POLITICA


Alăturați-vă forumului, este rapid și ușor

POLITICA
POLITICA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 


Rechercher Cautare avansata

Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare
Navigare
 Portal
 Index
 Membri
 Profil
 FAQ
 Cautare

Antonescu, atac la regionalizare și UDMR: Nu pe criterii etnice

In jos

Antonescu, atac la regionalizare și UDMR: Nu pe criterii etnice Empty Antonescu, atac la regionalizare și UDMR: Nu pe criterii etnice

Mesaj Scris de Joker2009 Vin Sept 27, 2013 5:56 pm

Liderul PNL, Crin Antonescu, a declarat, vineri, într-o conferinţă de presă susţinută la Satu Mare că nu are rost să se facă regionalizarea doar pentru a rearanja administrativ unele oraşe.


Facem regionalizarea, dacă reuşim s-o facem, pentru o mai bună dinamică economică, dacă nu reuşim prin regionalizare să dăm mai multe şanse dezvoltării economice ea nu merită făcută, asta este foarte clar. Pur şi simplu pentru a rearanja administrativ nişte capitale şi pentru a inventa nişte funcţii noi în nomenclatorul şi aşa foarte încărcat al acestui stat nu are rost. Dacă urmărim dezvoltarea economică nu putem să ţinem cont de criteriul etnic.

Din punctul meu de vedere nu criteriile etnice trebuie să stea la baza desenării unei regiuni sau alta. Am spus acest lucru şi colegilor din UDMR, nu este nici o poziţie naţionalistă, nu este nici o poziţie antimaghiară. Pur şi simplu nu de aceea facem regionalizarea.

UDMR-ul şi-a apărat de când face politică în România nişte drepturi pentru minoritatea pe care-o reprezintă, a câştigat nişte drepturi importante, suntem de acord cu ele, le-am introdus şi în proiectul de modificare a constituţiei, am ţinut cont de foarte multe solicitări rezonabile ale lor, dar cred că regionalizarea nu se poate face pe criterii etnice.
Joker2009
Joker2009
Admin

Mesaje : 1092
Data de inscriere : 30/09/2009

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum