm

AM CITIT materialul pe forumul francez.  lol! 
BEAU & BEAU
BEAU & BEAU

Mesaje : 198
Data de inscriere : 21/05/2013
Varsta : 59

http://romanicablues.wordpress.com/

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty RUGĂCIUNE

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 15, 2014 2:01 pm

Crăiasă alegându-te
Îngenunchem rugându-te,
Înalţă-ne, ne mântuie
Din valul ce ne bântuie;
Fii scut de întărire
Şi zid de mântuire,
Privirea-ţi adorată
Asupra-ne coboară,
O, maică prea curată
Si pururea fecioară,
Marie!

Noi, ce din mila sfântului
Umbră facem pamântului,
Rugămu-ne-ndurărilor
Luceafărului mărilor;
Ascultă-a noastre plângeri,
Regină peste îngeri,
Din neguri te arată,
Lumină dulce clară,
O, maică prea curata
Si pururea fecioară,
Marie!

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty VIDEO Mihai Eminescu avea „o voce blândă de tenor“

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 15, 2014 4:07 pm


Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty PROFESORE

Mesaj Scris de foame_gat Mier Ian 15, 2014 4:11 pm

te-au recitat elevii mei la scoala , mersi  lol! 
foame_gat
foame_gat

Mesaje : 161
Data de inscriere : 24/10/2010

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty „Suntem români, vrem să rămânem români şi cerem egala îndreptățire a națiunii noastre.”- Mihai Eminescu

Mesaj Scris de SILVANA din Silvania Mier Ian 15, 2014 7:45 pm

Mihai Eminescu, cel mai iubit poet al romanilor s-a născut la Botoşani la 15 ianuarie 1850.
A fost al şapte-lea din cei 11 copii ai căminarului Gheorge Eminovici, provenit dintr-o familie de ţărani români din nordul Moldovei şi al Ralucăi Eminovici, născută Juraşcu, fiică de stolnic din Joldeşti.
Îşi petrece copilăria la Botoşani şi Ipoteşti, în casa părinteasca şi prin împrejurimi, într-o totală libertate de mişcare şi de contact cu oamenii şi cu natura. Această stare o evocă cu adîncă nostalgie în poezia de mai târziu (“Fiind băiat…” sau “O, rămîi”).
Între 1858 şi 1866, urmează cu intermitenţe şcoala la Cernăuţi. Termină clasa a IV-a clasificat al cinci-lea din 82 de elevi după care face 2 clase de gimnaziu. Părăseşte şcoala în 1863, revine ca privatist în 1865 şi pleacă din nou în 1866. Între timp, e angajat ca funcţionar la diverse instituţii din Botoşani (la tribunal şi primărie) sau pribegeşte cu trupa Tardini-Vlădicescu.

1866 este anul primelor manifestări literare ale lui Eminescu. În ianuarie moare profesorul de limba română Aron Pumnul şi elevii scot o broşură, “Lăcrămioarele invăţăceilor gimnazişti” , în care apare şi poezia “La mormîntul lui Aron Pumnul” semnată M.Eminovici.
La 25 februarie / 9 martie pe stil nou, debutează în revista “Familia”, din Pesta, a lui Iosif Vulcan, cu poezia “De-aş avea”.
Iosif Vulcan îi schimbă numele în Mihai Eminescu, adoptat apoi de poet şi, mai tîrziu, şi de alţi membri ai familiei sale. În acelaşi an îi mai apar în “Familia” încă 5 poezii.
Din 1866 pînă în 1869, pribegeşte pe traseul Cernăuţi-Blaj-Sibiu-Giurgiu-Bucureşti. De fapt, sunt ani de cunoaştere prin contact direct a poporului, a limbii, a obiceiurilor şi a realităţilor româneşti. A intenţionat să-şi continue studiile, dar nu-şi realizează proiectul.
Ajunge sufleor şi copist de roluri în trupa lui Iorgu Caragiali apoi sufleor şi copist la Teatrul Naţional unde îl cunoaşte pe I.L.Caragiale. Continuă să publice în “Familia”, scrie poezii, drame (Mira), fragmente de roman ,”Geniu pustiu”, rămase în manuscris; face traduceri din germană.
Între 1869 şi 1862 este student la Viena. Urmează ca auditor extraordinar Facultatea de Filozofie şi Drept, dar audiază şi cursuri de la alte facultăţi.
Activează în rîndul societăţilor studentesti, se împrieteneşte cu Ioan Slavicisi o cunoaşte la Viena pe Veronica Micle; începe colaborarea la “Convorbiri Literare”; debutează ca publicist în ziarul “Albina” din Pesta.
Între 1872 şi 1874 este student la Berlin. Junimea îi acordă o bursă cu condiţia să-şi ia doctoratul în filozofie. Urmează cu regularitate două semestredar nu se prezintă la examene.
Se întoarce în ţară, trăind la Iaşi între 1874-1877. E director al Bibliotecii Centrale, profesor suplinitor, revizor şcolar pentru judeţele Iaşi şi Vaslui, redactor la ziarul “Curierul de Iaşi “.
Continuă să publice în “Convorbiri Literare”. Devine bun prieten cu Ion Creangă pe care îl introduce la Junimea. Situaţia lui materială este nesigură; are necazuri în familie; este îndrăgostit de Veronica Micle.
În 1877 se mută la Bucureşti, unde pînă în 1883 este redactor, apoi redactor-şef la ziarul “Timpul“. Desfăşoară o activitate publicistică excepţională, tot aici i se ruinează însă sănătatea. Acum scrie marile lui poeme (Scrisorile, Luceafărul etc.).
În iunie 1883, surmenat, poetul se îmbolnăveşte grav, fiind internat la spitalul doctorului Şuţu, apoi la un institut pe lîngă Viena.În decembrie îi apare volumul “Poezii” , cu o prefaţă şi cu texte selectate de Titu Maiorescu (e singurul volum tipărit în timpul vieţii lui Eminescu). Unele surse pun la îndoială boala lui Eminescu şi vin şi cu argumente în acest sens.
Legea supremă a marelui poet roman a fost conservarea nationalitatii și întărirea statului național:
„ … toate dispozițiile câte ating viața juridică și economică a nației trebuie să rezulte înainte de toate din suprema lege a conservării naționalității și a țării, cu orice mijloc și pe orice cale, chiar dacă și mijlocul și calea n-ar fi conforme cu civilizația și umanitarismul care azi formează masca și pretextul sub care apusul se luptă cu toate civilizațiile rămase îndărăt sau eterogene.”
Referindu-se la imperialismul rusesc, Eminescu spunea:
„Cu un cuvânt, de la Rusia nu primim nimic. N-avem nevoie de patronagiul ei special şi nu-i cerem decât ceea ce suntem în drept a-i cere ei, ca oricărui om de rând, cu faţa curată: să respecte pe deplin convenţia încheiată cu noi.
Nici s-a bătut pentru noi, nici n-am poftit-o să se bată; deci nu are dreptul de a trata cu Turcia în numele nostru. Nici ea s-a luptat pentru noi, nici noi pentru dânsa, ci fiecare pentru sine şi ale sale; ea pentru a împlini mandatul Europei şi pentru confraţii ei de peste Dunăre; noi pentru noi.
Deci încă o dată: Nu voim s-auzim de nici un aranjament cu Rusia, nu-i concedem dreptul de a trata în numele nostru, căci n-am însărcinat-o nici noi cu aceasta, nici puterile europene”.(TIMPUL, ianuarie 1878).
Eminescu a murit pe data de 15 iunie 1889 în jurul orei 4 dimineața, în casa de sănătate a doctorului Șuțu din strada Plantelor, București, după ce la începutul anului boala sa devenise tot mai violentă.
Ziarul Românul anunța ziua următoare la știri: Eminescu nu mai este.
Corpul poetului a fost expus publicului în biserica sf. Gheorghe, pe un catafalc simplu, împodobit cu cetină de brad. Un cor dirijat de muzicianul C.Barcanescu a interpretat litania „Mai am un singur dor”.
După slujba ortodoxă și discursul lui Grigore Ventura, carul funebru, la care fuseseră înhămați doar doi cai, s-a îndreptat spre Universitate, unde D.Laurian rostește al doilea discurs funebru.
Apoi cortegiul, la care se adaugă diverși trecători o pornește pe Calea Victoriei, Calea Rahovei și se îndreaptă spre cimitirul Șerban Vodă, denumit azi Bellu. Patru elevi ai Scolii normale de institutori din Bucuresti au purtat pe umeri sicriul pînă la mormînt, unde a fost îngropat sub „teiul sfînt” din cimitirul Bellun alt mare critic roman,cum scria chiar Caragiale în necrologul său, În Nirvana.
Despre moartea poetului, criticul George Calinescu a scris:
„Astfel se stinse în al optulea lustru de viață cel mai mare poet, pe care l-a ivit și-l va ivi vreodată, poate, pământul românesc. Ape vor seca în albie și peste locul îngropării sale va răsări pădure sau cetate, și câte o stea va veșteji pe cer în depărtări, până când acest pământ să-și strângă toate sevele și să le ridice în țeava subțire a altui crin de tăria parfumurilor sale.”
Un alt mare critic roman,Tudor Vianu, spunea: „fără Eminescu am fi mai altfel și mai săraci.”
SILVANA din Silvania
SILVANA din Silvania

Mesaje : 300
Data de inscriere : 16/01/2010
Varsta : 35
Localizare : Brasov & Gratz

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty Dor de Eminescu, dor de prof.Gh.Buzatu

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 15, 2014 8:04 pm






Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty Foaie Nationala despre Eminescu

Mesaj Scris de Admin Mier Ian 15, 2014 8:09 pm


Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty De ce nu este iubit Eminescu de politicienii contemporani

Mesaj Scris de fabio Joi Ian 16, 2014 2:10 pm

Este greu de inteles cum au putut trece peste o suta de ani fara sa aduca nimic nou, nici o schimbare in atitudinea politicienilor din aceasta tara, desi sa zicem relele obiceiuri (zugravite cu atata claritate de I.L. Caragiale in dramaturgie si de Eminescu – marele ganditor si poet – de ce nu ? nationalist in scrierile politice si poezii ) puteau sa nu mai reapara, fiind intrerupte de jumatatea de secol comunista. De-ar fi servit numai acestui lucru acea « epoca de aur » merita suportata ! dar acum, in situatia actuala, care poate fi justificarea ? Un eventual raspuns ar fi urmatorul : nu ne-am nascut fiecare in mod intamplator intr-un anumit neam, ci cu un rost : unii (multi) de a-i spori doar numarul, altii (putini) de a-i imbogati lumina, alta parte (medie) implinind ambele variante. Dar exista si forte contrarii, si Forta raului, cea aducatoare a intunericului, in umbra careia se desfasoara toate viciile, inclusiv minciuna, hotia « vanarea banului », a castigului fara munca dublata de discursuri si fraze « lustruite » forta cea neobosita care nu doarme ! Ea este mereu impotriva luminii, adica a celei dinlauntru precum si a celei dinafara noastra! Gandul ma poarta spre cei putini, aducatorii, purtatorii si imbogatitorii luminii celei dinlauntru.

Sa ne reamintim de pilda ce infiera Eminescu inainte de a deveni o persoana indezirabila pentru reprezentantii partidelor politice, contemporanii sai, cei care aveau in mana lor puterea discretionara asupra destinelor omenesti asa cum ( oare isi dau seama) o au si cei de azi :

‘’Si acum priviti cu spaima fata noastra sceptic-rece,
Va mirati cum de minciuna astazi nu vi se mai trece?
Cand vedem ca toti aceia care vorbe mari arunca
Numai banul il vaneaza si castigul fara munca,
Azi, cand fraza lustruita nu ne poate insela,
Astazi altii sunt de vina, domnii mei, nu este’asa?
Prea v’ati aratat arama, sfasiind aceasta tara,
Prea facurati neamul nostru de rusine si ocara,
Prea v’ati batut joc de limba, de strabuni si obicei,
Ca sa nu s’arate’odata ce sunteti – niste misei!
Da, castigul fara munca, iata singura pornire
Virtutea? e’o nerozie; Geniul? o nefericire. “

Ca nu este recunoscuta valoarea umana si geniul se simte nefericit intr-o lume din care simte ca nu face parte pentru ca nu seamana cu indivizii care o compun, azi nu mai mira pe nimeni :
« Dar lasati macar stramosii ca sa doarma’n colb de cronici;

Din trecutul de marire v’ar privi cel mult ironici ».

Chiar… ce au ei oare, acesti pigmei (din punct de vedere cultural) contemporanii nostri, cu masa musculara si tesutul adipos bine reprezentate, cu stramosii care fie dorm in cronici, fie sunt pictati in bisericile noatre vechi, in manastiri, cu chipurile lor ascetice, alungite de post si rugaciune ori de suportarea lipsurilor in indelungate batalii in lupta lor de neatarnare. Erau vremuri cand intr-o mana se tinea crucea si in alta sabia sa ne lase noua, urmasilor, o tara crestina mare, nesfartecata, in care noi sa traim demni, respectati de alte popoare.

Mergand mai departe in trecutul indepartat, de pilda ce au ei oare (acesti fosti corigenti la istorie si limba romana) cu credintea noastra precrestina ? de ce sa nu fie nici macar pomenita cand se stie si… slava Domnului ! au mai ramas vestigii pentru a dovedi in mod vizibil, palpabil ca dacii aveau o civilizatie avansata, care rezulta in primul rand din cunostintele lor de astrologie, marturie stand ceasul solar de la Sarmisegetusa si calculul calendarului dacic, care alaturi de cel mayas sunt cele mai apropiate de calculul actual.

Citez : « Anul mayas avea 365,242129 zile, in conditiile in care actualele calcule dimensioneaza anul la 365,242198 zile (calendarul Gregorian indica 365,2425 zile). Civilizatia maya este acreditata cu cel mai exact calendar din istorie pana la cel din zilele noastre, calculate de NASA.

Ca de obicei dacii sunt ignorati din nou, cu o mare rea-credinta! Calendarul dacic este, in realitate, mult mai exact decat cel mayas si incredibil de apropiat de cel actual: 365,242197 zile ! Adica o eroare de 12 secunde (1234/100) pe zi! »

Organizatiile culturale, ONG-urile din Romania si diaspora, care au drept scop informarea, in special a tinerilor despre trecutul nostru indepartat si despre cel recent, nu se bucura de nici o atentie din partea celor care au datoria morala sa promoveze toate aceste aspecte (Ministerul culturii, televiziunea nationala, presa « nealiniata »)
Dar in urma cu un secol ce se intampla?

Eminescu stia istoria, nu numai a neamului sau ci istoria universala ! Inzestrat cu o inalta putere de receptie, vedea, simtea cum ea –istoria- pentru poporul sau vechi de cand « se bateau muntii in capete », se zideste stramba sub ochii sai .

Nascut in Ipotesti, lumea satului cu oamenii sai cumsecade, cinstiti, viteji si devotati « in tacere » patriei adevarate i-a fost cunoscuta din copilarie.

Mai tarziu ca revizor scolar si mai ales ca redactor al ziarului « Timpul » dupa ce culesese invatatura din universitatile din Viena, i-a fost dat sa faca o minutioasa si trista cunostinta cu realitatile condamnabile ale vremurilor sale.

L-au ingretosat discursurile gaunoase ale unor politicieni atat autohtoni cat si venetici, teribil de asemanatoare cu cele ale unor parlamentari actuali, imbuibati si paradoxal nesatui, in contrast cu starea de plans a celor din clasele de jos, cu asa zisa talpa a tarii.
Solutia ?

Sa apelam la memorie si sa ne reamintim ce zicea Eminescu mai intai in cercurile pe care le frecventa, apoi si in publicatii:

« Cum nu vii tu, Tepes Doamne, ca punand mana pe ei,
Sa’i imparti in doua cete: in smintiti si in misei
Si in doua taberi large cu de-a sila sa-i aduni
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni !´
(fragmente din Scrisoarea a III-a)

Iata de ce nu este iubit Eminescu, pentru ca el iubea Adevarul, il expunea in scris lumii (verba volant, scripta manet !) si geniu fiind, – spre deosebire de altii care doar vorbesc fara sa le treaca prin cap cum ar pune capat unei situatii dezastruase pentru tara si poporul din care fac parte, el sugereaza ori chiar nominalizeaza solutiile intr-un limbaj nu numai lipsit de vulgaritate ( ca cel formulat de submediocrii de azi) ci chiar poetic, adica dumnezeiesc, pentru ca poezia reprezinta limbajul sacru, primit prin revelatie!

Elena Armenescu – Buciumul
fabio
fabio

Mesaje : 798
Data de inscriere : 12/12/2010

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty BALADĂ PENTRU EMINESCU

Mesaj Scris de Admin Sam Feb 01, 2014 9:26 am

Te-au slăvit în cărţi şi în poeme
Şi te-au înălţat iconostas,
Ca să fulgeri tânăr peste vreme,
Cu vecii de cremene sub pas.
Te-au văzut voevodând voroave,
Ciobănind genune şi zăpezi,
Potcovar de fum bătând potcoave
Negurilor strânse în cirezi.
Te-au crezut gigantic Sfarmă-Piatră
Care sparge piscul viforos,
Şi fierar înfierbântând pe vatră,
Mările călite sub baros.
Împărat, ţi-au scris pe tâmple steme.
Făt-Frumos, ţi-au pus în mâini hanger.
Şi-au cules, din pana ta, blesteme,
Viscole şi răzvrătiri în cer.
Ci, netrebnic, eu adulmec zării,
Paşii tăi pe unde te-au fost dus,
Şi-nsetat pe drumurile Ţării
Dibui urma ta de blând Iisus.
Caut picurii de sânge, neşterşi încă,
Ai crucificării pe furtuni
Şi sărut lumina lor adâncă
Şi-i ating cu mâini de rugăciuni.
Trist Iisus cu umbra de tămâie
Dăruind azur din mâini subţiri,
Sfânt, bătut, pe veacul tău, în cuie,
Scânteind, înalt, din răstigniri.
Frânt de-o stea şi-ngenuncheat de-o floare,
Biruit de ramuri de arin,
Îndulcit cu dor de moarte-alinătoare,
Ars ca Nesus în cămaşă de venin…
Nu, tu nu eşti meşterul, ci cneazul,
Nu eşti înstelatul împărat.
Sfâşiat ţi-i pieptul şi obrazul.
Tu eşti marele însângerat !
Te-ncrustăm, zadarnic, în agată
Şi-n icoane noi pe flori de crin.
Crinii nu vor stinge, niciodată,
Umbrele cununilor de spini.
Eu nu-ţi pipăi steme şi nici lauri…
Numai rănile mă plec şi ţi le strâng
Şi le fac medalii mari de aur, -
În genunchi, le-nchid în inimă şi plâng.
Radu GYR
Convorbiri literare, 15 iunie 1939

Admin
Admin

Mesaje : 9961
Data de inscriere : 20/12/2008

https://naspa.forumgratuit.ro

Sus In jos

La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru ! Empty Re: La ceas aniversar : Eminescu…. si am spus tot : IN MEMORIAM MIHAI EMINESCU Bardul care vorbea în trecut despre prezentul nostru !

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum